Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 18:34:47
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: OS X 10.6 - Snow Leopard  (Pročitano 809 puta)
05. Sep 2009, 01:53:56
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 6809
Zastava Beograd,Vozdovac, Brace Jerkovic
OS
MacOS X
Browser
Mozilla AppleWebKit 531.9
mob
Nokia Neka stara nokia
Od 28.8.2009 je dostupan novi Appleov operativni sustav - Mac OS X 10.6 Snow Leopard. To je prvi Macov operativni sustav koji ne donosi revolucionarno nove mogućnosti već je u potpunosti fokusiran na ubrzanje i optimizaciju samog rada, tj. poboljšanja "ispod haube". Isto tako, to je prvi OS X koji radi isključivo na Intel arhitekturi. Prve najave i reakcije korisnika govore da će ovo biti najbrže prodavani Mac OS ikada! Zašto, pročitajte u nastavku…



Prodati za punu cijenu OS koji izgleda gotovo identično starom bio bi poslovni promašaj - bez obzira na sve novine koje korisnik ne vidi odmah, a ima ih preko tri stotine! Apple to jako dobro zna jer prosječni korisnici obično reagiraju samo na ono što vide. No, ako se takav OS ponudi za smiješnih 29$ - ili kod nas za samo 239 kuna, kupit će ga svi! Pogotovo je to prilika za manje tvrtke da se jeftino prebace u legalnu zonu uz minimalnu investiciju.

Nažalost veliki Apple i dalje ne voli malu Hrvatsku i za naše tržište osigurao je tek smiješnu količinu. Zato se nemojte nadati da ćete odmah danas moći kupiti svoju kopiju. No, ima i dobra vijest - iako odmah u startu mogu toplo preporučiti kupovinu svim vlasnicima Intel Macova, isto tako savjetujem da nikuda ne žure, da zadrže hladnu glavu i Snow Leopard ne instaliraju odmah.



Gdje je kvaka? Inicijalne nekompatibilnosti i stari PowerPC softveri! Prije instalacije obavezno izguglajte radi li na ovoj mica-maci sav vaš bitan softver. Neki stariji utility programi u PPC kodu imaju probleme. Naravno, sve je to samo privremeno jer nove verzije su na putu, ali jednostavno ne treba žuriti - npr. oni sa starijim AppleTalk printerima prijavljuju probleme, a to može biti prava neugodnost - ostati bez ispisa.

I ja sam uletio u problem. Naravno, riječ "problem" u informatici uvijek prvo asocira na Microsoft, pa se ta tradicija nastavila. Microsoft Office 2004 počeo se čudno ponašati, ponekad zanemaruje ulaz s tipkovnice, a dio fontova ne prikazuje kako treba - ili čak uopće. Znam da je to "stari" PowerPC softver i da postoji novi Office 2008 koji radi bez greške, ali mnogi, kao i tvrtka gdje radim, nisu željeli platiti upgrade na Office 2008 kada ne donosi ništa bitno novo. Ja sam problem iskoristio za nešto na što se dugo spremam - bacio sam Microsoft Office u smeće i instalirao besplatan Open Office 3.1. Za sada radi bez greške i nevjerojatno brzo u usporedbi s Microsoftovim "originalom". Naišao sam čak i na neke Appleove programčiće koji ne rade, ali to su sitnice - kao i par iTunes plug-ina koji su prestali raditi. Diglo se mnogo prašine i oko toga radi li Adobe Creative Suite 3 ili samo novi 4. Ukratko - radi provjerno, panika je bila bezrazložna.



To su bile glavne loše vijesti, a sada još par sitnih razočarenja, pa možemo preći na sve ono dobro! Ako ste od onih korisnika koji na desktopu imaju desetine ikona s projektima na kojima radite, prije upgradea napravite screenshot ekrana (CMD+SHIFT+3) jer će novi sustav za prikaz ikona sve "posložiti". To neće učiniti odmah, nego tek nakon drugog restarta. Sada su moguće i gigantske 512x512 ikone! Sama instalacija traje od 35 do 45 minuta i najviše ovisi o brzini hard diska, a ugodno iznenađenje je što novi OS zauzima i od 4 do 7 GB manje prostora na disku od 10.5 sustava.



Brzo ćete primjetiti i novi QuickTime Player u verziji 10.0 koji od sada koristi hardversko dekodiranje videa na mnogim modernijim grafičkim procesorima počevši već od GeForce 9400M. Prozor je optimiziran do krajnjih granica, a dodane su i jednostavne opcije za rezanje, vizualna poglavlja za lakše snalaženje, brzi share sadržaja za iPhone, iPod i AppleTV, a posebno je korisna nova opcija koja je prije tražila zaseban program - to je Screen Recording. Sjajno za izradu tutoriala, a radi dovoljno brzo čak i pri 2560x1600 rezoluciji!

No, sada nešto zbunjujuće - novi QuickTime X nije Pro kako se očekivalo! Multimedijski profesionalci mogli bi dobiti srčani napadaj kada ustanove da je "Export" opcija nestala! Ipak, stvar je pod kontrolom, naime stari QuickTime 7 Pro Player se po novome sakrio u Utility mapu i tamo strpljivo čeka vrijedne kreativce. Ako je potreban pristup starom QuickTime kontrolnom panelu, cijeli System Preferences će se restartati u 32-bitnom modu kako bi vas uslužio. Nadajmo se da Apple priprema i QuickTime X Pro u skoroj budućnosti.



