Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Novi trend ~ Hoću dete, neću muža  (Pročitano 1179 puta)
31. Okt 2005, 01:51:10
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
U Srbiji u poslednjih desetak godina sve manje bračnih zajednica

Hoću dete, neću muža


Pet godina sam čekala da me tadašnji partner zaprosi. Bližila mi se 37. Odlučila sam. Prekidam vezu čim zatrudnim. Danas, imam sina Matiju i srećna sam, govori za „Blic“ Daniela R. Njen primer svakako nije usamljen u Srbiji. Prema podacima Katedre za sociologiju Filozofskog fakulteta, svaka peta žena u Srbiji rađa dete van braka, dok se pretpostavlja da je svaka treća Beograđanka samohrana majka.

- Svesno sam odlučila da Matiju sama odgajam. Njegov otac više nije u mom životu, osim što se povremeno pojavi sa ponekim poklonom za dete. Ali, ne žalim se. Jeste mi teško kao samohranoj majci, ali mislim da moje dete ima sve što mu treba. Nikada nisam zažalila što sam se odlučila na ovaj potez - priča Daniela.

U poslednjoj deceniji prošlog veka sociolozi su digli uzbunu tvrdnjama da je brak definitivno u krizi u celom svetu i da su sve prihvaćenije alternativne zajednice. Ujedno, povećan je i broj ljudi koji nikada nisu stupali u brak, takozvanih celibatera.

- Brak je u opadanju kao životni izbor. Odlažemo brak jer nemamo uslova ni za golo preživljavanje. Istovremeno, naša populacija je sve malobrojnija. Posebno zabrinjavajuće je to da sve veći broj mladih napušta zemlju. Ono što je još zanimljivije jeste da su ti mladi migranti pre svega muškarci, pa to izaziva promene u polnoj strukturi. Samim tim, i mlade devojke imaju manje šanse za udaju - objašnjava za „Blic“ dr Mirjana Bobić, profesor socijalne demografije na Filozofskom fakultetu u Beogradu.

Još jedna protivteža braku jeste i masovnije obrazovanje žena. Brak se odlaže jer se više godina provodi na fakultetima. Naša sagovornica ističe da se veliki broj devojaka odlučuje da na prvo mesto stavi profesiju.

- Mlade žene sve više napuštaju tradicionalni model majke domaćice i žele da budu obrazovane, mobilne i nezavisne. Sve se to negativno odražava na broj sklopljenih brakova, smatra Bobićeva. U zemljama u tranziciji, nakon pada stega komunizma, sve je masovnija pojava kohabitacije, to jest življenja u parovima bez formalnih papira. Ova pojava je na Zapadu prisutna već četiri decenije, dok je kod nas aktuelna poslednjih desetak godina. - Takozvani singl status, to jest biti sam, nije pitanje odluke, već je pitanje odsustva izbora. Mladi su bez posla, nemaju gde da žive, bez izgleda za poboljšanje u bliskoj budućnosti - kaže Mirjana Bobić. Vanbračno roditeljstvo, spada u domen socijalne patologije. Tipično je za žene bez obrazovanja, nižeg socijalnog statusa i mahom sa nepriznatim očinstvima. Kako ovako poljuljana institucija braka i samohrani roditelji utiču na odgajanje dece? Jasmina Veselinović, porodični terapeut i direktor Gradskog centra za socijalni rad, ističe da je svakom detetu potreban i jedan i drugi roditelj, i da niko nema pravo da prisvaja roditeljstvo za sebe.

- Nije brak garancija za dobro roditeljstvo niti za sreću deteta. Često je bolje po decu da se roditelji razvedu i spasu ga nezdravog okruženja i svakodnevnih nesuglasica. Brak je u krizi zbog krize odnosa. Ružna je definicija braka kao institucije. Reč je isključivo o odnosu dvoje ljudi - smatra Veselinovićeva.



Izvor: Blic \ Ivan Mišković
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.068 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.