Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 45
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Najmanje 30.000 osoba godišnje odlazi iz Srbije  (Pročitano 40011 puta)
18. Dec 2012, 04:05:43
Mudrijas Burek Foruma
Legenda foruma


"I'm not always right, but I'm never wrong"

Zodijak
Pol
Poruke 49711
Browser
Opera 12.11
Oni s najvišim obrazovanjem idu u SAD i Kanadu. – U Sloveniju najviše odlaze naši lekari i medicinske sestre.



Ilustracija: B. Knežević)



Svake godine više od 32.000 osoba ode iz naše zemlje, a statistika govori da najveći broj naših sugrađana odlazi u Nemačku – oko 9.000 njih godišnje pakuje kofere za ekonomski najprosperitetniju zemlju starog kontinenta. Austrija je druga obećana zemlja za naše emigrante, u koju svake godine odlazi više od 4.000 osoba, a iz vizure najnovije statistike, Slovenija je treća najpoželjnija „druga domovina” za naše sugrađane. Podatak da svake godine oko 3.000 osoba odlazi u deželu demografi tumače u svetlu činjenice da je Slovenija postala obećana zemlja za „bele mantile”, a osim lekara, stomatologa i farmaceuta u bivšu jugoslovensku republiku odlaze i medicinske sestre koje se zapošljavaju u domovima za stare.

Snežana Lakčević, načelnica Odeljenja za popis u Republičkom zavodu za statistiku, ističe da rezultati poslednjeg popisa stanovništva govore da je u poslednjih deset godina iz naše zemlje otišlo najmanje 95.000 osoba. Ona dodaje da pod pojmom „najmanje” podrazumeva činjenicu da su to osobe koje je neki član porodice prijavio – broj kompletnih porodica koje su (zauvek) otišle iz ove zemlje izmiče svakoj statistici. 

Jelena Predojević-Despić, istraživač iz Centra za demografska istraživanja Instituta društvenih nauka, objašnjava da osobe koje se iseljavaju uglavnom odlaze u sredine gde već postoje emigrantske zajednice. Zanimljiva geografija govori da osobe iz Braničevskog i Pomoravskog okruga tradicionalno odlaze u Austriju, polovina svih emigranata koji odlaze u Italiju je iz podunavskog i braničevskog okruga, Rumuni iz Alibunara odlaze u SAD, a stanovnici Svilajnca odlaze u Francusku. Etnička statistika govori da polovina osoba koja se iseljava u Nemačku pripada romskoj nacionalnoj manjini, dve trećine migranata u Švajcarsku su albanskog porekla, a svaki drugi emigrant koji pakuje kofere za Nemačku i Holandiju je bošnjačkog porekla. Zanimljivo je da osobe iz centralnih beogradskih opština odlaze u prestonicu Velike Britanije, a osobe iz prigradskih opština naše prestonice odlaze u Austriju.






„Kada se analizira obrazovni profil emigranata dobija se podatak da najobrazovaniji uglavnom pakuju kofere i diplome u SAD i Kanadu, a najmanje obrazovani odlaze u Austriju – o tome ilustrativno svedoči podatak da čak 44 odsto osoba koje emigriraju u zemlju javorovog lista ima visoko obrazovanje, odnosno da trećina onih koji odlaze u Ameriku ima završen fakultet ili višu školu. Važi i obrnuto – trećina osoba koja se trajno iseljava u Austriju nema završenu osnovnu školu, a 46 odsto emigranata koji odlaze u ovu zemlju ima samo osmogodišnje obrazovanje”, ističe Jelena Predojević-Despić.

Istraživač Instituta društvenih nauka Vladimir Nikitović kaže da je naše stanovništvo veoma „pokretljivo” i da uglavnom odlazi u deset zemalja Evrope i sveta u kojima već postoje srpske emigrantske zajednice. On, međutim, upozorava da se emigrantska statistika mora veoma pažljivo tumačiti, jer statističari nemaju uvid u kretanja svih emigranata – ako se cela porodica odseli u inostranstvu, ne postoji niko ko bi statističarima „prijavio” ovaj odlazak. Zbog toga se, između ostalog, statistika zemlje prijema emigranata i naša procena broja emigranata koji žive u drugim zemljama veoma razlikuje, Tako su, na primer, rezultati popisa iz 2002. godine govorili da u Nemačkoj živi 102.799 stanovnika Srbije, dok su statističari ove zemlje došli do podatka da u Nemačkoj živi čak 591.492 naših emigranata.

