Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Mar 2024, 05:28:33
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Oštriji uslovi za prevremene penzije  (Pročitano 33935 puta)
27. Okt 2009, 11:29:16
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.80
mob
Apple iPhone SE 2020
pregovori sa MMF
Oštriji uslovi za prevremene penzije
Autor: Danijela Nišavić | Foto: FoNet | 27.10.2009. - 08:07

Međunarodni monetarni fond zahtevaće pooštravanje uslova odlaska u prevremenu penziju, a o tome će biti reči sa vlastima Srbije narednih dana, saznaje „Blic”. Sa misijom MMF već prvog dana pregovora načelno je postignut dogovor o tome da deficit budžeta u 2010. godini bude četiri odsto bruto domaćeg proizvoda, kao i da se ne menja starosna granica za odlazak žena u penziju.

 
Predmet razgovora je i da Srbiji iz kreditnog aranžmana bude na raspolaganju 700 miliona, umesto planiranih 1,4 milijarde evra za drugu i treću ratu kredita MMF, pošto je konstatovano da se makroekonomska situacija u našoj zemlji znatno popravila. Moguće je, prema saznanjima „Blica”, da taj novac i ne bude povučen, ali je vrlo važno da bude na raspolaganju.
Na sastanku premijera Srbije Mirka Cvetkovića i Diane Dragutinović, ministarke finansija, sa Albertom Jegerom, šefom misije MMF, bilo je reči i o dodatnim mehanizmima za jačanje fiskalne discipline u 2010. i u narednim godinama, navodi se u saopštenju Vlade Srbije.
- Fokus će se staviti na srednjoročnu fiskalnu politiku, odnosno na to kako da se deficit smanji u budućnosti. Postoji dilema da li da se donese zakon o fiskalnoj odgovornosti ili da se formira posebno fiskalno veće, nezavisno telo koje bi javno upozoravalo na fiskalni prekršaj. Očekuju nas i razgovori o strategiji smanjenja javnog sektora u obrazovanju, a što bi se takođe obavljalo srednjoročno - kaže za „Blic” jedan od učesnika pregovora.
Tokom jučerašnjeg razgovora, premijer Cvetković je istakao da su osnovni ciljevi u oblasti javnih finansija dalje smanjenje učešća javne potrošnje u bruto domaćem proizvodu i dostizanje održivog nivoa javnog duga. Delegaciji MMF predstavljen je i projekat reforme javnog sektora kako bi bio efikasniji. Konkretno, reč je o predlozima zakona o određivanju maksimalnog broja zaposlenih u državnoj i lokalnoj administraciji koje je Vlada usvojila, ali i o daljim koracima u restrukturiranju javnih preduzeća i predstojećoj reformi penzijskog sistema, zdravstva i obrazovanja.
Misija MMF, koja je juče počela razgovore s predstavnicima Srbije, u načelu je prihvatila predlog da se ne povećava starosna granica za odlazak žena u penziju. Predlog da žene u Srbiji u penziju i dalje idu sa 60 godina dao je potpredsednik Vlade Srbije i ministar ekonomije Mlađan Dinkić, koji je takođe juče imao sastanak sa misijom MMF.
- Taj deo penzione reforme neće biti ni razmatran. U Srbiji žene koje rade, osim obaveza na poslu, imaju i porodične obaveze, brigu o deci, tako da ne bi bilo fer da se starosna granica izjednačava s muškarcima - kaže za „Blic” Dinkić.


