Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Momčilo Mandić, bivši ministar pravde RS, o "Sablji", Hagu...  (Pročitano 4074 puta)
28. Jul 2005, 02:58:15
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Momčilo Mandić, bivši ministar pravde RS, o "Sablji", Hagu...

Rekao bih gde je Karadžić da znam
I dalje tvrdim da se on finansijski obezbedio još 1996. Mesec dana pošto je ubijen Đinđić, mene je Dušan Mihajlović uhapsio i držao u pritvoru 63 dana. Ne možete ni da zamislite šta znači 63 dana u potpunoj izolaciji, a samo su me pitali o Radovanu, kaže Mandić

BEOGRAD - Bivši ministar pravde Republike Srpske Momčilo Mandić za Glas otvoreno govori o tome kako je postao jedan od aktera knjige "Povlenske magle i vidici" Dušana Mihajlovića, o višemesečnom pritvoru tokom "Sablje", zašto ga je deo javnosti dočekao na nož posle dolaska iz Haga, šta zamera Srbima preko Drine, pre svega Biljani Plavšić, Miloradu Dodigu i Radovanu Karadžiću.

Više puta ste tvrdili da se Karadžić finansijski obezbedio još 1996. godine. Konkretno, kada je RS upala u platni promet Srbije i uzela 113 miliona maraka.

- I danas stojim iza toga. U to vreme RS je bila u platnom prometu i platežno sredstvo je bio dinar. Koliko se sećam, mi smo imali 15 odsto primarne emisije. I tada je RS, preko Srpske razvojne banke, više "zahvatila" nego što je bila dozvoljena ta kvota. Na taj način isfinansirane su neke potrebe, kako za optužene, tako i za pojedine firme koje su tada poslovale sa gubitkom RS. Tada se i Karadžić finansijski obezbedio.

S druge strane, Radovanov brat Luka Karadžić je sve to demantovao, pozivajući Vas da pokažete dokaz da taj novac zaista nije uplaćen preko Vaše banke, jer on tvrdi da je deo para upravo išao preko Privredne banke Srpsko Sarajevo kada ste Vi bili na njenom čelu.

- Sve su ovo novinari loše interpretirali. Mislim da je i Luka to pogrešno shvatio. Ja sam samo rekao da je tokom 1996. i 1997. godine Vlada RS rešavala probleme nekih haških optuženika finansiranjem, ali opet tvrdim, ne preko moje banke, već preko Srpske razvojne banke. Ali i da Radovan lično nije uzeo nikavav novac preko moje banke.
   
      

Nadam se povratku u BiH

Još sam na spisku Srba kojima je zabranjen ulazak u Sjedinjene Američke Države i Evropsku uniju. Sada živim i radim u Srbiji, gde me niko ne ucenjuje. Ali nadam se da ću, kada Ešdaun ode, moći da idem u BiH gde me još tuže za bankarske poslove, dok sam u Srbiji za isto to oslobođen - kaže Mandić.
      
      
      
   
   
      

Hapseći mog sina hteli da dođu do Radovana Karadžića

Mo sin Aleksandar je deset meseci proveo u zatvoru u BiH, gde su ga tamošnje vlasti pritvorile zbog zloupotrebe službenog položaja. A pozadina cele priče je nešto drugo - oni su hapseći mog sina hteli da izvrše pritisak da se ja pojavim u BiH. Kako bi, navodno, preko mene došli do Radovana. Aleksandar je oslobođen u maju ove godine i proces protiv njega je obustavljen - veli Mandić.
      
      
      
   

Tokom "Sablje" bili ste u pritvoru.
- Tek skoro mesec dana pošto je ubijen premijer Đinđić, mene je Dušan Mihajlović uhapsio i držao me u policijskom pritvoru 63 dana. Bez prava na advokata, telefonski poziv ili posetu porodice. I sve to pod pritiskom Visokog predstavnika za BiH Pedija Ešdauna, odnosno engleske obaveštajne službe jer je on na to mesto i došao kao jedan od njihovih agenata. Kasnije, kada je Ustavni sud Srbije ukinuo vanredno stanje i proglasio nezakonitim i policijski pritvor od 60 dana, mene su optužili da je moja banka radila bankarske poslove bez saglasnosti NBJ. Tako su me držali još tri meseca u istrazi, a čim sam izašao, sve je obustavljeno.

Odbili ste finansijsku nadoknadu za "Sablju"?
- Meni je Republika Srbija preko Ministarstva pravde ponudila neki novac, ali ja to nisam hteo da uzmem jer se radilo o nekoj mizernoj sumi. U međuvremenu, podneo sam tužbu za naknadu štete samo iz lične satisfakcije. Ne može me tamo neki idiot, kao što je mucavi Dušan Mihajlović, držati bez elementarih ljudskih prava tek tako u zatvoru i nakon svega lagati u svojim memoarima, jer sve što je o meni rekao, bilo je to iz usta Biljane Plavšić i kako je Milorad Dodig podmetnuo Velji Iliću da ja hoću da ga ubijem. Ne možete ni da zamislite šta znači 63 dana u potpunoj izolaciji, a samo su me pitali o Radovanu, pre svega da li znam gde je.

A da znate gde je, da li biste to rekli?
- Da imam takvu informaciju, sigurno da bih rekao, ali samo srpskim vlastima.
Pojavili ste se i u Hagu kao svedok optužbe protiv Momčila Krajišnika. Vaše svedočenje izazvalo je oprečne reakcije u javnosti. Delom, kažu, da biste skinuli i svoju odgovornost dok ste bili u Vladi RS?

- Mislim da sam govorio istinu o događajima koji su se u Sarajevu zbili tokom prve godine rata. Smatram da moje svedočenje nije ni na koji način otežalo poziciju Momčila Krajišnika koji jedino može odgovarati po principu objektivne odgovornosti. Boraveći u Hagu skoro dve nedelje nisam video nijedan pismeni akt, pa ni zabeležen telefonski razgovor da je Krajišnik učinio nešto loše muslimanskom ili hrvatskom narodu.
Svetlana Vojinović
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.082 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.