Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 00:50:40
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 19
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Nevezani i usamljeni  (Pročitano 33208 puta)
08. Nov 2010, 01:43:04
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Chrome 7.0.517.44
Nevezani i usamljeni



Ako je osnova ljubavi emocionalno vezivanje za drugu osobu, proces kroz koji nam drugo ljudsko biće postaje emocionalno važno, šta se dešava kada je neko dugo vreme ili trajno emocionalno nevezan? U kakvom se emocionalnom stanju nalazi osoba koja je izabrala nevezivanje i neljubav? Da li je ona usamljena ili je ravnodušna?

U pokušaju da dočaramo doživljavanje emocionalno nevezane osobe možemo krenuti od onoga što kod nje nedostaje. Postojanje emocionalne vezanosti za drugu osobu je platforma na kojoj se pojavljuje više različitih osećanja. Kada nema vezanosti, nema ni osećanja pripadnosti, povezanosti, bliskosti i sličnih, kao ni osećanja nedostajanja kada emocionalno važna osoba nije tu, ili osećanja tuge nakon gubitka emocionalno važne osobe.

Nečija sposobnost emocionalnog vezivanja za ljude – sposobnost voljenja drugog – bitno utiče i na odnos prema onim ljudima koje data osoba ne voli. Kada neko ima u iskustvu odnos ljubavi, on može nesvesno poistovetiti nepoznatu osobu sa osobom koju voli. Zbog te sposobnosti da u nepoznatom vidimo nekog poznatog, voljenog, možemo prema nepoznatoj osobi osetiti prijateljski odnos, možemo sa njom saosećati ili joj pomoći u nevolji.

Emocionalno nevezana osoba druge ljude doživljava kao objekte koji mogu biti privlačni zato što su lepi, zabavni ili seksi, ali kako nema vezivanja, ovaj odnos je površan i prolazan. Ona je kao pčelica koja ide sa cveta na cvet. I zato je, kada ne postoji emocionalno vezivanje, u temelju odnosa prema drugim ljudima jedno osećanje da su oni nevažni, zamenljivi, da su korisni ili beskorisni. Sve to vodi u zaključak da su ljudi koji se ne vezuju prema drugima bazično ravnodušni. Verovatno su iz tog razloga stari Grci dali Narcisu ime koje u prevodu znači neosetljivi. I to je ljudska situacija: ili ćemo voleti, što uključuje ranjivost, ili ćemo biti ravnodušni i prazni.

A osećanje usamljenosti? To je osećanje onih koji žele da budu u društvu emocionalno važne osobe. Usamljenost je osećanje onih koji imaju sposobnost da vole, koji žele da se vežu ali još nisu odlučili za koga, ali i onih koji su se vezali za nekoga ko je trajnije odsutan. I zato je usamljenost veoma korisno osećanje koje nas svojom neprijatnošću pokreće ka ljudima, ka traženju osobe koju možemo voleti. A kada ljudi sebi dozvole da ih neprijatnost usamljenosti vodi ka drugima, oni pre ili kasnije pronađu partnera. Problemi nastaju kada se stide svoje usamljenosti, kada je ne priznaju ili ne prepoznaju. Tada ih usamljenost umesto ka ljudima vodi ka frižideru ili kompjuteru.

Zoran Milivojević

Izvor: Politika
« Poslednja izmena: 08. Nov 2010, 01:43:35 od B@mbin@ »
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
Citat
ili ćemo voleti, što uključuje ranjivost, ili ćemo biti ravnodušni i prazni.

ravnodusnost nije isto sto i biti prazan

Citat
Usamljenost je osećanje onih koji imaju sposobnost da vole

ma idi ... a oni koji su ravnodusni ili su ravnodusni neko vreme, oni nemaju sposobnost da vole ... a ovaj sto je pisao tekst on zna ko ima sposobnost da voli a ko nema ... boga ti ...

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.63
Citat
Emocionalno nevezana osoba druge ljude doživljava kao objekte koji mogu biti privlačni zato što su lepi, zabavni ili seksi, ali kako nema vezivanja, ovaj odnos je površan i prolazan
Pa sad, pre bih rekao jaka fizicka hemija bez duhovne hemije nego neka emocionalna nevezanost ali dobro. Postoje osobe kojima je i ovaj odnos iako povrsan sasvim odgovarajuci i koje na tome baziraju vezu. Prolazan mozda posto se desavaju i slucajevi vezanosti iz tog odnosa kasnije

Usamljenost jeste korisno osecanje ali ako se ne pretera u istoj i ako se ne desi ovo

Citat
Problemi nastaju kada se stide svoje usamljenosti, kada je ne priznaju ili ne prepoznaju
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 1661
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
mob
Motorola 
Citat
ili ćemo voleti, što uključuje ranjivost, ili ćemo biti ravnodušni i prazni.

ravnodusnost nije isto sto i biti prazan

Citat
Usamljenost je osećanje onih koji imaju sposobnost da vole

ma idi ... a oni koji su ravnodusni ili su ravnodusni neko vreme, oni nemaju sposobnost da vole ... a ovaj sto je pisao tekst on zna ko ima sposobnost da voli a ko nema ... boga ti ...



Mislim da zna on je vrlo strucan psihijatar. Procitaj njegove knjige,i pogledaj emisije u kojima je gostovao vrlo pametan covek.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 1981
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
MunkaZe dzabe ti sve, ako ne nabacis kez od uva do uva sa odsjajem od 60 vati sa tvojih blistavih bijelih zuba nace tebi braca dijagnozu.

