Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 04:02:53
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Optimalna bliskost  (Pročitano 3805 puta)
31. Jan 2011, 19:05:53
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Earth is full. Go home.

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 7755
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
Optimalna bliskost

Većina ljudi smatra da je bliskost obavezni sastojak ljubavne veze, da proističe iz ljubavi kao takve. To nije tako, jer ne samo da je moguće zamisliti snažnu emocionalnu povezanost dvoje ljudi u kojoj ne postoji bliskost, već je upravo takav model emocionalne veze postojao tokom istorije. Danas prevladava takav model ljubavne veze koji uključuje bliskost, tako da mi pokušavamo da je ostvarimo.

Iako se doživljaj bliskosti može pojaviti u kontaktu sa osobom koju prvi put vidimo u životu, bliskost je više od toga. To je vrsta stabilnog odnosa koji se izgrađuje tokom vremena. Na posebnost doživljavanja drugog ukazuje i sama imenica „bliskost” koja dolazi od „biti blizu”. Slično značenje imaju izrazi intimnost i prisnost.

Kada volimo, tada želimo da voljena osoba bude uz nas, blizu. Ali tu se razlikujemo jedni od drugih po tome koliko blizu je dovoljno blizu – u omiljenom stepenu bliskosti. Jedni pokušavaju da stalno budu veoma blizu, želeći da se simbolički stope sa partnerom, da granice svoga Ja istope u zajedničkom Mi. Drugi smatraju da između njih i partnera treba da postoji jasna granica i malo manja bliskost, izvesna distanca koja svakome od njih garantuje lični integritet.

Kada se pronađu dve osobe sa sličnim omiljenim stepenom bliskosti u vezi, tada one nemaju problema kada je bliskost u pitanju. Problemi nastaju kada se u ljubavi zbliže osobe koje imaju različite omiljene stepene bliskosti. Tada u vezi postoji stalni konflikt oko bliskosti: jedna osoba se neprestano trudi da se približi drugoj i ostvari svoj omiljeni stepen bliskosti, a druga se neprestano izmiče kako bi uredila odnos u skladu sa svojim omiljenim stepenom bliskosti. Posledica je da se prva osoba stalno oseća nevoljenom i odbačenom, a druga se oseća ugnjavljenom i neslobodnom. Ovaj konflikt destabilizuje vezu i može voditi ka raskidu.

Emocionalno pismeni ljudi znaju da je važno sagledati sebe i partnera u kontekstu omiljenog stepena bliskosti. Kada postoje značajne razlike partneri se mogu dogovoriti i postaviti takvu granicu međusobne bliskosti koja jednome nije ugrožavajuća, a drugom jeste dovoljna. Na taj način par može prevazići konflikt i postići optimalnu bliskost.

Stepen bliskosti ne mora imati nikakvu vezu sa snagom osećanja ljubavi. Stepen omiljene bliskosti se kod većine izgrađuje tokom detinjstva i prvenstveno zavisi od iskustva bliskosti u primarnoj porodici. Osobe koje nisu doživele odnos bliskosti ili sa njim imaju negativna iskustva često u odraslom dobu imaju problem da uspostave optimalnu bliskost ili, čak, pokazuju strah od bliskosti.

Zoran Milivojević
Izvor
IP sačuvana
social share
The root of all evil will die if not watered!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zivot nam vraca ono sto drugima dajemo

Zodijak Leo
Pol
Poruke 22686
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
mob
Nokia 
Citat
Emocionalno pismeni ljudi znaju da je važno sagledati sebe i partnera u kontekstu omiljenog stepena bliskosti. Kada postoje značajne razlike partneri se mogu dogovoriti i postaviti takvu granicu međusobne bliskosti koja jednome nije ugrožavajuća, a drugom jeste dovoljna. Na taj način par može prevazići konflikt i postići optimalnu bliskost.

