Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 17:24:15
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Naučite da kontrolišete emocije  (Pročitano 4959 puta)
29. Jun 2010, 12:21:10
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
U sekundi se naljutite ako nešto nije onako kako ste zamislili? Očekujete da vam partner čita misli, a kad se to ne dogodi - reagujete eksplozijom besa? Udahnite duboko i na miran način rešite probleme...



Prošle nedelje suprug me je zamolio da odem kod njegove lekarke po tablete protiv alergije, jer je on morao da bude na sastancima ceo dan.

Jednostavno „da“ ili „ne“ bio bi dovoljan odgovor, ali sam ja umesto toga dobila nekontrolisani izliv besa urlajući kako i sama imam posao i previše obaveza da bih se bavila njegovim tabletama, priča Jelena, 38-godišnja Lisina čitateljka.

Sigurno su se mnoge od vas našle u slicnoj situaciji - neprimerena reakcija u određenom trenutku dovela je do nepotrebne svađe, lupanja vratima i mrkih pogleda.

Za većinu žena život je svakodnevno „žongliranje“ izmeu posla, čišcenja kuće, brige o deci, odlaska u banku, provođenja vremena s porodicom i prijateljima. Ponekad je teško sve to uskladiti. Pritisnute obavezama, mnoge žene, umesto da na miran način pokušaju da reše problem ili nesuglasicu, odnosno naglas kažu šta im ne odgovara ili šta žele da promene, reaguju eksplozijom besa. Prema rečima psihologa Darije Klarić, sve se to događa ne zbog haljine koju je suprug zaboravio da podigne sa hemijskog čišcenja, roditeljskog sastanka na koji nije otišao ili pak zbog prljavog posuđa koje nije sklonio sa stola, već zbog nerešenih pritisaka koji su već negde bili prisutni, odnosno skriveni.

Ipak, pozitivno je, tvrdi psiholog, da takve situacije lako možete da izbegnete.

Pogrešna verovanja

Pritisak na žene da budu svima na dispoziciji nikada nije bio veći. Zbog toga one postaju uznemirene pa mogu da izgube kontrolu nad svojim ponašanjem. Ali svako od nas može da oseća određeni pritisak i zbog toga postane sklon emocionalnim izlivima.

„Reč je o trenutku gubitka kontrole nad svojim emocijama koji vas tera da reagujete neprimereno. Žene su tome sklonije nego muškarci, jer su biološki programirane da budu negovateljice i da imaju takozvanu ličnost čuvarke. Često mnogo toga podnose. Najveći je problem što umesto da zatraže pomoc ili kažu ‘ne’, često pomišljaju da ih partner ne voli ako im nije pomogao, što može da bude vrlo destruktivno ako počnu da veruju tim svojim mislima“, kaže psiholog Klarić.

Žene imaju brojne obaveze i zadatke, pa žele da na svim poljima sve teče glatko. Ali, nedovoljna svesnost o njihovoj biološkoj predispoziciji da se brinu o drugima može da dovede do izliva besa i ugrozi vezu. To stvara svojevrsni trougao.

Taj trougao počinje da se stvara njihovom slikom o sebi kao žrtvi na koju je pao sav teret održavanja doma, brige o porodici i poslu. To ih potom vodi ka „udaranju“ po nečemu trivijalnom (najčešće ne po stvarnim uzrocima problema) i tako postaju tužioci, neko ko je uvek nezadovoljan i ko traži krivce. Kako prekinuti taj začarani krug? „Svakako morate da se zapitate koje su to stvari koje vam smetaju.

Ako ste svesni tih stvari koje imaju potencijal za stvaranje snažne reakcije, možete sebe unapred da pripremite za mirniju reakciju. Jedino vi stvarate određenu situaciju, pa je ujedno samo vi i možete promeniti. Reč je o puštanju stvari koje ste tako snažno želeli da imate pod kontrolom“, kaže Darija Klarić.

Postoje situacije koje će uvek biti potencijalno opasne, ali je važno da uspete da savladate emocije i umesto da one zavladaju vama, vi preuzmete kontrolu nad njima.

POTPUNA KONTROLA

Imate snažnu potrebu da sve držite pod kontrolom i visoka očekivanja od sebe i od drugih.

Uživate u osećaju da ste potrebni drugima, ali isto tako imate potrebu i da se svidite okolini.

Vaš je problem to što očekujete da sve ispadne onako kako ste zamislili.