Prema podacima bivšeg Ministarstva vera i dijaspore „tamo daleko” živi četiri miliona naših sunarodnika – statistika govori da više od jednog miliona živi u SAD, da oko pola miliona Srba živi u Nemačkoj, 300.000 Srba u Austriji, 200.000 u Australiji i Kanadi, u Francuskoj i u Švajcarskoj 120.000 naših sunarodnika, britanski pasoš ima 80.000 Srba, a u Švedskoj 75.000.

Istraživanje Instituta društvenih nauka o migracijama visokoobrazovanih kadrova poreklom iz Srbije koji žive u rade u Kanadi i Americi pokazalo je da je čak 97 odsto emigranata zaposleno – više od 80 odsto njih obavlja poslove koji zahtevaju fakultetsko obrazovanje. Polovina njih odgovara da je „veoma zadovoljna životom” preko Atlantika, a svaka druga osoba je na pitanje – da li ste integrisani u novu sredinu odgovorila „da, u potpunosti”. Tek svaka deseta osoba smatra da se nije snašla u novoj domovini. Većina emigranata kaže da je veoma upućena na „naše” u sredinama u kojima žive i kaže da je veoma dobro informisana o situaciji u Srbiji. Nažalost, četvrtina emigranata odgovara da se sigurno neće vratiti, 40 odsto nije sigurna u svoj eventualni povratak, a tek svaki deseti ispitanik kaže da će se sigurno vratiti u Srbiju.


Katarina Đorđević
objavljeno: 17.12.2012.


Politika







Citat
Kada samo pomislim kako se moj deda borio za ovu drzavu, za svoje unuke, da mozemo da zivimo slobodni na svojoj zemlji, kako se moj pradeda borio, prelazio Albaniju, a ja sad navrat/nanos odlazim jer zbog sacice politicara, korupcije, vladavine mediokriteta nemam uslove da radim ono za sta sam se skolovala, da radim bilo sta osim pukog neperspektivnog fizikalisanja za 200 evra, nemam uslove da razmisljam o porodici, osecam se bespomocno, nesposobno, ne doprinosim drustvu nista u radno najsposobijem dobu. Kakav poraz, ostajanje ovde je nemoguce, odlazak je u suprotnosti sa onim cemu su me ucili postupci mojih predaka, cemu me je ucila nasa knjizevnost, umetnost. Nije ni cudo sto smo rastrzani i tuzni, a zatim i besni, pa agresivni, neko prema sebi, neko prema drugima, nego verbalno, neko fizicki. Izvinite ako sam bila pateticna, samo sam opisala kako se osecam.
 (Dunja, 17. decembar 2012 14:24)
« Poslednja izmena: 18. Dec 2012, 04:29:42 od krouli »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Opera 12.11
поздрављам Smile

нека их је што више и нека у што већем броју одлазе Smile
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 1981
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 17.0
Draga Dunja,

Radoje Domanović je pisao da je Srbiji potrebniji zakon protiv korupcije nego Ustav. Bez Ustava bi i država nekako nastavila da postoji, ali bez zakona o korupciji Srbija sigurno neće.
Taj isti Domanović je svoju satiru "Vođa" napisao na osnovu lika i dela Nikole Pašića.
A Nušić je u to vrijeme pisao "Gospođu ministarku", "Dr" i "Narodnog poslanika".
Arčibald Rajs je toj Srbiji pisao manifest "Počujte Srbi".
A ako mislite da smo danas osiromašeni sjetite se one pripovjetke Laze Lazarevića "Sve će to narod pozlatiti" i pročitajte malo po istorijskim knjigama kako je tekla industrijalizacija Srbije i kako je Pašić mlađi i co opljačkao ratnu siročad i udovice poginulih vojnika i postao jedan od najmoćnijih Srba u Jugoslaviji.

Jedino što možemo da zaključimo je da Srbi nikad u svojoj istoriji nisu uspjevali da i od jedne svoje države (Srbije, Kraljevine Jugoslavije i SFRJ - u kojima su bili ubjedljivo većinski narod) naprave išta korisno, upotrebljivo i dugovječno. Mi smo bili i ostali majstori destrukcije i jedino što nas razlikuje od naših predaka je naša želja da spasimo dupe, dok su oni bili spremni da poture glavu.
Obzirom da je istorija pokazala da je za Srbe glava najjeftiniji artikal, možda bi se ovaj današnji model mogao nazvati evolucijom.
IP sačuvana
social share
'If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe." - Carl Sagan


I may be lazy, unmotivated and arrogant, but at least I'm good at it.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Opera 12.11
зли срби...поготову ови што не пакују кофере и не гасе светла Smile
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Leo
Pol
Poruke 7732
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 17.0
Nikako da se nađem međ tih 30 000 .... damn it .... next year ...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 1981
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 17.0
зли срби...поготову ови што не пакују кофере и не гасе светла Smile

Nema potrebe da se gase svijetla, ona su odavno ugasena. Ovim prostorima treba neko da upali sijalicu.

