Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.


Tema za pitanja
o SMF forumu, phpBB2 i phpBB3 forumu, Wordpress i Joomla CMS sistemima!

Za vecinu drugih pitanja nacicete odgovor citajuci Top teme!

Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Osnivanje softverske kompanije  (Pročitano 5614 puta)
25. Jan 2012, 21:53:18
Poznata licnost


Život je igra u kojoj ne postoji save game

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 2544
Zastava ko zna kad i ko zna gde
Browser
Mozilla Firefox 9.0.1
mob
SonyEricsson W950, Z1010
Da li neko može da mi kaže koja je procedura za osnivanje kompanije/preduzeća za proizvodnju i distribuciju softvera za računare i mobilne uređaje? Koji tip preduzeća je najbolje izabrati za ovu granu ako se uzme u obzir i poslovanje sa inostranstvom. Guglao sam, ali ništa nisam uspeo da nađem konkretno za ovu delatnost. Najviše me interesuje tip preduzeća...posle ću lako da nađem šta je potrebno za APR i ostalo.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Go ahead, make my day

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 1430
Zastava Београд
OS
Windows 7
Browser
Chrome 16.0.912.75
Ili nisi guglao dovoljno, ili ti trebaju konkretne stvari  Smile

salu na stranu, ima dosta tema na netu koje se bave osnivanjem preduzeca (da ne postavljam linkove ovde, guglaj, naci ces dosta tema, neke su ok, neke su bezveze), ali najbolje je da vidis sa nekim ko se vec bavi slicnom delatnoscu, jer ne postoji najbolji tip preduzeca za tu oblast, vec za tebe i tvoje potrebe. Bilo da registrujes agenciju (da se registrujes kao preduzetnik) ili d.o.o. , svaki oblik ima prednosti i mane -- mislim da nisu toliko vezane sa tim da li poslujes sa inostranstvom ili ne, to je manje-vise isto.
IP sačuvana
social share
Go ahead, make your bed
Pogledaj profil Skype Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


I was born intelligent - education ruined me.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 1275
Zastava /dev/null
OS
Mac OS X v: 10.7
Browser
Mozilla Firefox 9.0.1
mob
HTC Desire HD
Ja sam pre nesto manje od godinu dana radio apsolutno istu stvar - otvarao radnju za programiranje. Trazio, trazio i trazio, ali nigde konkretnog odgovora, pa cu sad pokusati da ti olaksam:

Kao sto je rekao markoni_car, u zavisnosti od obima tvog posla zavisi i tip pravnog lica. O D.O.O, agencijama i ostalim zajebancijama nemam pojma, ali cu ti reci sta sam ja uradio:

Dakle, ja sam registrovao preduzetnicku radnju(u daljem tekstu PR), i podneo zahtev za pausalno oporezivanje. Sta je pausalno oporezivanje mozes da nadjes na internetu. Ono sto tebe tu zanima jeste kako mozes da raspolazes sredstvima koje imas na racunu(veruj mi, ovo ti niko ne kaze, ali je najbitnije).

Prvo, da bi mogao da budes pausalac(pausalno oporezovano pravno lice), moras da podneses zahtev za pausalno oporezivanje, a najbitnija stavka koja utice na to da li ces dobiti dozvolu je ocekivani prihod za godinu dana. Ako ti je ocekivani prihod veci od 3 miliona dinara godisnje, ne mozes biti pausalac, jer je ta cifra ogranicenje. Ako predjes tu cifru, onda ces imati preduzetnicku radnju koja nije pausalno oporezovana, ali jos uvek nije u sistemu PDV-a. Ako predjes 4 miliona dinara u bilo kojih 12 meseci(znaci ne od 1 januara do 1 decembra, nego bilo kojih 12 meseci), onda ulazis u sistem PDV-a i tvoj zivot se drasticno menja. I jos jedna stvar, kada si pausalac, nije bitno koliko trosis, vec koliko primas novca.

