Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 13:36:32
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Nekako s proleća...  (Pročitano 10563 puta)
29. Mar 2010, 13:10:47
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64


 Postoji bezbroj klišea vezanih za proleće. Sve se budi - i priroda i čula i emocije... Prolazi period zimske uspavanosti, osećamo se poletnije, zadovoljnije, ispunjenije. Krv brže struji žilama, čula su izoštrenija, više pažnje poklanjamo sitnicama i lakše primećujemo detalje. Neki se, sa druge strane, osećaju drugačije, čini im se da su umorniji i bezvoljniji. Neraspoloženi su, melanholični, a na sve to i alergični na biljke koje bujaju. U svakom slučaju, bilo da su promene pozitivne ili ne, malo ko ih ne oseća kada proleće uđe u naše živote. Šta je to što proleće čini posebnim u odnosu na ostala godišnja doba?
Stručnjaci kažu da u stereotipima o proleću ima mnogo istine, jer istraživanja govore o tome da se tokom ovog godišnjeg doba u telu pojačano luče hormoni sreće, pa se sve menja, postaje drugačije i intenzivnije. Proleće je period buđenja, obnavljanja, pa je to dobar trenutak za nove početke, kažu stručnjaci. Povećana količina sunca stimulativno deluje na čitav živi svet, a duži dan i mnogo dnevnog svetla deluju povoljno na psihu i mentalno stanje. Prolećno sunce, kažu psiholozi, najbolji je lek za dobro raspoloženje i “proizvodnju” lepih osećanja. Proleće donosi i “osećaj preporoda”, kako to psiholozi nazivaju, odnosno pojačava se želja da odbacimo stare navike i pravila. Mašta se budi, osećamo se slobodnije i kreativinije. Zbog toga su prolećni praznici idealan trenutak za odmor, kažu stručnjaci, jer nam pomažu da se bez poslovnih obaveza adaptiramo na nova, intenzivnija osećanja.
Može se reći da nas u proleće protrese neka vrsta groznice, na koju svako reaguje u zavisnosti od psihičkog i fizičkog stanja.
Statistike kažu da se u proleće žene mnogo češće zaljubljuju od muškaraca, koji “gube glavu” uglavnom sa prvim jesenjim danima. I ovde hormoni igraju značaju ulogu, jer pojačavaju senzibilitet i libido. Kod dama se smanjuje i količina melatonina, zbog čega osećaju priliv energije i dobrog raspoloženja.
Psiholozi tvrde da veliku ulogu u ovakvoj reakciji žena na proleće ima i moda, odnosno promena u oblačenju! Kada dođu lepši dani, ne oblačimo više teške kapute, debele jake, ne uvijamo se u vunene šalove i ne sakrivamo iza kapa i šešira. Sve više kože se vidi, što deluje vrlo stimulativno.
Proleće je i vreme kada mnogi počnu intenzivnije da se kreću, povećaju fizičku aktivnost, bolje se osećamo u sopstvenom telu, što se reflektuje i na misli - one postaju pozitivnije, vedrije, veselije. A poznato je staro pravilo da što se bolje osećamo, to smo i drugima privlačniji.
Nije čudno što je najveći broj venčanja upravo u proleće, jer ono podstiče romantične misli i želju za zbližavanjem. Seksolozi kažu da je i sekualna želja najjača u prolećnim mesecima.
Ipak, ima i onih koji u proleće izgube snagu, imaju povećanu potrebu za snom, slabu koncentraciju, brzo se umaraju i osećaju se bezvoljno. Lekari kažu da to nije ni čudno ni zabrinjavajuće, ali da bi, ukoliko simptomi duže traju, trebalo proveriti krvnu sliku, jer se iza simptoma prolećnog umora, možda, krije manjak gvožđa, nedostatak vitamina ili povišen holesterol. Klimatske promene su u proleće česte i izraženije, pa organizam nekada ne stigne da se adaptira.
I prolećni umor je, takođe, posledica hormona, kao i zaljubljivanje i polet. Prolećni umor nije medicinski značajan i prevazilazi se lako fizičkom aktivnošću – šetnjom, vožnjom bicikla, plivanjem.
Takođe, promena ishrane u proleće može da nas poremeti. Na prelazak sa jake hrane, na laganiju ishranu, organizam, takođe, reaguje umorom.
Kako god da reagujete na period koji dolazi, pokušajte od njega da uzmete najbolje. Nabacite osmeh, budite vedri, prijemčivi za buđenje, zaljubite se i pustite nek vam proleće uđe u dušu.

I HIPOTALAMUS “VOLI” PROLEĆE
Naši receptori za “prijem poruka” iz prirode, nalazi se u hipotalamusu, delu mozga koji kontroliše naše raspoloženje, ponašanje, mentalne i fizičke aktivnosti, spavanje, temperaturu, apetit, seksualnu želju... Lako je zaključiti da smo u potpunosti zavisni od procesa koji se dešavaju u ovom delu mozga koji je najproduktivniji u proleće, kada ima dovoljno sunčeve svetlosti. Tokom proleća i leta hipotalamus je najaktivniji pa smo zbog toga orniji za rad, komunikativniji i optimističniji, a telo je gipkije i “spremnije” za ljubavne igre. Nesanice i problemi sa spavanjem prava su retkost tokom prolećnih meseci, a statistike kažu da su ljudi najzadovoljniji upravo u martu, aprilu i maju. Takođe, tokom prolećnih meseci događa se najmanje zločina i krivičnih dela pljački.