Predstavnici MMF su pohvalili i mere koje je Ministarstvo ekonomije Srbije preduzelo za ublažavanje efekata svetske ekonomske krize i predloge zakona o smanjenju državne i lokalne administracije i giljotinu propisa.
Takođe, ne očekuje se povećanje poreza, a optimizam ulivaju podaci Narodne banke iz trećeg kvartala po kojima je BDP bio 2,7 odsto veći nego u drugom tromesečju ove godine. Izvesno je da će umesto pada od četiri odsto, u ovoj godini BDP imati pad od tri odsto.
Vladimir Gligorov, stručnjak Bečkog instituta za međunarodnu ekonomsku politiku, smatra da su projekcije rasta i budžetskog deficita neizvesne. Po njegovom mišljenju, s obzirom na nepreciznost sa kojom se meri BDP, mnogo je važnije očekivanje da će se poboljšani priliv javnih prihoda održati i da se neće prekoračiti predviđeni plan javnih rashoda.
- Međutim, i to je malo verovatno. Delimično i zato što se inflacija planira široko, pa može mnogo toga u nju da se uklopi. No, ako je suditi po iskustvu, kada sledeći put budu razgovarali, biće druge cifre. Ključno je da se sugeriše da novac MMF nije toliko potreban kao ranije i tek će se videti da li će biti nešto od najavljenog programa višegodišnjeg fiskalnog planiranja - kaže Gligorov za „Blic”.
Planirano je da misija MMF boravi u Beogradu do 4. novembra.

Načelno postignut dogovor
- žene će se penzionisati sa 60 godina
- budžetski deficit u 2010. četiri odsto BDP
- na raspolaganju 700 miliona evra, umesto 1,3 milijarde druge i treće tranše aranžmana
- bez povećanja PDV u 2010.
- zamrzavanje penzija i zarada zaposlenih u javnom sektoru i u 2010. godini
- racionalizacija broja zaposlenih u državnoj administraciji

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 19845
Zastava Šabac , Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.3
mob
Sony 
stvarno , malo treba pooštri kriteru'ijume za odlazak u penziju.......90% penzionera koje ja poznajem su otišli u invalidsku penziju , a pri tome im ništa ne fali , jedan je čak 3 meseca se pravio lud , da bi dobio invalidsku penziju u 35-oj godini , a sada drži cvećaru , odnosno cvećara se vodi na njegovoj ženi , a on dobija i par od penzije........
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.3
mob
Apple iPhone SE 2020
Drugi dan pregovora s MMF
Beneficirani staž više neće imati svi u vojsci i policiji
Autor: Jelena Aleksić | Foto: FoNet | 28.10.2009. - 08:19

Jovan Krkobabić, potpredsednik Vlade, na jučerašnjem sastanku sa misijom MMF naveo je da se u okviru reforme penzionog sistema razmišlja o promeni spiska zaposlenih u vojsci i policiji koji će ubuduće imati beneficirani radni staž, saznaje „Blic”.


Beneficirani staž i dalje bi mogli imati visoki činovi u tim institucijama, ali ne i kuriri, vratari, činovnici… Krkobabić je gostima iz Vašingtona rekao i da bi se uskoro mogao uvesti stroži režim za odlazak u penziju po osnovu profesionalnih oboljenja, a izvesno je da će kriterijumi, koji su u Srbiji inače prilično liberalni, biti detaljno pretreseni.
- Promene bi mogle biti i kod porodičnih penzija tako što će se povećati starosna granica odlaska u penziju po tom osnovu - kaže izvor „Blica” blizak pregovaračima.
Naš sagovornik, međutim, navodi da je potpredsednik Vlade istakao da su to samo neke od mogućnosti koje se u ovom trenutku razmatraju. Predstavnike MMF je, kako tvrdi naš izvor, interesovalo samo to koliko će dogodine biti odvojeno novca na penzije i kako da taj limit ne bude probijen. On navodi da MMF blagonaklono gleda na sva predložena rešenja reforme penzionog sistema, koja treba da bude gotova do 22. decembra a usvojena do kraja godine.
Krkobabić je, kako je juče zvanično saopšteno iz njegovog kabineta, istakao da kad je reč o zamrzavanju plata u javnom sektoru i penzija, ono ne sme dugo da traje.
Razgovore sa predstavnicima MMF juče je imao i Rasim Ljajić, ministar rada i socijalne politike, koji je po završetku sastanka rekao da dogodine neće biti promena u ukupnoj visini socijalnih davanja, ali da postoji realna mogućnost proširenja broja korisnika materijalne pomoći. On je naveo i to da neće biti izjednačavanja starosne granice za žene i muškarce za odlazak u penziju.
Premijer Srbije Mirko Cvetković izjavio je da se MMF neformalno složio s tim da budžetski deficit u 2010. bude oko četiri odsto BDP-a, dok se ove godine očekuje deficit u budžetu nešto manji od 4,5 odsto.
I Diana Dragutinović, ministarka finansija, potvrdila je da je Srbija blizu dogovora s tom institucijom.
- Ono oko čega se sada vode pregovori jesu pravila prilagođavanja plata i penzija, i o tome koliki je zapravo prostor za fiskalne stimulanse - precizirala je Dragutinovićeva. Prema njenim rečima, prihodi republičkog budžeta u narednoj godini biće između 620 i 640 milijardi dinara.

