Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Mračna strana bele čokolade: Razmislite dvaput pre nego što je uzmete  (Pročitano 3661 puta)
16. Okt 2013, 12:29:34
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
Browser
Chrome 16.0.912.77
mob
Apple iPhone SE 2020
Mračna strana bele čokolade: Razmislite dvaput pre nego što je uzmete

16. 10. 2013. 07:08 |
D. Pandurević/M.A. | Foto: Shutterstock   



Bela čokolada, koju deca naprosto obožavaju, zapravo je mešavina masnoća i hemijskih aroma. Nutricionisti upozoravaju da ovaj proizvod potpuno neopravdano nosi ime “čokolada”, jer ne sadrži glavni sastojak prave čokolade, kakao.
 

Slatki greh: Bela čokolada ima veliku kalorijsku vrednost, ali ne i hranljivu

Kako tvrde specijalisti za ishranu, proizvođači bele čokolade umesto kakao maslaca koriste druge biljne masti, pa bela čokolada ne može da posluži ni kao najlošija zamena za čokoladu.
 
- Bela čokolada je slatki otrov koji ne obezbeđuje neophodne vitamine i minerale i nema apsolutno nikakvu hranljivu vrednost, već isključivo kalorijsku. Za razliku od braon čokolade, u beloj nema teobromina koji se dobija iz kakao drveta, a deluje stimulativno na organizam ako se konzumira u umerenim količinama - kaže primarijus dr Ljubomir Pfaf, specijalista za ishranu.

Stručnjaci upozoravaju da se bela čokolada mnogo teže vari od crne, jer u najboljem slučaju sadrži do 20 odsto kakao maslaca, a oko 14 odsto sastava čini suva mlečna masa. Ostatak je pre svega šećer, pa u 100 grama bele čokolade ima i do 57,1 gram ugljenih hidrata.

- Reč “čokalada“ u takozvanoj beloj čokoladi uvek je bila pod znakom pitanja, jer ona u sebi nema kakao, što je osnovni sastojak braon čokolade. To uglavnom bude mešavina putera ili nekih drugih masti, sa dosta šećera i veštačkih emulgatora kojima se postiže ukus - objašnjava nutricionista Milka Raičević.

Ona upozorava da je ovaj “slatki greh“ prepun veštačkih aroma, emulgatora i nezdravih zamena za kakao maslac (32,2 grama u 100 grama čokolade).
 
- Najveći problem sa ovom poslasticom je što nikad niste sigurni šta jedete. Ali ako već ne možete da joj se oduprete, morate se truditi da kupujete od proverenih proizvođača, da uvek pročitate sadržaj i, naravno, da ne preterujete, jer je sve preko tri kockice previše - savetuje Raičevićeva.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


"It never rains, but it pours."

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 2562
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Opera 12.16
mob
VIP Xiaomi Note 10 P
Zanimljiv clanak. Treba se drzati poverenih firmi, ali ni to ne garantuje da cete jesi pavu stvar jer to je upitno. Ali od necega se mora umreti, hahaha..
« Poslednja izmena: 16. Okt 2013, 14:24:14 od Aconja »
IP sačuvana
social share
Who is Kaiser Soze???

Merovingian: You see, there is only one constant, one universal, it is the only real truth: causality. Action, reaction. Cause, effect.
Morpheus: Everything begins with choice.
Merovingian: No. Wrong. Choice is an illusion, created between those with power and those without.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Chrome 16.0.912.77
mob
Apple iPhone SE 2020
U cemu je car sa tom cokoladom?
Nikad je nisam volela... previse slatko i bezukusno.. Smiley

Dobra cokolada sa 70% kakaa i mljac .. mljac...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 10425
OS
Windows XP
Browser
Chrome 30.0.1599.69
Nikad je nisam smatrao cokoladom.

Mislim cokolada je ono gorko upravo, pa nekad sam raspolozen za skroz crnu, nekad za mlijecnu.

A ovo, phah.. odnosno Pfaf Smiley

EDIT: dobar naslov bokte
« Poslednja izmena: 16. Okt 2013, 14:01:23 od Slagvort »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


"It never rains, but it pours."

