Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 00:20:31
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Mitovi o krađi automobila  (Pročitano 1849 puta)
10. Avg 2008, 14:30:21
Zvezda u usponu


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 1017
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
mob
Samsung GALXY S3
Mitovi o krađi automobila

Datum: 04.08.2008 19:22
Autor: Priredila: Nataša TEŠIĆ

Upravo ste kupili novi automobil opremljen posljednjim alarmnim sistemina, imobilajzerima, možda čak i sofisticiranim uređajem za praćenje. Ali čuli ste da lopovi novu tehnološku opremu "sređuju" nekim osnovnim alatkama. Da li su ove priče istinite? Trebali da strahujete?

Kako bismo vam pomogli da razdvojite činjenice i rekla-kazala priče donosimo priču britanskog magazina "Auto express" koja je realizovana uz pomoć detektiva iz Jedinice za ukradena vozila pri Metropoliten policiji u Londonu. On zna metode koje lopovi koriste pri krađi automobila iz bezbjednosnih razloga ne može otkriti metode koje zaista prolaze, ali može razotkriti mnoge poznate glasine koje nisu istinite.

Teniska loptica kao kalauz

MIT: Presječena teniska loptica stavljena preko brave, a potom snažno udarena aktiviraće otključavanje centralne brave.

ISTINA: Vjerovatno jedan od najpoznatijih lopovskih trikova sa tvrdnjama da zaista "radi" na mnogim internet stranicama. Ideja se sastoji u tome da stavite polovinu loptice na bravu, udarite je i kao rezultat promjene pritiska vazduha brave se otvore. Na YouTube postoji čak i video-snimak koji navodno pokazuje kako sve ovo uspješno izvesti.

Kako bilo, novinarska ekipa pokušala je ovo na 30 automobila bez uspjeha. Inspektor tvrdi da ovaj metod je zaista uspješno primjenjivan na nekoliko modela automobila sredinom osamdesetih godina. Problem je ubrzo riješen i ne može se upotrijebiti ni na jednom modernijem modelu.

Preko branika do automobila

MIT: Ako dovoljno snažno udarite prednji branik, aktiviraće se vazdušni jastuci u automobilu i otvoriti vrata.

ISTINA: Još jedan metod koji je nekada vrijedio. Neka od prvih vozila koja su bila opremljena vazdušnim jastucima početkom devedesetih imala su veoma osjetljive senzore smještene u prednjem dijelu automobila, odmah iza branika. Razumno snažan udarac na pravo mjesto čizmom ili tvrdim predmetom uzrokovao bi aktiviranje jastuka i automatsko otvaranje vrata.

Međutim, inspektori tvrde da čak i kada je uspijevalo bilo je veoma teško naći pravo mjesto za udarac i vrijedilo je samo za nekoliko automobila. Postojali su i još postoje jednostavniji načini da se obije automobil, a koji proizvode i mnogo manje buke.

Daljincem protiv alarma

MIT: Univerzalni daljinski upravljač za televizor može se programirati da onemogući alarmni sistem.

ISTINA: Svako ko se namučio programirajući univerzalni daljinksi upravljač upitaće se kako je moguće da taj uređaj radi bilo šta od navedenog u knjižici sa uputstvima. Ali postoje glasine da uređaj možete koristiti za otvaranje brava na automobilu. Stručnjaci tvrde da neki od ovih uređaja imaju funkciju "snimanja" gdje uhvate signal sa alarmnog upravljača i ponove ga. Ako bi se lopovi našli u trenutku kada vlasnik pritisne dugme i snimili signal, u teoriji mogli bi "uhvatiti" frekvenciju. Stvar je u tome da svaki automobil proizveden od devedesetih i kasnije sadrži "promjenljivi kod" koji mijenja signal svaki put kada se koristi, stoga ova metoda krađe više ne vrijedi.

Deaktiviranje uređaja za praćenje

MIT: Prespajanje na akumulatoru isključiće bilo koji uređaj za praćenje automobila.

ISTINA: Lopovi imaju dvije mogućnosti kada pokušavaju ukrasti moderan automobil. Oni mogu ili uzeti ključeve ili ga podići na kamion i odvesti. Ipak, za koju god da se odluče, uređaji za praćenje unosi strah u njihova srca, jer može dovesti policiju do njihovog skrovišta. Šta više, čak i najjednostavniji sistemi imaju podršku koja nastavlja da odašilje signal dva dana nakon što je isključeno napajanje strujom.

Sagovornici "Auto expressa" kažu da prespajanje na akumulatoru prije će završiti neprijatni strujnim udarom lopova, spaliti sve osigurače u vozilu ili izazvati požar, što bi onemogućilo krađu i uzrokovalo veoma skupu popravku.

Žmigavac slaba tačka alarma

MIT: Uklanjanjem sijalice žmigavca i prespajanjem utičnica isključiće se alarm.

