Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Glasanje
Pitanje: Шта мислите о овој теми?

Glasanje završeno: 12. Mar 2006, 16:56:25

Оцена 1.
0%  (0)
Оцена 2.
0%  (0)
Оцена 3.
10%  (1)
Оцена 4.
30%  (3)
Оцена 5.
60%  (6)
Ukupno glasova: 10
Idi dole
Stranice:
1 ... 4 5 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Основи Православља, Катихизис  (Pročitano 31656 puta)
Krajnje beznadezan

Znam čoveka ...

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11717
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Nema ni jedne vere na svetu koja je vise gonjena, ni groznije mucena, ni bezocnije klevetana, kao sto je vera pravoslavna. Ona je gonjena od neznabozaca spolja i od jeretika iznutra. Svaki korak njenog hoda kroz istoriju obelezen je skupim zrtvama i zaliven nevinom krvlju. Svako dobro se skupo placa a najbolje se placa najskuplje.
      Pravoslavna vera je sva od neba i sva nebo.
      Ostale su vere, manje ili vise, mesavina neba i zemlje, mesavina svetinje i greha.
      Neznabosci ne mogu jer ne veruju.
      Protestanti ne mogu jer sumnjaju.
      Jedino mi, pravoslavni, mozemo od sveg srca uzviknuti: Hristos voskrese i vaistinu voskrese !
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
Nema ni jedne vere na svetu koja je vise gonjena, ni groznije mucena, ni bezocnije klevetana, kao sto je vera pravoslavna. Ona je gonjena od neznabozaca spolja i od jeretika iznutra. Svaki korak njenog hoda kroz istoriju obelezen je skupim zrtvama i zaliven nevinom krvlju. Svako dobro se skupo placa a najbolje se placa najskuplje.
      Pravoslavna vera je sva od neba i sva nebo.
      Ostale su vere, manje ili vise, mesavina neba i zemlje, mesavina svetinje i greha.
      Neznabosci ne mogu jer ne veruju.
      Protestanti ne mogu jer sumnjaju.
      Jedino mi, pravoslavni, mozemo od sveg srca uzviknuti: Hristos voskrese i vaistinu voskrese !
Sta da ti kazem, nego, nek' se goni i dalje...
Ne samo ona, nego i njene ostale  religije sestre po gluposti...
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Odustao

Zodijak
Pol
Poruke 5342
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
Hrvat, a ?

Eh, koliko sami o sebi govorite...
IP sačuvana
social share
Odustao
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
Hrvat, a ?

Eh, koliko sami o sebi govorite...
Smile Smile Trebao si malo da posjetis druge forume na Bureku, posebno politicki, pa da ispitas malo bolje nacionalnu pripadnost odredenih clanova, a ne ovako javno da se diskreditujes...
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Poznata licnost


Када сам слаб онда сам силан.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3880
Zastava Београд је СВЕТ !
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Писаћу о молитви...Знам да има више поккренутих тема са истом тематиком, али мислим да јој је овде место...

Молитва

Молитва је - вода жива, којом душа гаси жеђ.

