Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ne prepisujte na prijemnom, možete biti diskvalifikovani  (Pročitano 1019 puta)
17. Jun 2008, 08:01:29
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
 M. Bulatović i V. Mirilo |||| - 17.06.2008. - 23:32
Pre ispita će biti proveravano i da li đaci imaju „bubice” u ušima ...
Proteklih godina đaci koji su na kvalifikacionim ispitima pokušavali da prepisuju pomoću puškica, bubica i mobilnih telefona uglavnom su bili osujećeni u svojoj nameri. Dežurni profesori i ove godine najavljuju rigoroznu kontrolu, pa je najbolje da se ne uzdate u uznapredovalu tehnologiju, već da na test ponesete znanje.
TREMA - Do polaganja kvalifikacionih ispita ostao je još jedan dan. S obzirom na to da će kvalifikacioni ispit iz srpskog, odnosno maternjeg jezika, biti održan sutra s početkom u 10 sati, a iz matematike u četvrtak u isto vreme, pedagozi savetuju da danas treba samo da ponovite gradivo ili da utvrdite nešto u šta niste sigurni. Nikako ne treba da se opteretite pokušavajući da naučite nešto što niste u protekla dva meseca.
Đaci bi trebalo da dođu u matičnu školu sat vremena pre početka testa, dakle u devet, i pored đačke knjižice sa fotografijom koja je obavezna, mogu da ponesu samo grafitnu i hemijsku olovku, gumicu i pribor za matematiku.
- Prilokom prozivke đacima ćemo oduzimati mobilne telefone, a diskretno ćemo gledati da li neko od njih ima bubice u ušima. Nećemo ih direktno pretresati, ali će dežurni nastavnici budno pratiti da li prepisuju - objašnjava za „24 sata” Snežana Cerović, direktorka OŠ „Isidora Sekulić”.
Ljuba Musurović, direktor OŠ „Svetozar Miletić” kaže za „24 sata” da do sada nije bilo loših iskustava sa prepisivanjem na kvalifikacionim ispitima, ali da će svako dete koje nastavnici uhvate u prepisivanju biti diskvalifikovano. Time će, kaže Radovan Živković, koordinator Republičke upisne komisije, biti doveden u pitanje nastavak daljeg redovnog školovanja.
Kvalifikaconi ispiti, kao i prethodnih godina, počeće tako što će ministar prosvete Zoran Lončar izvući jednu od pet kombinacija sa zadacima iz zbirki koje su objavljene pre nekoliko meseci, a to će direktno prenositi RTS.
- Pravila za polaganje kvalifikacionih ispita su nepromenjena. Test traje dva sata. Deca odgovore treba da napišu hemijskom olovkom tek kada su sigurna u njih jer se na testu ništa ne sme precrtavati. Učenici mogu da osvoje maksimalno 40, odnosno 20 bodova po predmetu. Učenik je položio kvalifikacioni ispit ako osvoji najmanje po jedan bod iz svakog predmeta - kaže za „24 sata” Radovan Živković.

Prvo rešavajte zadatke koje znate
Kada vam nastavnici podele testove, pažljivo saslušajte uputstva i nemojte da se ustručavate da pitate sve što vam nije jasno. Prvo odgovarajte na pitanja koje najbolje znate jer ćete tako ojačati samopuzdanje, a kasnije se pozabavite pitanjima za koja niste sigurni da znate odgovore. Pažljivo i do kraja pročitajte svako pitanje pre nego što označite odgovor i obratite pažnju da se u njemu ne krije neka caka.





Izvor: 24sata
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
Trema drma pola Srbije

