IN < - MiG-21 - >LO
<< < (20/20) :: Odgovori!
Autor: Ghost :
Та Пума у Рамбу је бар слична Ми-24-орци. Ипак је хеликоптер био модификован за потребе филма.
Autor: Maradic :
Jos nekako su ga udesili, najbolje je kad Rusi lete na Bellu a u nasim ratnim filmovima Nemci voze T 34-ke
Autor: Papalu :
Ma ajde još sve to, ali kako Stalone da vozi heli, on je mali, ne mogu noge da mu dosegnu do pedala
Autor: vlada6600 :
Mikojan-Gurevič MiG-21 (NATO naziv Fishbed) je lovački avion koji je projektovao konstruktorski biro Mikojan-Gurevič u Sovjetskom Savezu. Po broju proizvedenih primeraka nalazi se na drugom mestu odmah iza američkog transportnog aviona C-130 Herakl (C-130 Hercules) što znači da je najbrojniji lovački avion koji je ikada ušao u operativnu upotrebu.

MiG-21 je učestovao u više lokalnih sukoba od kojih je svakako najznačajniji Vijetnamski rat. I pored odličnih karakteristika severno-vijetnamski piloti su se radije opredeljivali za MiG-19 zbog jačeg i pouzdanijeg topovskog naoružanja (3 topa od 30 mm naspram 2 neefikasne rakete K-13 prve generacije). Zahvaljujući delta krilu MiG-21 je bio prvi sovjetski avion koji je mogao da istovremeno obavlja i ulogu lovca i ulogu presretača. MiG-21 je laki lovac koji postiže brzinu od 2 Maha koristeći relativno slab turbomlazni motor i po karakteristikama se može uporediti sa američkim F-104 Starfajter (F-104 Starfighter) i francuskim Daso Miraž III (Dassault Mirage III).

Takođe je u velikom broju korišćen i na Bliskom Istoku u sukobima 1960-70-tih godina od strane ratnih vazduhoplovstava Egipta, Sirije i Iraka, a protiv Izraela. Međutim, sa uvođenjem u naoružanje izraelskog ratnog vazduhoplovstva američkog lovca-bombardera F-15 Orao (F-15 Eagle) krajem sedamdesetih godina, MiG-21 je totalno deklasiran.

MiG-21 u naoružanju RV i PVO Jugoslavije i Srbije

1961. god. doneta je odluka da se u SSSR nabave nadzvučni lovci MiG-21 koji je trebalo da u naoružanju lovačke avijacije RV i PVO Jugoslavije zamene lovce američke proizvodnje F-86E. Nabavka novih aviona predstavljala je značajno povećanje borbene sposobnosti lovačke avijacije Jugoslavije zato što je MiG-21 za razliku od F-86E bio naoružan raketama vazduh-vazduh i mogao je da dejstvuje na visinama većim od 12000 m.

Učestvovao je i na početku sukoba u Afganistanu ali je veoma brzo zamenjen novijim avionima MiG-23 i MiG-27

Mig-21F-13 (L-12)

Prvi avioni MiG-21 uvedeni su u naoružanje eskadrila RV i PVO početkom 1962. god. Tokom 1963. god. razmatrana je mogućnost da se avionom MiG-21 (naša oznaka L-12) naoružaju i jedinice lovačko-bombarderske avijacije. Odlučeno je da jedinice lovačko-bombarderske avijacije budu naoružane avionima MiG-21 (L-12) i avionima domaće proizvodnje Jastreb. Očigledno je da Komanda ratnog vazduhoplovstva nije imala kompletnu informaciju o borbenim karakteristikama aviona MiG-21 zato što su tadašnji modeli bili tipični visinski lovci-presretači sa vrlo ograničenim mogućnostima za ofanzivna lovačko-bombarderska dejstva

Mig-21PFM (L-14)

U periodu od 1965. do 1970. god. počelo je prenaoružavanje lovačkih pukova novom varijantom aviona MiG-21 (L-14) koja je bila opremljena za noćna dejstva i dejstva u složenim meteo-uslovima.

MiG-21bis (L-17, L-17K)

Programom modernizacije RV i PVO Jugoslavije za period od 1975. do 1985. god. bilo je predviđeno uvođenje u naoružanje lovačke avijacije nove verzije MiG-21bis kao i aviona domaće proizvodnje Orao. Od uvođenja Orla u naoružanje lovačke avijacije se odustalo zbog toga što su postignute performanse bile ispod zahteva za tu vrstu avijacije. Program prenaoružavanja lovačke avijacije je realizovan samo sa 60%. Ipak, uvođenjem aviona MiG-21bis (L-17) u naoružanje lovačke avijacije znatno su poboljšane njene borbene mogućnosti.