"Молитва је узношење ума и срца ка Богу" (Митрополит Филарет), созерцавање Бога, одважна беседа твари са Творцем, побожно стајање душе пред Њим, , храна душевна, ваздух, светлост, животворна топлота њена, очишћење грехова - благи јарам Христов и лако бреме Његово. Молитва је - непрестано осећање сопствене немоћи или ништавности душевне, освећење душе, предукус будућег блаженства, блаженство ангелско, киша небеска која освежава, напаја и оплођује земљу душе, златна нит која твар повезује са Творцем, ведрина и срчаност у свим патњама и искушењима живота, светиљка живота, . Молитва је - веза са Ангелима и светима. Молитва је - поправљање живота, мати суза и скрушености срца; подстицај на милосрдна дела; животна сигурност; уништење страха од смрти; занемаривање земних драгоцености и жеља за благом небеским; очекивање Онога Који ће судити целом свету, свеопштег васкрсења и живота будућег века; настојање за избављењем од вечних мука, непрестано тражење помиловања од Владике; жива вода душе.
Молитва значи моћи својом љубављу примити у срце све људе, силазак неба у душу, смештање Пресвете Тројице у срце, као што је речено: "И Њему ћемо доћи и код Њега ћемо се настанити"(Јн.14, 23).
Бог је истина; зато и молитва моја мора да буде истина, као што то мора бити и мој живот; Бог је Светлост; и молитва се моја мора приносити у светлости ума и срца; Бог је ватра, и молитва моја, као и мој живот, мора бити ватрена; Бог је слободан?: и моја молитва мора бити слободно изливање срца.
Искрени хришћани се непрестано моле, зато јер непрестано и грешимо; захвалност је непрестана, јер свакога дана, свакога часа, задобијамо нове милости Божије, а и старих је безбројно много; славословље је непрестано, зато што стално гледамо славу дела Бога нашега у нама и у читавом свету, а нарочито славу Његове безграничне љубави према нама.
Немој пропустити прилику да се помолиш за било ког човека, на његову сопствену молбу или молбу његових рођака или пријатеља. Господ благонаклоно гледа на молитву коју узносимо с љубављу и на нашу одважност пред Њим. Осим тога, молитва за друге од велике је користи и ономе ко се за њих моли: она очишћује срце, учвршћује веру и наду у Бога и распламсава љубав према Богу и ближњем.
Када први пут, или тек понекад, читамо неке молитве, читамо их, као нешто ново, радо и осећајно; али, како их све чешће понављамо, све мање осећамо радост; оне престају да нас интересују и тешко савлађујемо себе да их читамо са ранијм осећањем. Ево шта треба чинити против тога: морамо замислити да по први пут читамо оне прекрасне молитве на које смо се навикли и које су нас тако снажно занимале у прво време; срцем проникнути у сваку реч и дубоко је поштовати. Та појава у нашој души последица је првородног греха - последица је наше првобитне непостојаности у истини. И све до сада, ми нисмо у стању да се непоколебљиво учврстимо у истини: тек што застанемо, а већ се убрзо потом колебамо у њој. Тако се често дешава са молитвом, тако се дешава и са вером, и са пријатељством према људима, и са љубављу према Богу и ближњем, и са врлином уопште: свугде се показујемо непостојаним у истини.
Велик је наш немар и велика је лењост наша за молитву: увек смо склони да се молимо - што често и чинимо - са тешком муком и да што пре завршимо, па журимо и летимо по површини, а да и не погледамо у дубину срца. Зато је наша молитва као ветар: зашуми, прохуји - и то је све.
Као што се у животу често дешава да човек једно има у срцу, а друго на уснама, па истовремено показује два лица - тако се и на молитви, пред лицем Самога Бога, који види тајне срца, човек често показује као дволичан: једно говори, а друго има у мислима и срцу. Још се чешће дешава да, иако разуме молитву и мисли на њу, срцем не осећа оно што говори и, будући мртав, само баца речи у ваздух, заваравајући се да таквом молитвом може угодити Богу. Чудна, огреховљена дволичност! То је горки плод и сведочанство нашег грехопада. Нашем срцу постало је уобичајено да лаже на молитви, као и у опхођењу са људима. "Сваки је човек лажа" (Пс. 116, 11). То је стуб лажи. Хришћанн треба да употреби сва средства како би сваку лаж са кореном исчупао из срца и засадио у њему чисту истину. Требало би почети са молитвом као са делом за које нам је превсходно нужна истина срца, по речима Господњим: "духом и истином треба се клањати". Научимо ли да током молитве говоримо истину у срцу, ни у животу нећемо дозволити себи да лажемо; истинита и искрена молитва ће, очистивши наше срце од лажи, успети да га од ње сачува и у делима животним. Како научити да се током молитве говори истина у срцу? Свака реч молитве мора се довести до срца, мора се положити на срце, мора се срцем осетити њена истинитост. Морамо бити свесни колико нам је неопходно оно што од Бога тражимо у молитви, као и неопходности да му се усрдно благодари за Његова велика и безбројна доброчинства према нама, неопходности најусрднијег славословља за Његова велика и премудра дела у Његовим створењима. 