Sve se moze ukoliko je parner osoba spremna na saradnju i kompromise.
Kad se nadju dva sebicna, samoziva stvora - tu bliskosti nema.
Isto kao sto ne treba da bude kad je jedan partner ok i zrtvuje neki deo svog zivota zarad bliskosti,a  drugi nece da se mrdne iz svoje zone udobnosti i nastavlja samo sebe da gleda.
Tudje potrebe se moraju uvaziti i ispostovati, inace .... Smile
IP sačuvana
social share


Kad pripadam tebi, tada pripadam sama sebi.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3185
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 8.0
...katastrofa  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zivot nam vraca ono sto drugima dajemo

Zodijak Leo
Pol
Poruke 22686
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
mob
Nokia 


Dabome  Smile


Ja sam cesto imala taj problem optimalne bliskosti, uvek je meni bilo potrebno manje vremena da provodim sa partnerom nego njemu. Stalno sam se pitala kako je moguce da ne shvata da mi se svidja ali da nemam potrebu da se gledamo po 5h svaki dan. Naravno sve lekcije se najbolje nauce kad se uloge izmene. Secam se da sam bila jako tuzna jer jedan decko nije hteo sa mnom da provodi onoliko vremena koliko sam ja htela, uz naravno isto objasnjenje kao i sva moja prethodna. Nije uopste lako cuti to. Smile
Od tada se trudim da svakom udovoljim tj ako neko ima vecu potrebu za mojom blizinom ( od moje za njim), ja sam tu ....i trpim....trpim....moras nesto i pretrpeti u zivotu, sta da radis  Smile Smile

IP sačuvana
social share


Kad pripadam tebi, tada pripadam sama sebi.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3185
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 8.0
...mene su strasno nervirali drugari,koji su pre podne isli kod devojke na kafu,po podne pricali sa devojkom po dva sata telefonom,a uvece drzeci se za ruke setali po zemunskom keju i tako od pocetka,pa do zavisi od veze do veze.drzanje za ruke,cmakanje po parku,izlezavanje po kucama.... sve je to usporavalo mladost.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zivot nam vraca ono sto drugima dajemo

Zodijak Leo
Pol
Poruke 22686
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
mob
Nokia 


Jeste ali sigurno si i ti nervirao tvoje devojcice koje su htele da se s tobom setaju, izlezavaju i cmacu, a nisi bio svestan toga. Smile Smile
IP sačuvana
social share


Kad pripadam tebi, tada pripadam sama sebi.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3185
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 8.0


Jeste ali sigurno si i ti nervirao tvoje devojcice koje su htele da se s tobom setaju, izlezavaju i cmacu, a nisi bio svestan toga. Smile Smile
...pazi,kad nikad nisam imao takvu devojku,koja je to ocekivala od mene.nikad!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zivot nam vraca ono sto drugima dajemo

Zodijak Leo
Pol
Poruke 22686
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
mob
Nokia 



Mozda je silno zelela, a nije smela da ti kaze  Smile
IP sačuvana
social share


Kad pripadam tebi, tada pripadam sama sebi.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3185
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 8.0



Mozda je silno zelela, a nije smela da ti kaze Smile
...ne,nije to razlog.razlog je verovatno taj,sto se slicnosti privlace.uvek sam voleo,da dan iskoristim maksimalno,da se posvetim svima i svemu.vremena za razvlacenje je bilo,ali kad bi i doslo do takve situacije, imao bih osecaj,da nesto veoma bitno propustam.sasvim je bilo dovoljno da se vidimo dnevno jedan put,sad da li je to bilo vece ili po podne,to je zavisilo od obostranih obaveza.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zivot nam vraca ono sto drugima dajemo

Zodijak Leo
Pol
Poruke 22686
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
mob
Nokia 
Citat
vremena za razvlacenje je bilo,ali kad bi i doslo do takve situacije, imao bih osecaj,da nesto veoma bitno propustam


Propustas...nerviranje i brige, eto to!
IP sačuvana
social share


Kad pripadam tebi, tada pripadam sama sebi.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 04:02:53
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.