Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Obeležena godišnjica Jasenovca  (Pročitano 4056 puta)
18. Apr 2005, 11:42:29
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Obeležena godišnjica Jasenovca

BANJA LUKA - U Donjoj Gradini kod Kozarske Dubice juče je održana komemoracija povodom šest decenija od proboja jasenovačkih logoraša, holokausta i pobede nad fašizmom. Na spomen-ploču koja se nalazi na grobnom polju Topola, vence jasenovačkim žrtvama položile su mnogobrojne delegacije. Vence su, pored ostalih, položili predstavnici preživelih logoraša, delegacija Republike Srpske sa predsednikom Draganom Čavićem na čelu, predsednik Srbije Boris Tadić i delegacija Vlade Srbije koju predvodi ministar pravde Zoran Stojković i drugi.

Parastos jasenovačkim žrtvama na polju Košute služio je vladika banjalučki Jefrem uz sasluženje sveštenstva banjalučke eparhije. Posle parastosa, održana je akademija pod nazivom "Tražim pomilovanje" na kojoj je o stradanju u jasenovačkim logorima govorio predsednik Udruženja preživelih logoraša Gojko Knežević, predsednik Udruženja Roma Srbije i Crne Gore Dragoljub Acković i predsednik Svetskog jevrejskog kongresa Arijel Inve. Okupljenima su se obratili i predsednici RS i Srbije Dragan Čavić i Boris Tadić.

U Donjoj Gradini okupilo se juče i nekoliko hiljada građana i potomci jasenovačkih žrtava iz Podkozarja i RS kako bi odali počast žrtvama ustaškog zločina.
Donja Gradina, gde je stradalo nekoliko stotina hiljada Srba, Jevreja, Roma i antifašista, najveće je stratište logora Jasenovac koji su uspostavile ustaške vlasti Nezavisne Države Hrvatske (NDH). Na Spomen-području Donja Gradina, koje se danas nalazi u okviru RS i BIH, do sada je otkriveno 125 ogromnih masovnih grobnica. Osim masovnih grobnica u Donjoj Gradini, nalazi se i "Topola užasa", drvo na kojem su ustaše obesile veliki broj muškaraca, žena i dece koji su pre vešanja bili podvrgnuti mučenjima.
Beta
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 1737
mob
Nokia N95
Stravična ispovijest Gojka Kneževića, preživjelog jasenovačkog logoraša

"Još sanjam mučenja i krike"

U Donjoj Gradini kod Gradiške danas se obilježava 60 godina od oslobađanja logora "Jasenovac", središta ustaškog terora nekadašnje Nezavisne Države Hrvatske, tvorevine hitlerovskog Trećeg rajha. Sedamdesetogodišnji Gojko Knežević jedan je od preživjelih logoraša ustaškog terora u jasenovačkim logorima.

"Rođen sam u selu Ušivac, na pola puta između Prijedora i Kozarske/Bosanske Dubice. Kad sam imao osam godina ustaše su upale u naše selo i zapalile nam kuću. Zajedno sa ostalim mještanima majka Jovanka, koja je bila pred porođajem, i nas devetoro djece smo se uputili prema Kozari da tamo nađemo zaštitu", prisjeća se Gojko.

Dodaje da je njegov otac tada bio u partizanima, te da je majka u aprilu 1942. godine u zbijegu rodila djevojčicu.

"Sestru smo jedva dočekali, jer smo svi bili dječaci. I od svih njih jedino sam ja preživio rat", kaže Gojko.

Na Kozari su izgubili kontakt jedni sa drugima. Nakon što su ih ustaše zarobile, konvoj u kojem je bio Gojko uputio se u pravcu Stare Gradiške, a odatle je deportovan u "Jasenovac".

GLEDAO SAM KADA SU UBIJALI MAJKU

Navodi da su svaki dan bila organizovana masovna ubijanja, a ustaški vojnici su se iživljavali na logorašima. Ustaški čuvari u logore su, kaže, dospijevali po sopstvenoj želji.