Добро је стајати на сунцу - јер је и топло и светло, па се тако и на молитви пред Богом - нашим духовним Сунцем - и грејемо и просветљујемо.
Молитва је - вода жива, којом душа гаси жеђ.
Сви људи имају потребу за молитвом, више него што дрвеће има потребу за водом. Зато што нити дрвеће може да даје плодове уколико не упија воду кроз корење, нити ћемо ми моћи да доносимо скупоцене плодове побожности уколико се не напајамо молитвом. Зато треба и када устанемо из постеље да предухитримо сунце службом Богу; и када седимо за столом ради обеда и када се спремамо за починак. Или боље речено - сваког часа треба да узносимо молитву Богу, прелазећи тако помоћу молитве један пут који је једнак дужини дана. (Свети Јован Златоусти)
Истинска молитва је вапијање Богу из дубине душе. То је вапијање Богу као једином спасиоцу. Примјер би могао да буде утопљеник који не тражи помоћ од оних што су далеко, већ од онога што је близу (на обали). Ако је то вапијање свакодневно тј није везано само за вријеме невоље, онда је то истинска и искрена молитва Богу. Он је тада близу и притиче у помоћ. Цјели Псалтир (једна од књига Старог завјета) је зборник молитава у којима проси од Бога оно што му свијет није у могућности дати. Он у истом објављује да је Господ чуо и услишио његове молитве. Овако се могао молити само онај који осјећа да је Бог жив и да је близу. Он узвикује: -Жив је Господ мој! Затим дивно говори о свеприсуству и близини Божијој: - Куда бих отишао од Духа Твојега и од лица Твојега куда бих утекао? Да изађем на небо – Ти си тамо, да сиђем у ад – ондје си. Да се дигнем на крилима од зоре и преселим се на крај мора и онде ће ме рука Твоја водити и држати ме десница Твоја...
Наведени стихови показују каква је божанска визија једног видовитог човјека, једне просветљене душе. При оваквој визији и оваквом схватању Бога, као живог и блиског Створитеља и Спаситеља, вапијање за помоћ је сасвим разумљиво. Зар онај који је жив и који је близу да не помогне свима који Га поштују и који од Њега траже помоћ?
Значи, ми хришћани се не молимо Богу онако законски као фарисеј из Христове приче, који је тражио од Бога оно што је он дао Богу. Са јеванђелског гледишта фарисејева молитва више личи на неки трговачки обрачун с Богом, но на молитву.
Хришћанин се моли Богу као своме Оцу, просећи од Њега милост и помоћ, али без позивања на нека своја добра дјела, већ на немоћ своју. Образац молитве нам је дао сам Спаситељ. Господња молитва (Оче наш) треба да буде саставни дио сваког нашег молитвеног обраћања Богу.
Како се молити да би молитва била услишена?
Спаситељ каже: - Бог је дух и који му се моле, духом и истином треба да се моле.
Прво – духом, друго – истином. Шта ово значи?
Духом – то значи цијелим унутрашњим својим бићем, срцем и мислима. Сви спољашњи знаци молитве без овог унутрашњег вапаја мало помажу.
Истином – то значи без лагања Господа, без очекивања помоћи са друге стране, већ са истинском надом у Бога.
Ово је важно да зна сваки хришћанин да би знао да се правилно моли. Сваки који каже да му Господ није услишио молитву, хули на Бога. Оптужујући Бога, он оптужује самога себе, јер показује да је молитва била неправилна, да је била посљедица невоље, да се молио свима и свакоме прије но Богу и тако је не само изједначио Бога са људима, већ Га је и понизио, јер се разним гатарама и надриљекарима обратио прије но Богу.
Због тога не треба да чекамо тешке тренутке па да се обратимо Богу. Треба да се трудимо да бар неколико минута дневно посветимо искреној молитви, а да то што чешће учинимо породично у св храму. Посебно то треба чинити у вријеме када постимо и припремамо се за свету тајну причешћа. (Свети Јован Кронштатски)


