Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 15:18:08
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Opančići i za mali Japančići  (Pročitano 1799 puta)
22. Jun 2005, 11:10:47
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Slavko Strugarević napravio opanak za Ginisovog čoveka koji se još nije rodio

Opančići i za mali Japančići

Prvog septembra u Atini se otvara specijalna robna kuća srpskih proizvoda, a Slavko je pripremio razne suvenire i među njima najmanji opanak, veličine zrna pasulja
Sa Tadićem je prošao celu kampanju, ali je ljut malo na njega jer mu nije poslao slike s tog njihovog druženja, a obećao mu je i dao vizit-kartu

Opančar Slavko Strugarević iz Vrnjačke Banje sa opankom broj 450 ušao je u Ginisovu knjigu rekorda i ovih dana čeka otpozdrav od japanskog cara, ali i put u Atinu. Posle opanka velikog 1,80, napravio je opanak od 3,20 metara.

- Sedamdeset mi je godina. E, još triest pa sto. Ovim poslom se bavim od 1948. kao učenik obućarsko-točarske zadruge. Zanatsku radnju vodim od 1961. godine. Imam dvoje dece i suprugu, ali se oni ovim poslom ne bave. Za poslednjih godinu dana umrlo je sedam starih opančara, a i ja ću za dve godine morati da zatvorim radnju, nemam s kim da radim, jer niko neće da uči ovaj zanat, jer sve se ručno radi - priča Slavko.

On je na Međunarodnom jesenjem sajmu kože i obuće u Beogradu za sandalu i papuču koju niko u svetu nije uradio dobio "Zlatan prsten" i "Košutu".
- Italijani su mi tražili 500 pari dnevno preko cele godine, a ja, u vrh glave, mogu da napravim deset. Najviše traže papuče. Moj radnik može da isplete samo dva para. Ovakva moja papuča u Beogradu se prodaje po ceni od 4.800, a ovde u Vrnjačkoj Banji dajem je za 3.000 dinara - priča Slavko.

- Čovek koji bi nosio taj opanak, trebalo bi da bude visok 20 metara, i težak jednu tonu. Otišlo mi je 40 kvadrata kože. A koža je od otkupljenog bika na Mećunarodnom poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu. Bika je otkupio jedan mesar iz Žablja, a ja sam od njega na poklon dobio kožu, koju je Fabrika koža "Ruma" besprekorno uradila - priča Slavko.
- Radili smo ga mesec dana, nas šestorica. Radili smo na dve dizalice, sa specijalnim ramom. Ne bih drugačije mogao da se transportuje. Glomazan je, pa je vozen kamionom - priča majstor.

Najveći opanak Slavka je odveo pravo u Ginisovu knjigu rekorda.
Nije u radnji, ali je tu, "za slikanje", onaj malo manji sličan njemu. Slavko, inače, radi sve vrste opanaka, dečje, za odrasle, za banatsku, makedonsku, bosansku nošnju...

- Radim po narudžbini. Vidite ove suvenire iz srpske nošnje, sa kljunom i bez kljuna. Za Karađorđeviće sam uradio opanak od svinjske kože iz 1806. godine. Mustru sam našao u Narodnom muzeju u Kraljevu. Za princezu Katarinu Karađorđević specijalno sam ovih dana uradio papuče i sandale, slične onim koje su nagrađene ne Međunarodnom sajmu, ali su ove još lepše.

Slavko Strugarević se sprema na put u Grčku.
- Prvog septembra u Atini otvara se specijalna robna kuća srpskih proizvoda. Vidite, šta ovde imam raznih suvenira. Sve ih nosim u Atinu. Među njima je i ovaj najmanji opanak, veličine zrna pasulja. Za Atinu se posebno pripremam. To je sitan vez na kome radnik radi i po sedam dana. Sve je ručno i to niko drugi ne može da uradi - kaže.

Slavko je i poznat zdravičar. Zna da u jednom dahu nabroji 423 zanata. Kaže da će brojati sve dok mu ne kažete da stane.
- Obućar, opančar, ovračan, papučija, nanudžija, klompar, modelar... A, znam i ove nove zanate: dileri, šaneri, kockari, džeparoši, zelenaši, reketaši, otimači, prevrtači, j.... i - nabraja Slavko.

Kaže da nema manifestacije a da ga ne zovu.
- Sad me zovu da idem u Koštunićima, pa na svadbu koja se organizuje na tvrđavi u Beograd. Sa Tadićem sam prošao celu kampanju. Ljut sam malo na njega, nije mi poslao slike sa tog našeg druženja, a obećao je i dao mi vizit-kartu. Kad je izabran za predsednika, zvao sam ga na mobilni, čestitao mu, ali slike mi nije poslao. I njemu sam dao jedan od 60 santimetara. Rekao je da će ga čuvati u njegovom kabinetu - priča Slavko.

Majstor najvećeg opanka na svetu ovih dana čeka otpozdrav od japanskog cara.
- Posle zemljotresa u japanskom gradu Kobeu, pre četiri godine, tridesetoro dece iz Japana bili su gosti beogradske opštine Čukarica. Pročitam vest u novinama i odem da svoj toj deci uzmem meru. Napravio sam trideset pari opanaka za ti mali Japančići i svima dao po šajkaču. Ambasadoru Japana sam dao opanke za premijera Japana i gradonačelnika Kobea. Ali je kod Japanaca velika procedura da se sprovede zakon, po kome car, ako dobije poklon, on mora i da uzvrati. Čujem da je poklon tek sad stigao do cara i da će mi on zasigurno otpozdraviti - priča Slavko Strugarević.

Glas javnosti \ Radojica Barjaktarević
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 15:18:08
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.069 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.