Inace, da nastavim:

Kad smo ostavljeni kao pojedinci - od Indonezije preko Juzne Afrike do Kanade gdje god smo otisli, snasli se, uklopili, zivimo kao ljudi - ali samo dok smo sami. Jel nas se vise skupilo na nekom prostoru, jesul krenula sranja.
U bilo kojoj drzavi.

Recimo komsija mi je pricao da kad metnes Jugoslovena (tad smo bili zajedno) u neki kraj gdje su Svedi u roku 3 mjeseca bice veci Svedo od Sveda, a djeca ce mu biti najbolja u skoli. Stavi ga tamo gdje su ovi nasi Cigani Rumuni, Bugari, Grci, Jugosloveni i eto ga za 3 mjeseca, pijan kao majka, bije zenu, krade, radi na crno, a zivi od socijalne pomoci, djeca zapustena, ne idu u skolu...

Znaci, mi smo kao karakteri labilni. Nama treba jak drustveni oslonac inace se povijamo kao lijane i idemo tamo gdje je najlakse. Mozda su i drugi takvi, ne znam, ali za nas je ocigledno.

Kad se pravi drzava moras imati minimum svijesti o opstem interesu, zajednickim ciljevima i nacinima njihovog ostvarivanja. Moras biti spreman da se uljudis, da branis ono sto je ispravno i dobro za zajednicu, pa makar takav zakon tebi licno ili tvom djetetu, donio kratkotrajnu stetu.
Kada nam se nametnu iole normalni i pristojni zakoni i pravila ponasanja, mi ih usvajamo i postujemo i razvijamo se i kao ljudi i kao gradjani.
Jesmo li prepusteni sami sebi, jel krenemo sami sebe da potkopavamo.

Sve sto je uradjeno u ovoj drzavi uradjeno je na silu, voljom i zeljom i trudom par ljudi, koji su se borili i protiv sistema i protiv misljenja tzv "obicnog coveka".
Ima i na Bureku prica kako smo uvodili telefon, pa nek posluzi kao ilustracija.
A jedini put, kad sistem nije bio protiv neke napredne ideje, to je bivalo zato sto niko u tom sistemu nije bio svjestan vaznosti te ideje i onih promjena koje ce da donese.

I dan danas, sve sto radi u ovoj drzavi radi uprkos sistemu. Evo na b92 osvanuo clanak da smo ove godine od prodaje softvera ostvarili vise para nego od prodaje malina. Ajd pitajte malo SerbianFighter-a sta je drzava ucinila da "pomogne" IT sektoru i kako je to biti mali privrednik u Srbiji.

I za kraj, stalno se provlaci ono - oni u drzavnoj sluzbi, kao da su to marsovci koji su sleteli i preko noci nas okupirali - oni su ovakvi, onakvi, lenstine i hostapleri nestrucni. Nisu oni nista ni bolji ni gori od ovih koji nisu u drzavnoj sluzbi i gledaju ih zavidno (jer imaju plate i bolovanje i radno vrijeme i pravo da imaju djecu), ali da pootpustas sve drzavne cinovnike i zaposlis sve nove ljude za 6 mjeseci ili godinu dana maksimalno, dobio bi isti rezultat koji imas i danas. Jer drzava to smo mi. I bas nam je onako kako smo zasluzili. Jer niko od nas, ako nije uradio nista da mu bude gore, nije uradio nista ni da mu bude bolje.
Mi sjedimo po kucama i ponavljamo "Cuti moze i gore" i "Ja tu ne mogu nista" sve dok ne odlijepimo i poubijamo sebe i svoje najblize.
Ako se u tom kriticnom momentu dogodi kakava zgodna prilika da umjesto da sami sebi prosviramo mozak, posluzimo kao topovska hrana u borbi za neke vise ciljeve, dobar dio nas ce se odluciti da ode slavno en masse da bi dali svojim promasenim zivotima bar neki smisao.

