Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 23. Jun 2024, 21:28:55
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Novi trend u štampi - običan život  (Pročitano 699 puta)
24. Feb 2006, 11:35:47
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.52
Novi trend u štampi - običan život

Idile i izdaje, sreća i nesreća, priče za opuštanje: na britanskim kioscima pojavila se nova vrsta časopisa koji koriste recept tabloida za pisanje o životima potpuno nepoznatih osoba. „Tejk a brejk” (Take A Brake), u prevodu „napravi pauzu”, pandan televizijskim rijaliti šouima, najprodavaniji je časopis i najčitaniji ženski list u Britaniji, sa 1,2 miliona prodatih primeraka svake nedelje, navodi AFP. Nedeljnici „stvarnog života” liče na svoju sabraću koja se bave životima slavnih, pošto koriste iste senzacionalističke naslovne strane koje se šarene od naslova i boja. Međutim, ovde su junaci čitaoci ili tačnije čitateljke, koje mogu da zarade i do 1.000 funti ili 1.500 evra, ako njihova priča može da se „proda” i da je u principu istinita. Izveštaji se odnose na kutke privatnog života („Mama, ne prebacuj sebi zbog mog muža”). Često su neobične („Probudila sam se u mrtvačnici”), a katkad i zaista morbidne („Obožavala sam svog ljubavnika, a onda sam otkrila da je moj sin”).

Junakinje „na jedan dan” ne oklevaju da se slikaju kako bi ilustrovale svoje priče, i to uglavnom glave zagnjurene u šake ili dok brišu suze maramicom. „Fotografije su važne za čitateljke koja tragaju za stilom sapunskih opera”, kaže Rut Čerington, stručnjak za medije na Univerzitetu u Vorviku. „Ljudi koji prodaju svoje priče još više drže do njih”, smatra ona i dodaje da im fotografije obezbeđuju „15 minuta slave”, a ne tekstovi.

„Ril lajf” (real life) časopisi se pridružuju žanru rijaliti šoua na televiziji, ali iako na njih ´ozbiljni´ listovi gledaju s prezirom, oni odražavaju tendenciju celokupne štampe koja se odnosi na „kulturu pričanja tužnih priča”, navodi Rut Čerington. Izvesne oblasti iz života nikada ne nestaju iz sadržaja takvih časopisa: estetska hirurgija i njeni ciljevi („Ilejn, 68, nije zadovoljna ni nakon 50 operacija”), kao i zdravlje („Mozak moje kćerke je suviše veliki za njenu lobanju”, „Smršati 150 kilograma”). Neizbežne su i letnje romanse u siromašnim zemljama („Moj muž Turčin napustio me je pošto je dobio boravišnu vizu u Britaniji”).

Formula sve više postaje recept. List „Pik mi ap” (Pick Me Up), u prevodu „izaberi me”, pridružio se prošle godine doajenima „Tejk a brejk”, „Čet”, i „Dets lajf” (That´s Life, „Takav je život”). To je bilo najuspešnije pokretanje lista posle dugo vremena u Britaniji, sa tiražem od 500.000 primeraka.

Tržište počinje, međutim, da biva zasićeno, pošto su nedavno izašala još tri nova lista, uključujući „Lav it!” (Love it!, „Obožavam to!”), koji je pokrenuo australijski medijski magnat Rupert Mardok.

„Tejk a brejk”, suočen sa takvom konkurencijom, ne ograničava se više samo na objavljivanje izuzetnih priča iz života običnih ljudi. Taj list nemačke izdavačke grupe „Bauer” odnedavno vodi kampanje u ime svojih čitateljki. Njegova „armija mama” planira 54 kandidata na opštinskim izborima u maju. Njihov program: zdravija ishrana, manje video-igara i „iskorenjivanje dripaca”.

„Ova evolucija se pažljivo prati. Čitateljke su uglavnom iz radničke klase, što ih čini nezanimljivim u očima oglašivača, ali vrede zlata u političkom smislu”, napisao je u januaru stručnjak za medije dnevnika „Indipendent”. „Na poslednjim parlamentarnim izborima, tri vodeće partije su sve bile u poteri za čitateljkom ´Tejk a brejka´”, naveo je on. (Beta)

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

2006_02_24_take_a_break.jpg
(5.09 KB, 120x90)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 23. Jun 2024, 21:28:55
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.124 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.