КРСНИ ЗНАК

Кад се ми хришћани обраћамо Господу Богу, осењујемо се крсним знаком. Саставимо прва три прста десне руке: палац, кажипрст и средњи тако да су сва три равна, а мали и домали прст привучемо уз длан. Кад смо тако саставили прсте, дижемо десну руку и са три прста додирнемо средину чела, посвећујући Богу свој ум и говоримо: „У име Оца", потом спустимо руку у висини појаса, посвећујући Богу своје срце и говоримо:„И Сина", затим додирујемо прво десно па лево раме, посвећујући Богу своју снагу и говоримо:
„И Светога Духа". Потом скрстимо руке или их опустимо и говоримо: ,,Амин", што значи: нека тако буде.

Молитва
Господња

Оче Наш,који си на небесима
да се свети име Твоје;
да дође Царство Tвоје;
да буде воља Твоја
и на земљи као на небу;
хлеб наш насушни дај нам данас;
и опрости нам дугове наше
као што и ми опраштамо
дужницима својим;
и не уведи нас у искушење,
но избави нас од злога.


 А сада ова иста молитва, али на арамејском, говорном језику Господа и Спаса нашег Исуса Христа:

Абвун дбашмајо

Абвун дбашмајо
Неткадаш шмох
Теите малкутох
Нехве себијонох
Аикано дбашмајо оф бароа
Хаб лан лахмо д`сунконан јаумоно
Уошбук лан каубаин уахтохаин
Аикано доф хнан шбахн лахбајн
Уло теалан несјуно
Ело фасон мен бишо
Метул дилохи малкуто
У хаило у тешбохто
Ло алам алмин амин.


Како то да људи не могу да схвате да је Исусова молитва била Његова молитва у Гетсиманском врту и на другим местима и да су то биле молитве којима се Он молио. А када се ми Њему молимо, онда се наша молитва назива молитва Исусу. Дакле, велика је разлика између ова два термина - Исусова молитва и молитва Исусу."... " (из књиге "Светлоносац, владика Данило Крстић", написала мати Макарија)

Дакле, молитва Исусу:

ГОСПОДЕ, ИСУСЕ ХРИСТЕ, СИНЕ БОЖЈИ, ПОМИЛУЈ МЕ ГРЕШНОГА!

или у краћем облику:

ГОСПОДЕ, ИСУСЕ ХРИСТЕ, ПОМИЛУЈ МЕ!

Псалам Давидов. ( Псалам 141)
 
ГОСПОДЕ, Тебе зовем, услиши ме.
Чуј глас мољења мога, када вапим Теби.
Да се уздигне молитва моја, као кађење пред лице Твоје;
уздизање руку мојих жртва вечерња. (део)

