Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 10:18:12
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Najsrecnija srpkinja  (Pročitano 1443 puta)
30. Okt 2007, 23:01:30
Zvezda u usponu


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 1862
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 6600
 

Rada Stevović, najsrećnija Srpkinja


izvor;trece oko

Neobična pasija Rade Stevović iz Grivca - u kolekciji ima više od 2000 detelina sa četiri lista
Prema verovanjima keltskih sveštenika postoji travka koja štiti od zlih bića

U selu Grivac živi Rada Stevović za koju mnogi tvrde da je najsrećnija žena na svetu. Tajna njene sreće u porodici, zdravlja dece i što njena kuća vrvi od radosti i veselja je u – Radinom čudnom interesovanju. Jer, u koju god od gružanskih livada ova žena zagazi, obavezno pronađe detelinu sa četiri lista! Ni sama ne može da navede tačnu brojku i odredi koliko je pronašla ovakvih amajlija, koje po davnašnjem predavanju, obavezno, donose sreću. Zna, jedino, da ih je, samo u toku proteklih tri decenije sačuvala nešto više od dve hiljade!

- Ni sama nisam u stanju da objasnim kako se sve to događa i koje me to sile sreće prate, ali gde god se okrenem, pronađem detelinu sa četiri lista. Mislim da se radi o nekakvom neobičnom daru, jer u toliki broj slučajnosti nisam u stanju da poverujem. Nešto više od dve hiljade ovih biljki sam sačuvala, a ko zna koliko sam ih bacila, ili su se prilikom sušenja negde zagubile. Mnoge sam poklonila. Čuli ljudi da imam neobičan dar, pa znajući kako ova travka donosi sreću, dolazili kod mene da je potraže. Rado sam im izlazila u susret, davala im čarobnu travku i svakome poželela da mu donese seću. Onako kao što mene u porodici prati, kaža Radmila.


VEROVANJE

Stara legenda kaže da su keltski sveštenici verovali u magijsku moć deteline sa četiri lista. Smatralo se da, svako ko pronađe ovu travku može da vidi zla bića i tako ih izbegne. Neki su tvrdili i da detelina sa četiri lista predstavlja Solarni krst, koji se nakada koristio za orijentaciju. Govorilo se i da je Eva, prilikom proterivanja iz raja, ponela detelinu sa četiri lista, kako bi lakše podnosila progon.

Ali, neobična Gružanka zna da sreću, i pored brojnih verovanja i uveravanja da je donose razne stvari, nije lako dokučiti. Možda i zbog toga što je ona veoma relativan pojam i dosta teško ju je definisati. Nekako ispada da je sreća kada ima malo stvari koje vam nedostaju.

- Sreća je kada imate dobrog muža koji vas voli i poštuje, kao što je moj Dragan. I kada su kraj vas ćerka Marija i blizanci Predrag i Nenad. Moja deca su dobra, lepa, zdrava i vesela... Nisu odrastala u nekom bogatstvu, kuburilo se sa novcem, ali je uvek bilo radosti i to za male stvari. Mir u kući, to je najveće bogatstvo. I sreća. Detelina sa četiri lista može da pomogne, ali to nije presudno. Vesela sam po prirodi, volim da radim, da berem lekovito bilje po livadama. Oni koji sede kod kuće, ne mogu ni da nađu detelinu sa četiri lista, pa tako ni sreću, priča nam četrtrdesetosmogodišnja Rada i priseća se situacije od pre koju godinu, kada je u jednom danu našlo ravno 98 detelina sa četiri liista!


U SUSRET SREĆI

Neobična Gružanka ni sama ne može da bude sigurna da li ona pronalazi neobične biljke, ili se one same nađu njoj na putu. Ali, van svake sumnje, detelina sa četiri lista veoma lako dolazi u njen posed. Smatra da oni koji sede kod kuće, nisu u mogućnosti da nađu detelinu sa četiri lista, pa tako ni sreću. Njen savet je pođite u susret sreći i – bićete srećni!

