Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Najveća opasnost u solarijumu - neznanje korisnika  (Pročitano 3275 puta)
04. Apr 2005, 10:34:48
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Najveća opasnost u solariju - neznanje korisnika   
   
Nakon alarmantnog upozorenja klinike za kožne bolesti u jednim dnevnim novinama kako bi svaki drugi Hrvat za deset godina mogao oboljeti od raka kože, Ministarstvo zdravstva najavilo je inspekcije studija za sunčanje. Vlasnicima solarija ugrožen je posao, a korisnici u strahu, umjesto k njima, odlaze na preglede dermatologu - no stvar je, čini se, ipak malo prenapuhana   
   
'Najveći rizik od oboljenja imaju osobe koje često posjećuju solarije' - nije točno   
   
'Hajka na solarije osjeti se na našem poslovanju, no one mušterije koje redovno dolaze i na pravilan način koriste aparate za sunčanje nisu prestale dolaziti. Oni koje je uplašilo upozorenje iz klinike Sestara milosrdnica, a koje držim potpuno neutemeljenim, tzv. su kampanjci koji čine oko 60 posto populacije koja dolazi u studije za sunčanje. To su oni koji najednom žele pocrniti prije ljeta', kaže vlasnik tvrtke za uvoz opreme za solarije Validus i vlasnik salona za sunčanje Mexico sun Dražen Perić.

Podatak da bi do 2015. godine svaki drugi Hrvat mogao oboljeti od raka kože te da su za to glavni krivci solariji on drži 'smiješnim i potpuno neutemeljenim'.

'Ukupno tek nekoliko postotaka Hrvata odlazi u solarije, a nikad nisam čuo da je netko u solariju dobio opekline. Ovim se poslom bavim deset godina i samo smo jednom imali slučaj gospođe koja je na svoju odgovornost ostala duže pod lampama nego što joj je preporučeno i pocrvenila je. Pa koliko ljudi poznajete koji su pocrvenili na suncu?! Mislim da bi ti dermatolozi i dušobrižnici isto tako trebali šetati plažama i kontrolirati ljude koliko se sunčaju te zabranjivati djeci izlazak iz hlada', kaže Perić, napomenuvši da su djelatnice u njegovu salonu educirane i svakom korisniku prema njegovu tipu kože preporučuju način i količinu sunčanja.

Da solariji mogu biti manje štetni od prirodnog sunca, slažu se i liječnici dermatolozi jer, za razliku od Sunčeva svjetla, kod njih postoji mogućnost eliminiranja štetnih zraka. No, neka su istraživanja dokazala da i UVA zrake, koje su najmanje štetne, a koriste se u solarijima, također mogu izazvati maligna oboljenja.


   
Brončana boja dobivena u solariju štiti od štetnog utjecaja sunca   

Zbog čestih rasprava o štetnosti i korisnosti solarija, u mnogim zapadnoeuropskim zemljama osnovana su društva za kontrolu solarija i zdravo sunčanje. Društvo je priznato od ministarstva zdravstva i brine se da uređaji za sunčanje u solarijima budu kontrolirani i redovito održavani te opremljeni certifikatom.

'Društvo time štiti potrošače od nestručnog rada i štetnog zračenja koje uzrokuju nekvalitetni, neodržavani, neočišćeni, stari i jeftini uređaji. Posebnim uređajima mjere se tipovi UV zraka koje emitiraju solariji, a ovisno o tipu žarulja, mjeri se njihova jačina, odnosno njihova istrošenost', kaže dr. med. spec. dermatovenerolog Maja Ceković iz poliklinike Dermangio.

Osnivanje sličnog tijela kod nas te najavu inspekcija Ministarstva zdravstva pozdravljaju i domaći vlasnici solarija te napominju da bi time prestali raditi ilegalni solariji koje mnogi drže kod kuće i ne održavaju te bi mogla prestati panika za koju je krivo neznanje i neinformiranost javnosti.

No, i kada bi se uvele mjere za kontrolu studija za sunčanje ili potpuno zabranili odlasci u solarije osobama mlađim od 18 godina, kao u Francuskoj ili Kaliforniji, slažu se i liječnici i vlasnici solarija, rizik od oboljenja sveo bi se na minimum tek kada bi se klijenti pridržavali uputa i savjeta za sunčanje.


