Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 15:19:33
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 4 5 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: omiljeni mit  (Pročitano 30653 puta)
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 263
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Kad bolj razmislim, najomiljeniji mit mi je o muško-ženskom prijateljstvu.
Da ti ga odmah razbijem(mislim na mit) takva prijateljstva postoje, ziv sam primer...

1. Kosovski boj
2. Kralj Artur
3. Isus Hrist
4. Atlantida
5. Bermudski trougao

OK. Ako ti tako kažeš. Samo malo da preciziramo. Kosovski boj kao takav, nije mit već istorijski događaj. Mnogo toga vezano za taj boj istorijski nije potvrđeno (npr. da li je Miloš Obilić postojao i ako jeste da li je i kako ubio Murata), ali su činjenice sledeće: Boj na Kosovu odigrao se 28. juna, po gregorijanskom, odnosno 15. juna po julijanskom kalendaru 1389 godine. Srele su se turska vojska (mada je ona kao i srpska imala saveznike - čitaj pripadnike porobljenih naroda, vazale) i srpska vojska sa saveznicima, pre svega poznato je učešće bosanske vojske pod komandom Vlatka Vukovića. Srpskom vojskom komandovao je knez Lazar. U samom boju, poginulo je gotovo celo srpsko plemstvo uključujući i kneza Lazara, a na turskoj strani poginuli su car Murat i njegov sin Jakub. Oko ishoda bitke vode se rasprave. Ali kako god bilo Kosovski boj nije mit.

Isus Hrist nije mit, već istorijska ličnost. Neću ti to dalje obrazlagati, jer je poznavanje toga, stvar opšte kulture. Pre će biti da su izlazak iz Egipta i čudesni prelazak preko Crvenog mora, kao i Mojsije mitovi.

Ne možeš izjednačavati mit o kralju Arturu sa istorijskim događajima kao što je Kosovski boj ili sa ličnošću kao što je Isus Hrist. Izjednačavanje ovog mita sa navedenim istorijskim događajima i ličnostima podiže mitove u ravan istorijske, naučne istine, što je nedopustivo. To ne rade čak ni Englezi, a upinju se iz petinih žila da dokažu da je kralj Artur postojao. Ali čak ni oni ne izjednačavaju Hrista i Artura i ne spore da je Kosovski boj istorijski dograđaj.

Bermudski trougao nije mit već precizno određen geografski prostor. Da li se u tom prostoru dešava nešto misteriozno, neobjašnjivo ili ne, to je drugo pitanje, ali to Bermudski trugao ne čini mitom.

I da. Obrati malo bolje pažnju na svoje drugare. Da li su stvarno samo tvoji prijatelji ili...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Neunistiva...

Zodijak Scorpio
Pol Žena
Poruke 66
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Hehe jogurt bas lepo od sto si se potrudio da mi objasnis, ono sto ja vec prilicno dobro znam,  Smile malo je takvih ljudi...e sad ja navedoh sve sto je meni nerazjasnjeno, a da pritom se ne upustih u pricu ko, gde, kada, sta i zasto... O svim temama sam citala puno, ne bih da razglabam, ali sto se Isusa tice prosto ne verujem, da je zacet natprirodnim putem, iako sa pravoslavka u srcu. Takodje ima oko njega jos dosta nedoumica, ali ko sto rekoh necu da razglabam...
Sto se tice m-z prijateljstva, postoji ovde tema gde sam ucestvovala, pa prociraj ako te zanima, oduvek sa muskarcima komuniciram bolje nego sa zenama, imam druga sa kojim komuniciram od uvek bas, bas, znam mu sve ljubavi i... i tako dalje i tako redom, nego  Smile da ne bi i ti da mi budes drug?  Smile
Ostali izvinite sto remetim temu, ali morala sam kad sam prozvana, ko se kaci sa mnom...hm pa bolje da cutim... Smile
« Poslednja izmena: 22. Okt 2009, 14:23:07 od Andemona »
IP sačuvana
social share
Siromah nije onaj ko malo ima, vec onaj ko previse zeli...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 263
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Hehe jogurt bas lepo od sto si se potrudio da mi objasnis, ono sto ja vec prilicno dobro znam,  Smile malo je takvih ljudi...e sad ja navedoh sve sto je meni nerazjasnjeno, a da pritom se ne upustih u pricu ko, gde, kada, sta i zasto... O svim temama sam citala puno, ne bih da razglabam, ali sto se Isusa tice prosto ne verujem, da je zacet natprirodnim putem, iako sa pravoslavka u srcu. Takodje ima oko njega jos dosta nedoumica, ali ko sto rekoh necu da razglabam...
Sto se tice m-z prijateljstva, postoji ovde tema gde sam ucestvovala, pa prociraj ako te zanima, oduvek sa muskarcima komuniciram bolje nego sa zenama, imam druga sa kojim komuniciram od uvek bas, bas, znam mu sve ljubavi i... i tako dalje i tako redom, nego  Smile da ne bi i ti da mi budes drug?  Smile
Ostali izvinite sto remetim temu, ali morala sam kad sam prozvana, ko se kaci sa mnom...hm pa bolje da cutim... Smile

