Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 15:19:57
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Mobing - pakao na poslu  (Pročitano 1038 puta)
29. Jul 2007, 00:00:21
Ucesnik diskusija


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 99
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.5
Svet je opasno mesto, ne zbog onih koji čine zlo, već zbog onih koji gledaju i ne preduzimaju ništa, rekao je jednom Albert Ajnštajn

Mobing? Nikad čuli? Reč je nastala od engleske "mob", što znači rulja, mafija, gomila, družina, i u savremenom pravu označava pojavu da grupa ljudi, recimo na poslu, sistematski psihički maltretira nekog svog kolegu ili koleginicu. Ako je malo nas uopšte čulo za mobing, još manje zna da je Srbija obavezna da donese zakon o mobingu da bi uopšte ušla u Evropsku uniju.

Naravno, prepoznali ste o čemu je reč. Ova pojava pogotovo uzima maha u poslednje vreme, s obzirom na to da Srbija prolazi kroz tranziciju, i da se svi plaše za svoj posao. A treba se plašiti, naravno, onog ko je bolji, sposobniji. Ovde se delići slagalice uklapaju: bolji su obično pripremljeniji za posao, tj. obrazovaniji. A, čast izuzecima, što je čovek obrazovaniji, teže mu je da se bavi stvarima koje su mu ispod časti: ogovaranjima, podvalama, masiranjem šefovih stopala ili vrata... I lakše ga je isprovocirati, poniziti, uvrediti...

Mobing, naravno, ne mora uvek biti brutalan; ponekad je reč samo o sitnicama (koje opet i te kako smetaju), no ponekad je reč o organizovanoj i sistematskoj kampanji sa samo jednim ciljem: da se dotična osoba udalji sa posla. Koji su jasni znaci da se mobing dešava nekome?

Učinak na poslu
Za osobu koja je žrtva mobinga ne postoji jasan pokazatelj njegove produktivnosti. Po pravilu, ma šta god da ona uradi, drugi će pokušati da umanje značaj toga, a sve će zdušno aminovati nadređeni (koji je, po pravilu, učesnik mobinga). Zamerke koje se nalaze na njegov rad se ne mogu objektivno dokazati, a sve se uglavnom svodi na neargumentovano verbalno omalovažavanje i izjave tipa "ma budi srećan što te uopšte trpimo". Takođe, zarada žrtve mobinga je daleko ispod njegovog realnog učinka. Jasno, sve ovo demorališe i obeshrabruje pogođenu osobu.

Sitnice
Žrtve mobinga obično priznaju da su im najteže od svega pale sitnice. Na primer, žrtva mobinga se preskače kada se ide negde na kafu, ili na doručak. Kada joj treba neka sitna usluga od kolega, to se odmah razglašava na sva zvona i predstavlja kao nekakva povreda pravila ili vrhunska glupost. Ako osoba na čas izađe iz prostora u kojem radi, pri povratku će je dočekati grobna tišina, koja svedoči o tome šta je bila tema razgovora kolega, dok je bila odsutna. Takođe, tu su i druge stvari, poput stalnog "spuštanja", "podmetanja", prevrtanja očiju, hladnih pogleda, podsmeha...
Nije lako biti žrtva mobinga, zar ne?

Izolacija
Osoba koja prolazi kroz torturu na poslu je obično potpuno ostavljena sama sebi. Drugi izbegavaju da komuniciraju s njom (jedni zato što učestvuju u mobingu, drugi iz straha da sutra i sami ne bi postali žrtve). Ovakav status, pokazala su istraživanja lekara, dugoročno utiče na psihičko i fizičko zdravlje žrtava; uzima veliki danak na emocionalnom planu, kako kod samih žrtava, tako i kod njihovih porodica.

Krivica
Još jedna od bitnih osobina mobinga je da se sva krivica za loš odnos žrtve i grupe svaljuje na žrtvu ("ne može da se prilagodi", "preosetljiv je", "čudan je", "ne ume s ljudima", "naduven je", "pravi se pametan", "misli da sve zna" i sl).

Uobičajene žrtve
Pored onih koji se svojim radom i znanjem ističu i tako postaju smetnja uparloženim, bezidejnim karijeristima naviklim na alternativne forme rada (poltronizam, formiranje "ortaštava" po principu "počeši ti mene, pa ću i ja tebe", protekcija), žrtve mobinga obično postaju atipični ljudi, svi oni koji nisu podložni brzom, nekomformističkom ulasku u grupu (uz bezupitno prihvatanje zatečene hijerarhije i pravila).

Uzroci mobinga
Studija za studijom u psihologiji pokazuje da se još ne može tačno definisati skoro perverzna snaga koju ljudi crpu iz grupe. Pojedinac će, dobro znaju psiholozi, u grupi učiniti nešto o čemu ne bi ni sanjao kada je sam. U grupi (rulji) se gube uobičajena moralna pravila i na videlo istupa gotovo životinjski instinkt, koji diktira dalji razvoj situacije.

Posledice
Obično je pritisak na pojedinca veliki, gotovo neizdrživ. Na kraju, u zavisnosti od intenziteta i trajanja maltretmana, neko može pregurati sve što ga je snašlo, neko može završiti na psihijatrijskom stolu, neko za šankom ili sa iglom u ruci, a neko jednostavno može odustati od posla. No, bilo je i slučajeva da žrtve mobinga uzmu pravdu u svoje ruke (... i gotova stvar). Zanimljivo je da je sud u više navrata postojanje mobinga uzeo kao jaku olakšavajuću okolnost pri izricanju presude.


