Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 10:03:19
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Otac LSD-a napunio sto godina  (Pročitano 1366 puta)
12. Jan 2006, 11:04:00
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Bio sam mlad zelen, ponekad i zut

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 24688
Zastava Lausanne
OS
Windows 2000
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Motorola V3i


ZUERICH - Švicarski kemičar Albert Hofmann, koji je prije 60 godina otkrio LSD, proslavio je u srijedu stoti rođendan i iskoristio tu prigodu da pokuša povratiti ugled svog izuma njegovim korištenjem u liječenju.


Albert Hofmann će ovog vikenda primiti počasti znanstvenika cijelog svijeta na simpoziju o toj halucionogenoj tvari koja je danas u potpunosti zabranjena, a koju je slučajno otkrio u svom laboratoriju 1943.

Hofmann je cijeli radni vijek proveo u Sandozu, jednoj od tri velike farmaceutske tvrtke iz Basela.

Tamo je slučajno otkrio LSD kada mu je na ruku kapnula tvar koju je proučavao - dietilamid lisergične kiseline (LSD 25) - i odmah je osjetio neobične senzacije, tjeskobu, vrtoglavicu i halucinacije.

Tri dana kasnije ponovno je testirao tu tvar, ovog puta namjerno i uočio je jednake učinke.

Umirovljeni kemičar žarko želi da se LSD ponovno dozvoli. On drži da LSD ublažava bolove, posebice bolesnicima kojima morfij više ne djeluje.

Vrhunski američki i europski znanstvenici su se također skloni ublaženju zabrane LSD-a u istraživanjima i terapijama.


Izvor: Vecernji list
IP sačuvana
social share



And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who would attempt to poison and destroy my brothers. And you will know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee.

Neke price koje kruze forumom ne moraju biti istinite. Mogu biti samo tracevi zlih jezika.

I'm gonna make him an offer he can't refuse.

Pogledaj profil GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Apple iPhone SE 2020
Ispovest tvorca LSD
Lek koji će vas odvesti u ludnicu

Švajcarski hemičar koji je otkrio drogu LSD i koji je bio ujedno i prvi čovek koji ju je probao, uskoro treba da proslavi svoj stoti rođendan, a dočekaće ga u dobrom zdravlju i sa namerom da prisustvuje međunarodnom kongresu o halucinogenim drogama.

„Imao sam fenomenalne vizije“, rekao je Albert Hofman sećajući se kada je prvi put slučajno probao ovu drogu.

„Bio sam kod kuće, sedeo sam na divanu i počeo da sanjam“, izjavio je za švajcarsku televiziju SF DRS. „Ono o čemu sam mislio počelo je da se pojavljuje u raznim bojama i u slikama. Trajalo je nekoliko sati, a onda je nestalo.“

Hofman, koji je imao i loša iskustva sa ovog drogom, i dalje insistira da bi ona trebalo da bude legalizovana u medicinske svrhe, posebno u psihijatrijskim istraživanjima. Međutim, LSD prati vrlo loša reputacija i to zbog smrtnih ishoda halucinacija koje izaziva i takozvanih flešbekova, kada se halucinacije pojavljuju i onda kada čovek nije uzeo drogu.

Poznato je da je LSD inspirisao hipi generaciju 60-ih godina prošlog veka, kao i da je ovekovečena u kompoziciji „Bitlsa“ „Lucy in the Sky with Diamonds“, iako su članovi slavne grupe poricali bilo kakvu vezu sa ovom drogom i njihovom kompozicijom. Međutim, ona je bila poznata i pod nazivom „Like Swift Dead“ (kao brza smrt). Decenijama pošto je LSD bio zabranjen, Hofman je branio svoj izum.

„Proizveo sam supstancu kao lek“, kaže. „Nije moja greška ako je ljudi zloupotrebljavaju.“

Hemičar, koji i dan-danas gotovo svaki dan šeta slikovitim selom u kome živi, na planini Jura, sa svojom 70-godišnjom suprugom Anitom, otkrio je 1938. godine dietilamid liserginske kiseline 25 dok je proučavao medicinsku upotrebu gljiva na pšenici i ostalim žitaricama u farmaceutskoj firmi „Sandoz“, koja je danas u sastavu „Novartisa“. Uzgred, kompanija je odbila da da svoj komentar na njegovu priču.

Hofman je bio prva osoba koja je testirala ovu drogu kada je iscurila mala količina pomenute supstance na njegov prst dok je ponavljao laboratorijski eksperiment u aprilu 1943. godine.

„Sve sam video iskrivljeno, kao u krivom ogledalu“, zapisao je svoje iskustvo, rekavši da je bio iznenađen da je LSD u stanju da proizvede „tako moćno, snažno stanje pijanstva koje ne donosi mamurluk“. Zatim je tri dana kasnije eksperimentisao sa većom dozom, ali ovoga puta doživeo je „užasan trip“. Soba se pretvorila u preteće slike, a komšinica se pretvorila u groznu vešticu.

„Preplavio me ogroman strah da ću poludeti. Bio sam prebačen u drugi svet, u drugo vreme“, zapisao je.

Hofman i njegove kolege naučnici nadali su se da će LSD predstavljati važan doprinos u psihijatrijskom istraživanju. Lek je preuveličavao unutrašnje probleme i konflikte, i oni su se nadali da bi se mogao koristiti u prepoznavanju i lečenju mentalnih bolesti, kao što je, na primer, šizofrenija.

Sa popularizacijom ove droge dešavao se sve veći broj masovnih ubistava ili iskakanja kroz prozor pod dejstvom halucinacija. Ozbiljni korisnici doživljavali su stalna psihološka oštećenja.

SAD su zabranile 1966. godine upotrebu LSD, a ostale zemlje sledile su njen primer. Međutim, Hofman i dalje tvrdi da je to nepravedno, govoreći da LSD ne izaziva zavisnost. Stalno je ponavljao da bi zabranu trebalo ukinuti kako bi se LSD koristio u medicinske svrhe.


Izvor: Blic \ CDC/IB
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 10:03:19
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.