Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ne dajte pare na prevaru, čuvanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce je nepotrebno  (Pročitano 2640 puta)
10. Jun 2013, 17:02:46
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
Browser
Safari 536.30.1
mob
Apple iPhone SE 2020
Ne dajte pare na prevaru, čuvanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce bebe je nepotrebno!
- Predlažem mladim parovima koji žele da ostave matične ćelije iz pupčane vrpce da se prethodno informišu i ne bacaju pare - kaže ovaj svetski priznat stručnjak, i dodaje da je upotreba ovako čuvanih matičnih ćelija nejasna

 
Foto: Promo
Jedan od najboljih srpskih hematologa, onkologa i transplantatora matičnih ćelija profesorka dr Nadežda Basara upozorava mlade parove da ne troše novac uzalud na čuvanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce!


Dilemu mnogih roditelja ovaj stručnjak i svetski priznata doktorka razrešava podatkom da od matičnih ćelija iz sopstvene pupčane vrpce do sada nijedan bolesnik u Evropi nije transplantiran!

- Matične ćelije iz pupčane vrpce se čuvaju na temperaturi od ispod -140°C, u gasnoj fazi tečnog azota i mogu se čuvati više od pet godina. Međutim, indikacija za čuvanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce praktično ne postoji. Čuvanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce postala je moda u Crnoj Gori i Srbiji, što mi uopšte nije jasno, jer je njihova kasnija upotreba nejasna – kaže dr Basara, pa dodaje:

- Predlažem mladim parovima koji žele da ostave matične ćelije iz pupčane vrpce da se prethodno informišu i ne bacaju pare. Izuzetak bi mogli da budu samo slučajevi gde u porodici postoji više slučajeva leukemija i limfoma, ali čak i to nije indikacija.


Foto-ilustracija: Motleymama.com
Prema objašnjenju ove doktorke, matične ćelije su najmoćnije ćelije u ljudskim organizmu i razlikuju se od svih ostalih ćelija po tome što se samoobnavljaju.

- Prilikom deobe, jedna ćelija se vraća u deo koštane srži, gde se nalaze matične ćelije, a druga nastavlja da proliferiše, tj. da se umnožava i direfencira, tačnije da stvara zrelije ćelije od kojih na kraju postaju naša bela krvna zrnca (leukociti), crvena krvna zrnca (eritrociti) i krvne pločice (trombociti) – kaže dr Basara.

Međutim, kada je reč o čuvanju matičnih ćelija iz pupčane vrpce, ona ističe da u svetu postoji dvadeset miliona registrovanih potencijalnih davalaca, tako da je primena matičnih ćelija iz pupčane vrpce izgubila na značaju.

- Primene u svrhe regenerativne medicine su nepotrebne, jer u slučaju da, na primer, matične ćelije treba da se primene za regeneraciju hrskavice kolena, mogu lako da se uzmu iz koštane srži, a ne iz nekog tanka gde stoje već 20 godina – smatra dr Basara.

(Telegraf.rs / Izvor: dan.co.me)

Izvor: Telegraf
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Linux
Browser
Safari 534.30
to je trend, nisi kul ako ne platis 10k evra za to  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
OS
Mac OS X (iPhone)
Browser
Safari 8536.25
mob
I-mate 30 Pro
Od svih glupih stvari koje je covek "otkrio"...ovo je medju top 5...
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


42

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 26656
Zastava Restoran na kraju vaseljene
OS
Windows
Browser
Chrome 27.0.1453.110
mob
Nokia 6630, valjda
jbte koliki sam ja rat imao sa tashtom oko toga...
ispalo je na kraju da sam idijiot koji ne brine za svoje dete jerbo nije hteo a digne kredit kako bi to odradio...
IP sačuvana
social share
“The mind commands the body and it obeys. The mind orders itself and meets resistance.”
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1362
OS
Windows 7
Browser
Chrome 27.0.1453.110
mob
Samsung S10 +
jbte koliki sam ja rat imao sa tashtom oko toga...
ispalo je na kraju da sam idijiot koji ne brine za svoje dete jerbo nije hteo a digne kredit kako bi to odradio...
Sve da si to i uradio  Tasta bi te napravila idiotom po pitanju nejceg drugog  Smile

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


I am a naughty Leonora.

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke 19397
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 27.0.1453.110
mob
Nokia 
Moj drug je odvajao pare za to i na kraju nije dao.

Citat
kada je reč o čuvanju matičnih ćelija iz pupčane vrpce, ona ističe da u svetu postoji dvadeset miliona registrovanih potencijalnih davalaca, tako da je primena matičnih ćelija iz pupčane vrpce izgubila na značaju.
..kad postoje davaci za organe, naravno da postoje i za ovo i zato i mislim da je glupo primati se na ovo.
IP sačuvana
social share


Never stop showing someone how much they mean to you. 
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


42

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 26656
Zastava Restoran na kraju vaseljene
OS
Windows
Browser
Chrome 27.0.1453.110
mob
Nokia 6630, valjda
Ma nije glupo, da postoji reshenje...
Ali oni ti uzimaju pare za neshto za tehnologiju koja ce mozda biti dostupna za trijes godina...
Ovo je mozda i gore nego ono shto bogatashina uzimaju milione da im zamrznu mozgove...
Udaraju u tanku zicu, na decu...
IP sačuvana
social share
“The mind commands the body and it obeys. The mind orders itself and meets resistance.”
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
CQ Moderator
Jet set burekdzija

Ja sam zvezde.

Zodijak Scorpio
Pol Žena
Poruke 5594
Zastava ...
OS
Windows 7
Browser
Chrome 27.0.1453.110
mob
Qtek 666
Колико ја људи знам што су за ово дали паре, нисам имала појма...ал није ме ни занимало...

И је л у праву ова госпођа?
IP sačuvana
social share
Ako ništa ne tražiš, ono što ne tražiš, naći će tebe.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
OS
Mac OS X (iPhone)
Browser
Safari 8536.25
mob
I-mate 30 Pro
Normalno zemo...over frost...Smiley)))
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


I am a naughty Leonora.

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke 19397
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 27.0.1453.110
mob
Nokia 
Колико ја људи знам што су за ово дали паре, нисам имала појма...ал није ме ни занимало...

И је л у праву ова госпођа?
Jeste, mediji su cudo.
IP sačuvana
social share


Never stop showing someone how much they mean to you. 
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.083 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.