Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Intelov 65-nanometarski proces na dva načina  (Pročitano 283 puta)
22. Sep 2005, 15:54:08
Poznata licnost


.::I am a man who walks alone::.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 2996
Zastava Valjevo
mob
SonyEricsson P1i
Intel je objavio da će proizvodnju čipova za mobilne uređaje novim 65-nanometarskim procesom odvojiti od proizvodnje čipova za računare istim procesom - zahtevi koje se postavljaju pred čipove za mobilne uređaje omogućavaju izmenjen pristup koji obezbeđuje mnogo manje "curenje" struje.

Problem "curenja" struje se javio u novim tehnološkim procesima; uprkos uspesima u rešenju tog problema na računarskim čipovima za mobilne uređaje neophodan je mnogo agresivniji pristup, jer ta neželjena pojava povećava potrošnju energije, a samim tim i zagrevanje čipova.

Već sa 90-nanomtarskim procesom, koji je trenutno vrhunac tehnologije, problem curenja struje se u nekim slučajevima javio čak i u tranzistorima koji su isključeni. Iz marketinških razloga, ovaj problem nije mnogo istican, jer je tržište tražilo visoke radne taktove procesora.

Međutim, problem je morao da se drži pod kontrolom, što je postignuto izmenama u dizajnu i proizvodnom procesu, a rast radnih taktova je usporen. Ipak, mobilni uređaji su mnogo osetljiviji na potrošnju energije, pa je za njih potrebno još više smanjiti nivo curenja. Zbog toga će se čipovi za njih proizvoditi odvojeno, različitim proizvodnim tehnikama.

Tehnike koje je Intel do sada primenjivao u cilju smanjivanja curenja struje obuhvatale su podizanje praga provodnosti tranzistora i izmene u podlozi radi smanjenja curenja između tranzistora i podloge. Konkurentski AMD ima sličnu strategiju i primenjuje tehnologiju silicijuma na izolatoru (Silicon on Insulator, SOI), ali Intel nju smatra isuviše skupom. SOI kontroliše curenje sa celog tranzistora, a Intel je usmeren ka kontroli curenja sa ivica tranzistora, koje čini 90% ukupnog curenja; kako se to postiže, nije objavljeno.

U slučaju čipova za mobilne uređaje, tranzistori će imati deblji gejt nego na čipovima za računare; to usporava prelaz tranzistora iz provodnog u neprovodno stanje i time umanjuje performansae, ali značajno smanjuje curenje. I ostale metode smanjena curenja utiču nepovoljno na performanse, ali to nije veliki problem kada su mobilni uređaji u pitanju.

Ovi čipovi bi trebalo da se pojave za oko godinu dana, a razvijaju se odeljenju za istraživanje i razvoj Fab D1D u Hilsborou u Oregonu.

Texas Instruments, koji je vodeći proizvođač čipova za mobilne telefone, najavio je svoj skup tehnologija za upravljanje potrošnjom energije 65-nanometarskih čipova. Tehnologija se zove SmartReflex i predstavlja kombinaciju hardverskih i softverskih postupaka. (B.S.)

--------------------------------
Powered by Mikro Vesti
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Black Sabbath

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 426
Zastava 011.Serbia
mob
Nokia 6630
Intel je objavio da radi na alternativnom 65 nm procesu izrade poluprovodnika koji će imati znatno bolje rešen problem tranzistorskog curenja, tako da bi čipovi izrađeni u njemu trošili značajno manje struje. Ovaj proizvodni proces je nazvan P1265 i predstavlja prvi kompanijin proces proizvodnje namenjen specijalno čipovima za prenosne uređaje, kao što su mobilni telefoni ili PDA.
P1265 će biti prvi put primenjen u 2007. godini i doneće hiljadu puta manje tranzistorsko curenje u odnosu na 65 nm proces koji će Intel upotrebljavati za izradu svojih računarskih čipova. Intel kaže da je do sada u P1265 procesu izradio 50 Mbitni SRAM memorijski čip sa 350 miliona tranzistora čija površina memorijske ćelije iznosi 0,68 µm2.
Ipak, dobitak u uštedi energije stiže na račun nižih performansi, tako da će tranzistori izrađeni u P1265 procesu biti dvostruko sporiji od običnih. Na razvoju tranzistora sa manjim curenjem rade i druge kompanije, a najdalje je u tome otišao Texas Instruments sa svojom SmartReflex tehnologijom.
--------------------------------------
www.benchmark.co.yu
IP sačuvana
social share
Apple iPhone
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.084 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.