Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: "Misterija" tagovane velike bele ajkule - isfabrikovana lažna senzacija  (Pročitano 4457 puta)
10. Jun 2014, 03:51:16
Pocetnik


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 13
Zastava Beograd
Browser
Mozilla Firefox 27.0
Šta mislite o medijima (ne samo domaćim), koji tendenciozno fabrikujuju "senzacije" i predstavljaju kao velike misterije događaje za koje postoje savim logična i jednostavna objašnjenja? Pre nekog vremena bila je priča o vaški koja je kobojagi najbrža životinja na svetu, što se pokazalo kao obična novinarska izmišlotina i glupost, a sada lažna priča o "misterioznom morskom čudovištu".

6. juna u Kuriru je osvanuo na prvi pogled prilično intrigantan članak:

(VIDEO) NAUČNICI U ČUDU:
Misteriozna neman u jednom zalogaju pojela ajkulu od tri metra!

Planeta 17:37, 06.06.2014. Autor: Foto: Printscreen,EPK

Temperatura je sa 7 stepeni u sekudni skočila na 25 stepeni celzijusovih, koja se jedino može tako naglo promeniti ukoliko se ajkula nalazi u stomaku nekog drugog živog bića



 Naučnici u Australiji zakačili su uređaj za praćenje na zdravu belu ajkulu, kako bi utvrdili njeno kretanje. Međutim, ono što su saznali kasnije ih je sve ostavilo bez teksta.

Posle nekog vremena uređaj je isplivao na obalu 4 kilimetra od mesta gde su je ostavili. Čitanjem podataka su saznali da je u 4 sata ujturu na Božić, ajkula odjednom potonula na ogromnu dubinu od 580 metara.

Njena temperatura je sa 7 stepeni u sekudni skočila na 25 stepeni celzijusovih, koja se jedino može tako naglo promeniti ukoliko se ajkula nalazi u stomaku nekog drugog živog bića.

Svi su ostali u čudu i pitaju se šta je to što bi moglo da u jednom zalogaju pojede belu ajkulu od tri metra.



Izvor: Kurir

Ovo je jedan od stranih portala koji su objavili istu priču.

Priznajem i mene je sam naslov ovako bombastično napisan u prvi mah zaintrigirao. Ne može čovek kada tako nešto pročita a da se ne zapita da li u morima postoji nešto što može u jednom zalogaju da pojede 3m dugu ajkulu. Pomisli čovek - možda Megalodon i nije izumro, možda je u pitanju i neko drugo praistorijjsko morsko čudovište koje je preživelo milione godina skriveno u neistraženim dubinama.

Međutim kada mozak počne da razmišlja racionalnije, na pamet počnu da padaju mnogo verovatnije i nimalo senzacionalističke moguće verzije događaja.

Na video snimku je događaj objašnjen detaljnije i bolje nego u tekstu. Činjenica je da je data recorder kojim je bila tagovana ajkula snimio naglo zaranjanje na dubinu od 580m, onda mu se temperatura naglo povecala sa 6 stepeni Celzijusa na 26 stepeni Celzijusa. Ta temperatura je zadržana sledećih 8 dana uz promenu dubine od površine do oko 100m. Posle 8 dana data recorder je izbačen na površinu i zatim se nasukao na obalu gde je pronađen.

Ajkule se taguju na dva načina. Prvi je da se data recorder fiksira na leđno peraje ajkule, što se može videti ovde. Drugi način koji je kao što se vidi na početku video snimka primenjen u ovom slučaju ne zahteva da se ajkula uhvati. Dovoljno je da se nađete u čamcu iznad nje,  u tom slučaju za ajkulu je prikačena sajlica koja vuče data recorder. U oba slučaja data recorder ili tag je zapravo van tela ajkule.

Kada je tag na leđnom peraju ne mora cela ajkula biti pojedena da bi data recorder završio u nečijem stomaku. Dovoljno je da neko stvorenje odgrize tagovanoj ajkuli samo leđno peraje, a to može učiniti druga ajkula čak iste veličine. Osim toga 3m duga velika bela je daleko od najvećih primeraka, ženke su krupnije od mužjaka i nisu retke one koje su duge 6m. Kit kao što je Ulješura mogao bi sasvim lako da ubije i ajkulu dugu 8m, on takođe roni i na dubine oko 1000m u potrazi za džinovskim lignjama kojima se hrani. Orka takođe s lakoćom ubija veliku belu ajkulu, čak i duplo veću od ove.

U slučaju tagovanja kakvo je ovde primenjeno, sasvim je moguće da čak i manja ajkula proguta samo tag, a da pri tom uopšte i ne povredi tagovanu ajkulu.

Ako sam ja sve to sazano za pola sata na internetu, sasvim je normalno da to svaki morski biolog zna, što je jasan dokaz da ovakve priče ne ostavljaju naučnike u čudu, nego ih mediji fabrikuju i samo je pitanje koji je zapravo motiv da to rade?

Pronašao sam i članak koji objašnjava da je misterija razrešena, tj. da je tag progutala druga bela ajkula, da se podatci o temperaturi ne poklapaju sa kitovima, jer je njihova telesna temperatura viša, ali da se odlično poklapaju sa teperaturom velikih belih ajkula.

