Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 13:29:15
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Naočare ili sočiva?  (Pročitano 21006 puta)
14. Sep 2009, 13:03:49
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.3
Oslabljeni vid može da se poboljša na različite načine, a poslednjih godina i kompjuterski vođenim laserima. Šta je najbolje za vas?

Dobar vid zdravih osoba najviše zavisi od rožnjače, na kojoj se svetlosni zraci prelamaju, budući da ovaj spoljašnji i najistaknutiji deo oka propušta i prelama 70 do 80 odsto svetlosti. Kad je pravilnog oblika i zakrivljenosti, rožnjača precizno prelama svetlosne zrake i mi imamo jasnu sliku posmatranog predmeta.

Ali, ako je suviše zakrivljena kao kod kratkovidosti, ili zaravnjena u slučaju dalekovidosti, udaljeni predmeti će izgledati zamagljeno. Ukoliko je njena površina neravnomerno zakrivljena, kao kod astigmatizma, slika na mrežnjači biće iskrivljena.

Dužina očne jabučice je takođevažnazadobru oštrinu vida. Ako je oko duže od normalnog, svetlost se prelama ispred mrežnjače, a kada je kratko, zraci se ukrštaju iza nje. U oba slučaja, vid će biti zamućen i neophodna je korekcija.

Ove nepravilnosti u prelamanju svetlosti (refrakcija) mogu da se poprave naočarima ili kontaktnim sočivima, ali se pomagalima vid koriguje samo dok se koriste. To je i razlog što je savremena nauka nastojala da pronađe trajna rešenja.

"Usavršavanjem laserske tehnologije i kompjuterski vođene laserske mikrohirurgije, danas anomalije vida mogu trajno da se uklone kod 95 odsto operisanih. Međutim, to ne znači da su naočare i sočiva otišle u istoriju", kaže za "Politikin Magazin" Slađana Delević, oftalmolog.

Sve zavisi od način života, vrsta posla i uzrasta

Koji je najbolji način za korekciju: naočare, sočiva ili laser ? Po rečima Slažane Delević nijedna od ovih metoda korekcije vida nije savršena, i zato se sve koriste.

Ispravljanje vida se, naime, obavlja prema individualnim specifičnostima oka, ali se uzimaju u obzir i način života, vrsta posla i uzrast. Ne može biti isto kod bankarskog službenika i vatrogasca, ili kod dece i odraslih.

Manje refrakcione anomalije mogu dobro da se koriguju nošenjem naočara. Osim toga, prilagođavanje na naočare je lako, a mogu da budu i modni detalj. Nepravilnosti većeg stepena, kao što su astigmatizam ili velika dioptrijska razlika između očiju su znatno komplikovanije za korekciju naočarima, čak i kad su stakla najpreciznije izrade. U tom slučaju se preporučuje nošenje kontaktnih sočiva.

Specijalnim kontaktnim sočivima mogu se ispraviti i teže nepravilnosti vida, kao što su određene vrste astigmatizma i oboljenja rožnjače. Sočiva kod ovih anomalija omogućavaju da se izbegne neželjena pojava smanjenih ili uveličanih likova koji su česti kada se koriguju naočarima.

Prednost sočiva je što se može izabrati gotovo idealno za svako oko pojedinačno, i time postići maksimalna oštrina vida. Sočiva mogu biti propusna na gas, tvrda, meka, standardna, torična, za planiranu zamenu, produženo nošenje, bifokalna, multifokalna.

Najnovija, silikonska, propuštaju mnogo veću količinu kiseonika od dosadašnjih i tako omogućavaju rožnjači da diše. Zahvaljujući tome smanjuje se mogućnost komplikacija koje njihovo nošenje izaziva.

Operacije laserima se mere u sekundama

Ako se dobri rezultati postižu nošenjem naočara i kontaktnih sočiva, čemu refrakciona hirurgija?

"Laserske intervencije, kao što je već naglašeno, omogućavaju potpuno ili delimično oslobađanje od nošenja naočara ili kontaktnih sočiva, a nepravilnosti prelamanja svetlosti u rožnjači se najčešće rešavaju trajno. Operacije najsavremenijim laserima se mere u sekundama, budući da se fantastičnom preciznošću u samo jednoj sekundi koriguje jedna dioptrija! Međutim, ako vid ne može da se poboljša naočarima ili sočivima, neće se korigovati ni laserom."

Zavisno od dijagnoze primenjuje se više metoda i tehnika laserske korekcije dioptrije (PRK, LASIK, EPI LASIK, LASEK), ali su dve vrste osnovne. Jedna je fotorefraktivna keratektomija (PRK) koja koristi egzajmer laser za korekciju kratkovidosti, dalekovidosti i astigmatizma malog do srednjeg stepena.