Podrška iz Nacionalne službe za zapošljavanje
- Podržavam predlog da se ne pomera starosna granica za odlazak žena u penziju. Na ovaj način otvoriće se nova radna mesta, pre svega za mlade. Ukoliko bismo produžili starosnu granicu za žene na 65 godina, zatvorili bismo vrata za sve one mlade žene koje čekaju na posao, koje ne rađaju da bi se zaposlile - kaže Vladimir Ilić, direktor Nacionalne službe za zapošljavanje.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Sreća je kada ti smrt zakuca na vrata a ti nisi tu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15304
Zastava Сремска Митровица
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.3
mob
Alcatel 
Retko koji čovek je sposoban za rad posle 60 godina.Verujem da će većina , kada više ne bude sposobna dobiti otkaz i na ulici čekati penziju. Jedna stvar je evidentna , svuda u svetu, radničke organizacije su se uspavale, a gazde su ih zaskočili. Mislim da će se morati obrazovati jači i borbrniji sindikati za ostavrivanje interesa radne snage. Ovako mesto u penziju većina starijih od 60 godina će otići na groblje.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4858
Zastava negde u srpskim brdima
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.80
mob
BlackBerry bold
Retko koji čovek je sposoban za rad posle 60 godina.Verujem da će većina , kada više ne bude sposobna dobiti otkaz i na ulici čekati penziju. Jedna stvar je evidentna , svuda u svetu, radničke organizacije su se uspavale, a gazde su ih zaskočili. Mislim da će se morati obrazovati jači i borbrniji sindikati za ostavrivanje interesa radne snage. Ovako mesto u penziju većina starijih od 60 godina će otići na groblje.
ovo mi je promaklo!
kao da sam znao sta ce pisati u tvom postu!
sta bi ti, da idu u 40 god. u penziju? ko ce da im da te penzije?

umesto da pominjes sidikate i borbu za prava pametnije bi bilo da kazes kako mislis da se placaju penzije?
odakle pare?
IP sačuvana
social share
red zivot
nered smrt
nametnuti red, nered
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
Retko koji čovek je sposoban za rad posle 60 godina.Verujem da će većina , kada više ne bude sposobna dobiti otkaz i na ulici čekati penziju. Jedna stvar je evidentna , svuda u svetu, radničke organizacije su se uspavale, a gazde su ih zaskočili. Mislim da će se morati obrazovati jači i borbrniji sindikati za ostavrivanje interesa radne snage. Ovako mesto u penziju većina starijih od 60 godina će otići na groblje.
ovo mi je promaklo!
kao da sam znao sta ce pisati u tvom postu!
sta bi ti, da idu u 40 god. u penziju? ko ce da im da te penzije?

umesto da pominjes sidikate i borbu za prava pametnije bi bilo da kazes kako mislis da se placaju penzije?
odakle pare?

камаро...треба укинути пензије...је ли тако?
кад више човек не може да ради...правац на стрељање Smile Smile
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4858
Zastava negde u srpskim brdima
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.80
mob
BlackBerry bold
Retko koji čovek je sposoban za rad posle 60 godina.Verujem da će većina , kada više ne bude sposobna dobiti otkaz i na ulici čekati penziju. Jedna stvar je evidentna , svuda u svetu, radničke organizacije su se uspavale, a gazde su ih zaskočili. Mislim da će se morati obrazovati jači i borbrniji sindikati za ostavrivanje interesa radne snage. Ovako mesto u penziju većina starijih od 60 godina će otići na groblje.
ovo mi je promaklo!
kao da sam znao sta ce pisati u tvom postu!
sta bi ti, da idu u 40 god. u penziju? ko ce da im da te penzije?

umesto da pominjes sidikate i borbu za prava pametnije bi bilo da kazes kako mislis da se placaju penzije?
odakle pare?

