Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 03:27:10
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Na 38.000 planeta ima života  (Pročitano 3878 puta)
07. Feb 2009, 23:57:09
Moderator
Legenda foruma


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 31625
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.63
mob
Nokia 6120
Kontakt sa inteligentnim civilizacijama u svemiru za 300-400 godina...
Istraživači sa Univerziteta u Edinburgu izračunali su da na 37.964 planete u svemiru postoje uslovi za razvoj života, odnosno da je verovatnoća da na toliko planeta žive bića koja su inteligentna koliko i čovek.

VANZEMALJCI - Komjuterski program, koji je izum astrofizičara Dankana Forgana, prikupio je podatke sa 330 planeta koje su poznate čoveku i izračunao broj onih koje bi mogle da ispune uslove neophodne za život. Proračuni koji su uzeti u obzir - temperatura, prisutnost vode i minerala - prošireni su kasnije na ceo Mlečni put.
Ovim novim pristupom Forgan je izveo simulaciju galaksije koja je slična našoj, omogućavajući joj da razvije solarne sisteme zasnovane na onome što se trenutno zna o postojanju takozvanih ekssolarnih planeta u našem galaktičnom susedstvu. Forgan smatra da oblici života na tim planetama nisu na nivou ameba, koje se mogu videti samo pomoću mikroskopa, već da je reč o vrstama koje su slične našoj.
- Verujem da je procena o 361 inteligentnoj civilizaciji najpreciznija. To su verovatno civilizacije veoma slične zemaljskoj, ali je takođe vrlo moguće da su daleko naprednije od nas. Većina drugih planeta koje smo posmatrali starije su od naše, što navodi na zaključak da postoje naprednije civilizacije - rekao je Forgan.
On veruje da će biti potrebno 300 do 400 godina kako bismo uspostavili kontakt sa našim udaljenim susedima.
- Ako vanzemaljske forme zaista postoje, ne bismo bili u mogućnosti da stupimo u kontakt s njima. Život na drugim planetama bi bio raznovrstan koliko i život na Zemlji. Ipak, ne možemo predvideti kako bi inteligentni oblik života na drugoj planeti izgledao, niti kako bi se ponašao – kaže Forgan.
Mada se simulacija oslanja na naučna otkrića, ovaj istraživač priznaje da u proračunima mnoge varijable ostaju u okvirima hipoteze. Period između formiranja planete i zasnivanja života, odnosno rađanja nekog inteligentnog bića, nastao je na širim pretpostavkama. Po njegovom mišljenju, Zemlja je uzeta samo kao osnova.


Izvor: 24sata
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.6
361 civilizacija? Smile
Pa nek ih je samo  i 10 to je ludilo. Pa i samo jedna je vec nesto - zamislite ljudi kako li izgleda tih mogucih 361 civilizacija? Smile Smile Smile Smile Smile

Nego, u tekstu pise da je 330 planeta poznato coveku. Znaci li to da imaju svoja imena (kako smo im  mi nadenuli), zna li se kolike su, bilo sta? Smile Smile Smile

Tema je fantasticna. Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija

Zodijak Capricorn
Pol
Poruke 7487
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
Fantasticno naravno da sam i pretpostavljao da je broj mogucih civilizacija ogroman, dovoljno je da uzmete broj suncevih sistema  u jednoj galaksiji a zatim broj planeta oko njih i reci da ni na jednoj sem Zemlje nema zivota je nesuvislo.

Svakako da je ovo jako varijabilno ali sto se vise bude istrazivalo to ce broj ozbiljnijih parametara ulaziti u igru a podaci ce biti sve vise egzaktniji.