Псалам 50  (Покајни псалам)
Помилуј ме, Боже, по великој милости Својој и по обиљу милосрђа Свога очисти безакоње моје. Опери ме добро од безакоња мога и од греха мога очисти ме. Јер безакоње своје ја знам и грех је мој стално преда мном. Теби јединоме сагреших, и зло пред Тобом учиних, а Ти си праведан у речима Својим и чист у суду Своме. Гле, у безакоњима се зачех и у гресима роди ме мати моја. Гле, истину љубиш, и јављаш ми непознатости и тајности премудрости Своје. Покропи ме исопом и очистићу се; умиј ме и бићу бељи од снега. Дај ми да слушам радост и весеље, да се прену кости потрвене. Одврати Лице Своје од грехова мојих, и сва безакоња моја очисти. Срце чисто сагради у мени, Боже, и дух бодар обнови у утроби мојој. Не одгурни ме од Лица Твога, и Духа Твога Светог не одузми од мене. Дај ми радост спасења Твога, и духом владалачким утврди ме. Научићу безаконике путевима Твојим, и безбожници ће се обратити Теби. Избави ме од крви, Боже, Боже спасења мога; обрадоваће се језик мој правди Твојој. Господе, отвори уста моја и она ће казивати славу Твоју. Јер да си хтео жртве, ја бих Ти принео; за жртве паљенице не мариш. Жртва је Богу дух скрушен; срце скрушено и смерно Бог неће одбацити. По доброти Својој, Господе, чини добро Сиону, и нека се подигну зидови јерусалимски. Тада ће ти бити миле жртве правде, приноси и жртве паљенице. Тада ће метати на жртвеник Твој теоце.


Богородице Дјево

Богородице Дјево, радуј се благодатна Маријо, Господ је с тобом, благословена си ти међу женама, и благословен је плод утробе твоје, јер си родила Спаситеља душа наших. Амин.

Молитва Пресветој Богородици (Петра монаха студитског)

Припадајући Пречистој Матери Божијој, ја бедни молим се: ти знаш, Царице, да је непрестано грешим и гневим Сина Твог и Бога мог; иако се много пута кајем, испадам лажљивац пред Богом и кајем се дршћући, да ме Господ не порази; но убрзо опет то исто чиним. Знајући то, Владичице моја Госпођо Богородице, молим те да се смилујеш на мене, да ме укрепиш, и да ми даш да чиним оно што је добро. Јер ти знаш, Владичице моја Богородице, да ја мрзим своја зла дела, и свом мишљу својом волим закон Бога мог. Али не знам, Госпођо Пречиста, зашто оно што мрзим то и волим, а оно што је добро обилазим. Не попуштај, Пречиста, вољи мојој да се врши, јер није богоугодна, него нека буде воља Сина твог и Бога мог; нека ме Он спасе, и уразуми, и подари ми благодат Светога Духа, да бих од сада престао да чиним зло, и остало време поживео по заповестима Сина твог, Коме приличи свака слава, част и моћ, са беспочетним Оцем Његовим, пресветим и благим и животворним Духом Његовим, сада и увек и у векове векова. Амин.



Молитва Духу Светоме
 
Царе небески, Утешитељу, Душе истине, Који си свуда и све испуњаваш, Ризнице добара и Даваоче живота, дођи и усели се у нас, и очисти нас од сваке нечистоте и спаси, Благи душе наше. Амин.


Молитва светог Јована Златоуста – пре Светога причешћа
 
Верујем, Господе, и исповедам да си Ти заиста Христос, Син Бога живога, који си дошао у свет да спасеш грешнике, од којих сам први ја. Још верујем да је ово само пречисто Тело Твоје, и да је ово сама пречасна Крв Твоја. Стога Ти се молим: помилуј ме, и опрости ми сагрешења моја, хотимична и нехотимична, речју, делом, свесно и несвесно, и удостој ме да се без осуде причестим пречистим Тајнама Твојим на отпуштење грехова и на живот вечни.
Прими ме данас, сине Божји, за причесника Тајне Вечере Твоје, јер нећу казати Тајну непријатељима Твојим; нити ћу Ти дати целив као Јуда, већ као разбојник исповедам Те: Помени ме, Господе, у царству Твоме.
Нека ми причешће светим тајнама Твојим, Господе, не буде на суд или осуду већ за исцељење душе и тела. Амин.

