Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 23:58:05
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: --Mucanje--  (Pročitano 5113 puta)
05. Feb 2007, 13:00:36
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 5
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
Najpre, pozdrav svima.

Otvaram ovu temu kako bih ljude uputio u ono sto predstavlja disfluetnost govora, tj. mucanje u raznim oblicima, kao i da bih cuo kakva su vasa shvatanja sto se tice ljudi sa ovim problemom.

Ja sam apsolvent na Defektoloskom fakultetu, Univerziteta u Beogradu, smer-logopedija i kao dete sam i sam mucao, te ovaj problem jos uvek nisam prevazisao i pored svih napora.

Sada bih naveo kratak izvod iz teorije:

"Mucanje (dysarthria spastica) je "neurotička reakcija u oblasti govorne koordinacije koja se formira na bazi konstitucije” . Ovaj isti poremećaj Brajović C. još šire definiše kao "funkcionalnu disharmoniju svesti, mišljenja, emocija i vrednosti koja se ispoljava kao zvučna disharmonija ritma i intenziteta”. Lakši oblici mucanja mogu da prođu nezapaženo, dok oni teži poremećaji dovode do disfunkcije komunikacije sa svim propratnim promenama koje iz toga mogu proizaći.

                Brajović C. mucanje deli na laku formu u kojoj su klonični spazmi slabije izraženi, a i zastoji u govoru nisu upadljivije prirode, zatim srednje tešku formu mucanja u  kojoj su klonični grčevi nešto jače izraženi te dovode i do dispnoičnih kriza i, na kraju, tešku formu mucanja koja ima sve ove simptome maksimalno izražene sa veoma karakterističnim respiratornim krizama.

Učenici koji imaju ovaj poremećaj, imaju i strah od govora (logofobija). Uz ovaj često veoma izražen strah, fenomen mucanja prate još neke pojave kao što su: "embolofrazije (uzrečice), hezitacija (oklevanje), zastoj i pauze, supstitucija (zamena reči), afonični govorni pokušaji, tikovi očnih kapaka, usana i drugog” (Stošljević L. i sar., 1990)."

Uzeto sa: " http://www.stosljevic.co.yu/mucanje.php "

ljudi koji mucaju (u koje spadam i ja) imaju strah od govora (ne svi, ali velika vecina, oko 80%), tj. logofobiju.

Osobe koje mucaju, imaju problem da usklade svoje misli, sa govornim aparatom. Tada dolazi do 'prelivanja recenica' tj. fizicki, govorni aparat ne moze da podrzi misli osobe koja muca.

Ne postoji 'lek' za mucanje, ali se vezbom moze doci do bolje fluentnosti. Mucanje se ne leci, vec se tretira.

Mucanje je jos uvek tabu tema, kako kod dece, tako i kod odraslih, sto je porazavajuca cinjenica.

Okolnosti koje mogu da pojačaju mucanje su:

• Brz govor u porodici,

• Prekidanje deteta,

• Pogađanje šta dete želi da kaže,

• Početi sa govorom odmah nakon što dete završi,

• bombardovanje deteta sa mnogo pitanja,

• navaljivanje da se uđe u razgovor,

• nerealni zahtevi koji se pred dete postavljaju,

• konflikt između članova porodice oko discipline,

• haotičan način života u porodici bez utvrđene rutine,

• iskustva koja teraju dete da se oseća poniženim.

Od prilike oko 1.5 % svetske popilacije muca. 4 puta vise mucaju muskarci od zena.


Mucanje nije bolest. Dakle ljudi koji mucaju nisu: mentalno obolele osobe, nemaju nizak IQ (cak naprotiv), nemaju nikakvu fizicku anomaliju govornog aparata. Mucanje, se formira jos u najranijem periodu, tj prilikom ucenja govora, učenjem različitih govornih i negovornih ponašanja, postajući tako naučeno ponašanje. Saznanje da se nešto naučeno može nekim drugim učenjem menjati, predstavlja temelj terapije mucanja.

To, da li ce neka osoba mucati ili ne, zavisi od psihofizickog sklopa licnosti.

Sada bih naveo poznate ljude, cije mi drustvo i te kako imponuje, koji su takodje imali mucanje za problem:

Isak Njutn-nema potreba naglasavati ko je on bio

Aristotel - Grčki filozof

Ezop (Aesop) - Grčki pripovjedač

 Demosthenes - Grčki govornik

Claudius - Rimski car

Mojsije - Judejo-kršćanski prorok

Miguel de Cervantes Saavedra - Autor djela "Don Quixote de la Mancha" (Don Kihot od Manče)

Charles Darwin - Prirodoslovac i autor djela

Louis II Mucavac (877-879.) - Francuski kralj

Napoleon I

Theodore Roosevelt - Američki predsjednik

 Han Feizi - Drevni kineski znanstvenik

Lu Xun - Najpoznatiji kineski pjesnik 20. stoljeća

Guang Xu - Car Qing dinastije u Kin

Winston Churchill — drzavnik i orator (svoj problem se trudio da prevazidje tako sto nije vadio one dugacke Kubanske cigara iz usta)