Naravno da bi kao i svako zelio da dozivim dan kontaka ako ni zbog cega drugog onda cisto da se logujem na njihovu internet mrezu da vidim imaju li oni neku burek forum tamo Smile Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 6227
OS
Nepoznat
Browser
Nokia6070 2.0
mob
Samsung 
Kad beše prvi kontakt u star treck-u? Ako se ne varam 2015, nakon trećeg svetskog rata. To iz ove tačke gledišta ne zvuči  tako nemoguće. Možda nas Vulkanci uskoro iznenade. Naravno ako nas Borg ne zezne i spreči prvi kontakt ovaj put.
IP sačuvana
social share
"Na putu ka istini čovjek može da
napravi samo dvije greške. Da ne
prodje cijelim putem, ili - da ni ne
krene."  Buda
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3955
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.20

Sve je to jos uvek daleko od istine.Ovo su samo jos jedna u nizu teorija i nagadjanja,Sto bi reko Molder istina je negde tamo. Smile
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Ko bi reko da nisam normalan?? 0_o

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 1851
Zastava Far Far Away
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.63
mob
Nokia 
zamislite kako lijepe zene sa po 5-6 sisa zive tamo negdje... Smile ili kliklopi sa po jednom rukom jednom sisom jednom nogom ali zato znaju super sexy fore....
IP sačuvana
social share




| ፖድጎሪጻ | Падгорыца | بودغوريتشا | Podgorica | Подъгорица | Подгорица | Ποντγκόριτσα | پودگوریتسا | Podgorytsa | פודגוריצה | Պոդգորիցա | ポドゴリツァ | პოდგორიცა | Podgorika | Podgoritsa | Podgòrica | พอดกอรีตซา | Подгориця |
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Vidi-Meni-Visi

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6005
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.20
mob
HTC One V
Citat
Pa nek ih je samo  i 10 to je ludilo. Pa i samo jedna je vec nesto - zamislite ljudi kako li izgleda tih mogucih 361 civilizacija?


ja bih bio u cudu i da nadju jednu...ali ovi ga preterase!


Citat
Komjuterski program, koji je izum astrofizičara Dankana Forgana, prikupio je podatke sa 330 planeta koje su poznate čoveku i izračunao broj onih koje bi mogle da ispune uslove neophodne za život. Proračuni koji su uzeti u obzir - temperatura, prisutnost vode i minerala - prošireni su kasnije na ceo Mlečni put.


koja glupost, postoji vise planeta koje su poznate coveku!!! ne verujem u ovaj podatak!  Smile


IP sačuvana
social share
Pa ja ne znam sta da stavim vise ovde, sve mi sklanjaju! Smile
Pogledaj profil GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Ko bi reko da nisam normalan?? 0_o

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 1851
Zastava Far Far Away
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.63
mob
Nokia 
a da vas ja pitam nesto... koliko civilizacija postoji na nasoj zemlji??? i zivotinje su ziva bica, i ako na tamo nekoj planeti nadju neku zivotinju to je onda civilizacija?
IP sačuvana
social share




| ፖድጎሪጻ | Падгорыца | بودغوريتشا | Podgorica | Подъгорица | Подгорица | Ποντγκόριτσα | پودگوریتسا | Podgorytsa | פודגוריצה | Պոդգորիցա | ポドゴリツァ | პოდგორიცა | Podgorika | Podgoritsa | Podgòrica | พอดกอรีตซา | Подгориця |
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.6
Ne, bre, od gomile planeta na kojima je cisto po verovatnoci moguc zivot na 361 je moguc slican nasem. E sad, recimo da je tako, onda verovatno se na nekoj od tih planeta razvila i civilizacija, odnosno, ovaj haos koji smo mi ljudi i vrli nam prapretci ovde stvorili. Ako neke zivotinje uspeju da stvore isto tj. slicno, to ti je onda to.
Mozda je bolje pricati o mogucnosti pojave razvijene inteligencije. Civilizacija moze imati i oblik koji je nama neprepoznatljiv, a i nije neophodna. Inteligencija moze biti visoka, ali ne podrazumeva civilizaciju. Uostalom, mozda civilizacija i nije dobro resenje - koliko ih je samo na Zemlji propalo (mada sam sklon da sve njih i poznate i jos nepoznate koje su prohujale nasom prosloscu, stavim pod jednu istu kapu - kapu Zemaljske civilizacije, koja, doduse, mora jos da se dokaze tako sto nece urusiti samu sebe i celu planetu).