TREMA pred polaganje kvalifikacionog ispita drma gotovo pola miliona ljudi u Srbiji. Uz 81.000 osmaka koji će u sredu pokazati šta su za osam godina naučili iz srpskog jezika, a u četvrtak i iz matematike, groznica trese i njihove roditelje, braću, sestre, rođake... Jer, od toga kako će đaci rešiti testove, najviše zavisi i da li će uspeti da se upišu u škole koje žele.
Pitanja na koja će morati da odgovore, devojčice i dečaci provežbali su prethodnih meseci iz zbirki koje je objavio “Prosvetni pregled”, tako da ne bi trebalo da bude iznenađenja. Svi pogledi, ipak, uprti su ka Ministarstvu prosvete, jer će upravo ministar Zoran Lončar “preseći” koji će se zadaci naći ispred učenika. On će, nekoliko minuta pre deset ujutru, izvući ispitnu kombinaciju i zatim broj testa objaviti u direktnom prenosu iz studija RTS.
- U opticaju je pet ispitnih kombinacija, a ministar će izabrati jednu - objašnjava Radovan Živković, koordinator Republičke upisne komisije.
- Testove su sastavili stručnjaci i potrudili se da sve verzije imaju jednaku “težinu”. Na ispitu je zabranjeno korišćenje mobilnih telefona i digitrona. Učenici mogu poneti samo olovku, gumicu, lenjir, trougao i šestar, a test moraju popuniti hemijskom olovkom. Nema potrebe da nose čak ni vodu, jer će se Ministarstvo prosvete potruditi da svakog đaka sačeka po flašica na klupi.
Osmaci će, kao i prethodnih godina, testove polagati u osnovnim školama koje su pohađali, a “čuvari” koji bi trebalo da spreče prepisivanje su profesori iz drugih škola. Ispit počinje u deset i do podne će đaci imati vremena da urade 20 zadataka.
- Decu treba upozoriti da ni slučajno ne koriste “bubice”, “puškice” i slična pomagala, jer će biti strogo kažnjeni - opominje Živković. - U učionici će da bude po 18 učenika i svako će sam sedeti u jednoj klupi. Na njih će motriti dva profesora. Ukoliko otkriju da neko vara, sprečiće ga da preda rad i udaljiće ga iz prostorije. Time će kandidat izgubiti šansu da se upiše u četvorogodišnju školu ove godine. Ministarstvo podseća i dežurne profesore da su oni važna karika regularnosti.
U beogradskoj OŠ “Banović Strahinja” učenici su imali simulaciju kvalifikacionig ispita, kako bi im pravo polaganje bilo lakše i manje stresno.
- Dva sata su radili test, pa su i sami videli koliko im vremena treba i shvatili da li su se dobro pripremili - objašnjava direktor Goran Vilotijević. - Dešavalo se ranije da se deca uspaniče i pokažu manje nego što znaju. Sada to, nadamo se, ne može da se desi. Na ulazu u školu će ujutru biti istaknut spisak i svako dete će videti u kojoj učionici polaže i na kojoj stolici sedi. Na klupi ih očekuju dve koverte. U plavoj će upisati svoju šifru, a u žutoj im se nalazi test. Kasnije će zalepljenu plavu kovertu staviti u žutu i predati dežurnom profesoru.
Sa
pravilima na kvalifikacionom ispitu osmake su upoznale razredne starešine. Profesori savetuju đake i da testove prvo urade grafitnom olovkom, pa da posle, kada budu sigurni da su odgovori dobri, podebljaju hemijskom. Vilotijević podseća učenike da nije cilj da zadatke reše prvi, već da ih urade tačno.
Psiholozi veruju da su veći razlozi za eventualni neuspeh na kvalifikacionom ispitu trema i blokada, a manje neznanje ili nedovoljno učenje. Veoma je važno, kažu oni, da roditelji budu uz decu, ali da ih ne pritiskaju svojim očekivanjima.
- Najbolji lek za tremu je da su deca prethodnih meseci kontinuirano radila - smatra Vesna Janjević-Popović, psiholog u OŠ “20. oktobar”. - Ni one koji nisu dovoljno spremni, ne treba sada opterećivati predskazanjem o neuspehu. Mame i tate treba da se potrude da đacima olakšaju polaganje, da se pobrinu da ustanu na vreme, doručkuju i da se spreme bez žurbe. Kada završe sa odgovaranjem, trebalo bi da pet minuta ne misle na zadatke i da potom ponovo pročitaju sve i tako će im biti jasnije da li su negde pogrešili.
Janjević-Popović smatra da zbog načina polaganja propisanog u našoj zemlji ne bi trebalo da bude velikog stresa za osmake, niti za roditelje.
- Toliko je sve poznato da ne bi smelo da bude neprijatnosti - kaže psiholog.
- To što postoji zbirka zadataka je čak i nesuvislo, jer su pitanja potpuno ista kao i na testu. Mislim da bi mogli bar da promene cifre, s obzirom na to da mnoga deca uče napamet odgovore. Za učenike je dobro i što je neophodan “prag znanja” spušten na po jedan poen iz svakog predmeta, tako da se praktično ne može desiti da ne polože ispit. A čak i ako ne uspeju da se upišu na četvorogodišnji profil, to nije smak sveta, jer mogu pohađati neki trogodišnji, pa da posle polažu razliku predmeta i završe četvorogodišnji smer.
Iz Ministarstva prosvete uveravaju đake i roditelje da nema razloga za brigu, jer u srednjim školama u Srbiji ima oko 6.000 slobodnih mesta više nego svršenih osmaka. Redosled kandidata utvrđuje se prema ukupnom broju bodova dobijenih na osnovu opšteg uspeha u šestom, sedmom i osmom razredu, broja poena osvojenih na kvalifikacionom ispitu i na osnovu rezultata na republičkim takmičenjima u osmom razredu.
Minimum je po jedan poen iz svakog predmeta, ali je važno da đaci osvoje bar po pet bodova, jer će takvi kandidati biti prvi rangirani. Đaci koji žele da upišu trogodišnju stručnu školu rangiraju se prema opštem uspehu iz šestog, sedmog i osmog razreda i rezultatima postignutim na takmičenjima.

PROBLEM JE PREPISIVANJE
SVAKI peti učenik koji je prošle godine polagao kvalifikacioni ispit osvojio je maksimalan broj poena. Zbog velike prolaznosti na ispitu, Forum beogradskih gimnazija upozorio je da je bilo mnogo prepisivanja, posebno u školama na jugu Srbije.
- Najbolje bi bilo kada bi nastavnici koji su četiri godine predavali đacima dežurali na ispitu - smatra Goran Vilotijević, direktor OŠ “Banović Strahinja”. - Tada bi bilo manje prepisivanja, jer profesori koji su učeniku dali “dvojku” ne bi dozvolili da na testu osvoji 20 poena.

NAJTRAŽENIJI
NAJVEĆA trka za đačku knjižicu prošle godine je bila u medicinskim školama i čak 30 obrazovnih ustanova ove struke našlo se u vrhu tabele među 100 najtraženijih. U stopu ih prate ekonomske škole (trgovinske, turističke, ugostiteljske i pravno-birotehničke), dok osmaci privlačnim smatraju i 13 gimnazija.

NEĆE U MAŠINCE
KANDIDATI se teško odlučuju za škole hemijsko-tehnološke, kožarsko-tekstilne, poljoprivredne i brodarske struke. Na prošlogodišnjem upisu, apsolutno je najveći broj nepopunjenih mesta ostao u oblasti mašinstvo i obrada metala (oko 2.700), a zatim u oblasti poljoprivrede i prerade hrane (oko 1.700) i elektrotehnike (1.400).



Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.085 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.