Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Nova teorija o posledicama i mogućnosti putovanja kroz vreme  (Pročitano 7731 puta)
21. Jun 2005, 07:02:32
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Nova teorija o posledicama i mogućnosti putovanja kroz vreme
Misterija vremena
Danijel Grinberger: Sve sa čim bismo došli u dodir menja i nas i objekat sa kojim dolazimo u dodir

Sećate li se priče o naučniku koji je izmislio vremeplov, otputovao u daleku prošlost i tamo strogo vodio računa o tome da ne dira ništa, kako ne bi promenio budućnost (sadašnjost)? I uprkos oprezu, slučajno je zgazio jednog leptirića. Kada se naučnik vratio u svoju sadašnjost, nije mogao da prepozna svet u koji se vratio.

Nova naučna teorija o putovanju kroz vreme tvrdi nešto sasvim drugo: čak i kada biste hteli, ne biste mogli da promenite budućnost (sadašnjost). Putovanje kroz vreme je moguće i ljudi bi mogli da učestvuju u prošlim događanjima, ali samo utoliko ukoliko su ona komplementarna sa stvarnošću sadašnjice. Drugim rečima, po novoj naučnoj teoriji o putovanju kroz vreme, mogli biste slobodno da "skoknete" do prošlosti i da razgledate, ali ne biste mogli da uradite bilo šta što bi radikalno izmenilo sadašnjost koju ste ostavili za sobom.

Fizičari su za rešavanje ovog problema inspiraciju potražili u Ajnštajnovoj opštoj teoriji relativiteta, po kojoj je moguće da se kontinuum prostor-vreme "iskrivi" sam u sebe, teoretski omogućivši putnicima da putuju kroz prošlost i da tamo sretnu mlađe verzije samih sebe. Ovde je tim fizičara iz SAD i Austrije došao do zaključka da je tako nešto moguće samo uz uslov da postoje fizička ograničenja koja štite sadašnjost od promene u prošlosti.

Pomenuta ograničenja, tvrde naučnici, postoje zbog čudnih zakona kvantne mehanike. Naime, kvantnom mehanikom vladaju zakoni verovatnoće. Pre nego što se nešto posmatra, postoji jedan broj mogućnosti koje se tiču njegovog stanja; kada se stanje toga nečega jednom utvrdi, sve ove mogućnosti se svode na jednu - neizvesnost je eliminisana. Koji je zaključak moguće izvesti iz ovoga? Ako znate stvarnost, ne možete je promeniti; na primer, vi znate da je Petar danas živ i zakoni kvantnog univerzuma tvrde da nema mogućnosti da ga neko ubije u prošlosti u koju ste se vratili. Izgleda da sadašnjost, na neki čudan način, uzima u obzir sve mogućnosti i, pošto je Petar živ, eliminiše sve one moguće puteve koji vode do Petrove smrti. Znači, ako biste želeli da eliminišete Petra, stalno biste ga mimoilazili, ili bi vam se metak zaglavio u cevi ili biste se predomislili...

Na čelu tima fizičara koji su postavili ovu teoriju je profesor Danijel Grinberger sa Njujorškog univerziteta.
Profesore, kako je ovaj koncept putovanja kroz vreme uopšte moguć? Ako jedna realnost sprečava drugu da se pojavi, zar to ne bi onemogućilo svako putovanje kroz vreme? Ako bi putnik kroz vreme poremetio i najmanju sitnicu, to bi stvorilo sasvim drugačiju budućnost (sadašnjost).

Vaše pitanje ne izlazi iz granica klasičnog načina zamišljanja sveta. U kvantnoj teoriji, čestice se takođe ponašaju kao talasi, a talasi se mešaju jedni sa drugima i mogu da "pojačaju" ili "ponište" jedni druge. U klasičnom svetonazoru putovanje kroz vreme je stvarno paradoksalno - ako biste promenili prošlost na bilo koji način, to bi imalo uticaja na budućnost. Međutim, u kvantnoj teoriji sve se odigrava na polju mogućnosti, pa putujući unazad kroz vreme, možete promeniti mogućnosti da će se određene budućnosti dogoditi. Na ovaj način ne nalećete na paradoks, pošto budućnost nije fiksirana, već samo određuje verovatnoću raznih ishoda. Naša teorija pokazuje da, kada priroda izabere jednu od mnoštva budućnosti, a neko se vrati u prošlost, on "koincidira" sa već postojećim mogućnostima na takav način da će biti izbegnuto sve ono što nije u skladu sa onim što će se dogoditi u budućnosti.

Koliko smo, tehnološki, daleko od putovanja kroz vreme i da li je ono praktično uopšte moguće?
Kada je reč o putovanju kroz vreme, ne verujem da će se dogoditi dok smo vi i ja živi, gotovo sigurno ne na nivou većem od nivoa atoma. Potrebno je još mnogo teorijskog rada dok se ne stvore uslovi za osnove ovakve tehnologije.

Šta kažete na druge modele putovanja kroz vreme?
Koliko ja znam, većina ovih uključuje Ajnštajnovu opštu teoriju relativiteta, i zasniva se na njoj. Tamo se vreme i prostor "iskrivljuju", pa se dešavaju neke čudne stvari. Moje mišljenje je da se ovakve teorije moraju detaljno izučiti i otkriti da li su konzistentne unutar sebe.

