Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 11:42:14
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Misterija Hitlera iz Užica  (Pročitano 1613 puta)
12. Feb 2008, 19:46:02
Supervizor foruma
Legenda foruma


Violence solves everything

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 33826
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
mob
LG Nexus 5
Nesvakidašnje otkriće istoričara Milorada Iskrina: užička gimnazija 1940. imala đaka koji se prezivao kao vođa Trećeg rajha



U Delovodniku Kraljeve državne „realke“ za 1939. i 1940. godinu, pod rednim brojem 160 i dodatnom oznakom 1644 od 26. januara, stoji uredno uvedena zabeleška - raspis: Hitler Anton, učenik sedmog razreda, izgnan s pravom polaganja


Milorad Iskrin (71), istoričar iz Užica, listajući ovih dana Delovodnike užičke Gimnazije iz perioda pre Drugog svetskog rata naišao je na zaista nesvakidašnji, do sada potpuno nepoznat podatak: 1940. godine užička realka imala je đaka koji se prezivao - Hitler! Istina, to nije bio Adolf koji je u to vreme uveliko drmao svetom, već - Anton, ali, znajući da prezime Hitler ni u Austriji a posebno u Nemačkoj između dva svetska rata nije bilo tako često, Iskrinovim otkrićem otvorena je prava misterija - ko je bio Hitler koji se 1940. godine školovao u Užicu? Možda bliski ili daljnji rođak Adolfa Hitlera, Austrijanac, Nemac? Otkuda su se on i njegova familija, u momentu kada je Drugi svetski rat uveliko besneo, obreli na samom kraju sveta u tada malom Užicu?

- Nisam mogao da verujem svojim očima! Imam više od sedamdeset godina, rođeni sam Užičanin, istoričar, deset godina bio sam direktor Istorijskog arhiva, ali, podatak da je jedan Hitler bio đak užičke Gimnazije do sada mi je bio potpuno nepoznat - kaže Iskrin.

Zaista, u Delovodniku Kraljeve državne realne gimnazije u Užicu za 1939. i 1940. godinu, pod rednim brojem 160 i dodatnom oznakom 1644 od 26. januara, stoji, rukom, ćirilicom, pisanim slovima uredno uvedena zabeleška - raspis: Hitler Anton, uč. sedmog razreda izgnan s pravom polaganja!

Iskrin odbacuje mogućnost da je možda u pitanju nečiji nadimak, ili da se neko jednostavno - našalio sa zloglasnim prezimenom.

To je delovodnik, ozbiljna knjiga koju je popunjavalo ozbiljno odgovorno lice i u koju su uvođeni lični podaci, sa punim imenom i prezimenom, znači, isključena je mogućnost da je u knjigu uveden nečiji nadimak. Odmah posle otkrića pričao sam sa ljudima starijim od mene, ali, zaista, niko se ne seća đaka sa tim prezimenom, niti da je u Užicu boravila porodica Hitler. Zanimljivo je da su te godine đaci ove škole bili i Milutin Čolić, Miodrag Milovanović Lune, Žika Avramović, Vita Gutman. Zaista, ni posle rata, u užičkoj čaršiji, niko, da znam, ni slova nije progovorio o tome da je jedan Hitler bio stanovnik Užica i đak gimnazije. Sa druge strane, verovatno je da bi neko, da je progovorio da je bio školski drug sa Hitlerom, brzo završio u zatvoru - priča Iskrin.

Misteriju dalje produbljuje i podatak da u upisnicama užičke Gimnazije za šesti i sedmi razred iz 1939. i 1940. godine koje se čuvaju u ovoj ustanovi i koje su u jako dobrom stanju, nema ni traga podatku da je u školu upisan đak sa prezimenom Hitler. Zbog toga nema ni podatka o tome ko su bili Hitlerovi roditelji, otkuda oni u Užicu, gde je rođen Anton koji je 1940. godine imao 16 ili 17 godina.

- Ako je janura 1940. godine isteran iz škole i ako je to zavedeno u delovodnik, onda je prethodno morao biti upisan. Jedino što je moguće jeste da se porodica Hitler nakratko pojavila u Užicu, da je Anton Hitler naknadno upisan u školu, a da je brzo isteran i da zato nije ostao drugi trag - kaže Iskrin.

Užički istoričar dodaje da je veoma zanimljiv i trenutak kada je mladi Hitler isteran iz užičke Gimnazije:

- To je početak 1940. godine, u to vreme Hitler uveliko osvaja Evropu, za njegovo ime znaju svi, on je bezmalo najmoćniji čovek na svetu, a u Užicu Hitlerovog prezimenjaka isteruju iz škole! - kaže Iskrin.

Posle Iskrinovog otkrića otvara se prava misterija - ko je bio mladi Anton Hitler, đak užičke Gimnazije 1939. i 1940. godine. Da li su i kakvoj vezi bile njegova i porodica Adolfa Hitlera? Šta se sa mladim Hitlerom dešavalo pošto je isteran iz škole u Užicu, da li je preživeo Drugi svetski rat i da li je kasnije, morao možda da promeni prezime i živi krijući svoj pravi identitet, pošto se zna da su Hitleri iz Austrije posle rata dobro stradali dokazujući ko je od njih imao i kakve veze sa Adolfom...

Dostupni podaci govore da prezime Hitler u Austriji nije mnogo često, a ima i tvrdnji da u Nemačkoj pre i posle Adolfa nije bilo drugih Hitlera. Sam Adolf, jednom je, tridesetih godina prošlog veka izjavio doslovce, govoreći o svojoj familiji da se ona „sastoji od jednog predivnog nemačkog ovčara“. Milorad Iskrin kaže kako se nada da će se posle obelodanjivanja ove nesvakidašnje priče javiti neko ko zna više podataka o Antonu Hitleru i njegovoj sudbini i da će se tada nešto više saznati i o tome kako se jedan od Hitlera obreo 1939. godine u užičkoj Gimnaziji. 

Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 11:42:14
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.089 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.