   
Obavezno stavite zaštitne naočale   
Dermatologinja Maja Ceković daje nekoliko pravila koja valja primjenjivati prilikom sunčanja u solarijima, a kojima bi posjetitelji mogli sami smanjiti rizik od štetnih posljedica (opeklina, nastanka melanoma i sl.) te o tome tko ne bi trebao ići u solarije ili bi se barem trebao posavjetovati s dermatologom ili stručnom osobom.

Pravila prilikom sunčanja

- Prije izlaganja tijela UV zrakama temeljito očistite kožu od kozmetičkih preparata, dezodoransa, kolonjskih vodica i parfema.

- Nakon tretmana nadoknadite vlažnost kože budući da je svako izlaganje Sunčevim zrakama, prirodnim ili umjetnim, znatno isušuje.

- Preporuča se na dan odlaska u solarij piti mnogo tekućine.

- Za vrijeme uzimanja nekih lijekova (npr. antibiotika, antidijebetika i sredstava za smirenje) ne preporuča se korištenje solarija.

- Također, odlazak u studio za sunčanje nije preporučljiv ni ženama za vrijeme mjesečnice.

- Za postizanje brončane boje preporučuju se tri tretmana, svaki u razmaku od 48 sati, te jedan tretman za održavanje boje.

- Za vrijeme sunčanja obavezno nosite specijalne naočale.

- Koristite li solarij za lice i dekolte, minimalna udaljenost lica od lampe mora biti 20 do 30 centimetara, a preporučljivo je i dvostruko kraće sunčanje tih dijelova nego ostalih dijelova tijela.

- Minimalna udaljenost tijela od lampe mora biti 40 do 50 centimetara jer je tijelo osjetljivije i manje pigmentirano zbog nošenja odjeće.

- Trajanje sunčanja ovisi o modelu solarija, istrošenosti lampi i osjetljivosti kože te se o trajanju tretmana posavjetujte s voditeljem salona za sunčanje.

- Provjerite odgovara li solarij europskim standardima, što je označeno na naljepnici na aparatu.


Tipovi kože

Nicole Kidman   
1. Keltski tipovi žena - izrazito svijetla koža, boja kose od crvene do svijetloplave, boja očiju, plava, zelena i svijetlosiva.

Koža je izrazito osjetljiva i reagira uvijek stvaranjem sunčanih pjega i opekotina.

Osobe tog profila ne bi uopće trebale nastojati postići smeđu boju kože pa tako ni odlaziti u solarij.

   
Cameron Diaz   
2. Svijetli europski tip - koža boje od svijetle do svijetlosmeđe.

Boja kose je plava ili svijetlosmeđa, a oči plave, zelene li sive.

Koža ovog tipa je osjetljiva i može postići samo umjerenu smeđu boju.

Također je sklona nastajanju sunčevih pjega i opekotina.

   
Angelina Jolie   
3. Tamni europski tip - koža svijetlosmeđe boje, kosa uglavnom smeđa, a boja očiju također smeđa ili siva.

Pri tretmanu u solariju koža reagira normalno.

Pojava sunčanih pjega je vrlo rijetka te može postići jednoličnu i postojanu boju.


   
Monica Bellucci   
4. Mediteranski tip - koža je maslinaste boje, kosa tamnosmeđa ili crna uz smeđu boju očiju.

Koža je jako malo osjetljiva, a pigmentacija izrazita, uz neznatnu sklonost stvaranja sunčevih pjega.


Tko ne smije u solarij

- Djeca i mladi do 18 godina.

- Osobe s osjetljivom kožom tip 1 i 2.

- Osobe s mnogobrojnim pigmentima, madežima.

- Svi koji su ranije imali sunčeve opekline, naročito u djetinjstvu.

- Svi oni koji su u obitelji imali slučaj malignog melanoma.

- Svi koji su se liječili od raka kože.

- Osobe koje uzimaju lijekove.

- Osobe s kožnim bolestima.
   
   
   
Mato Rajić - TPortal
ponedjeljak, 04.04.2005.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.