Молитва после Светог Причешћа

Твоје свето Тело, Господе Исусе Христе Боже наш, нека ми буде на живот вечни, и пречасна крв Твоја на отпуштење грехова. Нека ми ово причешће буде на радост, здравље и весеље; и на Твом страшном другом доласку удостоји ме грешника да станем с десне стране славе Твоје, заступништвом пречисте Матере Твоје и свих светих твојих.


МОЛИТВА ЗА ПОКОЈНЕ
Помени, Господе, оце и браћу нашу уснуле у нади на васкрсење у живот вечни, и све упокојене у побожности и вери, и опрости им свако сагрешење, хотимично и нехотимично, што сагрешише речју, или делом, или мишљу. И усели их у места светла, у места свежине, у места одмора, одакле одбеже свака мука, жалост и уздисање, где гледање лица Твога весели све од века свете Твоје. Даруј им царство Твоје и учешће у неисказаним и вечним Твојим добрима, и наслађивање у Твом бесконачном и блаженом животу. Јер си Ти живот, и васкрсење и покој уснулих слугу Твојих, Христе, Боже наш, и Теби славу узашиљемо са беспочетним Твојим Оцем и Пресветим, и Благим, и животворним Твојим Духом, сада и увек и у векове векова. Амин.


МОЛИТВА ФИЛАРЕТА,
МИТРОПОЛИТА МОСКОВСКОГ ЧУДОТВОРЦА

ГОСПОДЕ, не знам шта да молим од Тебе. Ти једини знаш шта је мени потребно. Ти љубиш мене више него што ја умем љубити себе. Оче, дај слузи Твоме оно што ја сам и искати не умем. Не усуђујем се искати ни крст, ни утеху, само стојим пред Тобом: срце је моје отворено Теби. Ти видиш потребе, које ја не знам: види и поступи са мном по милости Својој. Порази и исцели, обори и подигни ме; ништаван сам и нем пред светом вољом Твојом и недокучивим за мене судовима Твојим. Приносим себе на жртву Теби; предајем се Теби. Немам жеља, осим жеље да испуним вољу Твоју. Научи ме молити се. Сам у мени моли се. Амин .


МОЛИТВА ЗА ДЕЦУ

Господе Исусе Христе, који си сам био дете, и који си децу волео и благосиљао, помилуј и спаси децу нашег времена, да се некрштена крсте, а крштена да се вером у Тебе и љубављу према Теби утврде.
Спаси, Господе, ону децу коју њихови неверујући или зловерни родитељи кваре безбожјем или зловерјем и одвлаче их од Тебе, који си једини Спас и Избавитељ њихов.
Спаси, Господе, и ону децу коју бездушни зли учитељи, безбожни или зловерни, удаљују од Тебе Творца њиховог, и уводе у друштво душом огубаних.
Спаси, Господе, ону децу чије чисте душе оскрвњује сваки неморал на улици и разврат у позоришту, на телевизији и у биоскопу.
Спаси их од ових нечистота. Спаси, Милостиви, и ону дечицу без родитеља која су пала под руку сурових старатеља, злих очуха и маћеха. Спаси их од слушања хулних речи и гледања злих дела.
Помози, Свемогући, да деца узрасту и сазру за синовство Божије и грађанство Небеског Града, на вечно спасење, а у Твоју славу и хвалу. Амин.


МОЛИТВА АНЂЕЛУ ЧУВАРУ

Анђеле Христов, чувару мој свети и покровитељу душе и тела мога, опрости ми све што згреших у данашњи дан, и избави ме од сваког лукавства непријатељског ми противника, да не бих никаквим грехом разгневио Бога мог, но моли се за мене грешног и недостојног слугу, да ме покажеш достојна доброте и милости Свесвете Тројице, и Матере Господа мога Исуса Христа, и свих светих. Амин.


