Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 19:29:08
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Municija na bazi osiromašenog uranija  (Pročitano 1243 puta)
15. Mar 2006, 19:29:41
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Municija na bazi osiromašenog uranija

Izvor: Läkartidningen Nr.21, 2001.
Prirodni uranij   Osiromašeni uranij   
U-238   99,28%   99,75%   
U-235   0,72%   0,25%   
U-234   0,0056%   0,001%   

Sadržaj
1 Municija na bazi osiromašenog uranija
2 Djelovanje
2.1 Radioaktivnost
2.2 Kemijsko djelovanje
2.3 Posljedice
3 Povezane teme

Municija na bazi osiromašenog uranija

Municija na bazi osiromašenog uranija je oklopnoprobijajuća municija čiji projektili sadrže osiromašeni uranij, koji posjeduje manji udio izotopa uranija 234 i 235 nego prirodni uranij. Usljed velike gustoće (18,95 g/cm3) i čvrstoće uranijskih legura, njegova streljiva razvijaju veliku probojnost oklopa prilikom pogodka u cilj. U zadnje vrijeme upotrebljeno je u ratovima u Bosni i Hercegovini, na Kosovu, Afganistanu i Iraku nekoliko stotina tona ove municije.

Uranijska municija sastoji se najvećim djelom od uranija, legura s drugim metalima kao titanij ili molibden. Pošto je uranij korozivan, streljiva municije obložena su tankim zaštitnim mantilom od drugih metala.

DU streljiva (depleted uranium – osiromašeni uranij) najčešće su KE-Penetratori, koji kroz čistu kinetičku energiju probijaju oklope. Uranij je za ovake vrste namjene svojstven zbog njegove gustoće i zbog osobine da se tako preformira prilikom udara, a da špiljak pri tome opstane. Zbog tog razloga uranijska municija označava se i kao “samooštravajuća”. Dodatni efekt je i u tome što se prilikom zabijanja streljiva u čvrsti cilj može stvoriti uranijska prašina, koja se u kontaktu s zrakom spontano zapali. Ovaj efekt predstavlja neku vrstu Overkilla (višestrukog uništenja). Prema testovima vojske SAD-a [1]18-70% DU-streljivo sagorjeva i oksidira u ektremno male čestice. 120 mm granata stvara 900-3.400 g uranijske oksidacijske prašine. Ovi aerozoli sastoje se od 50-96% udišnih čestica, a od kojih opet 52-83% se nemogu u plućima razgraditi, tj. ostaju u njima duži vremenski period. Uranijska streljiva najčešće nalaze primjenu kod tenkova, automatskih topova kao i krsterećih projektila (cruise missile).

Djelovanje

Pored uništavajućeg ekfekta uranij je opasan zbog njegove radioaktivnosti i kemijske otrovnosti.

Radioaktivnost

Osiromašeni uranij koji ima specifičnu aktivnost od cca. 15 Bq/mg (+ dodatno još cca. 25 Bq/mg od raspadajućih čestica) slabo je radioaktivan. Ipak doza koja duže vremenski djeluje može oštetiti DNA i izazvati rak. U plućima čestice mogu izazvati lokalno povećano zračenje upravo kroz alfa zrake. O rezultatitma štetnosti relativno slabog radioaktivnog zračenja postoji nejedinstvo

Kemijsko djelovanje

Uranij djeluje kemijski kao i ostali teški metali i šteti kao otrov razmjeni materije unutarnjih organa, posebno bubrega. Kemijska otrovnost od posebnog je značenja u prvim tjednima nakon zagađenja većim količinama uranija.

Posljedice

Nedirnuita municija ne predstavlja nikakvu opasnost, jer metalni mantil oko nje spriječava toksično djelovanje. Glavna kritična točka je da se prilikom zabijanja streljiva u čvrsti cilj stvara aerozol čestica od finog uranija i uranijskog oksida koje može duboko dospjeti u dišne puteve ili prehranom u krv. Najveći dio čestica (90%) biva prema podacima WHO-a[2] u roku par dana odstranjen iz krvi, a 98% uranija koji je dospio hranom organizam odstrani, a da ne dospije u krv. Međutim, nerazgrađene čestice mogu se do 8 godina nastaniti u plućima i tamo izazvati lokalno povećano zračenje.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 19:29:08
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.082 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.