Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 13:46:13
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: O ontologiji  (Pročitano 9682 puta)
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
 clear your mind of all questions ... Smile Smile shta je to shto ostane kad se prekine lanac misli? da li bice koje vishe ne postavlja pitanje o svom postojanju i dalje bice ?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
@sofja

Ulazis duboko u problem lingvistike u filozofiji - zato sam i pomenuo Deridu i njegovu dekonstrukciju. Reci su prazne ako ne postoji razumevanje njihovog znacenja - tu se slazem sa tobom. Ali svaka rec - pojam - ima ili moze da ima drugacije znacenje (u svojoj sustini) kod mene i kod tebe. To smo i pokazali nasim lepim malim eksperimentom koji se odvijao u par postova. I tu smo i dosli do sustine - definisanje pojmova.

Dekartova greska u metodologiji je polazna tacka i veliki broj apriori usvojenih pojmova koji su za njega imali znacenja i bili definisani ali za mene ili nekog drugog oni to nisu. On definise logos kao JA - kao bice. I polazi od njega u traganju za Bogom. Al emo jedan mali primer gde je zamka u njegovom opazanju (mada je ostatak metodologije odlican. Ajd da primenimo njegovu metodologiju: recimo ti kao fizicko bice resis da sedes na pod svoje sobe, zatvoris oci (ili ne, kako ti je volje) i da tragas za odgovorom na pitanje sta je JA. Pocnes od fizickog tela i uporedi ga sa svesnoscu o sebi. Tvoja fizicka ljuska je nesto sto ima vek trajanja ako sebe poistovetis sa telom i ti onda imas vek trajanja, medjutim ostaje pitanje odakle dolaze misli i emocije - one nisu deo fizickog tela znaci da ono nije tvoja sustina. Prebaci se na misli i emocije. Odakle one dolaze? Da li su one tvoja sustina? Ono sto osecas emotivno je produkt raznih uticaja. Prevashodno sredine u kojoj odrastas, roditelja itd. Ima nekih koji smatraju da smo tabula rasa kada se rodimo i da je sve sto mislimo i isecamo nauceno tokom zivota. Neki drugi se ne slazu sa time pa kazu da ima nesto sto mi nasledjujemo iz prethodnih reinkarnacija - ko kod da je upravu postavlja se pitanje sta je sa nasim mislima i emocijama kada umremo. Kako je dobar deo njih uslovljen okruzenjem i nasim fizickim postojanjem - i one imaju istu sudbinu kao i nase telo - nestaju posle smrti. Ali sta je onda JA - sta je to u nama sto postavlja sva pitanja. Zatvori oci i probaj da se skoncentrises na svoje misli. Ne utici na njih samo ih posmatraj. Videces nesto zanimljivo - svaki put kada pocnes da analiziras svoje misli one ce nestati. Ako to radis dovoljno dugo nece ostati nista - nece biti misli niti isecaja bice samo cista svesnost tebe kao posmatraca. Sama cinjenica da si od pocetkala uspela da uspostavis odnos izmedju sebe i svojih misli u kojem si ti posmatrac znaci da ono sto ti mislis nisi TI - ti si - odnosno tvoje oravo JA je ono koje je svesno svojih misli. Znaci da to nesto sto JESTE - sto je svesno sebe, misli, fizickog tela, emocija je prava srz tvog bica - ono sedi iza svega ovoga sto smo analizirali. Postoje mnoge filozofske definicije naseg pravog JA i naseg laznog, spoljnog JA, ali ssve su one nebitne ako shvatis sama za sebe postojanje tvoje sustine. Dekartovo JA ostaje zarobljeno u njegovom logosu i tu je njegov nedostatak ali je korak napravljen sa njegove strane u pravom smeru i zato je on bitan (kao sto si i sama rekla).