Sada, 3000000/12=250000(250 hiljada), ili 2.5 hiljada evra, sto je mesecna suma koju ne smes da predjes u dobiti da bi mogao da ostanes pausalac. Ja nisam blizu te granice, tako da ne brinem o tome sta bi bilo ako bih presao cifru.

Ono sto dalje treba da znas o pausalcima je da je to jedino pravno lice koje ne mora da pravda svoj rashod. To znaci da svim sredstvima na racunu raspolazes samo ti kao vlasnik, a poresku upravu ne interesuje da li ti sa firminog racuna uzimas kes, placas kondome ili dajes u dobrotvorne svrhe. Rashode ne vodis.

Posto ces da radis sa inostranstvom, onda moras da imas 2 racuna u banci, ali njih otvaras posle registrovanja firme(recice ti u APRu) - jedan dinarski i jedan devizni. Imaj na umu da devize ne mozes da podignes, vec samo da prebacis u dinare, pa tek onda da dizes lovu. Postoji izuzetak, a to je kada recimo imas putni nalog i na osnovu tog putnog naloga mozes da podignes devize. Zvuci glupo ali uopste nije neka frka, veruj mi.

Jos jedna stvar, kada radis sa inostranstvom, a koju meni NIKO NIJE POMENUO!!!: moras da prijavis svoju radnju u DEVIZNOM INSPEKTORATU, jer su oni nadlezni za proveru priliva deviza na racune preduzeca.

Sto se tice knjiga, moras da imas KPO knjigu(knjiga KPO), gde upisujes dinarske prilive. Pored te knjige ti treba i kontrolnik, za devizni inspektorat. U kontrolnik upisujes ugovore sa firmama(nemoj da se varas da pomislis da nemas ugovor: za svaku fakturu(invoice), moras da pises kao da imas ugovor. ako imas ugovor sa firmom, onda opet pises Smiley).

Kada saljes neku fakturu nekoj stranoj firmi, moras da posaljes istu tu fakturu u roku od 30 dana deviznom inspektoratu. Postoji i aplikacija na njihovom sajtu koju mozes da koristis, ali posle jednog razgovora sa njihovom podrskom, mene nisu uverili da znaju sta rade niti kako sistem radi, pa sam ja uradio jednu stvar koja me kosta 50 evra mesecno, ali koja mi je omogucila da mirno spavam i radim - knjigovodstvena agencija.

Zbog toga nemam mnogo iskustva u pisanju faktura, ali verujem da ce neko drugi znati.

Ono sto ti nisam rekao jer sam odlutao na drugu stranu, je da ti:

* nemas platu, ali placas doprinos na prihod, doprinos za nezaposlene, penzijsko osiguranje(i jos jednu stvar), koja meni izadje oko 120 evra mesecno. To to je fiksna cifra bilo da primas 2000 evra ili 200 evra mesecno.
* Mozes da podizes koliko hoces(maksimalno 150,000 dnevno), kad hoces i zbog cega hoces(ako si pausalac)
* Samo pausalno oporezovani mogu da uzimaju pare sa racuna firme direktno. Sva ostala pravna lica to moraju preko plate ili neceg drugog, na sta se opet udara porez.

To je to. Smiley
IP sačuvana
social share
Most Java developers wear glasses because they don't C#.
Consultant is someone who takes a subject you understand, and makes it sound confusing.
Any fool can use a computer. Many do.
There is only one satisfying way to boot a computer.
If you don't know how to do something, you don't know how to do it with a computer.
Pogledaj profil WWW GTalk Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Život je igra u kojoj ne postoji save game

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 2544
Zastava ko zna kad i ko zna gde
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 9.0.1
mob
SonyEricsson W950, Z1010
Hvala na ovoliko detaljnom odgovoru Smiley Studiram ekonomiju, tako da mi većina termina nije strana, a mislio sam da postoji neko nepisano pravilo da se većina kompanija koje se bave razvojem i prodajom softvera registruju kao npr. d.o.o. ali sad razumem da mogu i recimo da osnujem inokosno preduzeće za početak. Hvala još jednom Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Nimalo ne licim na svoj avatar :))