"Najviše su uživali da zlostavljaju majke sa djecom. Izvedu gomilu koja stoji u krugu i gleda ubijanje, kako bi i oni znali šta ih čeka. Stražari motre i ako neko reaguje njega odmah ubiju kako ne bi bilo svjedoka - rodbine ili prijatelja. Moja majka Jovanka bila je po prirodi snažna i kršna žena. Za nju su u našem selu u šali znali reći: 'Bježi, ubiće te Joka'. Sjećam se da su je izveli. Jedan od ustaša joj je pokušao oteti malu sestru, međutim ona ga je jednom rukom udarila i on je pao u blato", kaže Gojko.

Priča da su zatim dva stražara pokušala isto, ali im nije uspjelo, da bi se potom desetak ustaša bacilo na nju i otelo dijete, koje su bacili u vazduh i dočekali na bajonet.

"Njoj su pocijepali košulju i odsjekli dojku, a kako je bila dojilja to je bio užasan bol i krik. Ja sam stajao u gomili i sve to gledao. Čovjek koji je znao da mi je to majka, stao je iza mene i rukom mi pokrio usta, kako ja ne bih vrisnuo i time ugrozio i svoj život", sjeća se Gojko.

Jasenovačke logoraše je osim stražara ubijao i naporan rad i izgladnjivanje. Jedan od poslova bila je i gradnja nasipa na Savi, koji je cijeli izgrađen ljudskim rukama, a u njega su ugrađena i tijela mnogih logoraša. Zarobljenici su nosili zemlju i nabijali je maljevima, a kada bi neki od njih od umora, gladi i iznemoglosti pokleknuo, odmah bi bio ubijen i "uzidan" u nasip.

KLANJE BODLJIKAVOM ŽICOM

Ustaški fanatici su imali i posebne sprave za mučenje i ubijanje, priča Gojko. Jedna od njih je i rukavica koja je sa strane imala pričvršćen nož dužine petnaestak centimetara. Običaj je, kaže, bio da izvedu stotinak ljudi, približno iste visine, postroje ih, a onda jedan od ustaša krene sa tim nožem u visini njihovog grkljana i u jednom potezu pokolje stotinu ljudi.

"To su radili jer su ih pojedinačna klanja zamarala. Razvili su i mnogobrojne načine za ubijanje koji su im pričinjavali posebna zadovoljstva", tvrdi Gojko.

Navodi još jedan tragičan primjer mučenja. Kaže, ustaše bi izdvojile grupu djece i ljudi i za jedan stub ih gole preko stomaka sve zavezali bodljikavom žicom.

"U sredinu lanca bi obično stavljali djecu, a drugi kraj žice bi vezali za drugi drugi stub. Jedno po jedno bi ubijali. Kada ubiju jednog on padne na zemlju, a onome ko ostane živ je još teže, jer ga žica steže jače", navodi Gojko.

Objašnjava da su djecu ubijali na kraju, jer je dijete lagano i kada svi ubijeni popadaju na zemlju, ž ica ga izbaci u vis i u tom trenutku mučitelji pucaju. Prema njegovim navodima ustašama je to predstavljalo vrhunac zadovoljstva i na taj način su se takmičili u gađanju, a na kraju bi cijeli lanac ljudi bacili u rijeku Savu.

"I ja sam došao na red za to strijeljanje, ali me spasila jedna krava. Naime, stražari na osmatračnicama su primijetili neko komešanje u šumarku pored logora i mislili su da su partizani, pa su digli uzbunu i zapucali. I to u trenutku kada je došao red na mene da me vežu žicom. Ja sam pobjegao i sakrio se i tako za dlaku izbjegao strijeljanje", kaže Gojko.

U LOGORU "JASTREBARSKO"
 
Dodaje da je kasnije u jasenovački logor došao Crveni krst koji je djecu mlazovima hladne vode okupao i tako mokre potrpao na kamione kojima su prevezeni u Sisak, a zbog čega su mnoga od njih dobila zapaljenje pluća. U Sisku su ih rasporedili u tri grupe, najmlađi su išli u logor "Jastrebarsko", malo stariji na seoska imanja gdje su radili na poljima, a najstariji su prebacivani na rad u Njemačku.

Djevojke su danju radile u logorima, a noću su ih ustaše odvodile u svoje odaje i silovale. Gojko je bio u grupi raspoređenoj u ozloglašeni logor "Jastrebarsko", koji je bio pod upravom jasenovačkog logora, kao i još dvadesetak drugih.