Oni medju nama, koji su skloni akciji, ali nemaju tu don Kihotovsku crtu i potrebu da se rvu sa vjetrenjacama, nadju se svake godine medju tih 30 000 koji odu.
IP sačuvana
social share
'If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe." - Carl Sagan


I may be lazy, unmotivated and arrogant, but at least I'm good at it.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Often Wrong, Never In Doubt

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 18420
Zastava Обреж
OS
Windows 7
Browser
Chrome 23.0.1271.97
Dok je Đinđiđ bio živ u njegovoj administraciji je radila jedna moja poznanica.
E sad, ona je bila na dnu komandnog lanca. Kad neko dolazi sa idejom, dođe kod nje.
Ukoliko se njoj svidi, ona prenese ovima na višoj lestvici, pa tek onda oni prenose Đinđiću.
Ni jedna jedina originalna ideja nije preneta Đinđiću.

Možeš ti da se boriš sa vetrenjačama koliko hoćeš, ali one i dalje stoje.
IP sačuvana
social share
Nismo višestruke ličnosti. Mi smo mnogo ličnosti.
A jedna od mojih ličnosti je slučajno višestruka ličnost,
ali me to ne čini višestrukom ličnošću. Primeti nijansu.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Opera 12.11
Citat
Ajd pitajte malo SerbianFighter-a sta je drzava ucinila da "pomogne" IT sektoru i kako je to biti mali privrednik u Srbiji.

нисам знао да сф производи софтвер Smile

Citat
Mi sjedimo po kucama i ponavljamo "Cuti moze i gore" i "Ja tu ne mogu nista" sve dok ne odlijepimo i poubijamo sebe i svoje najblize.

мислиш као у америци пре неки дан? Smile

Citat
Nema potrebe da se gase svijetla, ona su odavno ugasena. Ovim prostorima treba neko da upali sijalicu.

не знаш у ком сам контексту то написао Smile


IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 1981
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 17.0
Citat
Ajd pitajte malo SerbianFighter-a sta je drzava ucinila da "pomogne" IT sektoru i kako je to biti mali privrednik u Srbiji.

нисам знао да сф производи софтвер Smile


Na posljednjem PISA testu 30% srpskih 15-ogodisnjaka dobilo je nedovoljnu ocjenu na testu razumjevanja procitanog teksta. Drugih 30% je dobilo jedva prelaznu ocjenu ili 2 po nasem. Ni jedan jedini nije dobio 5.
Da je situacija alarmantna vidi se iz bilo kog razgovora na forumu. Niti ljudi hoce da citaju, niti su u stanju da razumiju ono sto procitaju.

Recenica glasi:

Evo na b92 osvanuo clanak da smo ove godine od prodaje softvera ostvarili vise para nego od prodaje malina. Ajd pitajte malo SerbianFighter-a sta je drzava ucinila da "pomogne" IT sektoru i kako je to biti mali privrednik u Srbiji.



Tumacenje - proizvodnja i prodaja softvera je samo dio sireg IT sektora.  SerbianFighter posluje u okviru tog istog IT sektora, pa je u mogucnosti da kaze kako se drzava odnosi prema istom, iako se sam ne bavi tim konkretnim dijelom IT sektora tj. proizvodnjom softvera.

Znam da forumi nisu mjesto gdje covjek moze da udara neke visoke standarde u komunikaciji, ali onako kako se ponasate ovdje, tako se ponasate u RL.
Znaci niti slusate, niti pokusavate da razumijete sagovornika, nego ste samo i iskljucivo skoncentrisani na ubacivanje "pametnih doskocica", a onda idete okolo i kukakte kako nema vise pametnih ljudi na Bureku, kako se nista ne desava i kako je nemoguce voditi iole ozbiljan razgovor.

Zarad poboljsanja opste kulture u ovoj drzavi predlazem vjezbanje - pokusajte da u toku dana izaberete 1 tekst duzi od 3 pasusa, da ga procitate, razumijete i smislite iole smislen i razumno obrazlozen odgovor.
Nije tesko, ne oduzima mnogo vremena, a mnogo znaci. Hvala!
IP sačuvana
social share
'If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe." - Carl Sagan


I may be lazy, unmotivated and arrogant, but at least I'm good at it.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Opera 12.11
ајде Smile

а ти користи ћирилицу или латиницу а не ћелаву латиницу па ћемо те можда и разумети ми глупандери Smile
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 45
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.096 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.