Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Nela Eržišnik: Kako sam zabavljala Tita  (Pročitano 1556 puta)
08. Avg 2007, 23:22:44
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.22
mob
Apple iPhone 6s
Nela Eržišnik: Kako sam zabavljala Tita
MARICA HRDALO

Tito je bio diktator. Nije kao Idi Amin jeo svoje protivnike, ali je bio opasan i odgovoran je za Gradišku i Goli otok



Nela Eržišnik, jedna od najpopularnijih jugoslovenskih glumica, proslavila je ovih dana 85. rođendan. Ova dobrodržeća gospođa u Hrvatskoj, kao i u ostalim zemljama bivše Jugoslavije, mnogo je poznatija kao baba Ikača, odnosno Marica Hrdalo. Obraćajući se uglavnom "malim ljudima", Nela je bila među najpoznatijim zabavljačima u bivšoj Jugoslaviji, a njen satiričan humor i kritika društva podjednako su zasmejavali i obične proletere i državnike poput Josipa Broza Tita, a kasnije i Franju Tuđmana i Stjepana Mesića. Vitalna 85-godišnjakinja danas živi u Voloskom, a nastupa povremeno, uglavnom u Sloveniji. Nedavno je objavila i autobiografsku knjigu "Moja tri života", a u intervjuu za "Jutarnji list" otkriva da je nedavno bila u teškoj depresivnoj krizi:

- Pre nekoliko meseci preminuo je moj suprug Zvonimir s kojim sam punih 55 godina živela u skladnom braku. Prvih meseci nakon njegove smrti bila sam u teškoj depresiji. Bilo mi je teže nego '45. na Dan oslobođenja, kada su "oslobodioci" pobili veći broj članova moje porodice. Najbolji opis mog sadašnjeg stanja bila bi parafraza pesme Miše Kovača: "Svi pevaju, ja tugujem".

Tajni agent KGB-a

Nela Eržišnik rođena je 1922. godine u Banjaluci kao Nevenka Maras, a "službeno" joj je ime Marija Blažević.

- S 19 godina uzela sam prezime svog tadašnjeg supruga Eržišnika, a Nela je skraćeno od Nevenka. Nakon tri godine braka, suprug je pred komunistima pobegao u Ameriku, gde je i osnovao novu porodicu. Kada sam se 1952. godine udala dobila sam prezime Blažević, a Marija je moje krsno ime pod kojim su me upisali u službene dokumente. Od rođenja do danas imala sam imena kao jedan dobar tajni agent KGB-a - kaže slavna glumica.


Nela kaže da je uvek nastojala "da ne zafrkava male ljude":

- Moje strelice bile su usmerene na one gore - naravno, u jednom jednoumlju s diktatorom na vlasti to je bilo poprilično zahtevno - ali ja sam se ipak deklarisala kao Ikača i Marica malih ljudi, a ne Bakarićeva i Rankovićeva.

- Tito me je veoma voleo. Bila sam njegov gost od 1955, kada me je prvi put video, i od tada nije prošla valjda nijedna Nova godina ni neka proslava da me nije zvao da nastupam. Bilo me je strah da ne pogrešim i imala sam jaku autocenzuru. Kritikovala sam siromaštvo, ali naglasila i to da niko ništa ne radi. Titu se to dopadalo i svaki put je tražio da to ponavljam. Sviđala mu se više Marica Hrdalo koja je govorila kajkavskim dijalektom, a Jovanka je volela Ličanku babu Ikaču. Ipak, ostajem pri tome da je Tito bio diktator. Imao je vaspitanje KGB-a. Nije baš bio Idi Amin i jeo svoje protivnike, ali je bio opasan i svejedno je odgovoran za Gradišku, Goli otok i Blajburg.

Posle Tita, Nela Eržišnik zabavljala je i njegovog naslednika - Franju Tuđmana:

- Tuđmana sam zabavljala manje, jer prvih pet godina nije imao vremena za proslave od stvaranja države. Kasnije se razboleo. Razgovarala sam sa njim o svemu. Sa Mesićem sam nastupala na političkim skupovima početkom devedesetih. Nikada mi nije bio antipatičan i izuzetno je duhovit - zaključuje Nela Eržišnik.

(R. J.)

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.