"Jednog dana smo krenuli za Zagreb , potrpali su nas u stočne vagone u kojima smo bili zatvoreni šest dana. Bolesni, bez hrane, vode, toaleta, djeca su vrištala, a mnogo njih je umrlo. Strašan smrad ispunjavao je vagone, jer su mnoga tijela počela da se raspadaju", navodi Gojko.

Dodaje da ih ni nakon dolaska u Zagreb nisu puštali iz vagona sve dok građani nisu počeli protestovati zbog njih. Kaže da su im Zagrepčani donosili hranu i vodu, ali im ustaše nisu dozvoljavale da priđu dok nije došao Crveni krst.

Gojko navodi da su djeca koja nisu bila bolesna odmah deportovana u "Jastrebarsko", a bolesna u bolnicu, gdje je i on završio.

"Nakon ozdravljenja sam prebačen u 'Jastrebarsko'. Tamo su nas pokrstili, učili su nas katolicizmu i svako jutro vodili na misu. Kada bi neka od časnih sestara zaustavila dijete i rekla mu da se 'prekriži' ukoliko se dijete prekrstilo pravoslavnim krstom odmah bi dobijalo batine. I dan danas imam traume, pa kad vidim časne sestre prođe me jeza, iako znam da one nisu ništa krive", objašnjava Gojko.

Ističe da je "Jastrebarsko" bio dječji logor, gdje su svakodnevno ubijani najmlađi, te da je 99 odsto žrtava u ovom kazamatu bilo srpske nacionalnosti. Dodaje da su ih u ovom logoru držali u grupama koje su bile odvojene bodljikavom žicom i nisu smjeli prelaziti jedni kod drugih.

Gojko objašnjava da su im čuvari bile časne sestre, te da je muškaraca bilo vrlo malo i da su oni uglavnom radili na nekim poslovima, a bilo je i sveštenika.

"To je bilo namješteno tako da izgleda da je tu divno, jer 'časne sestre brinu o nevinoj djeci', ali one su bile sami đavo. Tu je sigurno umrlo 80 odsto djece. Spavali smo na drvenim daskama koje su malo bile odignute od poda, a hrana je bila užasna. To su bile splačine koje su se morale jesti da bismo ostali u životu. Bilo je mnogo bolesti kao što su difterija, dizenterija, gliste, upala pluća i mnogo djece je umrlo jer nije bilo ljekara", priča ovaj nekadašnji logoraš.

SPAS U ZAGREBAČKOJ PORODICI

Gojko naglašava da su sestre stalno kažnjavale djecu i da im nije bio potreban poseban razlog za to, te da su to činile na najsvirepije načine.

"Obično djecu skinu golu i tuku ih šibom koju su prethodno namočile u slanu vodu, sirće ili rasol. Tako da kada nježna dječja koža pod udarcem šibe pukne, so i kiselina izjedaju ranu i nanose još veću bol. To je bilo sistematsko i svakodnevno mučenje od kojeg je većina djece umrla", navodi Gojko.

Nakon dvije i po godine zarobljeništva u logorima, u jesen 1944. godine Gojko je doveden u Zagreb u ustanovu koja je nosila ironičan naziv "Prihvatilište djece partizanskog terora". Tu je zagrebačkim porodicama bilo dozvoljeno usvajanje djece pod obavezom da ih pokrste.

Katolička porodica Novaković je posvojila Gojka, ali ga nije prisiljavala na novu vjeru, već naprotiv - za pravoslavne praznike su ga vodili u pravoslavnu crkvu. Kod njih je Gojko ostao punih deset godina. Nakon rata ga je pronašao otac, ali ga nije odveo iz Zagreba jer je smatrao da tu ima mnogo bolje uslove za život.

Gojko se posvetio školovanju i fudbalu, gdje je ostvario i zapažene rezultate. Međutim, mnogo duže trajao je njegov psihički oporavak.

"Tek četrdeset godina poslije rata sam skupio hrabrosti da odem u Jasenovac. Pred ovaj rat sam počeo da sanjam sve što mi se desilo u zarobljeništvu. To je bilo zastrašujuće, cijeli rat i to u boji i koji se naredne noći nastavljao tamo gdje je prethodne prekinut. Borio sam se da se probudim, ali nisam mogao. Budio sam se mokar od znoja", završava svoju priču Gojko.