Ako hoces da napises knjigu o ovome onda moras da pocnes da definises stvari da ih zoves imenima i insistiras na njihovom pravilnom koriscenju - ali sve je to sfera logosa - sfera bica je ispod toga. Tvoje bice gleda na to sa podsmehom jer shvata nevaznost toga. Logosu je veoma potrebno da sve zove pravim imenima, da sve definise i stavi na policu sa pravilnom nalepnicom - u sustini stvari - ko zaista moze da ima koristi od toga. Da li to pomaze tvom pravom bicu da dodje do izrazaja - NE - ono ne traga za definisanjem, dokazivanjem, nadigravanjem - ono jednostavno JESTE.  
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 23
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.01
mob
Nokia 6630
Uuuu, možete li sa malo kraćim postovima, mrzi me da čitam ovoliko?
IP sačuvana
social share
Never send boys to do mans job
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Pa ako te mrzi ti nemoj da citas
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Žena
Poruke 515
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.2
jako mi je interesantno sve sto si izrekao,sigurna sam da iza tebe stoji veliko iskustvo.Ja sam jos uvek jako mlada i to rezultira da stvari malo drugacije vidim.Od mene se uvek zahtevala preciznost i zato je smatram kljucnom.Ta preciznost je potrebna upravo onom drugom da bi moje reci razumeo odnosno protumacio kako treba.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Žena
Poruke 3460
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
@sofija

Da dodam - Cogito ergo sum - je mozda najpogresnija identifikacija bica u celokupnoj ljudskoj filozofiji. Predlazem Hajdegera koji je malo dublje otisao u traganju za bicem.

 Smile Smile Smile

Pa, nisi obrazlozio zasto??? Mislim, dakle jesam. ne- banalizovanija varijanta... Mislim dakle, postojim.

Dakle, posto se pominje Hajdeger...

~analiza smrti, linija autenticnosti.

Pravi autenticni odnos "Umire se" to "se" je u recenici, Hajdeger je smatrao neautenticnim.

Mada, poslednje reci velikog ruskog pisca Cehova bile su :"Ja umirem."  Svesnost. Ja- koje nije moje? Ili jeste?

~Kako stojite sa Jaspersom?

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
kazu da je walter nowotny pred smrt rekao neshto u stilu :boze moj,ja gorim (otprilike ,nije bash tachan citat). medjutim ,nije goreo on (tj njegovo telo) nego njegov avion ....
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mene zanima sta je sa nasim ja kada spavamop i da li smo svesni da spavamo,da postojimo.u kakvom su odnosu dusa i nase ja,da li je to jedno isto.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
odakle dolazi nase ja,da li postoji prilikom stvaranja u materici ili jos pre toga,ili odmah dolazi nakon rodjenja,ili posle nekog vremena.a ako dolazi onda mora i da odlazi,pa gde onda odlazi nakon smrti???
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


omnia ab ovo

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 5614
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
mob
Nokia 
Bertrand Russelov pitanja me facinira; Sta je ako sve sto postoji pre pet minuta je postao zajedno sa uspomenama u nama? Da li to resi Kartezijuske pitanje, i subjektivizmu? Bar dovodi do danasnje pitanja kao sto je da li postoje mentalne reprezentacije. Odgovor od 2004 da jeste , samo nikad necemo moci citati, jer pre skolastiku universilalistima imali su pravo, sto znaci  da sve mentalne reprezentacije drugaciju su , na danasnji dichotomske dekodiranju, jer mentalne reprezentacije su nelinearni atraktorska funkcija nervnih celijima pucnjeva. Sto znaci binarno uvek skoro sasvim drugacije kod bi dobili, ako neko bi snimio neurone kad mislimo na Jelenu Karleusu kako sere.Onda kao bitna sustin da Jelena Karleusa sere ne dekodirajuca, a u ovom informacijsku drustvo, onda ne postoji. A sve je ovo parafraza za ontologiju. A pitanja je to da li mozemo upoznati upoznanje.A odgovor da danas ne.Mozda sutra kad vec lepa Tanja Savic sere, o tome vec moze otvoriti diskusiju, da li moze digitalnotaj mentalne reprezentaciju dekodirati?!   Smile
IP sačuvana
social share
Da li je kocka baceno?
Snezana i vuk
Crvenkapa i kaludjerice
Vuk i sedam kaludjerica
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 13:46:13
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.101 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.