Nego ja ovo ne kontam. Jel ovo nemas partnera / nisi emocijonalno vezan - ti si prazan ili je varijanta nemas bas nikog u zivotu sa kim si emocijonalno vezan - ti si prazan.

Jer ako je ono prvo u pitanju to je cista budalastina, jer ti mozes imati duboku emocionalnu vezanost za djecu, roditelje, bracu/sestre, prijatelje i sl. a da nemas partnera duzi vremenski period. To ne znaci da si ti nesposoban da se vezes ili da si prazan ili da ti nesto fali.

A ako je ono drugo u pitanju to ima drugo ime - ti si brate sociopata.

Sto se usamljenosti tice - ljudi su drustvena bica. Svakom od nas treba copor ne mora cijeli dan - svaki dan, ali svakom treba par ljudi na koje mozes da se oslonis. Vecina to ima.
Medjutim, meni su veci problem oni ljudi koji nisu u stanju da ostanu ni 5 minuta sami sa sobom. Ko sebi nije dobro drustvo, nije nikome.
IP sačuvana
social share
'If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe." - Carl Sagan


I may be lazy, unmotivated and arrogant, but at least I'm good at it.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.63
mob
Nokia 
neki ljudi toliko vole sebe da su u mogucnosti da citav zivot [provedu sami sa sobom. opet, mozda trecina nas je zaljubljena prvenstveno u sebe i u vezama. Tako da mi nekako dodje na isto , biti sam ili biti u vezi, ako je osoba istinski zaljubljena samo u sebe.
vrlo mali , skoro zanemarljiv, broj ljudi bi stavio svog partnera ispred sebe, voleo ga vise nego sto voli sebe. ali... mi te zovemo posesivnim manijacima.

ima li sredite ? malo sivog? il' je sve crno i belo?
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zivot nam vraca ono sto drugima dajemo

Zodijak Leo
Pol
Poruke 22686
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
mob
Nokia 



Ja sam uvek radije birala da budem sama nego da se trosim na nekoga ko mi ne prija energetski, mentalno i emotivno. Kako u vezama, tako i u drugarstvu uvek biram osobe koje bude najbolje u meni i koje umeju sa mnom...sto nije lako uopste. Smile
IP sačuvana
social share


Kad pripadam tebi, tada pripadam sama sebi.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Earth is full. Go home.

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 7755
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
Poznajem nekolicinu ljudi koji su sami i sasvim lepo funkcionišu.Ne bih rekla čak ni da su tužni.Valjda čovek mora da se rodi takav, samodovoljan.
Ne znam, ja mda stvarno nisam normalna, ali mi ništa u životu ne znači ako to nemam s kim da podelim, da nekog usrećim, da ga stavim ispred sebe, ako treba.
Neko se rodi da bude ceo, neko da bude polovina.
IP sačuvana
social share
The root of all evil will die if not watered!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.63
mob
Nokia 
Poznajem nekolicinu ljudi koji su sami i sasvim lepo funkcionišu.Ne bih rekla čak ni da su tužni.Valjda čovek mora da se rodi takav, samodovoljan.
Ne znam, ja mda stvarno nisam normalna, ali mi ništa u životu ne znači ako to nemam s kim da podelim, da nekog usrećim, da ga stavim ispred sebe, ako treba.
Neko se rodi da bude ceo, neko da bude polovina.

i ja sam mislila da sam poznavala jednu devojku koja je zadovoljna sama. ali.... onog momenta kad joj se sestra udala pocela je da zapeva na sav glas i vice kako ce ostati usedelica  Smile
moras da se rodis kao glumica, jbm mu mater, da bi mogla toliku samodovljnost da odglumis.
ali kako jednom rece jedan pisac :"nijedna gluma ne traje doveka"...tako da...
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
ma neka mi nadju dijagnozu, ja samo mislim da nezainteresovanost nije isto sto i biti prazan. Mnogi ljudi sasvim lepo funkcionisu kada su sami i imaju ponekad i veoma duge periode samoce i emotivnog ne-vezivanja. Periode kada ih to sve opterecuje.

Ljudi prolaze kroz razne stvari. Nije uvek neciji licni izbor da bude sam, da bude nezainteresovan, da bude "prazan" ili da se emotivno ne vezuje ni za koga. Pro tome mislim na partnera, emotivna povezanost sa dragim osobama je osobina svake mentalno zdrave jedinke.

Strasno me smara prica o tome "ko je sposoban da voli" ... mislim, kako to uopste moze biti dugorocno stanje kod nekoga ko nije psihicki oboleo ... uopste ne verujem uprice "on je savrseno normalan, vredan, radan, aktivan, ali ne uspeva da se emotivno poveze ni sa kim vec dugo... on je nesposoban da voli" ... mislim daj...  Smile

Moje misljenje je da ljudi tragaju za emotivnim odobravanjem iz sebicnih razloga, razmena "dobara" i to je prirodno, pogotovo u kasnijim godinama, kada zaljubljenost, strast i "ljubav" malo sta imaju sa tim.
Logican je izbor biti sa nekim u nekoj emotivnoj povezanosti nego biti prepusten samom sebi. Lakse je u paru. ALi to neminovno ne mora da znaci da je i lepse, a milioni ljudi nemaju srecu da naidju na ono sto ytaze, ili ono sto im je u datom mmomentu potrebno. Kompenzacija je tu najvazniji faktor.

A sto se tice emotivne povezanosti sa ostalim dragim ljudima, mislim da je nedostatak emocije prema recimo roditeljima, sestrama/braci i deci posledica nekog prihickog poremecaja ili stanja. Kao uzrocno-posledicna veza, posle nekih teskih situacija, moguce je, ali ne permanentno.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 19
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 00:50:40
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.082 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.