Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 11:50:27
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Oniks sa Isusovim likom  (Pročitano 3610 puta)
09. Apr 2006, 12:13:48
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0
mob
Apple iPhone SE 2020
Slobodanka Đuričić, kolekcionar kamenja
Oniks sa Isusovim likom

Gde god se na Fruškoj gori okreneš ima poludragog kamenja - tvrdi Slobodanka Đuričić, koja već više od decenije u okolini Vrdnika prikuplja minerale. Nije geolog, ali se razume u poludrago kamenje, način obrade i nalazišta. U njenoj kući na stolu mogu se videti razni komadići poludragog kamena, ukupno 12 vrsta, uglavnom iz obližnjih rudnika Fruške gore, a neki vredni primerci pronađeni su i u rađevačkom kraju. Od opala, oniksa, kvarca, crvenog i zelenog almadina i ahata, Slobodanka pravi nakit i neobične figurice, ukrasno drvo, suze od kristala, priveske, amajlije...

Posao, kaže, nije lak jer se sve radi ručno, pomoću brusilice i brusnog kamena, a za fino poliranje koristi određene praškove. Obrađene komade poludragog kamenja ugrađuje u ogrlice, narukvice i prstenjeÖ

- Znam svako mesto u Fruškoj gori gde ima poludragog kamenja. Pored Crvenog čota, Neradina, najpoznatije je Kozije brdo do koga se teško stiže. Na tom mestu pronalazila sam velike komade opala, oniksa i kalcedona. Od belog kvarca, koji ovih dana može da se pronađe u našim potocima, na primer, izrađuje se vrlo lep nakit. Ovaj poludragi kamen ne zahteva neku posebnu obradu, kamen se najpre brusi, a onda se specijalnim praškom polira. Sada od belog kvarca pravim srce za jedan lančić. U našem kraju može da se nađe i roze kvarc koji izgleda kao običan kamen, ali posle obrade postaje sjajan i vrlo i atraktivan nakit - tvrdi Slobodanka Đuričić, inače član novosadskog Drštva ljubitelja minerala, stena i fosila "Geo-pan".

Nekada je u Irigu, kaže, postojao pogon za proizvodnju predmeta od ovog dragog kamenja, ali je vremenom propao. Sada samo nekoliko ljubitelja minerala, među njima i ona, skuplja kamen i obrađuje ga ručno.

- Mukotrpan je to posao, ne isplati se. Sada više ne mogu bez kamena. Kažu da je hladan, ali tvrdim da nije, jer fruškogorski minerali imaju dušu - kaže naša sagovornica. Od davnina su ljudi verovali u zaštitnu i gotovo isceliteljsku moć kamena. Zato je rešila da od poludragog kamena pravi ikone. Tada se, kaže, desilo čudo. Pronašla je oniks sa likom Isusa Hrista.

- Obilazila sam stari manastir Jazak i nedaleko od tog svetog mesta, u jednom potoku, pronašla sam ovaj neobičan kamen. Bio je to oniks veličine pola šake. Kada sam htela da ga oblikujem, nije mi pošlo za rukom. Jedna žena je videla kamen i rekla mi je da mora ostati onakav kakvog ga je priroda stvorila i da ga malo bolje osmotrim na svetlosti. Kada sam ga uzela u ruke, na tanjem vrhu oniksa, jasno se ocrtavao Isusov lik - tvrdi Slobodanka Đuričić. Pročula se priča u ovom kraju o neobičnom kamenu, dolaze ljudi traže da ga vide, a ima i onih koji veruju u njegovu isceliteljsku moć, a takvima, kaže, on i pomaže.


Izvor: Glas Javnosti \ Žaklina Milenković
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 11:50:27
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.086 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.