Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 10:08:06
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Najbolje prijateljstvo na probi  (Pročitano 978 puta)
04. Dec 2009, 11:44:29
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Prijateljice podržavaju jedna drugu u svemu, i to izgleda baš lepo. Ali, prijateljstvo može da donese i mnogo stresa, pa i da postane opterećenje. Možda je zaista vreme za pauzu?



Svaka žena u našoj zemlji ima otprilike šest dobrih prijateljica, ali to ne znači da ta prijateljstva traju za ceo život. Vremenom se neka od njih prekinu jer osoba upozna neke nove ljude ili obnovi stara prijateljstva.

Istraživanja su pokazala da na to utiču promene u različitim životnim fazama. Slobodna žena, bez partnera ili dece, ima više prijatelja, odnosno osoba od poverenja koje zauzimaju važno mesto u njenom životu. Iako prijateljstva iz mladosti mogu da budu vrlo čvrsta, česta su i ona površna koja sklapamo radi izlazaka, odlaska u teretanu ili jednostavno radi zabave.

Kad upoznamo ozbiljnog partnera i dobijemo decu, skloni smo i nekim radikalnim promenama. Za prijatelje odjednom imamo manje vremena jer nam je porodica na prvom mestu. Otprilike 20 % žena tada počne da zanemaruje stalne prijateljice. Osim toga, većina danas mnogo vremena gubi na poslu, a neki se presele u drugi grad, pa zapostave prijatelje. Umesto održavanja kontakata sa starim prijateljima koji žive daleko, tražimo one koji su nam blizu, a kad deca krenu u vrtić ili školu, sve češće komuniciramo sa drugim roditeljima. Jačaju odnosi sa širom familijom, posebno ako baka i deka čuvaju dete ili ako braća i sestre imaju potomke.

Za to razdoblje koje zahteva posvećenost deci i potpunu predanost porodici važi izreka: Bolje dobar komšija nego daleki prijatelj. Zbog prevelike opterećenosti jednostavno nemamo dovoljno vremena i energije za prijateljstva.

Emotivna dubina

Pauziranje od prijateljstva često se spontano dogodi. Na primer, postoje trenuci kad prijateljicama ne odgovara bliskost, pa druženje svedu na minimum ili prestanu da se viđaju. Čak i ako jednoj od njih nije cilj da se zauvek rastanu, pauza može da doprinese potpunom prekidu odnosa. Ali, ako jedna strana nakon određenog vremena poželi ponovo da se druži, može se dogoditi da druga pomisli: „Šta me se tiče, sad ja ne želim!“ U međuvremenu su verovatno stekle nova prijateljstva ili više ne osećaju „klik“ za staru prijateljicu. Ipak, za neka prijateljstva postoji veća verovatnoća da će „preživeti“ u današnje vreme.

Skoro je sigurno da će žene koje su tokom druženja u mlađim danima imale otprilike slične interese ili išle u istu srednju školu ostati prijateljice i idućih dvadesetak godina. Kad je u pitanju bliskost, čak i ono kratko može imati emotivnu dubinu. Vrlo je važan i praktičan aspekt prijateljstva: najduže ćemo ostati bliski sa osobama sa kojima nas vežu slični interesi, sa njima ćemo održati najbolji odnos.

Ravnoteža primanja i davanja

Kad smo prezauzeti brakom i porodicom, prijateljstvo može da postane teret. Njegovo održavanje može prouzrokovati toliko stresa da nam je potrebno više energije nego što je dobijemo, pa je u takvim slučajevima najbolja odluka - privremeni prekid druženja. Nekad ljudi i dalje održavaju prijateljstva, ali u njima više ne pronalaze toliko zadovoljstva kao pre, što se događa kada količina davanja i primanja (predugo) nije u ravnoteži. Na primer, prijateljica zbog depresije ima ogromnu potrebu da govori o sebi, stalno vam pla-če i traži podršku, ali kad ste vi u problemima, ne možete da računate na nju. Takvo prijateljstvo nije pošteno.

Koliko god voleli prijateljicu, u takvim je slučajevima najbolje da se jedno vreme ne viđate ili da se viđate ređe. Da nisu sva prijateljstva divna, pokazuju i statistike: čak 15-20 % žena uvereno je da njihove prijateljice ne znaju čime se one bave i da ih ne slušaju pažljivo. Nije loše ako se to ponekad dogodi, ali ako je stalno tako, svakako je vreme za pauzu.

Razgovarati o pauzi ili ne?

Često se prijateljstvo „ohladi“ samo od sebe. Ponekad prijateljice nisu „na istoj talasnoj dužini“, zauzete su i opterećene problemima, pa se dogovore da će se privremeno ređe viđati. Ali, ako pauzu želi samo jedna strana, tada to može da postane vrlo bolno. Pozovite prijateljicu na neko mirno mesto i objasnite joj, bez prebacivanja, zašto želite da proredite druženja sa njom ili ih (na neko vreme) prekinete. Recite joj, na primer: „U ovom trenutku naše mi druženje oduzima previše vremena“, „Mislim da smo se previše udaljile“ ili „Čini mi se da u našem prijateljstvu više dajem nego što dobijam“. Otkrijte i svoja osećanja. Recite joj: „Stvarno mi je žao što je tako ispalo“, jer izražavanjem osećanja smanjujete verovatnoću odbrambenog ponašanja. Umesto ljutnje ili ravnoduš-nos-ti, ona će pokazati iskreno razočaranje, što je mnogo prijatnije za obe strane.

U razgovoru je najvažnije pokazati poštovanje prema osobi, jer ćete kasnije lakše moći da sagledate celu situaciju i rešite eventualne probleme.

Nakon odlaska dece

Dobro promislite pre nego što odlučite da napravite pauzu u prijateljstvu jer to može dovesti i do konačnog prekida druženja. Da biste ostali u dobrim odnosima, družite se bar jednom godišnje jer ćete posle lakše obnoviti prijateljstvo. Vremenom ćete možda manje raditi ili će se deca odseliti iz kuće, a tada će vam prijateljstvo ponovo postati veoma važno. Zbog viška slobodnog vremena tražićete osobe sa kojima možete da razgovarate. U svakom slučaju, lepo je obnoviti staro prijateljstvo. Naravno, ako i druga strana to želi.



Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 19852
Zastava Šabac , Srbija
OS
Windows XP
Browser
Safari 3.0.195.33
mob
Sony 
teško da neko u svakom trenutku ima šest pravih prijatelja/prijateljica......
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


volim mladena i bebana...

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 6202
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
prijateljstva su uvijek na probi.

pogotovo ona koja imaju tendenciju da traju citavog zivota.
IP sačuvana
social share
" moja filozofija je jednostavna.                                 
  napuni prazno.
  isprazni puno.
  i pocesi tamo gdje svrbi "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 10:08:06
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.