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 2562
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Opera 12.16
mob
VIP Xiaomi Note 10 P
Mmm da slazem se za tamnu cokoladu. 70% je vrh! Bela cokolada je fenomen za sebe.
Evo nesto vise o tome: pri proizvodji cokolade, kakao zrna se procesuiraju pri cemu se odavaja kakao od kakao putera (masni deo zrna). Ti delovi se u proizvodnji normalne cokolade posle ponovo sastavljaju na nacin i u razmeri koji je tajna vecina firmi.
E sad, kod bele cokolade se to ne sastavlja vec samo ide kakao puter, dodaje se vise mleka kao i pojacivaci i stabilizatori ukusa jer puter sam po sebi ima tezak miris i ukus (citaj bljak). Zbog toga se smatra stetnijom, a beskorisnom se smatra zato sto, za razliku od obicne, bela ne sadrzi gomilu korisnih sastojaka medju kojima su antioksidansi, riboflavin, tiamin, teobromin, feniletilamin. Takodje u sastav ulazi biljna ili zivotinjska mast koja dodatno narusava ukus sto opet treba hemijski ispraviti.

Po americkim standardima bela cokolada ne sme sadrzati vise od 20% kakao putera, 14%mleka, 3.5% mlecne masti i ne vise od 55% secera ili zasladjivaca. EU je usvojila ista pravila s tim sto su odlucili da skinu granicu sa kolicine secera.

Bela cokolada je cokolada samo u nazivu jer je cokolade zapravo u tragovima u sastavu, ali zato ima mnogo hemije kako bi se opravdao naziv sto i nije bas najzdravije za organizam. Ja je licno nisam jeo odavno, po meni sto tamnije to bolje a i zdravije.  Smile
IP sačuvana
social share
Who is Kaiser Soze???

Merovingian: You see, there is only one constant, one universal, it is the only real truth: causality. Action, reaction. Cause, effect.
Morpheus: Everything begins with choice.
Merovingian: No. Wrong. Choice is an illusion, created between those with power and those without.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows
Browser
Chrome 30.0.1599.69
Pa nijedna cokolada nije previse zdrava posebno ako se jede u vecim kolicinama. Sve one "Milke"(pa makar i sa vecim procentom kakaoa) i ostale su prepune istih tih vestackih stvari...

Ali da, svakako je zdravije jesti pravu crnu cokoladu od bele. Mada je meni i bela ukusna iako jeste previse slatka.  Smile
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


pĆelica

Zodijak
Pol Žena
Poruke 49554
OS
Windows 7
Browser
MSIE10.0
mob
Nokia 
Volim crnu čokoladu, ali ono baš. Čistu, sa jagodom, sa višnjom, sa pomorandžom i keksom... znači, vazda imam nedje malo crne čokolade.

Bijela čokolada je nešto što jeste preslatko, ali meni lično preukusno. Ne svaka, razumije se. A što se tiče zdravlja, jedem masu zdravih stvari zato što su prije svega-ukusne. I isto tako- masu nezdravih stvari. Ali me realno boli uvo.
IP sačuvana
social share
Najbolje se osjećam među jednostavnim ljudima pred kojima mogu da odbacim svoje oklope, da zaboravim komplekse i opreznost, s kojima mogu da se smijem, da kažem sve što mislim, ne plašeći se da će me pogrešno razumjeti
Pogledaj profil Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 10425
OS
Windows XP
Browser
Chrome 30.0.1599.69
2 omiljene:  Smile

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

lindor.jpg
(86.25 KB, 225x350)
442104661l.gif
(139.02 KB, 750x750)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


cappo di tutti cappi

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 6497
OS
Windows 7
Browser
Opera 12.16
mob
Samsung s3
Uvek mi se visa svidja... Mada u zadnje vreme ne jedem cokolade, vec druge neke slatkise...
Ranije, bela cokolada i spRajt. mmmm,, Kao i crna i smoki istovremeno Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


"It never rains, but it pours."

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 2562
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Opera 12.16
mob
VIP Xiaomi Note 10 P
cokolada i smoki? hmm.. ja sam pravio na poslu kocke lubenice prelivene crnom topljenom cokoladom. na raznjicu. lep desert. jos bolje je ako se u cokoladu kapne malo ruma. ali necemo u off. bela cokolada je tema.
IP sačuvana
social share
Who is Kaiser Soze???

Merovingian: You see, there is only one constant, one universal, it is the only real truth: causality. Action, reaction. Cause, effect.
Morpheus: Everything begins with choice.
Merovingian: No. Wrong. Choice is an illusion, created between those with power and those without.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.176 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.