Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 17:53:33
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Orden za zasluge (Plavi Maks)  (Pročitano 2411 puta)
01. Avg 2006, 12:16:52
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Orden za zasluge (Plavi Maks)



Orden za zasluge (Pour le Mérite), poznatiji po neformalnom nazivu Plavi Maks, bio je najviše prusko odlikovanje koje se dodeljivalo do kraja Prvog svetskog rata.

Orden je prvi ustanovio kralj Fridrih Veliki još 1740. god. a natpis na ordenu je bio na francuskom zato što je zvanični jezik na nemačkom dvoru bio francuski. Sve do 1810. god. odlikovanje je bilo i vojno i civilno. U januaru iste godine, pruski kralj Fridrih Vilhelm III je doneo odluku po kojoj se ovaj orden mogao dodeljivati samo vojnim licima.

1842. god. kralj Fridrhi Vilhelm IV je ustanovio mirnodopsku klasu ordena za zasluge Pour le Mérite für Wissenschaften und Künste (Orden za zasluge u oblasti nauke i umetnosti) koji se dodeljivao za posebne zasluge u oblasti humanizma, prirodnih nauka i primenjene umetnosti. Jedan od najpoznatijih umetnika koji su odlikovani mirnodopskom klasom ovog ordena bila je Kate Kolvic (Käthe Kollwitz) (kasnije joj je orden oduzet od strane nacista).

Orden se sastojao do plavog glaziranog Malteškog krsta sa orlovima između kraka i sa kraljevsom šifrom i natpisom Pour le Mérite na samom krstu.

1866. god. ustanovljena je posebna vojna klasa ovog ordena pod imenom „Veliki krst“. Ova klasa se dodeljivala pojedincima koji su svojim akcijama doprineli povlačenju ili propasti neprijateljske armije. Zbog ovakve definicije zasluga za koje se dodeljivao, najbolji nemački pilot Manfred fon Rihthofen nikada nije dobio Veliki krst iako je za to postojala dobra volja među nemačkom vojnom vrhuškom. Umesto ovog ordena, Crveni Baron odlikovan je jednim manje poznatim i retko dodeljivanim odlikovanjem, Ordenom crvenog orla.

Orden je stekao svetsku slavu tokom Prvog svetskog rata. Iako se mogao dodeliti bilo kom vojnom licu, njegovi najpoznatiji dobitnici bili su nemački vojni piloti, čiji uspesi su masovno korišteni u propagandne svrhe. Da bi pilot-lovac bio odlikovan ovim ordenom, trebalo je da obori najmanje 8 neprijateljskih aviona. Prvi nemački pilot koji je odlikovan ovim ordenom bio je čuveni lovački as Maks Imelman (Max Immelmann) po kome je orden i dobio ime Plavi Maks – plavi zbog svoje boje i Maks po Maksu Imelmanu.

Broj oborenih aviona koji je bio potreban da bi se dobilo ovo odlikovanje konstantno je rastao tokom rata. Početkom 1917. god. bilo je potrebno oboriti 16 neprijateljskih aviona dok se pred kraj rata ova brojka popela na 30 oborenih neprijateljskih aviona. Ipak, ovaj orden dodeljivan je i drugim pripadnicima nemačke avijacije kao što su komandiri cepelina, bombarderske i izviđačke posade i barem jedan balonski osmatrač.

Dobitnici Plavog Maksa bili su obavezni da ga nose kad god su u uniformi.

Poznati dobitnici ovog ordena bili su Feldmašral Leonard Graf fon Blumental (Leonhard Graf von Blumenthal), Manfred fon Rihthofen (Manfred von Richthofen), poznatiji kao Crveni baron, Herman Gering (Hermann Göring), koji će kasniej postati jedan od najznačajnijih vođa Trećeg Rajha, Ervin Romel (Erwin Rommel), poznata Pustinjska lisica iz Drugog svetskog rata, Kres fon Kresenštajn (Kress von Kressenstein), Feliks fon Lukner (Felix von Luckner) koji je potopio veliki broj neprijateljakih brodova bez i jednog poginulog na obe strane i Pol fon Letov-Vorbek (Paul von Lettow-Vorbeck), koji je predvodio nemačke gerilske snage tokom kampanje u nemačkoj Istočnoj Africi. Poslednji živi nosilac ovog ordena bio je pisac Ernst Junger (Ernst Jünger) koji je preminuo 1998. god., a koji je sa 23 godine ujedno bio i najmlađi dobitnik ovog ordena.

Iako su mnogi od njegovih dobitnika bili niži oficiri, naročito piloti, više od trećine nosilaca ovog ordena bili su generali i admirali. Niži oficiri (armijski kapetani i poručniki i njihove kolege iz mornarice) čine ukupno 25% od ukupnog broja dobitnika ovog ordena. Viši oficiri najviše su dobijali ovaj orden najčešće zbog izuzetnog vođstva u borbi, a ne zbog lične hrabrosti iskazane u borbi.

Orden je ukinut nakon abdikacije Kajzera Vilhelma II, 9. novembra 1918. god.

1952. god. predsednik Zapadne Nemačke, Teodor Heus (Theodor Heuss), ponovo je uspostavio mirnodopsku kategoriju ovog ordena koji se dodeljuje pod pokroviteljstvom predsednika (iako se ne radi o klasičnom državnom odlikovanju). Ovaj orden dodeljuje se za uspehe u oblasti umetnosti i nauke. Trenutni laureati su Vim Venders (Wim Wenders) (režiser), Rudolf Mojbaher (Rudolf Mößbauer) (fizičar i dobitnik Nobelove nagrade) i Umberto Eko (Umberto Eco) (pisac).

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 17:53:33
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.089 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.