Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 02:17:21
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Molekul koji će testirati Darvina  (Pročitano 472 puta)
21. Jun 2009, 11:07:00
Moderator
Legenda foruma


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 31625
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.63
mob
Nokia 6120
Molekul koji su istraživači dobili veštačkim putem sličan je molekulu DNK i predstavlja prelaz između beživotnih hemijskih materija i prvog oblika života na Zemlji. Njegova posebnost je u tome što samostalno povezuje genetske informacije u strukturne nizove, a da mu za to nisu neophodni enzimi koji podstiču hemijske reakcije.

Supstancu koju su dobili u laboratoriji istraživački tim iz Instituta Skrips u Kaliforniji naziva tioster-peptidnom nukleinskom kiselinom, odnosno tPNK. Za materije koje ona sadrži pretpostavlja se da su postojale u prasvetu, pa naučnici misle da ona može dati odgovore na nastanak života na zemlji i tok evolucije. Njene osnovne jedinice, peptidi, povezane su sa aminokiselinom cistein. Peptidi stupaju u interakciju s istim nukleotidnim bazama koje sadrži i DNK, ali svaka od baza je vezana organskom materijom poznatom kao tioster. Kad se tioster vezuje sa cisteinom iz peptida, on formira tPNK, što omogućava nukleotidnim bazama da se bez enzima vezuju i raskidaju veze.
– Ovaj proces je kao kad vojnici marširaju u različitim pravcima kako bi napravili određenu formaciju i opet se rasturili da bi napravili neku drugu formaciju. Nije nam pošlo za rukom da se tPNK same umnožavaju, što se smatra prvim korakom u evoluciji, ali smo vrlo blizu tome – objašnjava Reza Gadiri, vođa istraživačkog tima iz Instituta Skrips u Kaliforniji.
Kako bi bolje razumeli ulogu tPNK, naučnici sada traže načine da hemijskim putem izmene njene delove, tako da u određenom trenutku „vojnici održe formaciju koju naprave“ omogućavajući tako prenos informacija.
Gadiri tvrdi da će se korišćenjem različitih hemijskih konstituenata dobijati različita jedinjenja slična tPNK. Takva jedinjenja bi možda vodila formiranju novih enzima ili drugih supstanci koje bi ubrzavale hemijske reakcije poput katalizatora. Pored toga, on predviđa i neke fantastične mogućnosti upotrebe materijala sa tPNK, pa će se plastika, na primer, sama regenerisati kada se polomi. Druga mogućnost jeste da se naprave materijali koji će menjati oblik reagujući na promene u okruženju.
Mnogi naučnici su i danas zaintrigirani pitanjem kako je nastao život na zemlji. Po opšteprihvaćenoj teoriji, prvi oblici života su se pojavili kada je hemijskim reakcijama došlo do formiranja molekula DNK , kojim su prenošene genetske informacije. Deo naučne javnosti je, međutim, tvrdio da su pre tih molekula morala postojati prostija jedinjenja, a s tom idejom je među prvima izašao pokojni Lesli Orgel.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 02:17:21
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.072 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.