Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Osteoporoza: Koliko je gravitacija ženin prijatelj?  (Pročitano 606 puta)
19. Jan 2013, 13:06:24
Zodijak
Pol
Poruke 1
Browser
Mozilla Firefox 18.0
Koliko je gravitacija ženin prijatelj?

Tokom svakodnevnog rada, lekar je u prilici da čuje različita shvatanja i komentare u odnosu na odredjenu bolest od strane svojih pacijenata.  Mnogi od njih postavljaju uobičajena pitanja vezana za razumevanje suštine sopstvenog problema kao i načina i mogućnosti lečenja istog.  Neki su, navodno, dobro obavešteni zahvaljujući različitim “izvorima” (obično su to komšinica, drugarica , rođaka, gde se informacije razmenjuju najčešće uz kafu i cigaretu).  Međutim, savremeni način života i dostupnost velikog broja podataka putem različitih medija (novine, internet, televizija) doveo je do toga da je sve veći broj pacijenata koji prvi put dolaze na osteodenzitometrjiski pregled (merenje koštane gustine) u DXA centar dobro informisan o osteoporozi i mogućim načinima lečenja, mada, kako mi se čini, ne uvek na pravi način.

Nedavno me je iznenadila pacijentkinja koja je ponela sa sobom i dnevni list da mi pokaže da je pronađen novi i brži način dijagnostike osteoporoze.  Njena ushićenost povodom ove vesti je bila velika, baš kao i zabrinutost za sopstveno zdravlje.  Tekst se odnosio na istraživanje koje su sproveli naučnici NASA-e (Američka svemirska agencija).  Sam projekat je rađen na astronautima koji su boravili duže vreme u prostoru slabe gravitacije i koji je uzrokovao značajno razređenje kosti tj.  narušenost mikroarhitekture skeleta.  Pomislih, evo sada ću od svojih pacijentkinja da dobijam i studije.  Umirila sam gospođu objasnivši joj da nema razloga da baš toliko brine, jer ipak živimo na Zemlji.  S druge strane, u našem DXA centru u mogućnosti smo da uz pomoć posebnog programa dodatno analiziramo dobijeni snimak merenja koštane gustine i dobijemo podatak o mikroarhitekturi kosti, što je značajan podatak.  S obzirom da je za pravilan razvoj i rast kostiju kao i dobru čvrstinu i njeno održavanje vrlo važna fizička aktivnost , zanimalo me je da li je i koliko fizički aktivna.  Odgovorila je da je vrlo aktivna za jednu pedesetčetvorogodišnjakinju u radu po kući i da jednom nedeljno odlazi u duge šetnje.  Sudeći po nalazu njene osteodenzitometrije, koji je, nažalost, bio u oblasti osteoporoze, te postojanju predhodnog preloma podlaktice koji se dogodio pri padu u kući, kao i lošoj navici pušenja poslednjih tridesetak godina, savetovala sam joj da promeni stil života ako misli da učini nešto dobro za zdravlje svojih kostiju.  Vrativši se na temu lošeg uticaja bestežinskog stanja na vrlo dinamičan metabolizam kosti, nedostatak adekvatne mišićne aktivnosti i posledični gubitak koštane mase, savetovala sam joj da započne redovno, 3-4 puta nedeljno da sprovodi vežbe protiv otpora i sa opterećenjem bar po 30-45 minuta, u kombinaciji sa aerobnim vežbama, a od koristi bi bilo i hodanje bržim tempom kao i češće penjanje uz stepenice, pa čak i trčanje, skakanje i ples.  Naravno, u skladu sa mogućnostima.  Pa čak i vežbe protiv naše gravitacije predstavljaju savladjivanje nekog otpora.  Slabije vežbe kao dosadašnje njene lagane šetnje, vožnja bicikla i plivanje nemaju efekat u povećanju gustine kosti, ali su dobre za zdravlje generalno.  Ako ima afiniteta može sprovoditi i tai či čuan vežbe koje su odlične za ravnotežu i koordinaciju što je vrlo značajno u prevenciji padova.  Treba se podsetiti da ipak najveći broj preloma nastane pri padu sa sopstvene visine, zahvaljujući našoj sili gravitacije, ali uz sadejstvo i drugih faktora.  Savetovala sam je da bi najbolji izbor bio da se priključi grupi žena koje idu na obuku vežbama korisnih kod prevencije osteoporoze gde se posebna pažnja obraća i na vežbe za pravilno držanje tela kao i vežbe istezanja i jačanja muskulature trupa, balansa i stabilizaciju kukova i tela.  Organizovana obuka je pod stručnom kontrolom i postepeno uključuje individuu u sam proces vežbanja.  Tu se intezitet vežbi postepeno povećava, a samim tim i mogućnost povreda smanjuje.  Najznačajnije je da se naučene vežbe moraju obavljati kontinuirano i idealno je da budu sastavni deo uobičajenih dnevnih aktivnosti, jer se samo na taj način može održati koštana masa.  Prestankom vežbanja, gubi se željeni efekat.  Postoje i određene vežbe koje svakako treba izbegavati, jer mogu dovesti do preloma na kičmi, a to su vežbe vezane za savijanje trupa, pokreti uvijanja, kao i vežbe sa naglim opterećenjem ili podizanjem tereta.  Naravno, pravilna vežba i dozirana fizička aktivnost je samo jedan segment i nikako se ne sme izostaviti eliminacija loših i štetnih navika, kao što je pušenje, zatim adekvatna nadoknada vitamina D i kalcijuma, kao i lek za lečenje osteoporoze koji je propisan.

“Znači, ne moram da se selim na Jupiter gde je gravitacija mnogo veća i na taj način lečim svoje kosti?“, našalila se na kraju razgovora, dok sam se ja zapitala koliko je ovde gravitacija ženin prijatelj, kada znamo da je i neizbežni uzrok padova, ali takodje i u estetskom pogledu (da se ne lažemo, svima nam je užasno bitan) , u nekiim “zrelim” godinama, predstavlja pravog neprijatelja.

A kako li će se tek, pompezno najavljivani , komercijalni letovi u svemir izboriti sa neslućeno ogromnim problemom koji ih čeka iza prvog ćoška u vidu uticaja niske gravitacije na kosti putnika, ostaje da se vidi.     

Dr Jelena Vasić


Izvor: cvrstosamresila.  rs


« Poslednja izmena: 19. Jan 2013, 13:15:05 od T i n a »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.