Sada ono zaista bitno! Je li Snow Leopard brži? Jest! Brže se podiže, brže se gasi, Finder je brži, a glavna novost je da je sada sve bitno u samom sustavu 64-bitno. Nove generacije višejezgrenih procesora bit će daleko bolje iskorištene dolaskom Grand Central Dispatch tehnologije koja brine o rasporedu poslova među jezgrama i procesorima. Ta tehnologija disat će punim plućima tek kada je programeri počnu koristiti, ali sada im je teren pripremljen. Velika novost je OpenCL (Open Computing Language) tehnologija o kojoj smo već pisali. Ukratko, od sada je moguće pisati aplikacije koje koriste višak snage moćnih grafičkih procesora (najjači prelaze čak i jedan teraflops!) za razne obične izračune i obrade. To je prava mala revolucija, ali rezultate toga ćemo vidjeti tek u budućnosti. Jeste li među odabranima za OpenCL? Jeste, ako imate Mac s NVIDIA GeForce 9400M, GeForce 9600M GT, GeForce 8600M GT, GeForce GT 120, GeForce GT 130, GeForce GTX 285, GeForce 8800 GT, GeForce 8800 GS, Quadro FX 4800, Quadro FX5600, ATI Radeon 4850 ili Radeon 4870 grafičkim procesorom.


Kakva je brzina Snow Leoparda u običnim dosadašnjim aplikacijama? Sve testovi koje sam napravio dali su jednak rezultat ili su razlike bile marginalne. Dakle, sve ove tehnologije su prije svega zalog za budućnost. No, postoji niz novih finesa u ergonomiji kojima korisnik postaje brži u radu. Npr. oduševila me nova opcija na Docku - "Exposé from the Dock". Dugim klikom na ikonu aktivne aplikacije dobivate kontekstualni Exposé otvorenih prozora samo te aplikacije! Usavršeno je i ponašanje Stackova na Docku, pogotovo na manjim ekranima.



Finder je "napisan od nule" koristeći nove tehnologije i odmah sam primjetio da je dosta bubica ispravljeno (imam listu Finder bubica koju slažem godinama). Ipak, mnoga ograničenja su ostala, ali tko bi sve zadovoljio? Odmah ćete primjetiti i novi trik s navigacijom kroz sadržaj ikone - npr. PDF dokument na desktopu sada može listati čak bez ulaska u QuickLook mod! Da stvar bude luđa, možete na licu mjesta tako pogledati i preview videa - dakle, dok je još u formi ikone, bez ikakvog otvaranja!



Vlasnici starijih MacBook strojeva koji imaju multi-touch trackpad, ali do sada nisu imali podršku za geste s tri i četiri prsta, sada su ravnopravni - Apple je dodao podršku i za te strojeve. O novom Safariju ne treba mnogo pisati, već je poznat, ali zato od sada svaki Mac dobiva ulaznicu u poduzeća koja koriste Microsoft Exchange Server. Da, od sada je "out of the box" podržan u Mail, iCal i Address Book aplikacijama. Super!

I iChat je poboljšan. Od sada traži trećinu bandwidtha za istu kvalitetu slike, a QuickLook radi čak i u njemu - jako zgodno kada vam kolega šalje nešto na preview. Nizom takvih sitnih poboljšanja rafinirane su mnoge aplikacije, pa tako i Preview koji sada ima inteligentno selektiranje teksta, skeniranje iz same aplikacije (prije bi se to radilo putem Image Capture alata), a pretraživanje dokumenta je znatno ubrzano.

Nisu zaboravljene niti hendikepirane osobe. Snow Leopard nudi VoiceOver kontrolu trackpada, širu podršku za uređaje za slijepe osobe, a za slabovidne je tu niz opcija za lakše pregledavanje web stranica.

Nabrojati, a kamo li opisati, sve nove detalje bilo bi teško. Svatko će ih vremenom otkriti u radu. Nitko ne može reći da je Snow Leopard savršen operativni sustav, ali netko bi se dobrano namučio da obori tezu da je ovo najbolji OS ikada. Microsoft Windows Vista bila je promašaj, a novi Windowsi 7 imaju težak zadatak da konkuriraju ovako opasnoj mačketini s najboljim pedigreom!


Mac OS X 10.6 Snow Leopard

Za:
*64-bitna optimizacija
*Brzina
*Gomila sitnih usavršavanja
*Grand Central Dispatch tehnologija
*OpenCL tehnologija
*Nevjerojatno niska cijena

Protiv:
*Nema QuickTime X Pro
*Problemi sa starim PowerPC aplikacijama
*Samo Intel arhitektura, nisu podržani niti high-end PPC strojevi


Preuzeto sa : Jabucnjak


PS. Ja sad instalirao,cak mi je oslobodio mesta na HD  Smile
Primetno brzi od proslog,i to bi bilo to...Za sad...
« Poslednja izmena: 05. Sep 2009, 02:08:57 od ColdOne »
IP sačuvana
social share
Edit by Belgrade: Linkovi i bilo kakvi drugi reklamni elementi nisu dozvoljeni u potpisima korisnika!
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 18:34:47
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.084 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.