Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 14:09:57
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Na hiv test zbog straha  (Pročitano 647 puta)
27. Avg 2008, 09:46:48
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
Zaljubljeni par, dečko u uskim farmerkama, devojka s „napadnom" šminkom i dve drugarice, plavuša i brineta, sede u skučenoj prostoriji... Na stočiću, nadohvat ruke, činija sa kondomima. Iz susedne sobe izlazi devojka držeći tufer pritisnut iznad vene na desnoj ruci, uzima kutiju prezervativa... Da li je za to možda kasno saznaće za dva dana, kada budu gotovi rezultati testiranja na HIV virus.

Ova grupica mladih ljudi okupila se nedavno u čekaonici Studentske poliklinike, koja nekoliko puta u toku godine organizuje akciju besplatnog i anonimnog testiranja na HIV virus.

Na poziv medicinske sestre iz laboratorije da „sledeći može da uđe" nema panike ni guranja preko reda. Svi su tolerantni, nikome se ne žuri „da bude sledeći"... Neizvesnost lebdi u vazduhu, a pritajenu nervozu svi pokušavaju da zataškaju komentarišući najnovije svetske rekorde sa Olimpijade.

Bila sam „divlja"

Tridesetogodišnja devojka, očiju iscrtanih krejonom, crvenih usana, predstavlja se kao Tamara i započinje razgovor sa devojkom koja sedi pored nje... Kroz smeh objašnjava da test na sidu radi treći put.

- Pre nekoliko godina bila sam „divlja"! Zbog toga sam se testirala već dva puta. Prvi put je bilo najgore. Sada sam opuštenija. Ali, kada se setim šta sam sve radila, naježim se... Imala sam više sreće nego pameti - kaže Tamara, i objašnjava da je „u ozbiljnoj vezi i da trećim testiranjem želi da stavi tačku na prošlost".

Iz minuta u minut u čekaonici je sve više devojaka. Tamara manjak „jačeg" pola objašnjava time da su „momci bezobrazni i više varaju od devojaka". Priznaje da je postala toliko nepoverljiva da je čak i sadašnjeg dečka „savetovala" da da krv, kako bi proverila da li je zdrav.

- Drugi put sam išla na testiranje kada sam saznala da me je tadašnji dečko varao. On se još i družio sa „sumnjivim" facama, pa sam imala gomilu razloga da brinem za svoje zdravlje. Od tada imam strah... - priča Tamara dok lagano kreće ka laboratoriji.

Na testiranju i profesorka


Na klupi preko puta sedi devojka duge smeđe kose, neupadljivog izgleda. Pored nje je drugarica, koju je, kaže, povela da joj „čuva strah". Ova 28-godišnja devojka na testiranje se odlučila zbog „čestog upražnjavanja nebezbednog seksa".

- Samo ja znam šta sam radila. Ali, sada sam se promenila. Prosvetni sam radnik i stalno razgovaram sa decom o tome da treba da vode računa o svom zdravlju, o zaštiti... Zato je red da se i ja tako ponašam - ističe ova profesorka građanskog vaspitanja.

Ona, ipak, kaže da joj nije bilo lako da se odluči na ovaj korak jer se plaši igle. I dok priča sve vreme nervozno gleda okolo.

- Tek sad shvatam da je vađenje krvi bio lakši deo. Sad treba sačekati rezultate... - potišteno priznaje.

Testiranje pod šifrom


Osoba koja želi da se testira na HIV virus može da bira da li će se testirati pod imenom i prezimenom ili anonimno. Ukoliko izabere da se testira kao N. N. lice dobija papir sa šifrom i samo sa njim može podići rezultate. Nije potrebna ni zdravstvena knjižica. Na rezultate se, u zavisnosti od vrste testa, čeka između dva i sedam dana. Dva dana čekaju se rezultati za HIV virus, a sedam dana ako se radi i test na hepatitis B i C. Akcije testiranja na HIV virus koje organizuje Studentska poliklinika su besplatne, a test mogu raditi svi zainteresovani građani.

fakti

n U Beogradu je u poslednjih 13 godina registrovano oko 1.690 osoba zaraženih HIV virusom

n U nedavnom istraživanju otkriveno je da među 317 ispitanih korisnika droge u Beogradu ima 16 HIV pozitivnih

n Najzastupljeniji uzrast među zaraženima HIV-om je između 20 i 29 godina

n Najrizičnija grupa među obolelima od AIDS-a su homoseksualci

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 14:09:57
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.086 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.