I ŠKOLA BOLJE IDE PO LEPOM VREMENU
Norveški naučnici ispitivali su uticaj vremenskih prilika na uspeh školske dece i adolescenata. Pokazalo se da su mališani najbolji upravo u proleće, a da najslabije pamte tokom vetrovitih, hladnih dana. Zbog toga su norveški nastavnici prihvatili preporuku da u vetrovitim danima ne obrađuju teške lekcije, niti da ispituju učenike, jer je stepen njihove uznemirenosti, dekoncentrisanosti i nemotivisanosti na najvišem nivou. Zbog toga je proleće idealan trenutak i za učenje, jer su mališani tada najspremniji da savladaju novo, nepoznato gradivo. Loše vreme, vetar i padavine iritiraju periferni nervni sistem, tvrde naučnici, što za posledicu ima razdražljivost, anksioznost, uznemirenost i ustreptalost čitavog organizma. Tokom zimskih dana i deca su podložnija stresovima i depresiji, ali i agresivnom ponašanju.

MOLEKUL LJUBAVI
Feniletilamin ili “molekul ljubavi”, odgovoran je za euforiju koju osećaju zaljubljeni ljudi. Zbog pojačanog nivoa ove supstance u organizmu “ne vidimo dalje od nosa” i osobu koja nam se dopada idealizujemo bez realnih razloga. Ovakvom stanju doprinose i dopamin, norepinefrin i serotonin. Dopamin je supstanca koja reguliše afekt, motivaciju, i ima pozitivan efekat na raspoloženje, a jako je važna prilikom “skretanja pažnje” i trenutaka kada osećamo privlačnost prema nekome, jer signalizira mozgu o potencijalnom zadovoljstvu. Norepinefrin podiže krvni pritisak i priprema organizam za “akciju”. Zbog ovog hormona nam jače lupa srce, znojimo se i osećamo drhtavicu. Serotonin ili „hormon zadovoljstva“ kod zaljubljenih je na niskom nivou, što možda zvuči kontradiktorno, ali objašnjava zbog čega se zaljubljeni ponašaju kao fanatici, zašto ne mogu racionalno da rasuđuju i ponašaju se nerazumno. Svi ovi hormoni najintenzivnije se luče u proleće.



Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Žena
Poruke 25336
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.2
obozavam proljece, ja sam majsko dijete  Smile

mada se ne bih slozila za ovo ucenje, ne znam ko je vidio po suncanom i lijepom vremenu da sjedne i da uci nesto  Smile
IP sačuvana
social share

*Most gods throw dice, but Fate plays chess, and you don't find out til too late that She's been playing with two queens all along. *
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Opera 9.80
mob
Apple iPhone SE 2020
Sreca nasa pa smo ove godine imali prolece... ili bar nesto sto lici na prolece...

Volim ta prelazna doba... zima i leto su previse ekstremni... Sedis cu cosku, znojis se i smrdis... ili grejes promrzle prste i cekas toplotu...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Tako, tako, tako ... samo plivaj !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10648
Zastava Leva strana kreveta
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.2
mob
Nokia N97
Prolece je majka mara ... otvorim ochi ujutru i prvo shto vidim plavo nebo i procvetala kajsija kod komshinice, onda ustanem i vidim moj zeleni travnjak ... i imam trip da mogu sve  Smile
IP sačuvana
social share
"Brian: You're drunk.
Stewie: You're sexy."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Ne ostavljajte nista nedovrse

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 34745
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
mob
Samsung 111111
Ko ne voli prolece ?
Sunce stvara osecaj optimizma
IP sačuvana
social share
“Držite se svog osećanja ispravnosti, svoje unutrašnje etike, čak i kada je teško ili opasno, ili kada ljudi smatraju da ste čudni. Ta čudnovatost vas izdvaja!"

„Budite čovek po svaku cenu. Ako treba, platite koliko košta. Neka to bude najskuplja stvar u vašoj kući. Niko nema veće obaveze prema sebi nego da bude i ostane čovek."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Prince of Persia - Warrior Within

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 3254
Zastava Nis
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.2
mob
Samsung Galaxy S Advance
Ja ne volim prolece bas posebno... cak sam bio i napisao jednu pesmu o tome....

Njaaaaah.... tad hormoni nekako polude i svuda je u vazduhu onaj "miris" zaljubljenosti i patetike...  Smile kako mu ne odoleti...  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 19852
Zastava Šabac , Srbija
OS
Windows XP
Browser
Safari 4.1.249.1042
mob
Sony 
ja volim sva godišnja doba osim jeseni... Proleće prosto obožavam , i stvarno ne znam ko može da uči po lepom vremenu , ja ne mogu , barem onako kao bi trebalo....
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Ko ponese kajace se a ko ne ponese kajace se vise!

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 6301
Zastava Nis
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
mob
Nokia E
Ko ne voli prolece ?
Sunce stvara osecaj optimizma
Nema mesta opitimizmu Smile
IP sačuvana
social share
„Tromo se vreme vuče i ničeg novog nema, danas sve ko juče sutra se isto sprema."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 12846
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.2

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5629
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.8
Krv brže struji žilama, čula su izoštrenija,
Zar ovo nije dovoljno?  Smile
Sto se mene tice, prolece i leto rade za mene. Zima samo u planini.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 13:36:32
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.092 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.