Ako je vaša teorija tačna, da li bi to značilo da bismo mogli da putujemo kroz vreme kao "savršeni istoričari", gledajući sve, ali nikad ne promenivši bilo šta?
Ako ćemo po zakonima kvantne mehanike, onda nema "savršenih istoričara". Sve sa čim bismo došli u dodir menja i nas i objekat sa kojim dolazimo u dodir (ovo je posledica Hajzenbergovog principa nesigurnosti). Čak i u našoj teoriji, kada nešto radite u prošlosti, vi u izvesnoj meri menjate i sami sebe u budućnosti.

Da li biste putovali kroz vreme da možete?
Da li bih putovao kroz vreme da mogu? To zvuči sjajno, ali sumnjam da bismo se, pošto nismo "savršeni istoričari", vratili u sadašnjost drugačiji nego što smo bili kada smo otišli. Što je još gore, u celom tom sistemu postoje "šumovi", pa bismo se mogli vratiti i pomalo "izmiksovani". Zbog svega ovoga, mislim da ja ne bih bio dobrovoljac koji će isprobati vremeplov.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Don't drink and drive... Smoke and fly!!!

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 284
Zvuci prilicno neverovatno Smile
IP sačuvana
social share
Let there be sound. There was sound.
Let there be light. There was light.
Let there be drums. There was drums.
Let there be guitar. There was guitar.
LET THERE BE ROCK! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2143
Zastava Subotica
mob
Ericsson T65
Ako se izmisli vremeplov, onda cemo moci samo menjati sebe, ali ne i druge ljude i stvari u slucaju da promenimo nesto sto se vec desilo u proslosti. Znaci bicemo samo puki posmatraci, ali ne i delaoci.

Mozda je i prihvatljivija teorija, da bi se pronalazkom vremeplova mogli vratiti unazad samo do onog vremena kada je vremeplov i izumljen.
« Poslednja izmena: 21. Jun 2005, 15:36:06 od costa »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Cancer
Pol
Poruke 7773
Zastava Kurcheva Glava
glupo je cak i razmishljati o putovanju kroz vreme
IP sačuvana
social share
I got banned for having a common sense.
Common sense... Not as common as you might think.
Sta smo danas naucili? Filmovi se dele na umetnicke i filmove za opustanje. Nema losih filmova, to je laz, plod fikcije.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
Ova teorija je bezveze  Smile  Moja je mnooogo bolja  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2143
Zastava Subotica
mob
Ericsson T65
Nije glupo razmisljati o putovanju u vreme. Bilo bi glupo da se moze nesto menjati, ili dovesti neku slavnu licnost u sadasnjost.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Jet set burekdzija


Лонг лив ћирилица!

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 6247
Zastava
mob
Nokia Lumia 1020
Ne verujem da je putovanje kroz vreme moguće.
Šta je sa onim paradoksom: ja npr. odem u prošlost i ubijem sebe. Šta će onda biti sa mnom?
Ili na primer odem popričam sa sobom i vratim se u budućnost. Zar nisam ja morao znati da ću da se vratim da pričam sa sobom, pošto se to desilo u mojoj prošlosti?
Ma čudno je sve to...i taj efekat leptira Smile
IP sačuvana
social share
Молим паметније да више не попуштају.
Стање је веома критично.
Pogledaj profil WWW GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


主天下

Zodijak
Pol
Poruke 2225
Zastava in the back of your mind ;-)
Putovao bih, ali samo u buducnost, do one ivice -- kraja vremena -- kada vreme koje mrvi svetove istrosi i smrvi samo seb, a iza njega stoji praznina vecnosti (poznata takodje kao Nistavilo).
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2143
Zastava Subotica
mob
Ericsson T65
Citat: lukpot
Šta je sa onim paradoksom: ja npr. odem u prošlost i ubijem sebe. Šta će onda biti sa mnom?

Pa o tome se govori u prvom postu, nova teorija. Neces moci ubiti sebe, ili ce ti se zaglaviti metak, ili neces moci naci oruzije ili tako nesto slicno. Znaci to ce ti biti nemoguce kao sto je nemoguce sada poleteti bez pomocnih sprava. Jedino ako bas taj trenutak kada budes sebe ubijao u proslosti bude odgovarao nekom neposrednom buducem vremenu kada bi stvarno izgubio zivot. Pre nego sto se ijedan vremeplov izmisli, morace se dokuciti naucno, postoji li sudbina ili ne! To znaci ako bi sudbina postojala onda bi mogao sebe ubiti u proslosti u odredjenom trenutku, ali ne u bilo kojem, a ako ne bi postojala sudbina onda nikako ne bi mogao ubiti sebe, jer ne postoji odredjeno vreme kada ces izgubiti zivotu buducnosti, pa tako ni u proslosti ne bi mogao ti namerno da biras trenutak kada ces sebe ubiti, onda bi zivot u proslosti bio potpuno isti kao i u buducnosti i sadasnjosti.
« Poslednja izmena: 25. Jun 2005, 02:17:15 od costa »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Don't drink and drive... Smoke and fly!!!

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 284
Jeste da nisam dovoljno upucen u takve stvari, ali mislim da to nije moguce.
Pitanje:
Sada je 22:00
Sedim na stolici 10 min. do  22:10, a zatim se vratim u proslost za 10 min. tj. u 22:00
Sada zajedno sedim sa samim sobom iz proslosti.
Sta bi se desilo u 22:10?
Kako bi se ja vratio u buducnost kad moje buducnosti posle 22:10 nema.
A tip iz proslosti vise ne bi bio u proslosti vec u sadasnjosti.
Mislite o tome...
   
IP sačuvana
social share
Let there be sound. There was sound.
Let there be light. There was light.
Let there be drums. There was drums.
Let there be guitar. There was guitar.
LET THERE BE ROCK! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.075 sec za 19 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.