Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Osteoporoza - Nagli pokret lomi kičmu  (Pročitano 6161 puta)
09. Maj 2005, 13:04:08
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Osteoporoza - Nagli pokret lomi kičmu

Od osteoporoze, bolesti koštanog tkiva, boluje oko 25 odsto žena posle menopauze. Zbog gubitka koštanog tkiva povećava se krhkost i lomljivost kostiju. Drugim rečima, kod 18 odsto žena starijih od 60 godina očekuje se prelom kičme, a kod 15 odsto starijih od 50 godina prelom vrata i bedrene kosti. Bolest je neizlečiva, ali problem se javlja jer je samo jedan lek stavljen na pozitivnu listu, a koji je prema mišljenju mnogih lekara neadekvatan.

Pod osteoporozom podrazumeva se grupa metaboličkih bolesti skeleta koji se karakterišu smanjenom gustinom kostiju. Kosti postaju abnormalno prozirne i krte, što ih čini mnogo podložnijim prelomima. Ako se za hipertenziju kaže da je tihi ubica, onda se za osteoporozu može reći da je tihi lopov koji postepeno oduzima kostima rezerve dok ne postanu toliko slabe da ne mogu da podnesu normalan mehanički stres, tako da prelom može da nastupi pri veoma maloj traumi ili pri naglom pokretu, priča za „Blic“ prof. dr Olga Popović-Mladenović, fizijatar Centra za prevenciju i lečenje osteoporoze „Physical“.

- Najčešće posledice ove bolesti su prelomi pršljenova, rebara, kuka, ramena i ručnog zgloba. Kod mnogih pacijenata starije životne dobi ovakvi prelomi često ih vezuju za krevet do kraja života, što se najčešće završava fatalno. U trenutku otkrivanja bolesti koštana gustina se može popraviti samo za pet odsto, što kod osoba sa težom osteoporozom nije dovoljno. Zbog toga rano otkrivanje i prevencija presudni su za razvoj ove podmukle bolesti - kaže na početku razgovora dr Popović-Mladenović.

Rizici za obolevanje od osteoporoze su: godine starosti, pol, rani nedostatak ženskih polnih organa, prestanak menstruacije, genetska predispozicija, hormonski poremećaji. Osim menopauze, međutim, i način života ima udela u nastanku ove bolesti.

- Na gubitak koštane mase veliku ulogu imaju pušenje, upotreba alkohola i kafe, nedostatak fizičke aktivnosti, česte dijete i nezdrava ishrana. U tu grupu spadaju i žene koje imaju problem sa tiroidnom žlezdom ili imaju neku reumatsku bolest i dugo su koristile lekove. Ovi faktori odlučuju da li će se osteoporoza razviti ili ne - ističe doktorka.

Ima još jedna grupa žena, koje imaju više od 70 godina, a da ne znaju da imaju osteoropozu. Kod njih je izražena bolest zglobova - spondiloza. Kod ovih žene se ustanovi da boluju od osteoporoze tek kada padnu i slome kost.

- Ova bolest nije zaobišla ni muškarce, ali ne u meri kao žene. U tu grupu spadaju oni koji se leče od reumatskih bolesti i u mladosti su dugo pili hormone ili oni koji su se lečili od steriliteta - kaže doktorka.

Istraživanja pokazuju da se u menopauzi gubi dva do pet odsto koštane mase tokom prvih pet godina od gubitka menstruacije. Zapanjujući podaci su i da žene gube čak 50 odsto koštane mase još pre prelaznog doba. Čak šest do 18 odsto žena od 25. do 34. godine ima izrazito nisku koštanu gustinu.

Za lečenje i prevenciju ove bolesti neophodna je fizička aktivnost i pravilna ishrana bogata vitaminima, mineralima, a posebno kalcijumom. Takođe, sve žene koje uđu u menopauzu potrebno je da, sigurnosti radi, izvrše analize.

- Svaki dan pola sata kretanja jako je važno za prevenciju - kaže dr Popović-Mladenović.

Osim fizičke aktivnosti i vežbanja terapija se sprovodi i lekovima. Međutim, problem se javlja jer je samo jedan lek na pozitivnoj listi koji, prema mišljenju većine stručnjaka, ne daje nikakav efekat, većina žena je primorana da mesečno izdvaja 100 evra za lekove.

Sonja Todorović
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
mob
Apple iPhone SE 2020
 Novi lek nada za obolele
Osteoporoza bolest starih

Savremena medicina je, čini se, uspela da doskoči podmuklom kradljivcu kalcijuma iz kostiju osteoporozi, od koje u Srbiji pati oko 10 odsto stanovništva. Novi lek koji stiže iz Amerike od pre nekoliko dana može da se nađe i u apotekama širom naše zemlje.

Za razliku od većine bolesti, manje ili više ozbiljnih, osteoporoza dolazi bez najave. Nema nikakvog znaka koji bi upozoravao na njenu pojavu. Zbog toga bolesnici pogođeni ovom progresivnom i podmuklom bolešću do lekara obično stignu u odmaklom stadijumu, kad pukne kuk, telo nekog pršljena ili neka druga kost.

- Kosti pogođene osteoporozom pucaju kao što se ruši kuća sazidana „posnim“ betonom sa malo armature - kaže profesor Aleksandar Dimić iz Instituta Niška Banja.

Rezultati postignuti uvođenjem američkog leka „fosavansa“, koji se prvi put sastoji od dve spojene terapije, dali su novu nadu i lekarima i bolesnicima sa kostima podložnim ili oštećenim osteoporozom. Lek sprečava razgradnju kostiju, a istovremeno daje potrebne koncentracije vitamina D koji povećava ulazak kalcijuma u organizam.

- Ključnu ulogu u stvaranju zdravih i jakih kostiju koje mogu da odole prelomima igra vitamin D - objašnjava profesor Dimić.

Svakih 30 sekundi kao posledica osteoporoze nekome u svetu pukne neka kost, izračunali su stručnjaci Svetske zdravstvene organizacije. Gotovo 30 odsto žena starijih od 50 godina ima prelom jednog ili više kičmenih pršljenova, a čak trećina žena starosti od 60 do 70 godina ima problem sa osteoporozom.

S.Tasić

    Cena i korišćenje leka

    Novi lek „fosavans“ bolesnici sa osteoporozom treba da piju samo jednom nedeljno. Nije dozvoljeno da se upotrebljava češće, a odluku o tome kome je potreban mora da donese lekar - kaže doktor Olivera Aleksić, direktor medicine u predstavništvu „Merk Šarp i Dom“, američkoj firmi koja proizvodi lek. Kako je lek registrovan tek nedavno, na pozitivnoj listi bi mogao da se nađe najranije za šest meseci. Zahtevi su predati i predstavnici MSD se nadaju pozitivnom odgovoru komisije. Za sada pakovanje „fosavansa“ dovoljno je za mesečnu terapiju u apotekama i košta 2.950 dinara.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.092 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.