Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 13:52:27
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Osnovni pojmovnik gojaznosti  (Pročitano 1331 puta)
09. Maj 2005, 10:36:14
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Osnovni pojmovnik gojaznosti

Gojaznost je stanje prekomerne telesne težine u odnosu na visinu i fizičku građu organizma. Postoje mnoge definicije gojaznosti. To je problem koji potiče od davnina, a kod savremenog čoveka sve više je prisutan u njegovom svakodnevnom životu.

U običnom jeziku često se koristi termin "debeo - debela" i ima negativno ili uvredljivo značenje. Osobe sa prekomernom telesnom težinom su sputavane od strane bliske i šire okoline, a neretko i sami sebe dovode u situacije da ne mogu da reše probleme na koje nailaze.

Kod koga se javlja gojaznost

Gojaznost se podjednako javlja u svakom životnom dobu, kod dece je podjednako učestala kod dečaka i devojčica, a posle puberteta je češća kod žena nego kod muškaraca.

Koji faktori dovode do pojave gojaznosti

Prekomerno uzimanje dnevnih količina hrane u odnosu na opšte energetske potrebe i fizičke aktivnosti.
Ove osobe pri unošenju hrane uživaju i veći deo dana bave se i razmišljaju o hrani.

Fizička aktivnost jedan je od osnovnih faktora u nastajanju gojaznosti. Ona se mora upražnjavati kod svake zdrave osobe, a gojazna osoba mora fizičku aktivnost da prilagodi i uvede u svoj svakodnevni život radi potrošnje viška energetskih materijala koji uzrokuju gojaznost. Fizička aktivnost može biti u vidu šetnje, vežbi, plivanja, trčanja, vožnje bicikla ili bavljenja nekim drugim sportom u zavisnosti od životne dobi i zdravstvenog stanja organizma.

Zdravstveno stanje, takođe, može uticati na pojavu gojaznosti i to kod endokrinih poremećaja (nepravilno lučenje hormona štitne žlezde, hipofize i polnih hormona). Osobe koje imaju ovakvu vrstu zdravstvenih problema moraju se obavezno ispitati kod endokrinologa i utvrditi da li je samo zdravstveno stanje odgovorno za pojavu njihove gojaznosti.

Navika je jedan od faktora rizika u ishrani. Loša navika se javlja kod osoba koje uz sebe neprekidno drže hranu i tokom bilo koje aktivnosti stalno nešto grickaju. Na primer: dok gledaju televiziju, čitaju knjigu itd. Te dugotrajne radnje koje se stalno ponavljaju stvaraju navike od kojih se teško oslobađa. LJudi skloni stvaranju različitih navika imaju različite ideje pri uzimanju hrane.

Genetski faktori spadaju u one koji dovode do gojaznosti, a utiču kompleksno na metabolizam masti, apetit, način deponovanja masti.

Psihološki činioci

Poznato je da pojedine osobe mnogo jedu iz emocionalnih razloga (nezadovoljstva na radnom mestu, porodici, društvu). Često se dešava da žene koje se osećaju nesrećnim iz bilo kod razloga, nalaze zadovoljstvo u uzimanju hrane bogate ugljenim hidratima (slatkiši, peciva, itd).

Trudnoća

Zdrava žena za vreme trudnoće može da poveća svoju telesnu težinu od 10 do 12 kiglograma. Mnoge trudnice, međutim, u toku trudnoće uvećavaju svoju telesnu težinu u većem stepenu, zadržavaju je i povećavaju u toku laktacije i po njenom prestanku.

Uticaj okoline na način ishrane

U pojedinim sredinama kultura ishrane je različita, pa se tako u nekim područjima jede hrana jako bogata mastima (čvarci, veće količine životinjske masti, prerađevine od mesa) i dolazi do popularizacije takve ishrane. Modni trendovi preko medija takođe reklamom favorizuju namirnice koje su nekvalitetne za ishranu. Ekonomski uslovi imaju važan uticaj na način ishrane, jer siromašne osobe zbog nemogućnosti uzimaju hranu obično bogatu šećerima i mastima (velike količine hleba, masti).

Prema gore navedenim faktorima rizika, može se zaključiti da nije teško postati gojazna osoba. Ali danas u društvu, gde prevladavaju i druge vrednosti, gojazna osoba je često podvrgnuta različitim reakcijama od strane okoline (ponekada teže dobijaju posao, izvrgnute su podsmehu), a to kod nekih od njih dovodi do psihičke napregnutosti, slabljenja volje za rad, izbegavanja šetnje i drugih aktivnosti, postaju manje komunikativni jer čak teško pronalaze i odeću za sebe.

Sve to pogoduje daljem uvećanju telesne težine i povećanju stepena gojaznosti. Mehanički i metabolički poremećaj kod gojaznih osoba izaziva i ozbiljne poremećaje zdravlja - kardiovaskularne poremećaje, bolesti respiratornog sistema, šećernu bolest, promene u lokomotornom sistemu (javljaju se degenerativne promene na zglobovima kolena, kičmenom stubu, karlici, stopalima, čak i uz bolove pri kretanju).

Zato se savetuje da osobe s povišenom telesnom masom analiziraju faktore rizika i da iskreno pristupe selekciji uzročnika koji dovode do njihove gojaznosti. Kada se identifikuje koji su to uzročnici, trebalo bi da izaberu najadekvatniji način u eliminaciji uzročnika bolesti. Pristup lečenju gojaznosti može biti izveden na dva načina.

Individualan način - kada gojazna osoba donese čvrstu odluku o smanjenju njene telesne težine. Tada mora da napravi dugoročni plan o načinu ishrane, fizičkim aktivnostima i menjanju navika i otklanjanju uzročnika gojaznosti.

Drugi način skidanja telesne težine sastoji se iz čvrste odluke gojazne osobe da eliminiše višak kilograma uz asistenciju lekara specijaliste koji je dužan da napravi kompletan softverski plan i program o načinu ishrane, fizičke aktivnosti, slobodnom vremenu (pravi se individualni program u zavisnosti od životne dobi osobe, zdravstvenog stanja, posla kojim se bavi).

Da biste odredili nivo uhranjenosti, potrebno je da izračunate indeks telesne mase (BMI), koji će izaći u sledećem broju Glasa javnosti. Tom prilikom ćemo vam dati tabelu po kojoj ćete moći sami da odredite vaš indeks telesne mase. Takođe, upoznaćemo vas i sa načinima lečenja gojaznosti.

Dr Ksenija Maid
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 13:52:27
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.085 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.