Uzmite na primer delfine - veoma inteligentna bica, ali uklopljena u prirodu. Oni ne traze mnogo od zivota - samo malo hrane i mnogo igre i veselja. Mozda su zivotinje mudrije - ko ce to da zna. Ali, opet, i ovakvi kao mi, koji narusavaju taj mir, imaju neku svrhu, a kakvu, eee to mora jos dosta da se popriceka, a dotle ima da upoznamo i inteligentne i manje inteligentne vanzemaljce. Mozemo samo da mastamo (iako je ljudska masta ogranicena na u stvari sve ono sto on zna i sto postoji na planeti, nasa masta to samo kombinuje), ali dok ih ne sretnemo sve ce to biti samo zanimljivi SF materijali. Ali, nema veze, lepo je mastati, mozda nabasamo tako i na nesto zanimljivo i novo.

Bilo je na nekom od ovih naucnih kanala - simulirali su moguc zivot na nekoj hipotetickoj planeti. Zadali su masu, velicinu, sastav planete, zvezdu ili zvezde i zvezdani sistem u kome se planeta nalazi. Iz toga su dalje  (sve naucno i logicki zasnovano i izvedeno) izvukli klimatske, geoloske i ostale, da ne nabrajam, parametre, a onda krenuli u "stvaranje" nekog zivog organizma koji bi u tim i takvim uslovima mogao opstojati. Bilo je stvarno iznenadjujucih oblika i fiziologija, nacina "ishrane", kako biljaka tako i zivotinja.

Interesantan je podatak da kao sto se organska hemija bazira uglavnom, pored vodonika (H) i kiseonika (O), na ugljeniku (C) takodje je moguce da se bazira na silicijumu (Si), ali uslovi na zemlji tome bas nisu odgovarali, ili tako nesto.

Znaci teoretski postoji mogucnost veoma slicne ali ipak razlicite organske hemije od ove kod nas najzastupljenije.

Zamislite sada mogucnosti (ili nemogucnosti  Smile) raznolikog fizickog  hemijskog i biohemiskog medjudelovanja u nekim sasvim drugacijim uslovima kakve mi ne poznajemo ne samo na nasoj planeti, nego i na planetama celog Suncevog sistema (koje jos uvek nedovoljno poznajemo), a koji postoje verovatno na nekim od tih planeta.

Nista mi ne znamo jos o tome. Ali, ipak, rodjena je nova nauka - planetologija. Lepo bi bilo kada bi ova mlada nauka jednog dana imala svoj veliki procvat, koji bi krenuo sa prvim kontaktom sa onim drugima. Smile

Dotle, mozemo da se pozabavimo planetama oko nas, pa ako nadjemo neku bakterijicu ili makar njen fosil, bice pravo veselje.
 Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija

Zodijak Capricorn
Pol
Poruke 7487
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
Citat
a da vas ja pitam nesto... koliko civilizacija postoji na nasoj zemlji??? i zivotinje su ziva bica, i ako na tamo nekoj planeti nadju neku zivotinju to je onda civilizacija?

Ne nije to je onda neki oniv oblik zivota ako je inteligentan onda je to inteligentni oblik zivota a ako se moze uspostaviti kontakt onda je to civilizacija. Najkrace moguce receno ali lijepo je to @Papalu objasnio ovde se radi o simulaciji sa planetama koje bi imale zivot slican zemlji .

Citat
Bilo je na nekom od ovih naucnih kanala - simulirali su moguc zivot na nekoj hipotetickoj planeti. Zadali su masu, velicinu, sastav planete, zvezdu ili zvezde i zvezdani sistem u kome se planeta nalazi. Iz toga su dalje  (sve naucno i logicki zasnovano i izvedeno) izvukli klimatske, geoloske i ostale, da ne nabrajam, parametre, a onda krenuli u "stvaranje" nekog zivog organizma koji bi u tim i takvim uslovima mogao opstojati. Bilo je stvarno iznenadjujucih oblika i fiziologija, nacina "ishrane", kako biljaka tako i zivotinja.

Gledao sam ovo na NG.
« Poslednja izmena: 11. Feb 2009, 17:25:14 od sasaborg »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 03:27:10
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.