Rada svoju „sreću“ čuva u kutiji u kuhinjskom kredencu. Po nagovoru dece odlučila je da kupi herbarijum i ispresovane amajlije uredno poslaže, kako bi ih sačuvala za buduće generacije. Još uvek nije sigurna da li deteline sa četiri lista pronalazi ona, ili one pronalaze nju. Tek, ni jedna je ne mimoiđe.

- Nedavno pođem kod komšinice na kafu i ugledam jednu kraj staze u dvorištu. A, tuda sam prošla bezbroj puta. Kao da se travka namestila i čekala da je baš ja pronađem. I, bila je na stručku koji je imao svega tri grančice.

Ne može da odredi ni da li joj je ova travka, kojoj se svi obaduju kada je pronađu, pomogla da bude srećna u životu, Zna da je, nekim čudom, pre četvrt veka , osvojila Dragana, najpoželjnijeg momka u kraju i da sada sa njim i decom živi u srećnoj porodici.

- Osim porodice, priroda i biljke su moja velika ljubav. Već trideset godina sakupljam lekovito bilje po čitavoj Gruži. Lekove nerado pijem, već kad mi ustreba kuvam čajeve od nane, bokvice, hajdučke trave... Pravim kantarionovo ulje, kremu od cveta nevena, sok od zove i bagremovog sveta. Bilje je naše najveće blago i ko poštuje prirodu, ona će to višestruko da mu uzvrati. Sreće ima svuda, valja se samo sagnuti i dohvatiti je, završava Rada razgovor, ne krijući da se svaki put kada nađe detelinu sa četiri lista, silno obraduje. Onako, kao kada ju je prvi put u životu pronašla.


« Poslednja izmena: 30. Okt 2007, 23:01:59 od Anea »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak Gemini
Pol Žena
Poruke 1395
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
 Smile
IP sačuvana
social share
Ne budite mene,mamurna sam ja,
od rakije ljute.....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 6179
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
Citat
izvor;trece oko

Sta reci vise Smile

Kao mali sam i ja nasao veliki broj detelina sa cetiri lista. I danas ih imam presovane negde. Nisam nasao 2000, ali sam nasao oko 50ak.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 1366
Zastava south of heaven
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 
moja keva nashla oko 70,video sam ih negde ispresovane pre oko 7-8 godina
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 1557
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
a da se napravi farma detelina, ali cetvorolisnih. naprave rasu... Smile
IP sačuvana
social share
Zeruiani (the Serbs), whose kingdom is so great, that from them all the Slav peoples came into being and are said to originate from them
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


parapapa!!!

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 1288
Zastava Kragujevac
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24
mob
Samsung D500
u jebote!!!
  ja nisam nasao ni jednu jedinu!!!   Smile
IP sačuvana
social share
rodila majka budalu pa se kaje sto je bila radoznala!!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 769
Zastava Pancevo
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
Ma to je neka genetska modifikacija pa je cela liavada sa 4 lista  Smile
IP sačuvana
social share
Za sve nase [Lobotomiste], igrajte se i vi
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


I'am the man who walks alone...

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 612
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.8
e ja nikada nisam nasao detjelinu sa 4 lista, a trazio sam!!!
IP sačuvana
social share
uklonise mi potpis, kazu predug Smiley
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 3325
Zastava Београд
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
mob
Samsung S4 mini
nekom djetelina sa 4 lista,nekom kanabis Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil GTalk Skype Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Vidi-Meni-Visi

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6005
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
HTC One V
Ja sam nasao jednom! moja sestra je imala ceo travnjak , oko 50m2 , i sve su bile sa 4 lista! Tako da mi to nista nije cudno!
IP sačuvana
social share
Pa ja ne znam sta da stavim vise ovde, sve mi sklanjaju! Smile
Pogledaj profil GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 10:18:12
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.084 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.