Јутарња молитва Филарета, Митрополита московског

Господе, дај ми да мирно примим све што ми данашњи дан донесе и да се потпуно предам Твојој светој вољи. Упућуј ме и помажи свакога часа у току овога дана. Управљај мојим мислима и осећањима у свим делима и речима. Не допусти да у непредвиђеним случајевима заборавим да све долази од Тебе.
Научи ме да се правично односим према своме ближњем, да никога не разгневим и не ожалостим. Господе, дај ми снаге да поднесем замор данашњег дана и све што се у току дана догоди. Управљај мојом вољом и научи ме да се молим, да верујем, да се надам, да трпим, праштам и волим.
Господе, дај да будем оруђе Твога мира, да тамо где је мржња сејем љубав, где је вређање – праштање, где је раздор – слогу, где је очајање – наду, где је тама – светлост, где је жалост – радост.
О Божански учитељу, немој никада да мене теше, него да ја друге тешим; немој да мене разумеју, него да ја друге разумем, не да мене љубе, него да ја друге љубим. Јер када праштамо, онда се нама прашта, када дајемо, онда добијамо, а када умремо, онда се рађамо за живот вечни.
Душе Свети, буди ми на помоћи да данашњи дан посветим Господу и Спаситељу.
Господе Исусе, Сине Божји, боље је не живети, него живети без Тебе и против Тебе. Зѕхаваљујем Ти, Боже, за дар овога дана и за све добро које ћеш ми помоћи да данас учиним.
Избави ме, милостиви Боже, од жеље за угодношћу и удостој ме да у сваком тренутку будем спреман да се ради Тебе и ближњега одрекнем себе јер си ми ти за ту службу и дао живот. Помози ми да одбацим од себе све што није Твоје, а што је Твоје да примим у дубокој вери, нади и љубави.
Дај ми храбрости да Ти постојано служим: да ставим правду изнад користи, да ставим остварење племенитих дела изнад тренутних задовољстава, да ставим друге изнад себе и испуним Твоју заповест о љубави.
Учини да светлост Твоје лепоте, доброте и љубави засија у мојој души. Амин.


Символ вере

Верујем у једнога Бога Оца, Сведржитеља, Творца неба и земље и свега видљивог и невидљивог.
И у једнога Господа Исуса Христа, Сина Божијег, Јединородног, од Оца рођеног пре свих векова; Светлост од Светлости, Бога истинитог од Бога истинитог; рођеног, а не створеног, једносуштног Оцу, кроз Кога је све постало;
Који је ради нас људи и ради нашег спасења сишао с небеса, и оваплотио се од Духа Светога и Марије Дјеве, и постао човек;
И Који је распет за нас у време Понтија Пилата, и страдао и погребен;
И Који је васкрсао у трећи дан, по Писму;
И Који се вазнео на небеса и седи са десне стране Оца;
И Који ће опет доћи са славом, да суди живима и мртвима, Његовом царству неће бити краја.
И у Духа Светога, Господа, Животворног, Који од Оца исходи, Који се са Оцем и Сином заједно поштује и заједно слави, Који је говорио кроз пророке.
У једну, свету, саборну и апостолску Цркву.
Исповедам једно крштење за опроштење грехова.
Чекам васкрсење мртвих.
И живот будућег века. Амин.



IP sačuvana
social share


Речи Светог Јована Лествичника: »Ко у разговору с другим људима упорно настоји да наметне своје мишљење, макар оно било и тачно, нека схвати да болује од болести ђавола.«

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 98
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.8
Pomaže Bog !  Već neko vreme ne otvorih ove stranice pa tek sada videh i post od bagmovil -a  . Ne mogu a da nekažem par reči  Smile  . Molim članove foruma da ne dozvolite da Vas ovakvi likovi sablazne, obzirom da ne kontaju da je ova tema tek samo uvod u Hrišćanstvo, dobar početak za one koji makar žele neki info o Katihizisu. Iz tog razloga ni sam nisam davao komentare, niti ih želim ovde dati na neke delove postova Jurodivog  ( kojem čestitam na dobroj volji i trudu a svakako i na ideji o pokretanju ovakve teme) a ni o postavljenom linku od strane spomenutok bagmovil-a - obzirom da je ipak u pitanju sajt jedne Eparhije ( ali bi se imalo što šta reći za uputstvo o ponašanju u Svetom Hramu).