Željka STEVANOVIĆ

Kako su partizani zauzeli Jasenovac

Oslobađanje "živih mrtvaca"

Partizanske jedinice napale su u aprilu 1945. godine ustaški logor "Jasenovac", a 31. brigada iz sastava 21. srpske divizije napadala je tri dana ovaj kazamat. Banjolučanin Momčilo Prodanović jedan je od učesnika u tim borbama.

"Nakon proboja Sremskog fronta 12. aprila 1945. godine partizanske snage nezadrživo su napredovale kroz Slavoniju i tako je i 31. srpska brigada upućena na Jasenovac. Krećući se od sela Rajić oko podne, 25. aprila smo prešli rijeku Veliki Strug kod Plandišta.

Tog dana oko 15 sati zarobili smo grupu "ustaške mladeži", njih 29, uzrasta od 14 do 17 godina, a među njima dvije djevojčice i jedan podoficir, koji je bio starješina", priča Prodanović.

Više od njih dvadeset bili su naoružani puš kama , nisu bili uniformisani, ali su svi na sebi imali bar po jedno istaknuto slovo "U". Zbog naročito drskog ponašanja, sprovedeni su u komandu divizije. Ova "mladež" imala je zadatak da pronađe i pobije bjegunce iz logora.

Nakon borbi u toku noći i ujutro 26. aprila u blizini seoceta Klenik partizani su pronašli 17 bjegunaca iz logora "Jasenovac".

"Teško je iskazati kako su ti ljudi izgledali, bili su stravično uplašeni, izbezumljeni, po fizičkom izgledu mnogi od njih živi mrtvaci. Odjeća na njima, sva u ritama, četvorica od njih bili su skoro goli. Sutradan smo pronašli još dvije grupe bjegunaca, pa ih je ukupno bilo 58", priča ovaj bivši partizan.

Od jutra 28. aprila brigada je napala logor sa istočne i sjeverne strane. Iako je brigada bila brojnija, sve drugo je išlo u prilog ustašama. Sve njihove posade bile su u betonskim bunkerima, a ispred bunkera prepreke od bodljikave žice na čvrstim željeznim nosačima i mine.

Ispred bunkera zemljište močvarno, pošumljeno i obraslo šikarama. Najmudrije što se u datim okolnostima trebalo učiniti je povlačenje i odustajanje od neperspektivnog napada. Nakon kratkog predaha, 30. aprila stiglo je naređenje da se odmah krene u napad.

Ustaškoj grupaciji u logoru "Jasenovac" zaprijetila je opasnost, pa su u noći 1. maja pripremljenom željezničkom kompozicijom pobjegli preko Živaje za Sunj. Napustili su Jasenovac nakon 1.340 dana mučenja, iživljavanja i ubijanja.

Ž.S.

Svjedočenje Drage Šormaza iz Prijedora

Noćne more koje ne prolaze

"Ožiljci, rane, stresovi iz ustaškog logora 'Jasenovac' čini mi se nikada neće zarasti. Još nailaze kao noćne more, bude me iz sna i tada, obliven znojem, kriknem bolno kao nekad u 'Jasenovcu': 'Ne daj me majko'", počinje svoju priču stradanja, beznađa i igre života i smrti sedamdesetčetvorogodišnji Prijedorčanin Drago Šormaz, bivši logoraš.

U vrijeme jasenovačkog pakla imao je samo 11 godina. Pokupljen iz kozaračkog zbijega sa majkom i bratom našao se iza žice logora "Jasenovac" u nepreglednoj koloni. Slika kada je prvi put ugledao visoki dimnjak iz koga je kuljao crni gusti dim, bodljikavu žicu i dugačke drvene barake ni danas mu ne izlazi iz glave, kao ni širom otvorene oči djece sa Kozare i njihovih majki.

"Odmah po ulasku u logor nas djecu ustaše su počele odvajati od majki, a one su se zalijetale u bajonete. Kada sam vidio da će i mene oduzeti, skočio sam i čvrsto se uhvatio majci oko vrata. Ustaša me otrgnuo i bacio u tor ograđen bodljikavom žicom", svjedoči Drago.