Bruce Willis — glumac (primetio je jos kao tinejdzer da kada nauci text neke scene napamet i kada pocne da glumi problem mu se totalno izgubi. Filmovi: Pulp Fiction, Color of Night, Twelve Monkeys, The Fifth Element, Last Man Standing, The Jackal, The Sixth Sense, Unbreakable)

Julia Roberts — glumica (" Samo ja znam kako se osecam, kada se bavim svojim poslom, tj. kada glumim. Moja smirena spoljasnjost je maska moje nesigurne unutrasnjosti")

Robert Merrill — zvezda opere

Luis Kerol - pisac

Tiger Woods - profesionalni golfer

Kenyon Martin — NBA zvezda (retko kada daje intervju, zbog problema koji vuce iz detinjstva)

James Earl Jones — Broadway, television, and movie star.

Ron Harper — NBA igrac

Rowan Atkinson aka Mr Bean (svojim excentricnim ponasanjem se trudio da zaboravi na svoj problem)

Eric Roberts - Inace brat Julia-e Roberts

Bill Walton — basketball star, sports commentator

Marilyn Monroe - glumica

Lester Hayes — defanzivni bek LA Raiders

Prince Albert of Monaco

Adrian Peterson — zvezda ragbija igra za Chicago Bears

Anthony Quinn- glumac

King George VI

George Washington

Nick Brendon- glumac (Bafi ubica vampira)

Tom Sizmore- glumac (Pearl Harbour, Saving Private Ryan itd)

Scatman John- (jazz muzicar, poznat po tome sto je svoj najveci problem pretvorio u svoju najvecu vrednost).

Julie Cezar

Jake Eberts - Filmski producent (filmovi Gandhi, Ples s vukovima)

Noel Gallagher - Gitarist rok grupe Oasis

Sidney Gottlieb - Kontroverzni psiholog iz CIA-e

Horace Grant - Profesionalni košarkaš

Samuel L. Jackson - Američka filmska zvijezda

Thomas Kean - Guverner američke države New Jersey od 1982. do 1990.

Sam Neill - Glumac

John F. Welch Jr. - Predsjednik američke korporacije General Electric

Zlatan Stipišić "Gibboni" - Hrvatski pjevač




Osobu koja muca, treba pazljivo saslusati i obratiti paznju na ono sto govori, a ne na nacin na koji to govori.

Ako vidite da ima problem oko izgovora neke reci, slobodno je Vi dopunite.

primetio sam do sada, kroz sve sto sam prosao u zivotu (prakticno), kroz teoriju (skolovanje), da veliki broj ljudi koji mucaju, su u stvari nesto sto nisu, zato sto im takav pristup omogucuje da umanje problem koji imaju.

Sve najbolje!

                              pozdrav!




IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 5
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
Naravno mogao bih do sutra da pisem na ovu temu, tako da ako nesto nekog posebno zanima, bilo bi mi vrlo drago da odgovorim ili razmenim iskustva dakle bez ustezanja-slobodno.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 12846
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
Burek Forum :: internet zajednica
 Pravilnik ponasanja za korisnike
Citat
Da ne pisu na temi vise poruka za redom, jer se time diskusija samo bespotrebno razvodnjava. Sve sto je izostavljeno, moze se lako dodati koristeci blagodet funkcije Izmeni(Modify) koja postoji u okviru svake poruke.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Internets. Serious fucking business.

Zodijak Capricorn
Pol Žena
Poruke 2844
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung krsh
...i ja mucam. kao mala imala sam problem sa zubima zato i sada shushkam. a nekad se izgubim usred rechenice(tj, pochnem da pricham i u pola rechenice stanem i zaboravim o chemu se radi). chak i sada ne volim da govorim javno, i imam gooomilu uzrechica. a deshava se da preskachem rechi i delove rechenice jer i je mozak daleko ispred usta...
nisi jed- jed- je-...aaaaaa, nisi jedini!(imitacija mog govora)
IP sačuvana
social share
http://img53.imageshack.us/img53/4131/boinggx6qy9.gif[/img][/url] If you can read this you don't need glasses
Anonymous... Because none of us is as cruel as all of us!
Pogledaj profil WWW GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 12846
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
Vise mislim da to brz govor uzima danak, pricaj sporije  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Kul fraza na latinskom! :)

Zodijak
Pol
Poruke 10007
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
...i ja mucam. kao mala imala sam problem sa zubima zato i sada shushkam. a nekad se izgubim usred rechenice(tj, pochnem da pricham i u pola rechenice stanem i zaboravim o chemu se radi). chak i sada ne volim da govorim javno, i imam gooomilu uzrechica. a deshava se da preskachem rechi i delove rechenice jer i je mozak daleko ispred usta...
nisi jed- jed- je-...aaaaaa, nisi jedini!(imitacija mog govora)

Idi kod cika Zube Smile
On moze da ti pomogne...
Susjanje je najcesce posledica uske vilice (uslovno receno)...
Proteza par meseci dok spavas i bices ok... Smile
IP sačuvana
social share


