Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 16:09:54
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Od šamara do psihičke torture  (Pročitano 1442 puta)
26. Jul 2007, 23:15:53
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.22
mob
Apple iPhone 6s
Od šamara do psihičke torture
Zlostavljane žene su bespomoćne i gube kontrolu nad sopstvenim životom. Nasilje trpe „materijalno zavisne” ali i „dobro situirane” žene

„Kada smo počeli da se zabavljamo, Milan je bio najdivnije biće, nežan, podržavao me i bio uz mene u svakom trenutku... Ali sve se promenilo kada sam mu saopštila da čekam bebu. Pobacao je sve sa stola, pitao me je da li je dete njegovo i posle toga mi predložio da abortiram. Kada sam odbila, opalio mi je prvi šamar i opsovao... Tako je počelo”,  seća se  M. P. iz Požarevca, koja svog četvorogodišnjeg sina podiže sama.
Ima mnogo ovakvih slučajeva u Srbiji, ali sve je više mogućnosti da se žene nekome obrate za savet i pomoć. Između ostalih, to su i psiholog Lukrecija Vranješević, iz Autonomnog ženskog centra, kao i terapeuti Nemanja Ćirilović i Katarina Malenčić, iz savetovališta „Mastermind”. Tek od 2005. godine u Srbiji je pravosnažan novi Zakon o porodici tako da se nasilje definiše kao društveni, a ne lični problem.

„Moguće je da ozbiljna partnerska veza ne podrazumeva brak i porodicu i da muškarac nije spreman za to. Muškarci često ne osećaju odgovornost za trudnoću svoje partnerke i rešenje nalaze u bekstvu iz veze” – kaže Lukrecija Vranješević.

Prema podacima Autonomnog ženskog centra za borbu protiv nasilja, godišnje se javi oko 1500 žena. „Tokom prakse susrećemo se sa nervoznim osobama koje kao glavni razlog svog neusklađenog psihičkog stanja navode ’problem kod kuće’. Psihoanaliza raščlanjuje ovu pojavu na neslaganje sa partnerom, nezadovoljstvo izborom druge polovine, razočarenje, psihičku torturu, a u nekim slučajevima i fizičko zlostavljanje”, govori Nemanja Ćirilović.

 „U većini ispitivanih slučajeva, zlostavljanje se ispoljava na početku braka – 45 odsto  ili posle rođenja prvog deteta – 16 odsto. U toku trudnoće bilo je tučeno 60 odsto žena,  što je dovelo do  opasnosti od gubitka bebe u 22 odsto i gubitku bebe u 13 odsto slučajeva”, kaže Katarina Malenčić.

Zlostavljane žene su bespomoćne i gube kontrolu nad sopstvenim životom. Često postaju asocijalne, nezainteresovane i ogorčene, kako na život tako i na muškarce. Nasilje trpe  „materijalno zavisne”  ali i „dobro situirane” žene u stalnom radnom odnosu. Dešava se da žena nalazi opravdanje i da se trudi da razume nasilnika. Opravdanje svakako ne postoji, i kod prvih naznaka nasilja žena bi trebalo da se obrati nadležnim službama.

„Ono što znamo iz iskustva u radu sa ženama koje trpe nasilje jeste da je nagoveštaja nasilja bilo i u samom početku veze. Tako je bilo neko blaže udaranje, šamar, povlačenje za kosu, par psovki, uvreda, da bi posle toga usledilo izvinjenje. Svaki nasilnički čin znak je upozorenja za ženu da će nasilja biti još” – opominje psiholog Vranješević.

„Imamo nasilnika koji svoje nezadovoljstvo iskaljuje pesnicama ili rečima, osećajući pri tom kratkotrajno mentalno zadovoljstvo i opravdanje frustracije koja ga tera da nastavi dalje i jače. Klinička psihologija je objasnila da fizičko nasilje ne može izazvati toliko duboke psihološke promene, koliko to može biti u slučaju psihičkog zlostavljanja. Akcenat može da se stavi na individualnu patologiju muškaraca. Ima mišljenja da nasilnici pate od slabe kontrole impulsa, nerazvijenog ega i frustracija u detinjstvu”, kaže Nemanja Ćirilović.

 – Kada se žena osnaži i nauči da vosi računa o sebi, to njeno novo ponašanje mora da prihvati i podrži okolina. To je uslov da se novi obrazac ponašanja održi i učvrsti u daljem toku života – ističe Lukrecija Vranješević.

-----------------------------------------------------------

Gde potražiti pomoć

Ugrožene žene, žrtve porodičnog nasilja, mogu da se obrate Centru za socijalni rad, stanici milicije, domu zdravlja i nekim od ženskih grupa koje se bave ovim problemima. Prema podacima savetovališta „Mastermind”, najveći broj žena ne koristi sredstva za smirenje, dok njih 5,6 odsto koristi alkohol, 0,8 odsto drogu, a 36,4 odsto lekove da bi lakše podnele posledice zlostavljanja.

Mina Kalinović

Izvor: Politika
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 16:09:54
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.086 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.