Laser remodelira površinu rožnjače i na taj način se štede i čuvaju od obolevanja njene dublje strukture. Posle PRK intervencije stavlja se kontaktno sočivo koje se nosi dva do tri dana.

Druga je LASIK metoda, kojom se koriguju kratkovidost, dalekovidost i astigmatizam niskog do vrlo visokog stepena. Tokom operacije prvo se podigne površni sloj rožnjače ili membrana, a zatim se korekcija obavlja na njenom središnjem sloju. Potom se membrana vraća u prvobitni položaj.

Dalekovidost je moguće laserski korigovati do plus šest, kratkovidost do minus 12, astigmatizam do šest. Osobe sa dioptrijom većom od minus šest imaju veći rizik od nastanka glaukoma i odlubljivanja mrežnjače i posle laserske intervencije, i zato im se preporučuje redovna kontrola.

Jedan od najvažnijih preduslova za uspeh u primeni refrakcione hirurgije su merenja i ispitivanja na osnovu kojih se pravi definitivni plan za izvođenje operacije. Osim toga, da bi uspeh u uklanjanju refrakcionih anomalija bio potpun, neophodna je dobra saradnja bolesnika i lekara, kao i edukovan oftalmolog u oblasti kontaktologije i oftalmohirurgije.

Po rečima dr Delević, laserska korekcija vida je moguća u svakoj životnoj dobi, ali se kod dece i mlađih od 21 godine ne preporučuje, jer u tom uzrastu još može da dođe do promene dioptrije. Uslov za operaciju jeste da su oči zdrave i da se dioptrija nije menjala godinu dana. Među apsolutne kontraindikacije spada keratokonus i druge bolesti rožnjače.

Izvor: MTS-Mondo
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Neko to od gore vidi sve...

Zodijak
Pol
Poruke 14170
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.3
mob
Samsung 
Dajem glas za sociva  Smile Nosim ih vec punih 15 godina (sad tek skontah da ima vec tol'ko  Smile) imam pozitivna iskustva a sto je najbitnije dijoptrija mi se u zadnjih par godina znatno smanjila  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


zvekete rodjaci

Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 6156
Zastava Суботица
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.3
mob
Nokia 3220
Za vece dioptrije- sociva ili laserska operacija
IP sačuvana
social share
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.”


William Gibson
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija

high prudence

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 9110
Zastava Amber
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
mob
Nokia 1800
Za vece dioptrije- sociva ili laserska operacija

A odakle počinju veće dioptrije. Ja imam -2  Smile
IP sačuvana
social share
                                Someone stole my donuts, and now you're all gonna pay!                               
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 10
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6
da li ste nekad zaspali sa mekim socivima
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Prince of Persia - Warrior Within

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 3254
Zastava Nis
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.8
mob
Samsung Galaxy S Advance
Ja volim naocare - stvar navike, nosim ih jedno 10-ak godina... od ove godine (Januara) predlozili mi i kupio sam sociva... ali ih koristim samo onih dana kada idem na fax ili izlazim uvece... a naocare su car  Smile skines kad hoces, stavis kad hoces, nema mogucnosti infekcije, nema jurenja po jabucici (bio sam kuburio sa time na pocetku)  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.8
Kako sam nabavila novi fancy ram za đozluke, sve češće ih nosim, tako da trenutno kombinujem sočiva i naočare.
Naravno, povremeno me naočare vrlo nerviraju (ostavljaju mi trag na korenu nosa, zamagljuju se pri ulasku iz hladnog u topao prostor, vidim i van njihovih ramova pa mi to neretko izaziva glavobolju), ali ih nosim kada hoću povremeno da odmorim rožnjaču od konstantnog pritiska sočiva.
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Forza Juve , vinci per noi !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4220
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.8
mob
SonyEricsson W810i
Ja imam najvecu dioptriju  Smile SmileSmile Smile

Sociva su mnogo bolja po meni, dok ne pocnu da zuljaju... al i onda je merak kad ih skines  Smile

 
da li ste nekad zaspali sa mekim socivima

Jesam, na 2 sata najvise... probudio sam se koliko pocnu da zuljaju, valjda oko nije dovoljno vlazno...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 29198
Zastava Niš
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
mob
Nokia Lumia 930
Kombinujem naočare i sočiva.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija

high prudence

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 9110
Zastava Amber
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.8
mob
Nokia 1800
Citat
ostavljaju mi trag na korenu nosa, zamagljuju se pri ulasku iz hladnog u topao prostor, vidim i van njihovih ramova pa mi to neretko izaziva glavobolju

e jeste, zna da nervira... i ružno izgleda to na nosu  Smile
IP sačuvana
social share
                                Someone stole my donuts, and now you're all gonna pay!                               
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 13:29:15
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.