I posle tog članka koji sasvim logično objašnjava događaj, pojavljuje se na ovom portalu novi članak, čiji se autor nije libio da napiše notornu laž kako se ajkula taguje intramuskularno i da tag pričvršćen na ajkulu pokazuje temperaturu njenih mišića, a ne temperaturu vode. On je napisao kako bi Orka mogao da odgrize dovoljno veliki deo ajkule da zajedno sa njim proguta i tag, ali Orka ne zaranja tako duboko. Takođe taj "novinar" spekuliše da je nemoguce da je aklula ubijena i da je tag potonuo u dubinu gde ga je neko manje stvorenje progutalo, jer bi kako on to kaže u tom slujaju tag prvo zabeležio pad temeprature u odnosu na temperaturu ajkulinih mišića, tj. neko vreme bi pokazao temperaturu same vode (što je tag zaistinu i pokazivao) dok nije bio progutan. Na kraju članka lažov ladno "objašnjava" zašto "nije verovatna" verzija da je tag progutala druga velika bela ajkula, jer kako on to kaže nije tolika razlika u temperaturi ajkulinih mišića i njenog stomaka. Dakle on tvrdi kako naučnici lažu da je tag progutala druga velika bela ajkula (a tu svoju tvrdnju bazira na sopstvenoj lažnoj trvdnji da se ajkule taguju intramuskularno). Iako se na snimku lepo vidi da je tag bio na temperaturi vode tj. 6 stepenei Celzijusa, pa je skočio na 26 stepeni Cellzijusa, on navodi sasvim druge temperature. Na kraju članka licemerno pita čitaoce da li imaju neku ideju. Verovatno očekuje da čitaoci iznesu ideje da je akulu progutao Godzila, Kraken, Kaiđi ili tako nešto.  Smile

Koliko treba da budeš moron, na na takav način javno lažeš???


IP sačuvana
social share

American Native Cheyenne name, means - wielding a dull knife
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Often Wrong, Never In Doubt

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 18420
Zastava Обреж
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 35.0
Australija: Morska neman duga više od pet metara primećena u blizini plaža

Procenjuje se da je ta ajkula dugačka više od pet metara i teška više od 1.700 kilograma. Druga ajkula pojela delfina, treća primećena u blizni ronilaca



Velika bela ajkula, koju po veličini porede sa monstrumom iz kultnog filma “Ralje”, uočena je u petak u blizini plaža u australijskim gradu Njukastlu. Procenjuje se da je ta ajkula dugačka više od pet metara i teška više od 1.700 kilograma.

Plaže u ovom gradu su preventivno zatvorene sedam dana, a biće otvorene tek kada prođu dva dana, a da ova neman ne bude primećana.

Tokom prethodnih nekoliko dana, u blizini ovog grada od 315.000 stanovnika, primećeno je više velikih belih ajkula i sve u blizini obale.

Druga velika bela ajkula, dugačka oko tri metra, primećena je na samo stotinjak metara od ronilaca, a treća u trenutku dok lovi delfina kome je već otkinula deo leđa.

U ovom periodu bela ajkula napala je i tinejdžera dok je lovio ribu oko 240 km južno od Sidneja. On je preživeo napad, a ajkula koja ga je ugrizla za ruku bila je dugačka vešto više od metar i po.

I dok se Njukastlom, gradićem oko 160 km severno od Sidneja, širi strah stručnjaci predviđaju da će velike bele jednom ipak napustiti područje njihovog grada.

ušće
IP sačuvana
social share
Nismo višestruke ličnosti. Mi smo mnogo ličnosti.
A jedna od mojih ličnosti je slučajno višestruka ličnost,
ali me to ne čini višestrukom ličnošću. Primeti nijansu.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 35.0
Ne,ne,neeeeee, svi ste vi u zabludi!
Tu ajkulu i taj idiotski tug, sve je to progutala Godzikula; nesrecni vanbracni mesanac Gozdile i Ajkule, kojeg su svi napustili, a on se sada sveti. Ali u stvari jedini on, strasni Godzikula, moze osloboditi nesrecno australijsko seoce, od beloajkulske posasti. Da li ce, i kadace, i da li ce uopste, strasni i jadni Godzikula stupiti u akciju, jos niko ne moze da pretpostavi. Zna se samo da je temperatura unutar Godzikule tacno 26 stepeni, ali je zato koncentracija metana pri njegovom prdahu skoro 30 puta veca nego u zapustenim rudnicim na severoistoku Laosa, gde je inace vlaga velika a strujanje vazduha minimalno. Neki naucnici sumnjaju da je Godzikula mozda i glavni uzrocnik povecanju koncentracije ovog gasa na planeti.
To sve, stanovnike,ucmalog obalskog zaseoka daleke Australije nista ne zanima. Oni samo zele na miru da se pracakaju, a da ih ne izgrizu, ma bilo ko to bio. Jos je veca nepoznanica, kako ce se sve to odraziti na kurs rublje i na situaciju sa IS, izjavio je glasnogovornik nezavisnog udruzenja lihvara i clan saveta medjunarodnog saveza ljubitelja raznolikih udruzenja.

Dovidjenja, laku noc!  Smile  Smile Smile
« Poslednja izmena: 18. Jan 2015, 12:43:39 od Papalu »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Often Wrong, Never In Doubt

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 18420
Zastava Обреж
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 35.0
Nije nego je u pitanju kolosalna velika bela ajkula mada me ime podseća iz nekog razloga na moćne rendžere.  Smile
IP sačuvana
social share
Nismo višestruke ličnosti. Mi smo mnogo ličnosti.
A jedna od mojih ličnosti je slučajno višestruka ličnost,
ali me to ne čini višestrukom ličnošću. Primeti nijansu.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 35.0
E, jeb. "velike ajkule jedu manje ajkule" - sad su mi otkrili toplu vodu!  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Often Wrong, Never In Doubt

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 18420
Zastava Обреж
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 37.0
Dobro, nije velika bela, ali ipak...

IP sačuvana
social share
Nismo višestruke ličnosti. Mi smo mnogo ličnosti.
A jedna od mojih ličnosti je slučajno višestruka ličnost,
ali me to ne čini višestrukom ličnošću. Primeti nijansu.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.072 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.