Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Moje misljenje [Uloga Svetosavlja danas ...] -esej  (Pročitano 8080 puta)
04. Jan 2003, 20:18:28
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Vladika Nikolaj Velimirovic me je uvek odusevljavao svojim besedama koje sam malo po malo kroz zivot citao, proucavao i sakupljao. Pa eto i u naslov sam njegovu misao stavio... Zasto? Zato sto je jedan od retkih Srba kojima priznajem da je u pravu za svaku rec koju sam do sada prikupio, jedini koji nikad nije u pricama podilazio svom narodu, vec uvek kao nozem ostricom jezika svoga sekao sve sto je lose a uzdizao sto je dobro.

"Ne moze niko biti dobar Srbin, a da, pre sveg, nije dobar covek

Dobar Srbin, si ako imas slatku dusu kralja Vladimira, izdrzljivost Nemawinu, hristoljublje Savino, revnovawe Milutinivo, krotost Decanskoga, smernost Urosevu, pozrtvovawe Lazarevo, vitestvo Strahinjino, pravdoljublje Markovo, srce Jugovica majke, pouzdawe Milicino, blagost Jevrosiminu, milost Kosovke devojke, trpeljivost porobljenog srpskog roblja, vidovitost slepih guslara, mudrost srpskih svestenika i kaludjera, stidljivost narodnih devojaka, nadahnuce narodnih pevaca, darovitost narodnih zanatlija, otmenost narodnih tkalja i vezilja, jasnocu narodnih poslovicara, odmerenost i umerenost srpskih seljaka, sjaj Krsne Slave svih krstenih Srba.

Vaistinu i osnova i podloga svemu nabrojanom jeste vera Hristova. Ako ti nemas u sebi nijednu od pobrojanih vrlina slavnih ti predaka a ipak se nazivas Srbinom, onda si samo jedna cuvena firma na praznom ducanu. A to, mislim, nezelimo ni ja tebi ni ti sebi. Reci nekome: budi dobar Srbin a vera je sporedno, isto je sto i reci jednoj ovci: budi ti ugojena a pasa je sporedna.

Nemoze niko biti dobar Srbin, a da, pre svega, nije dobar covek. U svetu, pak, niti je bilo niti ima kakve sile, koja moze coveka uciniti savrseno dobrim, osim sile vere Hristove. Nemoj, dakle, zeleti Srpstvo bez sadrzine. Ne bio ti covek bez pameti putovodja, ni Srbin bez vere ortak.
To ti zelim i pozdravljam. "