камаро...треба укинути пензије...је ли тако?
кад више човек не може да ради...правац на стрељање Smile Smile
gde sam ja napisao da ih treba ukinuti, ali se slazem da treba reformisati penzijsku politiku.
srbija je zemlja penzionera.
reci mi kako ti mislis da isplatis toliko penzija? od cega? imaj u vidu da su pri tome i one u poredjenju sa platama prevelike!
IP sačuvana
social share
red zivot
nered smrt
nametnuti red, nered
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


lepim plakate po gradu

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 5550
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.4
Osim toga da su ljudi zbog starenja manje sposobni za rad tu je i problem "tehnološki zastarelih" zaposlenih, jer stručnost kojom je godinama zaradjivao platu zastareva, a vredi li slati na skupe dodatne obuke i školovanja ljude koji su par godina pred penzijom, ili malo na biro dok ne dotraje do penzije. "tehnološki bum" koji mladji treba da prate, ali za starije nije rentabilno.

Citat
reci mi kako ti mislis da isplatis toliko penzija?

od dotacija EU, pa na čemu se zasniva taj bum penzionerskog standarda, sa 50DEM na 300Evra, nego na dotacijama.

Citat
imaj u vidu da su pri tome i one u poredjenju sa platama prevelike!

Nisu penzije prevelike već su plate premale. Može li mi vrstan ekonomista zašto bi neko radio kao u EU a da nema platu kao u EU? Ako nam je cilj "Što pre u EU!" onda to podrazumeva izjednačavanje plata za istu vrstu posla. Ne pominji odmah sindikalnu borbu jer to šteti ekonomiji, nivoi plata se moraju regulisati bez dugotrajnih dramatičnih štrajkova.
IP sačuvana
social share
Izreci, pa se ispeci
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.80
mob
Apple iPhone SE 2020
Hm... to znaci da cu ja morati da dernecim do 65 da bih izdrzavala one koji su otisli u penziju sa 55... plus je je pitanje da li cu ja uopste da dobijem penziju od drzave jer se najavljuje prebacivanje na dobrovoljno penzijsko osiguranje...

E, pa cvrc... ne moze... tj. moze jedino u varijanti da ja pocnem da uplacujem to penziono osiguranje kod osiguravajuceg drustva ili fonda, a da mi se vrate sve pare koje sam do sada uplatila...
Ali... ni to ne moze... bankrotirace nam drzava...

BTW. Ovo moguce poostravanje roka za penziju direktno kaci moju majku zato sto je rodjena 1950. godine... nije imala dovoljno staza da ode sa 55, sada cega 60., a ako se prihvate izmene, morace da ceka 65. godina...
S druge strane, u pitanju je osoba koja ima ozbiljnih zdravstvenih problema, koji nisu dovoljni za invalidsku penziju, ali ima dovoljno staza za starosnu...
I sta ona da radi?
Preostaje joj jedino da ceka da li ce se ovima iz vlade dici patka, da prostite, te da li ce povisiti starosnu granicu za penziju...  Smile
« Poslednja izmena: 30. Okt 2009, 15:51:31 od Anea »
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


lepim plakate po gradu

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 5550
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.4
Citat
Hm... to znaci da cu ja morati da dernecim do 65 da bih izdrzavala one koji su otisli u penziju sa 55... plus je je pitanje da li cu ja uopste da dobijem penziju od drzave jer se najavljuje prebacivanje na dobrovoljno penzijsko osiguranje...

Ma ne brini za svoju penziju, dobijaćeš je, jer je potrebno stvaratri potrošače. Više nije problem prizvesti, problem je prodati, a penzioner sa navikama srednjeg staleža je idealan potrošač. Same kompanije dobrovoljno daju novac u socijalne beneficije da potrošnja ne bi stala. Ako penzioner iz Vršca ne kupi nov televizor tamo negde u Sngapuru počinje agonija punih magacina neprodate robe, nervoza na berzama... Paja Patak i Miki Maus su u tom lancu neizbežni.
IP sačuvana
social share
Izreci, pa se ispeci
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Mar 2024, 05:28:33
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.065 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.