Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 09:33:01
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 3 4 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Meteoriti "popadali" po Rusiji  (Pročitano 8761 puta)
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 8154
OS
Windows XP
Browser
Chrome 24.0.1312.57
mob
Samsung 
 Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 19.0
Meteorit pao u Apatin?

Meteorit je u Srbiji pao dva dana pre nego u ruskom gradu Čeljabinsku, tvrdi Ištvan Koma iz Apatina, koji kaže da je prisustvovao tom događaju.



On je našao predmet sastavljen od slepljenih tankih listića, težine oko 150 grama za koji misli da je ostatak meteorita.

Koma kaže da je, dok je skupljao drva u šumi kod Apatina, čuo kako se sa neba prolomio prasak, lomeći grane na drvetu.

"Od siline buke legao sam na zemlju. Pomislio sam da je neko pucao iz karabina, ali nikoga nisam video. Kada sam se pribrao, primetio sam rupu u zemlji i spaljenu travu okolo. Uzeo sam štap i iskopao na oko 20 centimetara dubine neobičan predmet koji je još bio topao", priča Ištvan za "Blic".

On je predmet odneo kod svog komšije Zvonka Virovkića. Pošto je predmet nepravilnog oblika i ne privlači ga magnet, njih dvojica su zaključili da je možda deo većeg tela koje se raspalo.

Pavle Premović, profesor geohemije na Prirodno-matematičkom fakultetu u Nišu koji ima bogato iskustvo u ovoj oblasti, kaže da je mala verovatnoća da se radi o meteoritu, ali da tu mogućnost nikako ne treba isključivati bez detaljne analize.

"Radi o neobičnom kamenu kakav do sada nisam video. Na osnovu fotografije mislim da je mala verovatnoća da se radi o delu meteora jer je pravilo da on nema oštre ivice, niti rupe, i ima koru oko sebe koja je nastala prolaskom kroz atmosferu. Bilo bi najbolje da nam dostavi kamen da ga pregledamo instrumentima u laboratoriji za geohemiju, kosmohemiju i astrohemiju", kaže Premović. On dodaje da bi se ispitivanje moralo obaviti magnetom velike snage, da bi se znalo da li reaguje na magnetno polje.

"Godišnje dobijem desetak prijava pada meteorita, a najviše iz Vojvodine, ali do sada se ni u jednom slučaju nije ispostavilo da su sumnje opravdane", kaže Premović za "Blic".

U eksploziji meteora na nebu iznad Urala 15. februara povređeno je 1.200 ljudi. Nakon toga, sumnjive situacije na nebu prijavili su i na Kubi i u San Francisku.

Izvor: Mondo
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Often Wrong, Never In Doubt

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 18420
Zastava Обреж
OS
Windows 7
Browser
Chrome 24.0.1312.57
Meteorit je u Srbiji pao dva dana pre nego u ruskom gradu Čeljabinsku
opet smo prvi 
IP sačuvana
social share
Nismo višestruke ličnosti. Mi smo mnogo ličnosti.
A jedna od mojih ličnosti je slučajno višestruka ličnost,
ali me to ne čini višestrukom ličnošću. Primeti nijansu.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 19.0
Meteorit je u Srbiji pao dva dana pre nego u ruskom gradu Čeljabinsku
opet smo prvi 

Čoveče,mi smo ko svojevrstan magnet za nevolju...  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 22.0
mob
Sony xperia
Meteor koji je pao u Rusiji samo je djelić ogromnog asteroida

Meteor koji je u februaru ove godine pao u Rusiji samo je dio 200 metara širokog asteroida zvanog 2011 EO40.



 Španski astrofizičari analizirali su djeliće meteora rasute širom ruskog grada Chelyabinsk, u kojem se srušio. Naučnici tvrde da meteor potječe od velikog asteroida iz porodice Apollo, koji redovno prolazi pored Zemlje dok orbitira oko Sunca.
Meteor se od asteroida najvjerovatnije odvojio usljed djelovanja Zemljine ili Sunčeve gravitacije, a moguće je i da je asteroid udario u nešto tokom svoje orbite.
Meteor je primijećen iznad grada Chelyabinska, u blizini ruske granice sa Kazahstanom, a eksplodirao je iznad planine Ural. Radi se o najvećem meteoru koji je pogodio Zemlju u periodu dužem od jednog stoljeća.
Gromada, teška 10 hiljada tona, napravila je ogromnu rupu u smrznutom jezeru kada je udarila o tlo. Više od hiljadu osoba je povrijeđeno u eksploziji meteora, a naučnici su prikupili 50-ak djelića, kako bi proučili njihov sadržaj i porijeklo.
NASA-ini naučnici tvrde da je udar koji je meteor izazvao veći od 30 nuklearnih bombi bačenih na Hirošimu i toliko je moćan da je dva puta obišao oko svijeta.
Meteor je pogodio Zemlju samo nekoliko sati prije nego je primijećen asteroid 2012 DA14. Ipak, ove dvije situacije teško da se mogu povezati.
Profesor Carlos de la Fuente Marcos i njegov brat Raul sa Univerziteta u Madridu identificirali meteor.
"Najvjerovatnije je meteor iz Chelyabinska došao sa asteroida 2011 EO40. U tom slučaju, djelići meteora nisu stariji od 20 do 30 hiljada godina", kaže Marcos i dodaje kako je jedini način da se teorija potvrdi taj da se ode u svemir i uzmu uzorci sa asteroida.
Kolekcionari iz čitavog svijeta žele djelić ovog meteora. Reditelj Steven Spielberg je jedan od poznatijih kolekcionara svemirskog kamenja koje na aukcijama dostiže vrtoglave cijene.

Preuzeto sa ...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Бог чува Србију!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3973
Zastava Beogard
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.16
mob
Samsung S8 Plus
Pazi te naucnike kad im je svaka druga rec "moguce je", "veruju", "najverovatnije", ...   Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Adapt or die!

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 5620
Zastava Beograd, Voždovac
OS
Windows 7
Browser
Chrome 28.0.1500.95
mob
SonyEricsson K610i
Problem? Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Бог чува Србију!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3973
Zastava Beogard
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.16
mob
Samsung S8 Plus
Pa to nije svojstveno naucnicima...Zar ne bi trebalo da koriste"dokaz", "jeste" itd?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Adapt or die!

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 5620
Zastava Beograd, Voždovac
OS
Windows 7
Browser
Chrome 28.0.1500.95
mob
SonyEricsson K610i
Ne. Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Бог чува Србију!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3973
Zastava Beogard
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.16
mob
Samsung S8 Plus
Nisu to naucnici, to su vernici(sudeci prema recniku)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 3 4 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 09:33:01
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.09 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.