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 6660
Zastava Srbija
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 9.0.1
mob
LG Nexus 4
pa onda znas i koja je razlika izmedju drustva lica i drustva kapitala ...

d.o.o. je najrasprostranjeniji jer svakoj ozbiljnoj firmi sa vise zaposlenih prihod prelazi granicu za pdv, tako da nema ni jednog razloga da budu nesto drugo ... a za a.d. nisu dovoljno veliki i eto ga

http://www.mena.rs/kakopoceti/uporedniprikaz.html

@serbian_thug lep odgovor  Smile
« Poslednja izmena: 26. Jan 2012, 09:18:30 od Fman »
IP sačuvana
social share
Vezbom do savrsenstva Smiley Smile
Pogledaj profil WWW Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2547
OS
symbianNepoznat
Browser
Applewebkit 533.4
mob
SonyEricsson K750 on Linux
google: offshore
IP sačuvana
social share
"Могућности су најчешће прерушенe у рад, тако да их већина људи не препознаје." Анн Ландерс

"Време је праведни судија тако да вредноте и марљивост незауставно воде до успеха"
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Mac OS X v: 10.6.8
Browser
Safari 534.52.7
mob
Apple iPhone 6s
U zavisnosti od procenjenog obima u prvoj godini biras, ali ja bih svakako krenuo sa d.o.o jer tu nema menjanja posle... ima svoje specificnosti i kompplikacije, ali ima i veeeelike prednosti Smiley
Opet ako je to kucna radinost, mali promet i sl, agencija je skroz ok resenje.. nema drkanja sa izvlacenjem novca i sl, bar do 2500e mesecno...

Sto se tice sifre delatnosti ona je u principu nebitna, ali, u novom sifrarniku ima i ovih IT varijanti, pa mozes izabrati recimo programiranje, evo vise info:
http://www.privredni-imenik.com/klasifikacija-delatnosti/13-informacione-tehnologije
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


I was born intelligent - education ruined me.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 1275
Zastava /dev/null
OS
Mac OS X v: 10.7
Browser
Mozilla Firefox 9.0.1
mob
HTC Desire HD
Kao sto smo vec svi pomenuli, zavisi od tvojih planova. Ali ja bih ti rekao da, ako ne planiras da zaposlis nekoliko ljudi i imas poprilican mesecni prihod,da ne planiras o DOO, nego da budes pausalac dok god mozes.
IP sačuvana
social share
Most Java developers wear glasses because they don't C#.
Consultant is someone who takes a subject you understand, and makes it sound confusing.
Any fool can use a computer. Many do.
There is only one satisfying way to boot a computer.
If you don't know how to do something, you don't know how to do it with a computer.
Pogledaj profil WWW GTalk Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Život je igra u kojoj ne postoji save game

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 2544
Zastava ko zna kad i ko zna gde
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 9.0.1
mob
SonyEricsson W950, Z1010
Svakako bi bilo nekoliko ljudi (tim), a koliki će biti prihodi, procenićemo kada procenimo uspešnost proizvoda koji budemo napravili, pa ćemo tek onda da odlučimo o tipu preduzeća. U suštini mogu da krenem od bilo kog oblika za početak...najmanji problem je posle transformisati preduzeće. Npr. iz komanditnog u d.o.o. U svakom slučaju, svi ste mi pomogli i otklonili veliki broj nedoumica. Hvala puno Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Nimalo ne licim na svoj avatar :))

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 6660
Zastava Srbija
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 9.0.1
mob
LG Nexus 4
imam samo jedno pitanje ... zasto otvaras preduzece ako nemas proizvod?

pritom govoris o proizvodu, a ne uslugama razvoja softwarea ...

proizvod mozete razvijati na netu uopste sw "bez troskova" ... zasto ne napraviti pa tek onda uci u celu pricu ...
IP sačuvana
social share
Vezbom do savrsenstva Smiley Smile
Pogledaj profil WWW Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.