Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 17:43:58
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Muči vas prhut? (perut)  (Pročitano 4377 puta)
28. Jun 2005, 11:22:27
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Muči vas prhut?

 
Prhut je misteriozna boljka. Misteriozna jer do dana današnjeg stručnjaci se nisu složili oko teorija njezinog nastanka. Unatoč tome, dobar šampon stavit će neugodno prhutanje pod kontrolu. Ali koji je najbolji?

Noćna smjena u mlinsko-pekarskoj industriji

Odite u kuhinju. Uzmite pola male žlice braša. Ostavite jaja, jer vam za ovaj eksperiment ona neće trebati. Dakle, uzeli ste brašno. Sada fino pospite to po svojoj kosi. Da, tak je, po kosi. I utrljajte. Ukoliko imate dugu kosu, lijepo je vežite u rep, i zategnite tako da se onaj 'snijeg' po kosi jasno vidi. Obucite crnu majcu. A sad odite takvi na spojak.

Čim vas ugleda, pitat će vas gdje radite. Nada se da ste lagali ono o studiju dizajna i da ste radnica u mlinsko-pekarskoj industriji. Otklonite sve sumnje u to. Na kraju, lijepo ste se ispričali, on vas je ugnjavio s pričama o sebi, platio cugu, pozdravili ste se i to je to. Ukoliko se više ne javi, smatrajte da je trik uspio. Dosadnjaković je registrirao da imate tešku verziju peruti, a pošto je cjepidlaka i smatra da njegova cura mora biti savršena poput njega, odustao je i konačno vas pustio na miru. Mašala.

A što bi bilo da stvarno imate prhut?!

Prhut je misteriozna boljka. Misteriozna, jer do dana današnjeg stručnjaci se nisu složili oko teorija njezinog nastanka. U razvijenim zemljama čak 97% osoba se barem jednom susretne s problemom prhuti. Prhut se ne događa nikome drugome - može vas pogoditi u bilo kojoj dobi, ali najčešće je to između 12. i 80. godine.

Prhut je svrbeća, dosadna i uporna kožna tegoba vlasišta. A crna majca i prhut nikako ne idu zajedno.

 
Ukoliko želite shvatiti prhut, najprije morate znati da vam je cijelo tijelo prekriveno slojem mrtvih stanica kože. Taj sloj kože lagano otpada i u potpuno se promijeni kroz 24 dana. Tako se i površinskih stanica vlasišta kože izmjenjuju. Kod normalnog vlasišta proces izmjene stanica površinskih stanica je vrlo pravilan i kompletan. Ali kod prhuti postoji komplicirani poremećaj izmjene stanica, s tim da počnu otpadati i stanice koje nisu mrtve nego žive & zdrave.

Uzroci prhuti mogu biti unutarnji ili vanjski. U unutarnje spadaju hormonalni poremećaji, loše zdravstveno stanje kože, slabe higijenske navike, stres, sklonist alergiji, genska predispozicija ili loša prehrana. U vanjske uzroke spadaju korištenje nekvalitenih agresivnih šampona, pretjerano korištenje gelova i sprejeva za kosu, boje za kosu, maltretiranje kose frizerskim tretmanima (frćanje &Co.), hladan zimski zrak i suh zrak u zatvorenim prostorima. Prhut može biti suha, a može biti i masna.

Prema jednoj teoriji koja je vrlo popularna u medicinskim krugovima, prhut je zapravo - gljivično oboljenje kože. Po toj teoriji prhut je povezana sa sićušnom gljivicom koja se zove Pityrosporum ovale. Ta gljivica normalno raste na vlasištu kože i uopće ne mora izazivati probleme. Ali, kod nekih ljudi, ona se otme kontroli, a njezino divljanje prikazuje se kao prhut.

