Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Novi Pazar u kandzama narkomanija  (Pročitano 2067 puta)
29. Okt 2004, 16:46:56
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
U KANDŽAMA NARKOMANIJE
Poslednjih godina u Novom Pazaru drastično skočio broj zavisnika od droge, "četvrtka" heroina 600 dinara

NOVI PAZAR - Droga poslednjih godina kosi mladost Novog Pazara. Narkomana je sve više, a roditelji ne znaju kako da pomognu svojoj deci. Novopazarci kažu da je sve počelo kada je mirna varošica, kakva je bio Novi Pazar, počeo da raste u grad u kome svakog dana niču kao pečurke velelepne kuće.

Droga je za ovaj grad pre petnaest godina bila nešto strano. Pričalo se među ljudima da je to bolest koja od pametnog čoveka napravi "budalu", jer ona ne može da se kontroliše. Novopazarci su živeli mirno i spokojno, znali su da njihova deca odrastaju u zdravoj sredini u kojoj nije bilo opasnosti od "ubice".

Međutim, nekoliko godina unazad, javna je tajna u Novom Pazaru, droga je skoro svakodnevno stizala u torbama iz Turske zajedno sa teksasom i drugom robom. Mnogi su se brzo obogatili.

Mnogi roditelji čija su deca narkomani ne znaju šta da rade ni na koji način da pomognu svojoj deci koja su u kandžama droge.
   
      

Krize

Dirljive su priče narkomana koji dođu u Zdravstveni centar u Novom Pazaru. Njihove probleme iznosi neuropsihijatar Rešad Hazirović.
- U nedostatku finansija, oni upadaju u narkomansku krizu. To su strašne tegobe. Većina njih to ne može da izdrži. Najčešće traže nešto što bi im umirilo bolove i patnje. Tegobe su izuzetno jake u smislu bolova, povraćanja, proliva i izuzetnog nemira. Ovo je fizička kriza koja traje od sedam do deset dana.
Može da se leči ambulantno ili u kućnim uslovima. Drugi deo bitke je težak, neizvestan i dug, jer sledi psihička zavisnost od heroina, a pacijenti obično padaju na ovom polju i opet se vraćaju heroinu. Heroin se leči u glavi, ako je njihova volja i odluka čvrsta - kaže Hazirović.
      
      
      
   

- Moje dete se drogira već šest meseci, a ima samo 18 godina. Primetila sam da se sa njim nešto čudno dešava, da svakog dana sve više spava i da je počeo da gubi razum. Jednostavno, počeo je sve da zaboravlja. U školi je takođe popustio.

Nije išao na časove, a iz svih predmeta imao je samo jedinice. Pre ovog zla bio je odličan đak. Ranije mi nikad nije tražio po 20 evra za doručak, ali kada je počeo da se drogira, nema jutra da nije tražio novac - kaže jedna novopazarska majka, čije oči ne prestaju da se pune suzama.

Kanale dovoza droge u Novi Pazar policija teško otkriva.

- Ne mogu tačno da vam kažem koliko ima narkomana u ovom gradu. Ovde ih je najviše, a mali broj je u Sjenici i Tutinu. U ovoj godini imali smo 36 zaplena opojnih droga. Uglavnom se radilo o heroinu i marihuani. Podneto je 36 krivičnih prijava protiv 38 izvršilaca - kaže Ismet Juković, šef Odseka za suzbijanje opšteg kriminaliteta. - Moram da vam kažem da narkomani čine najteža krivična dela. U nedostatku droge spremni su na sve.

Mnogi korisnici postaju dileri. Tako prodaju drogu i procenat od prodaje uzimaju za sebe. Ovo rade po nalogu bosova ili gazda. Droga stiže iz Turske i sa Kosova i Metohije, ali nemamo podatak da se ovde proizvodi. Šibica trave u Novom Pazaru košta 400 dinara, gram heroina 30 evra, a jedna "četvrtka" heroina od 600 dinara do 10 evra, zavisi od kvaliteta.

Kako smo čuli, u Novom Pazaru se ne drogiraju samo deca bogatih roditelja, već iz svih slojeva društva.

- U ovom gradu imate društva gde su na jednom mestu bogati, siromašni i onaj srednji sloj. Sve počinje u društvu. Ima roditelja koji nas zovu da im uhapsimo sina jer ne mogu više da trpe njegovo ponašanje - dodaje Juković.
BINASA MALIĆEVIĆ
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 1737
mob
Nokia N95
Zivjela demokratija i sav onaj napredak koji nam zapad izvozi od 1990-91 pa na ovamo.
Uzivajmo u blagodetima istog i nemoj da se zalimo jer, sami smo to trazili.
Smile  Smile  Smile  Smile  Smile  Smile  Smile  Smile  Smile  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
Everything that has a beginning has an end. Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol
Poruke 316
za sve ima leka pa cak i protiv heroina -u to sam ubedjena-
ima razloga zasto omladina to koristi a odgovori su tu samo ih niko ne pita  Smile:
IP sačuvana
social share
:hug:
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2771
Pa sada, ja ne vidim da nam je Zapadna demokratija donela narkomaniju. Koliko vidim, ta droga dolazi iz Turske i sa Kosova i Metohije. Koliko vidim, nju krijumcare stanovnici Novog Pazara, a ne neki ljudi sa Zapada. Tako da zapadna demokratija i njen napredak mozda jesu uzor nekim Novopazarcima, ali koliko ja vidim oni sami unistavaju svoju decu... kakvi su to neljudi koji to mogu da rade...

A osim toga, ako vec tako nicu velike kuce i ako se zna i JAVNA JE TAJNA da je to od droge, zasto se ne istrazi da se vidi ko je kako i od cega podigao kucu... Mislim, jednostavno neke stvari su meni stvarno nepojmljive, a najtuznije mi je od svega sto ta deca sada tako pate.
IP sačuvana
social share
Nije bitno sta imas, bitno je koliko dajes.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 1737
mob
Nokia N95
Sasha1 nisi me razumio.
Gledaj to na ovaj nacin; koliko smo narkomana i droge na ulicama imali prije 1990 a koliko je imamo danas, koliko se ubistava desavalo na beogradskom asfaltu prije 1990 a koliko se desava danas, koliko smo kriminala imali prije 1990 a koliko ga imamo danas, koliko je eksplozivnih naprava bilo podmetnuto prije 1990 a koliko ih se podmece danas, kakav nam je svima bio zivotni standard prije 1990 a kakav je danas, kakve smo moralne i drustvene vrijednosti vrednovali tada a kakve vrednujemo danas itd itd...
Nadam se da si shvatio, a zapadnu demokratiju spominjem samo zato jer smo mi, po tom "demokratskom zapadu", zivjeli u mraku, bez ljudskih sloboda, u totalitarnom sistemu itd a oni su ti koji su nam donijeli "slobodu" i svoj nacin zivota (sve negativno gore pobrojano), oni su nam upalili svjetlo i izveli nas iz mraka.
A ako se sjecas onog vica sa Pericom i pismenim radom na temu "45 godina u mraku socijalizma" onda bi morao znati sta je on napisao u svom pismenom.
Napisao je:"J**o ja mater onome ko je upalio svjetlo".
Tu se nema sta vise dodati.
IP sačuvana
social share
Everything that has a beginning has an end. Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.077 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.