Još jedna od prednosti novog aviona MiG-21bis je ta što je on mogao da se vrlo efikasno upotrebi i za dejstva po zemaljskim ciljevima (u ovoj ulozi podvesno naoružanje je bilo sačinjeno od bombi i lansera za nevođene rakete). Mogućnost upotrebe aviona MiG-21bis za dejstva po zemaljskim ciljevima bila je veoma povoljna okolnost s obzirom na to da je lovačko-bombarderska avijacija RV i PVO Jugoslavije bila naoružana domaćim avionima skromnih mogućnosti Galeb i Jastreb. Ovakva situacija nastala je zbog toga što je planirana proizvodnja aviona Orao i G-4 Super Galeb u potpunosti izostala.

Po prijemu poslednje grupe lovaca MiG-21bis (L-17) 1983. godine formirana je u sklopu lovačke avijacije školska eskadrila koja je u slučaju rata ulazila u sastav operativnih jedinica.

Broj aviona u našem RV

Prema podacima iz knjige „Savremeni avioni i helikopteri“ autora Jelka Kacina, Jugoslovensko ratno vazduhoplovstvo je 1986. u naoružanju imalo 130 aviona MiG-21 u četiri varijante i 20 dvoseda za obuku pilota. Zvanično je kroz RV i PVO JNA prošlo oko 264 aviona tipa MiG-21.

Zbog smanjenja broja borbenih aviona koje je SR Jugoslavija morala da sprovede posle potpisivanja Dejtonskog sporazuma 1995. god. kao i bombardovanja SR Jugoslavije od strane NATO avijacije 1999. god. ne može se sa sigurnošću tvrditi koliko se vazduhoplova ovog tipa još uvek nalazi u naoružanju RV i PVO Srbije i Crne Gore.

Međutim, ono što je opšte poznata činjenica je da se avion MiG-21bis nalazi na granici resursa i da je potrebna ili hitna modernizacija preostalih aviona ili nabavka novih borbenih vazduhoplova. Trenutno u svetu postoje dva programa modernizacije aviona MiG-21 koje nude izraelske i ruske firme koji, pored ostalog, obuhvataju i opremanje aviona novim radarom i savremenim raketama vazduh-vazduh.

Varijante MiG-21 u sastavu našeg RV

    * MiG-21F-13 (L-12)
    * MiG-21U (NL-12M)
    * MiG-21PFM (L-14)
    * MiG-21US (NL-14)
    * MiG-21R (L-14I)
    * MiG-21M (L-15)
    * MiG-21MF (L-15M)
    * MiG-21UM (NL-16)
    * MiG-21bis (L-17)
    * MiG-21bis (L-17K)

Raspored u SRV

    * 204 lovačko-avijacijski puk, Batajnica. 126., 127. i 128. lovačka eskadrila.
    * 117 lovačko-avijacijski puk, Željava. 124., 125. lovačka i 352. izviđačka eskadrila.
    * 83 lovačko-avijacijski puk, Slatina. 123., 130. lovačka eskadrila.
    * 204 lovačko-bombarderski avijacijski puk, Pula. 129. lovačka eskadrila.
    * 129 centar za obuku, Batajnica.

    *  Avganistan
    *  Alžir
    *  Angola
    *  Azerbejdžan
    *  Belgija
    *  Bugarska
    *  Češka Republika
    * EGY
    *  Etiopija
    *  Gruzija
    * Gvineja
    * Gvineja-Bisao
    * Hrvatska
    * Jemen
    * Jermenija
    * Indija
    *  Irak
    * SR Jugoslavija
    * Kambodža
    * Republika Kongo
    * Kuba
    * Laos
    * Libija
    * Madagaskar
    * Mali
    * Mongolia
    * Nigerija
    * Poljska
    * Rumunija
    * Severna Koreja
    * Slovačka
    * Srbija
    * Sudan
    * Sirija
    * Uganda
    * Vijetnam
    * Zambija

    izvor : Википедија     




Autor: pilot :
Vlado hvala ti na trudu 
> Odgovori
^ Povratak na viši nivo
<< Prethodna strana