IN < - Nick Cave - >LO
(1/1) :: Odgovori!
Autor: SerbianFighter :
Ko je Nik Kejv?   

Nik Kejv (Nick Cave) je pošao iz Melburna i osvojio London snagom koja se i danas oseća. On i njegov bend "The Birthday Party" ostavili su iza sebe niz živih nastupa i albuma sirovog bluza, koji je parirao tadašnjem popu. Posle razlaza 1983. godine, Kejv je kratko boravio u Los Anđelesu, pišući filmski scenario od kojeg će kasnije nastati njegov prvi roman "And The Ass Saw The Angel". Iste godine je sastavio i prvu varijantu svog pratećeg benda pod nazivom "The Bad Seeds". Godine 1984. izlazi i prvi album grupe "Nick Cave & the Bad Seeds" pod nazivom "From Her To Eternity".

Nakon selidbe u Berlin, dovršava rad na pomenutom debitantskom romanu. Teme iz ovog dela naći će se na sledećem albumu benda "The Bad Seeds" iz 1985. godine. Sarađivao je i na scenariju za film "Ghosts...Of The Civil Dead" s rediteljem Džonom Hilkoutom. Usledili su albumi "The Firstborn Is Dead" (1985), "Kicking Against the Pricks" (1986), "Your Funeral... My Trial" (1986) i "Tender Prey (1988)".

Kejv je napustio Zapadni Berlin 1989. godine i preselio se u Sao Paolo. Grupa "The Bad Seeds" uskoro ponovo počinje sa radom. Nova postava je u narednih pet godina izdala sledeće albume: "The Good Son" (1990), "Henry's Dream" (1992), "Let Love In" (1994).

Album "Murder Ballads" iz 1996. godine bio je kulminacija Kejvove dugogodišnje fascinacije "jezikom nasilja". Saradnje sa Kajli Minog (Kylie Minogue) - "Where the Wild Roses Grow" i Pi Džej Harvi (PJ Harvey) - "Henry Lee", dovele su do mejnstrim uspeha i najveće popularnosti ikada. Za to vreme, Kejv je napisao muziku za drugi film Džona Hilkouta, "To Have And To Hold" iz 1996. godine.

Godine 1997. izašao je deseti studijski album za grupu "Bad Seeds" "The Boatman's Call" - Kejvovo naintimnije delo do sada, delo u kom pevač detaljno istražuje teme ljubavi, poverenja i gubitka. Usledili su "No More Shall We Part" (2001) i "Nocturama" (2003). Najnoviji njihov album "Abattoir Blues/The Lyre of Orpheus" izašao je 2004. godine.

Nik Kejv je napisao scenario, producirao, glumio i izdao saundtrek za film "Ponuda" ("The Proposition") Džona Hilkouta koji naša publika ima prilike da pogleda u domaćim bioskopima.
Autor: Anea :
Pop ikone: Nick Cave
   



Evo što znači karijerni pomak. Nakon što provedeš osamdesete kao mesija mračne gotičke kakofonije, devedesete kao biblijski šansonijer za slomljena srca, u novom mileniju, nakon serije seansi odvikavanja i propalih veza, prestaneš pušiti, piti, dolaziš doma svaki dan oko pet i najdraža poštapalica ti je 'proguglaj'. Drago mi je, ja sam Nick Cave

Ali i to se promijenilo. Prema posljednjim vijestima iz Caveovog tabora, čini se da bi australski brkonja htio da ga počnu oslovljavati njegovim pravim imenom Nicholas. Sve je oko Cavea postalo vraški ozbiljno i profesionalno. Kaže da mu je nekad trebalo čak dva tjedna da napiše pjesmu (očito nije čuo za Cohenovih deset godina), čekajući tih nekoliko rijetkih trenutaka između dva heroinska šuta ili porcije LSD-a.

Danas ima svoj 'od 9 do 5' ured u koji svakodnevno smjerno odlazi raditi. U društvu dva klavira, gitare i ormara prepunih knjiga, otriježnjeni pjesnik poput strpljivog i predanog ribiča čeka i skuplja plahe ribice inspiracije. Nad glavom mu stoji slika Kristove muke, po ostalim zidovima su posteri mačaka.

Cave, koji će usrećiti svoju zahvalnu bazu fanova u Hrvatskoj na skorom Vip INmusic festivalu, nikad nije stajao bolje u glazbenoj industriji. Dok je početkom osamdesetih sa svojim bendom za proizvodnju buke The Birthday Party (kasnije The Bad Seeds) punio mračne klubove istočnog Berlina, danas mu pjesme dekoriraju sam vrh holivudske produkcije. Batman zauvijek, Glup i gluplji, Vrisak 1, 2, 3, Shrek 2 redom su ga uvrstili na svoje soundtracke.

No osim razgranatog angažmana u svijetu filma koji je započeo još 1985. s Wimom Wendersom pojavivši se u nekoliko sekvenci 'Neba nad Berlinom' i koji danas postaje jedna od njegovih glavnih preokupacija (između ostalog, napisao je scenarij za film 'Uvjeti predaje' - 'The Proposition'), Cave se upackao i literarnim radom. Roman iz osamdesetih 'I magarica ugleda anđela' preveden je i na hrvatski, kao i zbirke poezije 'King Ink' 1 i 2, u nezgrapnom pokušaju Predraga Raosa.

 
Cave izvodi slavnu Cohenovu pjesmu 'Suzanne'

Ne zanima nas ovdje pregled Caveove diskografije čija se posljednja natuknica zove 'Dig, Lazarus, Dig' i vrvi njegovim standardnim opsesijama: religija, smrt, ljubav, Amerika, nasilje. Sve je to lijepo i krasno, ali već se i previše drljalo o tome, pa ćemo se radije posvetiti tračerskim trivijalnostima. Recimo onoj da je njegov prijatelj i zemljak Russell Crowe predložio holivudskim producentima da Cave napiše nastavak 'Gladijatora'. Najbolje od svega, Cave ga je i napisao, ali je scenarij odbijen.

Kako ne postoji previše literarno vudrenih izvođača koji su se probili u mainstream popularne glazbe, trojac Bob Dylan, Leonard Cohen i Nick Cave zasad čvrsto vlada. Caveu je otac bio učitelj engleskog jezika i još kao klincu mu je čitao Nabokovljevu 'Lolitu' prije spavanja. Nakon tako progresivnog djetinjstva nije ni čudo da Cave danas bez beda (i bez diplome) održava sveučilišne seminare na temu ljubavne poezije i prima počasne doktorate.

Od njegovih ispadanja i upadanja u veze i vezice vrijedne su spomena eventualno one s australskom umjetnicom Anitom Lane, brazilskim modelom Viviane Carniero i PJ Harvey. Zadnjim dvjema posvećen je album 'The Boatman's Call' iz 1997. godine. Danas Cave tetoši svoje sinove blizance (ima još dvoje djece od prije) s engleskim modelom Susie Bick.

Ljepote očinstva su mu definitivno otvorile novi set životnih pitanja poput onog kada ga je klinac slušajući hit s radijskih ljestvica u autu upitao: 'Tata, a zašto ti ne radiš tako dobru glazbu?' Odgovor najvjerojatnije nije glasio: 'Ne znam, sine, pitat ću vrišteći bataljun hrvatskih kvazidarkerica iz prvih redova u Zagrebu, OK?' E pa dobro nam došao - možda i previše shvaćeni - pjesniče!


Krešimir Dujmović

Izvor: Tportal
Autor: Anea :

> Odgovori
^ Povratak na viši nivo