NEGATIVNI EFEKTI

Postajete obuzeti zadacima i stvarima koje treba da uradite, pa ste zabrinuti zato što obavljate lavovski deo posla. Osim toga, osećate dužnost da uvek budete na raspolaganju porodici i prijateljima.

Tokom godina postajete ogorčeni jer imate sve manje vremena za sebe i osećate da su vaše potrebe i osećanja nezadovoljeni.

Vremenom pocinjete da se pitate: „A ko se brine o meni?” Vaša osećanja postaju poput vulkana, ali ih i dalje potiskujete jer, kao pravi čuvar, morate da se borite da sve i dalje bude savršeno.

OKIDAČI PROVALE EMOCIJA

Kada neko zaboravi vaš rođendan ili vam gosti ne pohvale večeru, počinjete da mislite da niko ne ceni to što radite i da je vaš trud uzaludan.

KRIVICA I KAJANJE

Ponekad kažete ono što može da povredi partnera ili neku dragu osobu. A kad izgubite kontrolu nad sobom, osećate krivicu i kajanje. Čini vam se da ste u začaranom krugu u kojem ništa nije rešeno i stalno ste na ivici provale besa.

NAJVAŽNIJE PRAVILO

Probajte ovu vežbu sledeći put kad vam neko kaže ono što bi moglo da izazove vašu provalu besa.

• FASCINANTNO

Zamislite svoju svekrvu koja govori nešto što vas uznemirava. Umesto da izgubite kontrolu, recite u sebi reč „fascinantno”.

Ona će delovati poput pauze koja će vas sprečiti da kažete nešto neprimereno.

• PRIZNANJE

Prepoznajte svoja osećanja i priznajte ih. Ne dopustite da ovladaju vama.

• DIŠITE

Jednostavna vežba dubokog disanja iz dijafragme može i te kako da vas umiri. Udahnite na tri sekunde iz stomaka, zadržite dah, i potom izdahnite.



Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.6
mob
Sony xperia
Citat
Postoje situacije koje će uvek biti potencijalno opasne, ali je važno da uspete da savladate emocije i umesto da one zavladaju vama, vi preuzmete kontrolu nad njima.

Prepoznajte svoja osećanja i priznajte ih. Ne dopustite da ovladaju vama.
Ovo neko bese tupio i tupio ?  Smile  Zamolicu ga da ne tupi na dalje i u sirinu.  Smile


IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zivot nam vraca ono sto drugima dajemo

Zodijak Leo
Pol
Poruke 22686
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.10
mob
Nokia 



Pa dobro veli, meni se svidja. Moguce da misle na emocije u poslu . Smile
IP sačuvana
social share


Kad pripadam tebi, tada pripadam sama sebi.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2754
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.6
Hocu .
IP sačuvana
social share
“The quick brown fox jumps over the lazy dog.”

Najsladje se smeje onaj koji prvi puca .
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.6
mob
Nokia 
Citat
Sigurno su se mnoge od vas našle u slicnoj situaciji - neprimerena reakcija u određenom trenutku dovela je do nepotrebne svađe, lupanja vratima i mrkih pogleda.


jeste. ja sam uzrok svih svadja u mojoj kuci...jbg brzi mi jezik od pameti . srecom znam da stanem pre kljucanja njegovog mozga  Smile
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zivot nam vraca ono sto drugima dajemo

Zodijak Leo
Pol
Poruke 22686
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.10
mob
Nokia 
Citat
srecom znam da stanem pre kljucanja njegovog mozga  Smile

Zar te nikad nije kopkalo sta bi se zbilo posle kljucanja?  Smile


 Smile
IP sačuvana
social share


Kad pripadam tebi, tada pripadam sama sebi.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Safari 5.0.375.86
mob
Apple iPhone SE 2020
Kontrola. Precenjeno.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.6
mob
Nokia 
Citat
srecom znam da stanem pre kljucanja njegovog mozga  Smile

Zar te nikad nije kopkalo sta bi se zbilo posle kljucanja?  Smile


 Smile

ja sam videla sta je kopkalo dvojicu u socijalnom ...tako da... nema sanse  Smile
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zivot nam vraca ono sto drugima dajemo

Zodijak Leo
Pol
Poruke 22686
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.10
mob
Nokia 



Lujko  Smile Smile
IP sačuvana
social share


Kad pripadam tebi, tada pripadam sama sebi.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.6
mob
Nokia 
hvala na komplimentu  Smile
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 17:24:15
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.075 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.