Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Osam meseci blokade najviše instance za zaštitu ustavnosti  (Pročitano 513 puta)
25. Maj 2007, 15:09:38
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
mob
Apple iPhone SE 2020
Osam meseci blokade najviše instance za zaštitu ustavnosti
Ustavni sud zatrpan nerešenim predmetima
Autor: N. M. Jovanović | 25.05.2007 - 09:35

Više od 332 zahteva za ocenu ustavnosti, među kojima su i zahtevi predsednika Republike Srbije kada je reč o zakonima o Vladi i o radu moraće da sačekaju jun. Posle osam meseci blokade rada Ustavni sud Srbije verovatno neće početi sa radom do kraja maja, kao što to predviđa Ustavni zakon jer se pred poslanicima Skupštine Srbije još nisu našli predlozi za 15 novih članova ove institucije.

Izbor sudija
Ustav predviđa da se 15 sudija bira tako što parlament bira pet sudija od deset kandidata koje predloži predsednik Srbije, dok predsednik Srbije imenuje pet sudija od deset kandidata koje predloži parlament. Vrhovni kasacioni sud, koji takođe nije konstituisan, imenuje pet sudija od deset kandidata koje na zajedničkoj sednici predlože Visoki savet pravosuđa i državno veće tužilaca.
Sudije Ustavnog suda Srbije poslednju sednicu održale su 28. septembra 2006. godine. Nedugo zatim, predsednik Ustavnog suda Slobodan Vučetić stekao je uslove za odlazak u penziju i krnji sud, kome je u sastavu već nedostajalo troje sudija, nije mogao da se sastaje i odlučuje. Postojala su i tumačenja da su sudije mogle da izmene poslovnik o radu suda, izaberu privremenog predsednika i ipak rade jer je za odlučivanje potrebno da bude prisutno pet sudija, ali sve se završilo na prepirci preko medija.
Usledio je dogovor o Ustavu Srbije i referendum, a u novom najvišem pravnom aktu promenjen je način izbora članova i sastav USS, kojih sada ukupno ima 15.
Prema Ustavnom zakonu za sprovođenje Ustava Srbije parlament mora do kraja tekućeg zasedanja da imenuje sudije Ustavnog suda Srbije i sa Ustavom uskladi zakone kojima se uređuju zaštitnik građana i ostvarivanje prava građana na obaveštenost.
Prema Ustavu Srbije, redovno zasedanje traje do kraja maja.
Stručnjak za ustavno pravo Vesna Rakić-Vodinelić izjavila je da su „rokovi propisani ustavnim zakonom instruktivnog karaktera, jesu obavezni ali i da nema sankcija za njihovo nepoštovanje“.
Prema Ustavu Srbije, Narodna skupština se sastaje u dva redovna zasedanja godišnje. Prvo redovno zasedanje počinje prvog radnog dana u martu, a drugo prvog radnog dana u oktobru. Redovno zasedanje ne može trajati duže od 90 dana.
Bivši predsednik Ustavnog suda Slobodan Vučetić za „Blic“ kaže da je izbor novih sudija teško očekivati do kraja maja.
- Pre toga trebalo bi doneti novi zakon o ustavnom sudu jer je USS dobio neke nadležnosti koje ranije nije imao, pa tek onda da se ide na izbor sudija. Realnije je da će se to ipak dogoditi na nekoj vanrednoj sednici jer novi predsednik najavljuje da neće biti letnje pauze. Dovoljno bi bilo da se izaberu kandidati koje predlože predsednik Srbije i parlament da bi sud počeo da radi jer je USS konstituisan kada ima dve trećine sudija - kaže on.
U ustavnom zakonu je navedeno i da ako do isteka roka za izbor, odnosno imenovanja sudija Ustavnog suda ne budu konstituisani Visoki savet sudstva i Državno veće tužilaca, odnosno ne bude izvršen prvi izbor sudija Vrhovnog kasacionog suda, izvršiće se izbor, odnosno imenovanje sudija Ustavnog suda sa liste kandidata predsednika republike i liste kandidata Narodne skupštine, a imenovanje sa zajedničke liste Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca izvršiće se u roku od 30 dana od dana prvog izbora sudija Vrhovnog kasacionog suda.
Izborom, odnosno imenovanjem dve trećine od ukupnog broja sudija Ustavnog suda smatra se da je Ustavni sud konstituisan, u kom trenutku prestaje mandat predsedniku i sudijama Ustavnog suda izabranim u skladu sa ranije važećim Ustavom.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.