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 5
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
...i ja mucam. kao mala imala sam problem sa zubima zato i sada shushkam. a nekad se izgubim usred rechenice(tj, pochnem da pricham i u pola rechenice stanem i zaboravim o chemu se radi). chak i sada ne  volim da govorim javno, i imam gooomilu uzrechica. a deshava se da preskachem rechi i delove rechenice jer i je mozak daleko ispred usta...
nisi jed- jed- je-...aaaaaa, nisi jedini!(imitacija mog govora)

Najcesi pocetak disfluencije govora, tj. nekog od oblika mucanje je suskanje. zapravo nemogucnost da se  pravilno izgovore odredjena slova, pre svega: S, Z, Z (kao zirafa), R, L (najcesce problematicna slova u predskolskom uzrastu). Savet buducim roditeljima: Obavezno izbegavajte da suskate deci, isto, skrenite paznju baki, deki, stricu, strini itd itd. To sto si navela je takodje jedna od karakteristika ljudi sa govornom manom: oklevanje da se pocne recenica, zamena pravilnih reci, onima koje doslovce isto znace (najcesce se cini zato sto zamenuta rec ne moze da se izgovori), zatim govor u naglim trzajima, dok osoba pokušava da započne ili održi fonaciju, prolongacije ili neprirodno dug izgovor glasova ili slogova ( aaaaaaautomobil ).

Vise mislim da to brz govor uzima danak, pricaj sporije  Smile
  Brz govor je samo jedna od karakteristika ljudi sa ovim problemom. Zapravo, govorni aparat, fizicki ne moze da podrzi pregrst misli koje kod mucave osobe (u koje spadam i sam) izrazito 'naviru'.
  Medjutim, nekim ljudima sa ovim problemom je crta licnosti brz govor, tako da se prilikom terapije nikako ne insistira na sporijem govoru, vec samo korigovanje govora i misli!
  U principu, 70% ljudi koji mucaju mogu da poboljsaju svoj govor mirnijom izlaznom strujom vazduha iz usne duplje, medjutim ljudima bez ovog problema je tesko da shvate kako to da se rdjav govor ne moze bas tako lako kontrolisati.
  Desava se da osoba koja muca govori fluentnije u logopedskoj ordinaciji nego u skoli ili na radnom mestu; ili da uopste nema poteskoca prilikom izrazavanja kakvu veceru zeli kod kuce, dok ima znatne poteskoce prilikom narucivanja jela u restoranu. Konverzacija sa supruznikom moze biti laksa nego sa poslodavcem. Osoba moze biti potpuno fluentna kada peva, ali imati znatne govorne poteskoce prilikom telefonskog razgovora itd.
  Zeleo bih da na ovaj nacin, kao i na mnoge druge (kojima se takodje bavim), da upoznam ljude sa ovim problemom, sto jasnije i prihvatljivije mogu, bez mnostva strucnih termina i fraza.
  Bez ikakvog ustezanja, predrasuda, slobodno pitajte sve ono sto Vam mozda nije jasno sto se teme tice, bice mi zadovoljstvo da odgovorim.

« Poslednja izmena: 06. Feb 2007, 11:49:53 od Mortymer »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 
a kako se objasnjava da ljudi koji mucaju mogu 'tecno' da pevaju?
i da li u tom slucaju pevusenje i pevanje na neki nacin pomaze govor, ili su to dve odvojene vrste 'govora'?
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 5
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
  Upravo. pevanje je posebna vrsta govora, 'najcistija' vrsta govora  u pogledu formiranja celokupnog govora, pocev od misli, preko organa koji ucestvuju u formiranju glasa, do onoga sto se cuje, kao krajnji produkt.
  Svojom mirnocom i ujednacenoscu, doprinosi svojoj 'cistoti'.
  Neki terapeuti cak savetuju da se u pocetnoj fazi tretiranja ovog problema pribegava pevanju kao 'nacinu govora'. Naravno vrlo je tesko u svakodnevnom zivotu, pevati i izgledati prirodno. Medjutim, akcenat se stavlja na pocetak recenice, tj, da se na samom pocetku recenice, zapocne fonacija kao sto se to radi u slucaju kada se peva, jer je kod mucave osobe najveci problem da se pocne sa recenicom,
 
                                                                              Pozdrav Smiley)))

p.s. naravno, pitajte sve sto Vas zanima najgore je kada smo u zabludi kada nesto ne znamo a mozda bi voleli da znamo.
« Poslednja izmena: 06. Feb 2007, 13:07:52 od Mortymer »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 561
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
mob
HTC One X
moj najbolji drug muca... u stvari, nekako ima neke neprirodne pauze u govoru, obicno na prvom slovu reci ako je suglasnik, a zatim ubrza ostatak da bi nadoknadio... ipak, momak ima prosek 9 na faxu, menja cure kao blesav, i ne vidim da ga je to na bilo koji nacin sputavalo u zivotu, stoga  Smile
IP sačuvana
social share
武士道!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 23:58:05
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.086 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.