Izvor: http://arhiva.glas-javnosti.co.yu/arhiva/2006/07/23/srpski/SV06072202.shtml
IP sačuvana
social share
[Cenzurisano] [Istinito] [Spam]
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla ImageShackToolbar
mob
Apple iPhone SE 2020
A, kako bi bilo da pre pokretanja teme koristis pretragu?

lock
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
I-mate 30 Pro
Напад осећањима

Невидљиво непријатељство

Израз мобинг означава непрекидно, стално, психолошко кињење и ниподаштавање одређене особе од стране неке друге особе (најчешће је

то шеф, директор, наставник) или пак читаве групе

 
 
Илустровао Добросав Боб Живковић
Крајем недавно завршене школске године у редакцију „Забавника” често су стизала писма незадовољних ђака: били су огорчени због неправде која им је нанета. Као што се може наслутити, неправда се огледала у закљученим оценама, али и у некој врсти кињења којем су били подвргнути, после чега је уследило осећање ниже вредности. Другим речима, стекли су лош углед код професора, али и вршњака.
Међутим, то је била једна страна медаље. Професори би, са своје стране, вероватно имали да кажу како ђаци ништа не уче, да су непослушни, понекад и незахвални. И једно и друго мишљење оправдано је и не искључује постојање складног, пријатељског односа између наставника и ђака. Ипак, у исто време, стални сукоб подсећа на једну нову појаву - сада већ подробно испитану и описану у психологији - која се зове мобинг. Шведски лекар, доктор Хајнц Лејман, стручњак за индустријску психологију и психијатрију, 1999. године објавио је књигу под називом „Mobbing”, која је постала светски бестселер.
Мобинг, односно mobbing је енглеска реч. Означава начин понашања на радном месту (то може да буде и школа, факултет, новинска редакција...) и подразумева сталну психолошку, тачније емотивну злоупотребу неке особе; реч је о својеврсном емотивном злостављању, мучењу, кињену, тлачењу. Другим речима, мобинг је снажан психички терор. То је злонамерно, несексуално, нерационално понашање које изазива трауме на радном месту.
Израз mobbing први је употребио аустријски зоолог Конрад Лоренц да би описао понашање појединих животињских врста које понекад окруже неког свог сродника плашећи га: машу крилима, реже, пијучу, креште, како би га заувек удаљили из групе. На енглеском, моб значи гомилу, гужву или олош. Уосталом, исто што и на латинском mobile vulgus. Mob law је - закон руље. Моб на енглеском значи и окупити се, опколити, нагрнути, насрнути... Преведено са енглеског, mobbing значи напад одређене групе на појединца. Израз је временом мењао, односно попримао нова значења. Међу радним људима у енглеском говорном подручју, значење овог израза постало је слично речима abuse (злоупотреба) или intimidation (застрашивање).
Међутим, када су психолози прихватили тај појам као слику извесних међуљудских односа, користили су енглеску реч mobbing, без обзира на место где се емоционално злостављање дешава. У психологији, тај израз означава непрекидно, стално, психолошко кињење одређене особе од стране неке друге особе (најчешће је то шеф, директор, наставник) или пак читаве групе.
Како изгледа мобинг на примеру? Мобинг је када се некоме љубазно јавиш, а та особа ти не одговори на поздрав. Када нешто урадиш и даш све од себе, а твој надређени то и не погледа или оцени лоше, без икаквог објашњења, али уз омаловажавајући став. Када на твој рачун тај други прави неслане шале. Када те никада не похвали, а увек само куди. Када је такво понашање свакодневно понижавање. Као одговор на мобинг, јавља се страх: страх да ћеш бити одбачен, да ћеш погрешити. Тај страх се временом све више повећава и постаје опсесија. Разуме се, уколико мобинг не престане.
Баш као и у животињском свету, циљ мобинга јесте да се одређена особа удаљи с посла, не прибегавајући уобичајеним средствима као што су отказ, отпуштање, избацивање. Постоји такозвани вертикални мобинг: тада надређени емотивном злоупотребом покушава да одстрани нерадног запосленог. Постоји и хоризонтални мобинг, када надређени на исти начин покушава да удаљи из околине особу себи равну или чак способнију.
Мобинг није болест, али може да изазове различите болести. Многи људи који се јављају психотерапеутима и психолозима за помоћ због страха и несигурности били су заправо жртве мобинга. Извесно је да је од последица мобинга сваког пацијента лако излечити. Другим речима, мобинг је лако заборавити када престане: потребно је највише шест месеци. Ипак, такав начин понашања није безазлен за оне који су жртве. Шведски психијатри сматрају да је мобинг узрок великог броја самоубистава
у тој земљи. У блажим случајевима, мобинг изазива главобоље, губљење вида, дрхтавицу, тахикардију, знојење, гастритис, осип...
Како се борити против мобинга? Најпре би требало уочити да корен невоље која се јавља на послу, или за време посла, не потиче искључиво од тебе, већ да изостаје пријатељска (радна) наклоност, с друге стране. Подстицај. Уколико су ниподаштавање, омаловажавање емоција и рада, као и кињење свакодневни, онда је то можда мобинг на делу. Када тога постанемо свесни, можемо се лако ухватити у коштац. Особи или особама које су непријатељски настројене и спремне да врше емотивно насиље требало би саопштити да смо свесни тога шта се заправо дешава... Можда ће их то уразумити. Уколико је реч о особама које уживају у кињењу или нису способне за друга осим насилна осећања, онда нема користи. Требало би их избегавати.


М. Огњановић


IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 15:19:57
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.105 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.