Zar ovo nije neverovatno? Zar ovo nije vecni cilj kome svaki , pa i ne samo Srbin, stremi od svog postojanja? Zasto oko sebe i dalje vidim "skolu bez vere, politiku bez postenja, vojsku bez rodoljublja, drzavu bez Bozjeg blagoslova"? Zasto u svetu jedinica za mrznju mora biti bas 1 Srbin? Zasto me carinici gledaju popreko gde god da probam otici? Zasto me pretresaju tri puta duze? Zasto zivim u zemlji "dva coveka, tri misljenja"? Zasto je u prirodno najobdarenijem narodu na svetu jedini uspesan proizvod sport? Zasto i to jedino sto vredi mi ovde pravimo a spolja mu lepe etiketu? Sta smo mi, kineski televizori sa nalepnicom Philips? Zasto je jedina mrlja u beckom metrou koju sam video bila grafit "Belgrade Boys"? Zasto smo nebeski narod koji se kad mu nesto ne ide prvo dohvata Majke pa Boga u najpogrdnijem smislu? Zasto na pitanje "kako si?" po definiciji dobijam odgovor " Nikako! - Nikad gore! - Nista me ne pitaj? - Niti zivim, niti mrem... - Je l' me ti to zajebavas?". Zasto kad me vide bivsi stari prijatelji ovih dana dobijem komentar - Nesto si mi zut, burazeru. Zove ilovaca, a? Zasto smo narod koji jedva ceka da mu crkne komsija... ili bas ako ne moze onda bar krava? Zasto uvek koristimo tudje valute za izrazavanje vrednosti necega? Zasto godinu dana nakon uvodjenja eura racunamo koliko je nesto u markama? Zasto se pitamo da li su Ameri stvarno sleteli na mesec, molimo Boga da su ipak Rusi prvi bili a ni ne razmisljamo kad bi i mi malo u posetu Mesecu mogli? ... ili bar ovim dvema zemljama? Zasto slavimo najveceg zlocinca i krvnika srpskog naroda, koji je i oca poslao iza resetaka? Zasto niko ne slavi Svetoga Savu, oca mu ili casne potomke? Sta je tu dobro u postojanju Velike Srbije izgradjene na lesevima? Zar nije bolje mala poslednja oaza mira na svetu? Zasto se kunemo u Kosovsku bitku koja je pre 800 godina bila i koju smo i tada junacki izgubili? Zasto bezimo sa svojih ognjista? Zasto je opis prosecnog srpskog inzinjera "zavrsio fakultet za 3 godine, sa ocenom 9, ozenjen bez dece i posla"? Zasto izvozimo doktore nauka a uvozimo Kineze i Albance? Zasto uvodimo "nepostojano H" kada je govor u pitanju, kad ga ja nigde u knjigama ne vidim? Zasto sve cesce cujem na ulici da me ljudi dozivaju koristeci glas J na vise mesta no sto bi trebalo, usput me oslovaljavajuci sa JADO? Sto sam ja jadan a oni nisu? Zasto zvizdimo himni? Zasto ne znam kako mi se drzava zove? Zasto se zastava kada su velika sportstka takmicenja uvek prikazuje sa misterioznom petokrakom u sredini? Zasto svoj zivot moj narod bazira na onome sto vidi na dnu solje kafe kad tamo samo crno moze biti? Zasto kad pogledam televiziju mogu videti gomilu hermafrodita kojima se "vidja" moje svetlo sutra, ali samo ako dodjem kod njih da mi vezu crveni konac i uzmu poslednji dinar? Zasto svaku bolest lecimo ili domacom ljutom ili benesedim[kako vidim ovi mladji i oba znaju da uzmu za svaki slucaj]? Zasto o svakom sto verskom sto drzavnom praziku sledi masakr nad domacim i divljim zivotinjama? Jel ovde vegeterijanac ugrozena vrsta pred izumiranjem? Zasto svi misle da bi bili najbolji predsednici? Zasto svi misle da su bolji od fudbalskog selektora? Zasto rodjenu cerku zovemo "sine"? Zasto babe, dede, strine, tektke kada im u posetu odemo jednostavno ne mogu da shvate da nakon pojedenih kilo kolaca i popijenih litar soka zaista vise nismo ni gladni ni zedni? Zasto kad na selo idem razni ljudi pretresaju i mene i moj prtljag u putu? Zasto kad odem na utakmicu policija iz cista mira krene da bije narod koji za svoj tim izgara? Zasto narod uvek pobedi? Zasto se bunimo da smo siromasni kad ja sam svojim novogodisnjih poklonom od cele pordice koji je oko 10 agresorskih apoena mogu da kupim 4-5 najboljih fabrika u zemlji? Da li to ima svuda tako? Zasto kad odem poslom da se dogovim sa direktorima raznih DelBoy, Papak i slicnih trejdova na pitanje "Da li zelite sajt na Internetu?" dobijam odgovor "Sta ce meni reklama u Americi?" Zasto sam doziveo da se u mojoj zemlji slave slave u MC Donalds-u? Zasto u "narodnoj muzici" nema nista od naseg naroda? Zasto prikazuju osrednje tete krestavog glasa i dubokog dekoltea svakog dana u udarnim terminima? Zasto kad god dodjem u dom zdravlja potrefim pauzu? Zasto moj premijer ima toliko neumesnih metafora? Zasto kako koji predsednik zavrsi mandat tako dobija holadnsku vizu? Hocu i ja, ali zasto je i meni ne daju? Zasto ne mogu da izaberu predsednika, ma koliko puta pokusali? Zasto nikako da vidim da neki od mojih profesora dodje u novim cipelama ili jakni, a moj komsija "bizmismen" menja kola ko ja carape? Zasto jedino mom, polu pismenom, narodu na ovom svetu jos uvek tekstualno titluju strane filmove? Zasto je sramora za Srbina biti pravoslavac i srpski nacionalista a za engleza nije sramota ni da je u sekti ni da je rasista? Zasto se jedino kada je moj narod u pitanju Esktremni nacionalista prevodi kao dzelat... zar to nije samo covek koji svoj narod voli daleko vise od svih ostalih, a nikoga ne svetu ne mrzi? Zasto ja da pisem o ulozi pravoslavlja i svetosavlja? Zar bih da ono ima neku znacajnu ulogu postavio ovoliko pitanja? Zar bih i ovo pitao?
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.073 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.