Prhut je sezonska bolest. Najteže se manifestira tijekom hladnih zima, a najmanje problema s njom ima tijekom ljeta. Može se javiti bilo gdje na koži - najčešća je na vlasištu, ali nemojte se iznenaditi ako čujete da se nekome javila na obrvama, bradi, pa i na vratu i ramenima. Prhut se još naziva i "suhi skalp", ali najteži oblik prhuti je kod osoba koji imaju masno vlasište. Masno vlasište pogoduje gljivici Pityrosporum ovale, što je argument više u prilog gljivičnoj teoriji.

Na tržištu postoji cijelo čudo raznih šampona za tretiranje prhuti, svaka firma koja proizvodi bilo kakve šampone mora imati proizvod za prhut, to je, valjda, stvar dostojanstva firme.

Ali, koji proizvod odabrati?

 
Kod šampona protiv prhuti bitno je reći da detergent u šamponu mora biti što blaži. Dakako, šampon mora učinkovito prati vlasište, ali ne smije biti iritantan, jer bi time samo pogoršao situaciju. Sadržaj šampona trebao bi sličiti sadržaju dječjih šampona koji su puno blaži nego uobičajni litreni šamponi. Osim toga, sam šampon treba shvatiti samo kao nosač neke aktivne tvari koja će aktivno i učinkovito uklanjati prhut.

Hajd'mo pogledati što je na meniju. U ljekarni naravno, samo ćete tamo dobiti medicinsku kozmetiku.

Šampon 1

Najvažniji sporedni sastojci su detergensi: natrijev lauret sulfat i kokamidopropil betain. Kombinacija jakog i blagog detergensa osigurava kvalitetno čišćenje vlasišta kože, ali je ipak blaža verzija od čistog natrijeva lauret sulfata. Tvar pod šifriranim nazivom PPG-5-ceteth-20 zapravo je blagi detergent, ali djeluje povoljno na vlasište i njeguje ga.

Dimetikon je vrsta silikonskog ulja koji oblaže vlasi kose i čini film na njoj, čini je mekšom i finijom. Na neki način, dimetikon štiti kutikulu kose od oštećenja, a osim toga povoljno djeluje na suho vlasište kože.

Tu je i cetil alkohol koji, poput dimetikona, povoljno djeluje na suhoću vlasišta i kože.

Propilen glikol jest humektans koji suhom vlasištu daje neophodnu vlagu.

Hidroksistearil cetil eter nema nikavu konkretnu zadaću. On je tu da šamponu da sedefasti izgled i to je to.

Karbomer je ugušćivač šampona uz pomoć kojeg je taj šampon gel, a ne tekućina.

Tu je i cijeli niz konzervantnih tvari: parabeni, DMDM hidantoin i fenoksietanol.

Dakako, sve navedene sastojke možemo pronaći i u bilo kojim šamponu. Ali, ono što ovom šamponu daje svrhu i smisao jesu aktivne tvari. Bez njih je ovaj šampon tek uobičajni šampon, možda malo bolji od šampona litrenca, ali ipak obični šampon.

Dakle, aktivne tvari:
Selenov disulfid: to je spoj selena i sumpora, a ima vrlo dobro djelovanje na uklanjanje prhuti. On ima citostatska svojstva, zbog čega pomaže bržem i učinkovitijem uklanjanju mrtvog sloja stanica s vlasišta. Također, selenov disulfid smatra se dobrim keratoplastikom, tvari koja pomaže normalizaciji epitela kože.

Salicilna kiselina: u pitanju je klasična jaka tvar za uklanjanje mrtvih stanica kože s površine i normalizaciju epitela. U jačim dozama salicilna kiselina je keratolitik i doslovno uništava kožu, ali u manjim količinama djeluje vrlo povoljno na ponovnu epitelizaciju kože.

Ova dva sastojka, zapravo, rade piling skalpa, skidajući višak mrtvih stanica.

Šampon 2

Drugi šampon nešto je kompliciranija kombinacija – od detergenasa sadržava natrijev lauret sulfat, lauril-betain i undecilenamidopropil-betain.

Nadalje tu je i cijeli niz raznih tvari za kondicioniranje kose i vlasišta, poput polisorbata 20, cetearet-60-miristil glikola, decil glukozida, ali tu je i nekakav spoj koji je ftalni derivat pročišćenog, hidrogeniranog loja.