Nisam imao nameru da, kako kažeš, se kačim sa tobom. Ne piše ti na čelu (avataru) koliko imaš godina i da li najbolje razumeš šta je mit a šta istorija. Mada ni ova druga nije baš najpouzdanija. Prosto kada sam video da si izjednačila mit o kralju Arturu i Kosovski boj pomislio sam da ne znaš razliku između mita i istorije. Inače, nigde ne piše da je Isus začet natprirodnim putem. Samo piše da mu je majka ostala devica nakon što je začet i nakon što ga je rodila. Da li se i kako to desilo, to ostaje nejasno. Bibliju ne treba čitati i shvatati bukvalno, ima tu pre svega mnogo moralnih poruka, dosta simbolike. Ali i dalje stoji da je istorijski lik.
Ženama su najbolje drugarice homoseksualci. Da li ti je taj drug oženjen? Ako nije, nemoj da se iznenadiš, ako preko noći zaboravi ko si, kad se oženi ili bar uđe u vezu koja vodi zajedničkom životu sa njegovom izabranicom.
Izvinjavam se na off topic-u, neću više.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Neunistiva...

Zodijak Scorpio
Pol Žena
Poruke 66
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Pa dobro, stariji si ti dosta od mene, znas mozda nesto vise za tih 10 god, koliko si u prednosti  Smile ... ipak ono sto ja mislim mislim i ostajem pri tome i necu da razglabam vise...
Moj drug za tvoju informaciju je ozenjen, sada je na putu druga beba, njegova zena me sasvim normalno prihvatila jer zna nas odnos, cak sta vise skuva nam i kafu i ostavi nas same da caskamo...eto toliko od mene...da te ne ucim ja, stariji si, nismo svi isti, pogotovu mi zene, cvrsto stojim iza ove tvrdnje..toliko od mene
IP sačuvana
social share
Siromah nije onaj ko malo ima, vec onaj ko previse zeli...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Записи из подземља

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 15651
Zastava Београд
OS
Windows XP
Browser
Safari 3.0.195.27
mob
Samsung S8
Kosovski boj mit?

Jel si isla u osnovnu skolu?
IP sačuvana
social share
Ako je nesto ocigledno, ne mora biti istinito.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Neunistiva...

Zodijak Scorpio
Pol Žena
Poruke 66
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
E sta ste se navrzli na mene....koji vam je, to sto sam napisala je moja stvar jer jasno BRE?  Smile Smile
Pisite svoje, zivite malo svoje zivote...rekoh necu da ulazim dublje u temu, a vidim ovde ima takvih pamenjakovica, koji su tako pametni i sveznajuci...ali nemojte meni da predajete...nadam se da sam bila jasna!!!
« Poslednja izmena: 24. Okt 2009, 12:08:36 od Andemona »
IP sačuvana
social share
Siromah nije onaj ko malo ima, vec onaj ko previse zeli...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Znas me,znam te

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 84
OS
Windows XP
Browser
Safari 3.0.195.27
mob
SonyEricsson k8001
Templari definitivno...Smiley
IP sačuvana
social share
Znas me ,znam te
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol Žena
Poruke 16
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.15
Mladjine besplatne akcije.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Подавите либерале

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 3937
Zastava Србија,Београд,Звездара
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.4
mob
SonyEricsson k530i
Mladjine besplatne akcije.

 Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Ko pre devojci, sam u nju upada

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11114
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
mob
Samsung Galaxy S10
Da su albanci starosedeoci Balkana Smiley
IP sačuvana
social share
Isterajte zlo iz žena. Uterajte im dobro!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 4 5 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 15:19:33
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.