Sve one koji žele da se bolje informišu o svojoj veroispovesti, pored mnogih lepih i korisnih internet prezentacija i stranica, upućujem na nadležne parohe koji će se svakako postarati da svoju veru što bolje izgrade, utvrde a svakako da se i nova znanja steknu.
« Poslednja izmena: 17. Feb 2008, 00:17:10 od zakman »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Христос васкрсе!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 313
Zastava жарково
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.13
mob
Nokia 73
Hej ljudi, braco i sestre! Srecan vam svima danasnji praynik Blagovesti! Radujte se !
IP sačuvana
social share
„По томе ће сви познати да сте моји ученици, ако будете имали љубави међу собом“ (Јован 13,35).



Apel za pomoc! Pomozite rad narodne kuhinje u Prekovcima!

Poklonite racunar deci Kosova!
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 1
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
Ovaj veliki clanak o tumacenjima Dekaloga je veoma dobar i kvalitetan.  Bio bi do kraja istinit ako bi slijedio Sveto Pismo i njegovu originalnu verziju Zakona.  Ali u redu, ovo sto imamo priliku ovdje citati nije doktrina zasnovana na Pismu nego na tradiciji i katehizisu.  Bozji zakon nas poziva na postovanje i obrdrzavanje subote ili sabata kao dana Gospodnjeg.  Nedjelja je ljudski produkt koji se ne moze odbraniti Pismom nego samo tradicijom i katihetskim formulama koje od kojih je velika kolicina kontradiktorna Bibliji.  Posto tradicija ili katehizis trebaju biti podredjeni Pismu i nikada ni blizu postavljeni ili, ne daj Gospode, u istoj ravni ili cak uzdignuti nad Pismom, kao sto je slucaj u Pravoslavlju, svaki iskreni vjernik bi trebao slijediti Istinu koja potice od samoga Boga.  Vjerovati u nedjelju i svetiti je znaci poricati Pismo, rugati se Bogu Nebeskom i vrijedjati  jedini pravi dan susreta sa Njime koji je sam licno ustanovio i uzdigao kao posebno i sveto vrijeme zajednice izmedju Stvoritelja i stvorenja - ljudi.  Pismo ne podrzava nedjelju kao sto ni Hitler ne podrzava ljubav prema jevrejima a argumenti ponudjeni u prilog odgovoru zasto se sveti nedjelja nisu zidani na Pismu nego na tradiciji.  U redu, tradicija je u redu, ali ako se ne protivi Bozanskoj istini koja izvire sa njegovih stranica. . . buduci da je katehizis prepun vanbiblijskih koncepata i naucavanja, bilo bi i vise nego glupo svoje povjerenje prepustiti jednom takvom vodicu.  Braco, citajte Pismo i svoje povjerenje i vjeru u Boga gradite na Njemu, ni na cemu drugom, a ako zelite na jos necemu, onda makar taj izvor propustite kroz filter Biblije pa tek onda razmislite.  Neka je Gospod sa svima vama. . . mnogo pozdrava.  Ako zelite razgovarati, uvjek sam otvoren. . . moja adresa je topiclb@yahoo. com.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46868
Zastava Босна
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.15
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
pravolsavci u SAD-u

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Poznata licnost


Када сам слаб онда сам силан.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3880
Zastava Београд је СВЕТ !
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0

Ово је било већ више пута, али ми је сама форма Символа вере била симпатична...

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

Verujem.gif
(129.4 KB, 300x400)
IP sačuvana
social share


Речи Светог Јована Лествичника: »Ко у разговору с другим људима упорно настоји да наметне своје мишљење, макар оно било и тачно, нека схвати да болује од болести ђавола.«

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 4 5 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.159 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.