OK, razumijem čemu pročišćeni loj, ali činjenica da je to derivat ftalne kiseline mogao bi biti razlog za sumnju – naime, nedavno je dokazano da derivati ftalne kiseline, ftalati, imaju antiandogeno djelovanje na muške fetuse što može ostaviti gadne trajne posljedice na muške spolne organe novorođene muške djece. Stoga za sada se zna koji su to točno spojevi, ali opreza nikada dosta. Određeni ftalati nesumnjivo su jako štetni (ima ih u raznim kozmetičkim pripravcima). Znači li da su svi ftalati opasni, teško je sad napamet nagađati, ali ukoliko ste trudnica, nije zgorega zaobići ovaj pripravak. Iako je vezan za masne kiseline i stoga teško prodire kroz kožu u organizam, nije sasvim sigurno da je on bezopasan u tom smislu.

Konačno, aktivne tvari.

I ovdje susrećemo selenov disulfid keratoplastik koji vrlo učinkovito uklanja prhut.

Ali tu je i sulfonat ulja škriljaca – dakle, sulfonizirani katran. Tvari na bazi katrana tradicionalni su dermatološki aktivni sastojci koji smanjuju upale imaju antibakterijsko, antiseboreično, djeluju protiv svrbeži, keratolitici su, a pomažu i kod gljivičnih oboljenja. Međutim, prije tri godine Europska unija zabranila je bilo kakvu lokalnu primjenu preparata na bazi katrana jer je dokazano da katran sadržava kancerogene tvari. Istina, ništa manje od dima cigareta. Sulfonizirani katran neprijeporno pomaže kod prhuti, ali treba biti oprezan.

Šampon 3

Iako je medicinski šampon, treći istraženi šampon doista sadržava vrlo kvalitetne sastojke zbog čega je baza šampona vrlo fina.

Tu su detergensi natrijev lauril sulfat i dinatrij monolaurilsulfosukcinat. Nisu blagi poput detergenasa u prva dva šampona, ali stvar izvlače ostali sastojci.

Od tvari za kondicioniranje tu je laurildimonij hidrolizirani kolagen koji daje šamponu antistatička svojstva i čuva vlažnost kose, sprečavajući isušivanje kose.

Nadalje tu su i masne tvari - makrogol metilglukoza dioleat i dietanolamid masne kiseline ulja kokosa.

Za razliku od prethodnih šampona, ovaj šampon se naslanja na gljivičnu teoriju o peruti, pa stoga sadrži ketokonazol.

Ketokonazol je antimikotik koji možemo susresti i u klasičnim kremama za liječenje gljivica. On djeluje na gljivice sprečavajući sintezu ergosterola koji je važan dio membrane gljivica. Time se mijenja propusnost gljivične membrane za fosfatne spojeve koji izlaze iz stanice, ubrzavajući izlazak kalija iz stanice, narušavajući strukturu nukleinskih kiselina. Stanica patogene gljivice se ubrzo doslovno raspada.

Na prvi pogled, ovo bi trebao biti najučinkovitiji šampon, ali klinička istraživanja (Int J Dermatol. 1983 Mar;22(2):123-5.) pokazuju da je djelotvornost šampona s antimikoticima poput ketokonazola i šampona sa selenovim disulfidom - jednaka! Dermatolozi često daju prednost šamponima s antimikoticima, međutim, pomenuto kliničko istraživanje pokazuje da za to, ipak, nema realne opravdanosti.

Vjerojatno ste sad u potpunoj nedoumici. Ali jedno je sigurno – kada nađete šampon koji vam odgovara, njega se i držite. Prhut je teško, skoro i nemoguće potpuno izliječiti. To znaju oni koji pate od prhuti. Ali, prhut se može staviti pod nadzor i uspješno kontrolirati.

Pavle Močilac, mr. pharm. (urednik portala farmakologija.com ) 
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 17:43:58
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.085 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.