Navodi da su djeca u ovom logoru smrti svakodnevno umirala u prašini i blatu, jer je tog ljeta 1942. godine kiša u Jasenovcu lila kao iz kabla.

"Od gladi smo pasli travu. Mršavim prstićima poslije kiše kopali smo raskvašenu zemlju i izvlačili i jeli korijenje. 'Jasenovac' je tih ljetnih mjeseci bio potpuno ogoljen i bez travke, jer djeca nisu mogla preživjeti od malo supe od oguljenog krompira koju su nam jednom dnevno davali u zarđalim konzervama. Bili smo živi kosturi", kaže Šormaz.

Od sigurne pogibije ga je spasio kočijaš iz Kozarske/Bosanske Dubice Ibrahim Mujičić.

"Jednog dana u logoru mi je prišao čovjek koji je sa druge strane žice krijući djeci bacao hljeb i reče mi da se sakrijem u njegov fijaker i da čekam. Kazao mi je da se pokrijem ćebetom i da ćutim. Iznenada u isti fijaker uskočiše još dva dječaka. Uskoro smo bili na slobodi, a Ibrahim me predao dubičkom dimnjačaru Salki Šošiću, koji me je primio u svoju kuću, a poslije izveo na Kozaru u slobodu", kaže Šormaz.

Šošiću je nakon rata posvetio knjigu "Obraz", a pisao je i o djeci Kozare, koja su ubijana u ustaškim logorima smrti, u zbjegovima i nekim gradovima u koje su protjerana.

D. KOVAČEVIĆ


Izvor
http://www.nezavisne.com/revija/tekst2-050418.php
IP sačuvana
social share
Everything that has a beginning has an end. Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Žrtvama Jasenovca spomenik u Njujorku

NJUJORK - U memorijalnom parku holokausta u Bruklinu otkrivena je spomen-ploča žrtvama logora Jasenovac, što je prvi javni spomenik stradalima u tom logoru u SAD. Organizator i inicijator postavljanja spomenika je njujorški Institut za istraživanje zločina u Jasenovcu, osnovan 1998, koji je posle više od tri godine od podnošenja zahteva gradskim vlastima dobio dozvolu za podizanje spomenika, javlja Hina, a prenosi Beta.

Na spomen-ploči, koja je otkrivena prekjuče, piše da su "u periodu 1941-1945. na stotine hiljada Srba, Jevreja i Roma, kao i drugih antifašista mnogih nacionalnosti ubijeni u logoru smrti Jasenovac, koji su vodile hrvatske ustaše". Udruženje američkih Hrvata uputilo je početkom aprila protestno pismo vlastima Njujorka zbog dozvole da se podigne spomenik koji "preuveličava broj žrtava Jasenovca".
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 9
Hrvati su se izborili za svoju drzavu.

Ali, josh se nisu izborili za svoje mesto medju savremenim drzavama.

Da bi se za to mesto izborili, vodice tezu bitku nego shto ochekuju.

Prvo se moraju se obrachunati sa svojom genocidnom proshloshcu.

Umesto da se koprcaju i kriju istinu pred svetom, moraju je javno priznati.

I pokajati se za zlochine protiv chovechanstva.

I izvinuti se zrtvama.

Ne zbog Srba, Jevreja i Cigana.

Zbog njih samih.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 673
Jasenovac je bez sumnje najmonstruozniji fašistički logor na svetu, gori i od nacističkih logora. Ali, treba biti iskren i reći da u tom mučilištu nisu ubijani samo Srbi i Jevreji, već i 18.000 Hrvata-antifašista. Svaki Hrvat koji je branio Srbe od ustaškog ludila i pokolja zaslužuje poštovanje.  Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
O tempora o mores!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2143
Zastava Subotica
mob
Ericsson T65
Hag pocinje da pritiska Hrvatsku za oluju. Hag sada hoce da prosiri oprtuznicu, tako da se po novoj optuznici tretira oko 1000 ljudi koji su ucestvovali u oluji kao zlocinci Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 673
Da.. eto prilike za Haški tribunal da konačno dokaže da je pravno objektivan i nepristrasan. Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
O tempora o mores!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.097 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.