ISTINA: Kada se aktivira alarmni sistem kod modernog automobila, najčešće će upaliti sva četiri žmigavca. Kako bi izbjegli obezbjeđenja, lopovi su došli do toga da će se ako razbiju žmigavac i stave metal preko žica sijalice alarm ugasiti. Inspektori otkrivaju da je ovaj metod uspijevao, ali samo na veoma starim i jeftinim alarmima koje su ugrađivali sami vlasnici. "Drugi trik za kriminalce kako da se riješe alarmnog sistema", kaže stručnjak "bio je da nakon nekoliko 'lažnih alarma' vlasniku dosadi da ustaje u sred noći i sam bi ga isključio. Tada bi lopovi stupili na scenu. Srećom, posljednja generacija sigurnosnih sistema ima senzore koji obezbjeđuju da se ovo ne dešava."

Laptop otvara automobil

MIT: Lopovi mogu upotrijebiti laptop kompjuter da ukradu automobil.

ISTINA: Današnji automobili imaju kompjutersku tehnologiju koja je prije nekoliko godina korištena za vođenje svemirskih programa. Ovo će odbiti oportuniste, ali da li će istovremeno učiniti vašeg ljubimca lakim plijenom za kriminalce koji su stručnjaci za računare?

Ne prema mišljenju britanskih inspektora. "Možete samo pritisnuti nekoliko tipki na laptopu i učiniti da automobil krene", kaže on i dodaje: "Ali morali biste provesti dugo vremena skriveni ispod šešira sa odgovarajućom opremom. To je jedna od onih stvari koja se može stvarno desiti samo nakon što je vozilo odveženo kamionom i skriveno negdje."

Folija vara satelit

MIT: Signali uređaja za praćenje se blokiraju kada automobil prekrijete aluminijumskom folijom.

ISTINA: Ova glasina je u stvari dovela do hapšenja najmanje jednog lopova koji je pokušao ukrasti automobil. Otkrio je da aluminijumska folija ne vrijedi kada su ga uhapsili policajci kojima je cijeli događaj bio veoma zanimljiv. Teorija je da će folija blokirati signal koji šalje uređaj za praćenje. Kako biste ovo provjerili pokušajte umotati svoj mobilni telefon u foliju i otkrićete da i dalje može primate pozive.

"Automobili su mnogo veći i teško ih je pokriti folijom, tako da će uvijek ostati pukotine kroz koje prolazi signal. Takođe su signali uređaja za praćenje u vozilima mnogo snažniji kako su napravljeni da šalju signal kroz tijelo automobila, koje je kao i folija napravljeno od metala", objašnjavaju inspektori.

Čep za gorivo kao kalup za ključ

MIT: Krađa poklopca za gorivo omogućje da se napravi kopija ključa za automobil.

ISTINA: U teoriji, ovo je još jedna metoda koja bi mogla uspjeti. Ali u praksi je ovo besmisleno. Kradljivac bi mogao imati koristi od poklopca za gorivo s kojeg bi uzeo bravu i kopirao ključ. Ipak prevara bi se brzo otkrila iz nekoliko raloga. Prvo, potreban je bravar koji bi bio voljan da to odmah uradi, zatim treba pronaći jedan od nekoliko automobila koji ima istu bravu na poklopcu, vratima i za paljenje vozila.

Inspektori kažu da je to moguće, ali da čak i tada, svaki automobil proizveden u posljednoj deceniji posjeduje imobilajzer, tako da će ključ pomoći da uđete na vrata, ali nećete moći upaliti motor. A ako lopov želi da otvori vrata, jednostavnije je da obije bravu nego da komplikuje kradući poklopac za gorivo.

Telefon kao tragač za uređajima

MIT: Kradljivci koriste Bluetooth opremu da provjere skupe uređaje skrivene u parkiranim vozilima.

ISTINA: Ovo je priča. Parkirani automobil u garaži velikog tržnog centra, skupi laptop, uređaj za satelitsko navođenje ili kamera su u prtljažniku daleko od znatiželjnih očiju, ali kradljlivci su uvijek korak ispred i koriste Bluethoot na mobilnom telefonu kako bi vidjeli kroz metal vozila i pronašli skupu opremu.

Ovo bi takođe moglo uspjeti tako što se telefonom koristiti opcija pretrage Bluetooth uređaja u blizini, ali samo ako vlasnik ostavi opremu uključenu i podešenu za Bluetooth otkrivanje.

"Ali ko to radi? Većina lopova jednostavno sačeka da se neko parkira i posmatraju koje vrijedne uređaje skriva. Oni čekaju dok se vlasnik ne udalji i onda provale. Nema potrebe da pretražuju vozila Bluetooth uređajima", objašnjavaju inspektori.

izvor:
http://www.nezavisne.com/auto/vijesti/26765/Mitovi-o-kradji-automobila.html
« Poslednja izmena: 10. Avg 2008, 14:33:51 od startreker »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 00:20:31
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.073 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.