Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Oko milion građana Srbije učlanjeno u neku od mnogih političkih stranaka  (Pročitano 2253 puta)
22. Avg 2008, 07:39:55
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
Najskuplje je biti demokrata

Beograd - Prema popisu iz 2002. u Srbiji živi 7,9 miliona građana, a više od milion učlanjeno je u jednu od nekoliko stotina političkih partija u našoj zemlji. Srbija je po broju partija među prvima u svetu - trenutno ih ima oko 600, a razlog je i to što je za registrovanje nove partije dovoljno skupiti stotinak potpisa. Samo u poslednjih nekoliko meseci registrovano je 15 stranaka, a takvu situaciju bi mogao da popravi novi zakon o političkim strankama koji za registraciju stranke predviđa najmanje 5.000 potpisa, a koji u obliku nacrta čeka da bude usvojen u Skupštini. Isti zakon predviđa da će stranka koja u dva mandata ne bude imala predstavnike u patrlamentu biti izbrisana iz registra.

Aktivno šest odsto članova
Marko Blagojević, programski direktor CESID-a izjavio je za Danas da u CESID-u nemaju podatke o broju članova pojedinih stranaka i da se takvi podaci nalaze u internim registrima partija. On, takođe dodaje da podaci o broju članova koje stranke plasiraju u javnost najčešće nisu pouzdani. Prema istraživanju koje je 2005. sproveo CESID, 11 odsto ispitanika izjavilo je da su članovi neke od političkih partija, što je u odnosu na razvijene demokratske poretke izrazito visok broj, tako da ovaj nalaz treba uzeti s rezervom, jer u Srbiji veliki broj građana članstvo vezuje isključivo za glasanje i posedovanje partijske knjižzice, ali ne i za partijski aktivizam. Stoga je realno da je taj broj upola manji. Broj ispitanika koji su se tada krajnje negativno izrazili o političkim strankama iznosi 18 odsto. S druge strane, četvrtina ispitanika je izjavila da je ravnodušna prema strankama. Na osnovu ovog istraživanja realno je pretpostaviti da se u političkom, a time i izbornom procesu, može računati sa oko 80 odsto građana, dok je petina potpuno apolitična.

Većina politički aktivnih pripadnika stranaka učlanjena je u neku od vodećih parlamentarnih stranaka. Najmnogoljudnija već godinama je Srpska radikalna stranka, koja ima više od 400.000 članova.
- Naše članstvo stalno raste, a posebno u trenucima kada nam se režim zameri. Na primer, osetni porast članova je bio onda kada je Šešelj uhapšen - kaže za Danas funkcioner SRS-a Milorad Mirčić.
On navodi da je procedura za učlanjene u SRS jednostavna i da budući član mora da deli vrednosti ove stranke i naravno ne bude član nijedne druge političke organizacije.
- Članarina je simbolična, uvek je u visini jednog evra godišnje i sada je 80 dinara. Nema razlike u plaćanju, što znači da je ista za sve članove, bez obzira na to u kom se telu stranke nalaze. Svi ostali detalji su u Statutu - kaže Mirčić.

Podaci o članstvu Demokratske stranke mogu da se nađu na sajtu partije. Pre godinu i po dana DS je imala 130.833 člana - 88.286 muškaraca, 42.547 žena i više od 35.000 mladih. Na sajtu DS-a piše i da je članarina za ovu godinu 100 dinara za kategoriju đaka, nezaposlenih, studenata i penzionera, a 300 dinara za zaposlene.
Kako nam je rekla Nada Kolundžija, šef poslaničke grupe DS-a, visina članarine varira i u zavisnosti od toga koju poziciju neko zauzima u stranačkoj hijerarhiji. Tako ona, kao poslanica DS-a, plaća uvećanu članarinu, ali nije želela da kaže koliko je ta članarina veća u odnosu na druge.

Stranka ministra ekonomije i regionalnog razvoja Mlađana Dinkića G17 plus trenutno broji oko 50.000 članova, rekli su nam u toj partiji. Kao i druge stranke, ona se finansira onako kako je propisano Zakonom o finansiranju stranaka, a jedan od načina na koji stranka dolazi do novčanih sredstava je i članarina. U G17 plus su nam kazali da ne postoji neki fiksni "cenovnik" kada je reč o plaćanju članarine, već da nju određuju opštinski odbori stranke.

U Novoj Srbiji, koalicionom partneru DSS-a, kažu da uprkos odlasku u opoziciju nemaju problema s odlivom članova.
- Imamo oko 100.000 članova i za deset godina koliko postojimo nikada niko nije platio članarinu. Naše članstvo je stabilno i uglavnom je iz centralne Srbije, okoline Čačka, ali imamo dosta članova i u Beogradu i na jugu Republike - kaže za Danas portparol NS Dubravka Filpovski.

Dolazak novih članova, prema rečima Filpovske, osetio se nakon nestanka PSS-a sa političke scene, jer su članovi partije Bogoljuba Karića "bili nekako najbliži" idejama NS-a.
- O prijemu novih članova odlučuje Opštinski odbor, a vodimo računa da onaj ko dolazi nije osuđivan za teška krivična dela, i obavezno pitamo za razlog zbog kog pristupa stranci - ističe Filipovska.
U Socijalističkoj partiji Srbije članarina se ne plaća, ali tačne podatke o broju članova trenutno nemaju.
- Tek od ovog leta uveli smo nove članske karte, tako da još ne znamo koliko članova zaista imamo. Na papiru je taj broj mnogo veći, ali kako su sad svi na odmorima verovatno ćemo od jeseni znati nešto više - rekao je za Danas Zoran Mirković iz SPS-a.

Za članstvo u jednoj od vladajućih partija nije potrebno ništa posebno, osim popuniti pristupnicu, a provera budućih članova nema, tako da im se "veruje na reč".
Članstvo u LDP-u stiče se potpisivanjem pristupnice u pisanoj ili elektronskoj formi i uvođenjem u evidenciju članstva. Najmlađa parlamentarna stranka u Srbiji ima 40.000 članova, o čijem prijemu odlučuju opštinski odbori, i to u roku od tri meseca.

I bez obzira na razlike u programima političkih stranaka, statuti svih slažu se da član stranke može biti "svaki punoletan građanin koji prihvati program i statut stranke, i koji nije član druge političke organizacije". Procedura za učlanjenje nije nimalo komplikovana. Osim imena, prezimena, datuma, godine i mesta rođenja, matičnog broja i adrese, koliko je dovoljno popuniti za pristupanje LDP-u, neke druge stranke zahtevaju da potencijalni kandidati za članstvo u stranci daju i podatke o svom obrazovanju i zaposlenju, dok DSS i DS imaju i kvadratić u kom se izjašnjavate o tome koju krsnu slavu slavite.

Izvor: Danas
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.086 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.